Past Diary of Events 2001-2005

This is a list of past concerts from the years 2001 to 2005. Use the buttons below to switch to other periods gone by, or to the list of future events.

Project C21   Work has now commenced with the aim of filling in the performance history of as many groups as possible back to the beginning of the century. Not all groups have this information on their websites, and some have only partial information, but it is hoped that by Autumn 2018 all the information we can find will have been entered into our database: until then, you will find the data appearing group by group. Check the special ‘Project C21′ page for latest information on which groups’ data has been entered, and the names of groups where the information is unavailable or incomplete: if you are involved with any of these groups and can fill in the gaps, it would be much appreciated!

2001

January 2001

Saturday 20th January 2001

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Bernstein On the Town – Three Dance Episodes; Copland El Salón México; R.Strauss Also Sprach Zarathustra

Saturday 20th January 2001

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz L’Enfance du Christ

Saturday 27th January 2001

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte – Overture; Beethoven Violin Concerto; Brahms Symphony No.4

February 2001

Saturday 17th February 2001

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi La Forza del Destino – Overture; Franck Panis Angelicus; Puccini Manon Lescaut – Intermezzo; Respighi The Birds; Puccini La Bohème – Musetta’s Waltz; Puccini Gianni Schicchi – O mio babbino caro; Franck Symphony in D Minor

March 2001

Friday 2nd March 2001

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Serenade for Strings; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Mozart Symphony No.40

Saturday 3rd March 2001

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Dvořák Cello Concerto; Suk Asrael Symphony

Saturday 10th March 2001

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Finzi Cello Concerto; Dvořák Symphony No.6

Saturday 17th March 2001

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Aston Haec Dies; Bach St.John Passion – At the Sepulchre and Final Chorale; W.Harris Faire is the Heaven; Leighton Crucifixus pro nobis; Ord Adam Lay Ybounden; Tavener The Lamb; Tippett A Child of our Time – Spirituals; Walton A Litany plus organ solos.

Saturday 31st March 2001

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 31st March 2001

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Arriaga Los Esclavos Felices – Overture; Rodrigo Concierto de Aranjuez; Beethoven Symphony No.7 (Playing as Camden Chamber Orchestra)

Saturday 31st March 2001

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Four Sacred Pieces – Stabat Mater; Rossini Stabat Mater; Verdi Four Sacred Pieces – Te Deum

Saturday 31st March 2001

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: C.P.E.Bach Magnificat; Haydn Mass No.14 ‘Harmoniemesse’

Saturday 31st March 2001

Group: Dartford Choral Society
Venue: Mick Jagger Centre, Shepherds Lane, Dartford DA1 2JZ
Times: Not advised
Programme: Charpentier Te Deum; Mozart Exsultate Jubilate; Rossini Stabat Mater; Verdi Aida – Grand March; Verdi Nabucco – Va, pensiero – with Dartford Chamber Orchestra

April 2001

Saturday 7th April 2001

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Hummel Mass in B Flat; Holst St.Paul’s Suite; Duruflé Requiem

Saturday 7th April 2001

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Sullivan Music from ‘The Tempest’; Vaughan Williams The Lark Ascending; Dvořák Symphony No.7

Saturday 7th April 2001

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: St.John’s United Reformed Church, Lynwood Grove, Orpington BR6 0BG
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Mass in C; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’ – Choral Finale

Saturday 28th April 2001

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Elgar The Kingdom

Saturday 28th April 2001

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

May 2001

Saturday 5th May 2001

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach Orchestral Suite No.2; Lambros Organ Concerto; Mozart Symphony No.28; Mozart Andante for Flute and Orchestra

Saturday 12th May 2001

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Berkeley Divertimento; Mozart Concerto for Flute and Harp; Honegger Pastorale d’Été; Haydn Symphony No.103 ‘Drum Roll’

Saturday 19th May 2001

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Boyce O Where shall Wisdom be Found?; Britten Five Flower Songs; Elgar Give unto the Lord; J.Harvey Come Holy Ghost; Haydn The Creation – The Heavens are Telling; Howells Like as the Hart; Joubert There is no Rose of such Virtue; Sumsion They that go down to the Sea in Ships; Toch Geographical Fugue; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs plus organ solo.

Saturday 19th May 2001

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Ravel Mother Goose – Suite; Wagner Götterdämmerung – Dawn; Wagner Götterdämmerung – Siegfried’s Rhine Journey; Wagner Götterdämmerung – Siegfried’s Funeral March; Wagner Götterdämmerung – Brunnhilde’s Immolation Scene; Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune

Saturday 19th May 2001

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Handel The Faithful Shepherd (arr.Beecham); Borodin Symphony No.2; Rossini Il Barbiere di Siviglia – Overture; Haydn Symphony No. 85 ‘La Reine’

Saturday 19th May 2001

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Overture in the Italian Style in C D591; Stoll Cello Concerto (World Première); Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

June 2001

Saturday 9th June 2001

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Light Music Concert

Saturday 9th June 2001

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Bromley Common Methodist Church, 101 Bromley Common, Bromley BR2 9HP
Times: 7.30pm concert
Programme: Sullivan The Pirates of Penzance (Concert Performance)

Saturday 9th June 2001

Group: Dartford Choral Society
Venue: Stone House Hospital Chapel, Bow Arrow Lane, Stone, Dartford DA2 6BP
Times: Not advised
Programme: Dvořák Mass in D; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Rutter Psalmfest

Saturday 16th June 2001

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Carter Laudate Dominum; Rutter Requiem

Saturday 23rd June 2001

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 30th June 2001

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Pachelbel Magnificat; Pachelbel Canon in D; Purcell O Sing unto the Lord; Puccini Messa di Gloria; Parry Blest Pair of Sirens

Saturday 30th June 2001

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: The Music of Gilbert and Sullivan

Saturday 30th June 2001

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz – Overture; R.Strauss Serenade in E Flat; Hindemith Five Pieces for Strings; Brahms Symphony No.3

July 2001

Saturday 7th July 2001

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Rachmaninov Rhapsody on a Theme of Paganini; Borodin Symphony No.2

Saturday 7th July 2001

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: Not advised
Programme: Verdi Il Trovatore (Concert Performance) (Playing as Camden Chamber Orchestra)

Saturday 7th July 2001

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 21st July 2001

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach Violin Concerto in A Minor; Handel Sonata for Violin in F Major; J.Riley Four Choros for String Orchestra; Sparkes Mayflower Suite; Vivaldi Symphonia in C

September 2001

Saturday 22nd September 2001

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Gilbert and Sullivan Evening

October 2001

Saturday 6th October 2001

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Divertimento K136; Stravinsky Pulcinella Suite; Pärt Summa; Haydn Symphony No. 31 ‘Horn Signal’

Thursday 11th October 2001

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Great Choral Classics: Orff Carmina Burana – Excerpts; Fauré Requiem – Excerpts; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’ – Excerpts; Verdi Requiem – Excerpts; Mozart Ave Verum Corpus; Stainer The Crucifixion – Excerpts; Walton Belshazzar’s Feast – Excerpt; Parry Jerusalem; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest – with the BBC Concert Orchestra

Saturday 13th October 2001

Group: Allegri Singers
Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: Not advised
Programme: Britten Five Flower Songs; W.Harris Faire is the Heaven; Leighton Drop Drop Slow Tears; Parry Songs of Farewell – I Know my Soul hath Power to Know All Things; Parry Songs of Farewell – Lord, Let me Know Mine End; Parry Songs of Farewell – My Soul, There is a Country; Parry Songs of Farewell – Never Weather-Beaten Sail; Pärt Magnificat; Tavener Funeral Ikos; Tippett A Child of our Time – Spirituals

Saturday 13th October 2001

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte – Overture; Fauré Pavane; R.Strauss Horn Concerto No.1; Brahms Symphony No.3

Saturday 27th October 2001

Group: Bromley Philharmonic Choir, Faversham Choral Society
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’

November 2001

Saturday 3rd November 2001

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Avison Concerto in G Minor Op.6 No.1; Finzi Dies Natalis; Handel Solomon – Arrival of the Queen of Sheba; Handel Organ Concerto (opus no. not advised); Lambros Of the Heart

Saturday 10th November 2001

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Tchaikovsky Capriccio Italien; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’; Holst The Perfect Fool; Respighi Pines of Rome

Saturday 10th November 2001

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Schumann Piano Concerto; Arnold Symphony No.2

Saturday 10th November 2001

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Grieg Peer Gynt – Suite No.1; Bruch Violin Concerto No.1; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 10th November 2001

Group: Faversham Choral Society, Bromley Philharmonic Choir
Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’

Sunday 11th November 2001

Group: Danesborough Chorus, Milton Keynes Chorale
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Britten War Requiem

Saturday 17th November 2001

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Beethoven Overture ‘Leonore No.3’; Haydn Concerto for Two Horns; Vaughan Williams The Lark Ascending; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 17th November 2001

Group: Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 24th November 2001

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 24th November 2001

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Rutter Requiem; Rutter Psalmfest

Saturday 24th November 2001

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Wood Church, Lord’s Roundabout, London NW8 7NE
Times: 7.30pm concert
Programme: 90th Birthday Concert Kane Salute and Reflection (World Première); Elgar Coronation March; Delius On Hearing the First Cuckoo in Spring; Delius Summer Night on the River; Ravel Mother Goose – Suite; C.Lewis Birthday Honours (World Première); Brahms Symphony No.4

Saturday 24th November 2001

Group: Dartford Choral Society
Venue: Mick Jagger Centre, Shepherds Lane, Dartford DA1 2JZ
Times: Not advised
Programme: Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; Orff Carmina Burana

December 2001

Saturday 1st December 2001

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: C.P.E.Bach Magnificat; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 1st December 2001

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Mendelssohn Violin Concerto; Brahms Symphony No.1 (Playing as Camden Chamber Orchestra)

Saturday 8th December 2001

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert, to include Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols

Saturday 8th December 2001

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: St.George’s Church, Hanover Square, Mayfair, London W1S 1FX
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Chandos Anthem No. 9 ‘O Praise the Lord with One Consent’; Greene Thou Visitest the Earth; Purcell Evening Service in G Minor; Boyce O Where shall Wisdom be Found?

Thursday 13th December 2001

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: A Christmas Celebration – to include Handel Messiah – Highlights; Holst Christmas Day; H. & Blane R.Martin Have Yourself a Merry Christmas (arr.Schmutte); Berlin White Christmas; Tormé The Christmas Song – with the BBC Concert Orchestra

Friday 14th December 2001

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; R.Strauss Horn Concerto No.1; Beethoven Symphony No.1 plus various carols

Saturday 15th December 2001

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Trinity United Reformed Church, Freelands Road, Bromley BR1 3AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert

Saturday 15th December 2001

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Brahms Marienlieder; Verdi Four Sacred Pieces; Hely-Hutchinson A Carol Symphony

Saturday 15th December 2001

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Christmas Festival Concert – with Concordia Choir of Parmiter’s School

Saturday 15th December 2001

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 11.00am concert
Programme: Arnold A Grand, Grand Overture; Anderson Christmas Festival; Bruch Violin Concerto No.1; J.Strauss (II) Im Krapfenwald!; Sibelius Karelia Suite – March; Avison Cinderella; Offenbach Orpheus in the Underworld – Can-can

Tuesday 18th December 2001

Group: Dartford Choral Society
Venue: Stone House Hospital Chapel, Bow Arrow Lane, Stone, Dartford DA2 6BP
Times: Not advised
Programme: Christmas Carols for Choir and Audience

2002

January 2002

Saturday 19th January 2002

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Haydn Sinfonia Concertante; Bruckner Symphony No.4

Saturday 19th January 2002

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Monteverdi Vespers of 1610

February 2002

Friday 1st February 2002

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Stoll Midwinter Spring; Elgar Cello Concerto; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 2nd February 2002

Group: Allegri Singers
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: Not advised
Programme: Gesualdo Tenebrae Responsories – O vos omnes; Lotti Crucifixus in 8 Parts; Orff Carmina Burana – Excerpts; Purcell Hear My Prayer, O Lord; Stravinsky Ave Maria; Tallis Lamentations of Jeremiah

Saturday 9th February 2002

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Grieg Peer Gynt – Extracts; Kodály Two Part Songs; Prokofiev Winter Bonfire – Suite; Rimsky-Korsakov Capriccio Espagnol

Saturday 9th February 2002

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Dvořák Carnival Overture; Mozart Concert Aria ‘Non più, tutti ascoltai’ K490; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Rachmaninov Piano Concerto No.1; Sibelius Symphony No.1

March 2002

Friday 1st March 2002

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘Ruy Blas’; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 2nd March 2002

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Tchaikovsky Suite No.2 in C Major; Prokofiev Violin Concerto No.1; Dvořák Scherzo Capriccioso

Saturday 2nd March 2002

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: An Evening with Mr.W.S.Gilbert: Sullivan The Pirates of Penzance – Excerpts; Sullivan H.M.S.Pinafore – Excerpts; Sullivan The Mikado – Excerpts; Sullivan Iolanthe – Excerpts

Saturday 9th March 2002

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Mozart Exsultate Jubilate; Schubert Stabat Mater

Saturday 9th March 2002

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: Hampstead Garden Suburb Free Church, Central Square, London NW11 7AG
Times: Not advised
Programme: Mozart Die Zauberflöte – Overture; Mozart Piano Concerto No.23; Schubert Symphony No. 9 ‘Great C Major’

Saturday 9th March 2002

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Schumann Konzertstück for Four Horns and Orchestra; Janáček Taras Bulba; Dvořák Symphony No.5

Saturday 16th March 2002

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Falla The Three-Cornered Hat – Suite; Walton Viola Concerto; Prokofiev Sinfonietta; Copland Appalachian Spring (Playing as Camden Chamber Orchestra)

Saturday 16th March 2002

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Missa Solemnis

Saturday 16th March 2002

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: L.Mozart Toy Symphony; Joplin The Entertainer (arr.Lambros); Lambros Suite Marimba; Lambros Sleeping Beauty; J.Strauss (II) Pizzicato Polka; Tchaikovsky Serenade for Strings – Waltz

Saturday 23rd March 2002

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’ – Choral Finale; Vann The Billingshurst Mass

Saturday 23rd March 2002

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Gorecki Totus Tuus; Fauré Requiem

Saturday 23rd March 2002

Group: Dartford Choral Society
Venue: Stone House Hospital Chapel, Bow Arrow Lane, Stone, Dartford DA2 6BP
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah – Part 2; Poulenc Stabat Mater; M.Williamson Procession of Palms

April 2002

Saturday 13th April 2002

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Trinity United Reformed Church, Freelands Road, Bromley BR1 3AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Festival Te Deum; Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 20th April 2002

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Dvořák Slavonic Dances Op.46 – Selection; Dvořák Slavonic Dances Op.72 – Selection; Dvořák Stabat Mater

Saturday 27th April 2002

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin Prince Igor – Overture; Grieg Piano Concerto; Bruckner Symphony No.6

Saturday 27th April 2002

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: St.Peter’s Church, 19 High Street, Bushey Heath, Herts. WD23 1EA
Times: Not advised
Programme: Kodály Summer Evening; Mozart Sinfonia Concertante for Violin and Viola K364; Holst Lyric Movement; Schubert Symphony No. 3

Saturday 27th April 2002

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart La Clemenza di Tito – Overture; Rodrigo Concierto de Aranjuez; Britten Les Illuminations; Haydn Symphony No. 94 ‘Surprise’

May 2002

Saturday 11th May 2002

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Tchaikovsky Swan Lake – Excerpts; Delibes Coppélia – Suite; Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Khachaturian Gayaneh – Sabre Dance; Rossini La Boutique Fantasque (arr.Respighi); Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream – Overture; Copland Appalachian Spring; Ravel Piano Concerto in G Major

Saturday 18th May 2002

Group: Allegri Singers
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: Not advised
Programme: Rutter Birthday Madrigals; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Vaughan Williams Cotswold Romance (arr.Jacobson) plus songs for soprano, cello and piano by Britten and Previn

Saturday 18th May 2002

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Dvořák Requiem

Saturday 18th May 2002

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Connell The Flower Will Bloom (World Première); Nielsen Violin Concerto; Mahler Symphony No. 1

Saturday 18th May 2002

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Mozart Don Giovanni – Overture; Sibelius Violin Concerto; Bruckner Symphony No.7

Saturday 18th May 2002

Group: Croydon Philharmonic Choir, London Mozart Players
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 25th May 2002

Group: Cantate Choir
Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; Poulenc Quatre Motets pour un Temps de Pénitence; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest

June 2002

Saturday 8th June 2002

Group: Dartford Choral Society
Venue: Mick Jagger Centre, Shepherds Lane, Dartford DA1 2JZ
Times: Not advised
Programme: Coleridge-Taylor Hiawatha’s Wedding Feast; Puccini Messa di Gloria

Friday 14th June 2002

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Saint-Saëns Piano Concerto No.2; Wagner Siegfried Idyll; Beethoven Symphony No.2

Saturday 15th June 2002

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Light Music Concert

Saturday 15th June 2002

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: St.John’s United Reformed Church, Lynwood Grove, Orpington BR6 0BG
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs from the Shows – a concert of choral and vocal works from the West End and Broadway

Saturday 22nd June 2002

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Carter Benedicite; Fauré Requiem; Prokofiev Winter Bonfire

Saturday 22nd June 2002

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: Not advised
Programme: Prokofiev Symphony No.1 ‘Classical’; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Mozart Symphony No.40 (Playing as Camden Chamber Orchestra)

Saturday 22nd June 2002

Group: Canterbury Choral Society, Canterbury Philharmonic Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Traditional The National Anthem (arr.Britten); Vaughan Williams The Lark Ascending; Vaughan Williams An Oxford Elegy; Elgar Coronation Ode

Saturday 22nd June 2002

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mozart Requiem Mass; Patterson Millennium Mass

Sunday 23rd June 2002

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Jude’s Church, Central Square, Hampstead Garden Suburb, London NW11 7AH
Times: 7.45pm concert
Programme: Last Night of the Proms at St.Jude’s – to include Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 29th June 2002

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Horovitz Captain Noah and his Floating Zoo; Fanshawe African Sanctus

Saturday 29th June 2002

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: St.George’s Church, Hanover Square, Mayfair, London W1S 1FX
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Purcell Come Ye Sons of Art and music by Blow, Croft, Marini, Fede and Colonna

Saturday 29th June 2002

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Albinoni Concerto a Cinq Op.9 No. 9; Bach Brandenburg Concerto No.4; Lambros Organ Concerto; Mozart Symphony No.21; Mozart Violin Concerto No.3

Saturday 29th June 2002

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Croydon Minster, Church Street, Croydon CR0 1RN
Times: 6.00pm concert
Programme: Vaughan Williams The Lark Ascending; Rodrigo Fantasia para un Gentilhombre; Jacob Suite for Treble Recorder and Strings; Handel Harp Concerto in B Flat Op.4 No.6; Schumann Piano Concerto

July 2002

Saturday 6th July 2002

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Grieg Peer Gynt – Suite No.1; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 6th July 2002

Group: Chichester Singers, Southern Pro Musica
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Monday 8th July 2002

Group: Chichester Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Elgar Violin Concerto and other works by English composers

Saturday 13th July 2002

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Dvořák Mass in D; Vaughan Williams Five Mystical Songs; Vaughan Williams Serenade to Music; Walton Set me as a seal upon thine heart

Sunday 14th July 2002

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: Kenwood House, Hampstead Lane, Highgate, London NW3 7JR
Times: Not advised
Programme: To include Handel Water Music – Excerpts; Mozart Symphony No.40 (Playing as Camden Chamber Orchestra)

Monday 15th July 2002

Group: Dartford Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, 82 High Street, Dartford DA1 1DE
Times: Not advised
Programme: ‘Choral Classics’

Monday 29th July 2002

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

October 2002

Friday 4th October 2002

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Serenade for Winds; Shostakovich Chamber Symphony Op.110a (arr.Barshai); Mozart Symphony No.39

Saturday 19th October 2002

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: Not advised
Programme: Beethoven The Creatures of Prometheus – Overture; Mozart Piano Concerto No.21; Haydn Symphony No.103 ‘Drum Roll’

November 2002

Sunday 3rd November 2002

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night at the Opera – music by Bizet, Puccini, Verdi, Tchaikovsky and Mascagni

Saturday 9th November 2002

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Carissimi Jephte; Purcell Dido and Aeneas; Purcell Welcome to all the Pleasures

Saturday 9th November 2002

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Beethoven Piano Concerto No.3; Walton Symphony No.1

Saturday 9th November 2002

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Rossini La Cenerentola – Overture; Barber Cello Concerto; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Sunday 10th November 2002

Group: Milton Keynes Chorale, Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Brahms Alto Rhapsody; Vaughan Williams Five Tudor Portraits

Saturday 16th November 2002

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Dvořák Symphony No.8; Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’; Fauré Suite ‘Masques et Bergamasques’

Saturday 16th November 2002

Group: Croydon Philharmonic Choir, New Queen’s Hall Orchestra, Wimbledon Choral Society
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Walton Coronation March ‘Crown Imperial’; Walton Belshazzar’s Feast; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’ – Choral Finale

Saturday 23rd November 2002

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Brahms Requiem

Saturday 23rd November 2002

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 23rd November 2002

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: Handel Coronation Anthems; Mozart Requiem Mass

Saturday 23rd November 2002

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Kodály Summer Evening; Sibelius Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Haydn Symphony No.103 ‘Drum Roll’ (Playing as Camden Chamber Orchestra)

Saturday 23rd November 2002

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach Concerto for Oboe and Violin; Bach Cantata No. 11 ‘Lobet Gott in seinen Reichen’; Bartók Romanian Folk Dances; Boyce Symphony No.4; Finzi Romance; Vaughan Williams Charterhouse Suite; Vivaldi Bassoon Concerto in B Flat

Tuesday 26th November 2002

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Anselm’s Catholic Church, West Hill, Dartford DA1 2HJ
Times: Not advised
Programme: Bruckner Ave Maria; Bruckner Christus Factus Est; Bruckner Os Justi; Bruckner Locus Iste; G.Gabrieli Jubilate Deo; Rutter Requiem; Stanford Three Motets – Justorum Animae; Stanford Te Deum and Jubilate in B Flat Major – Te Deum; Walton A Litany; Walton Set me as a seal upon thine heart

Saturday 30th November 2002

Group: Cantate Choir
Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Charpentier Messe de Minuit; Poulenc Gloria and motets by Bruckner

December 2002

Sunday 1st December 2002

Group: Bromley Philharmonic Choir, Kentish Opera
Venue: Churchill Theatre, High Street, Bromley BR1 1HA
Times: 7.00pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 7th December 2002

Group: Brighton Orpheus Choir, Sinfonia of Arun
Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No. 6 ‘St.Nicholas Mass’; Schubert Magnificat plus Christmas music for choir, audience and orchestra

Saturday 7th December 2002

Group: Islington Choral Society, Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Augustine’s of Canterbury Church, Archway Road, Highgate, London N6 5BH
Times: 7.30pm concert
Programme: An Evening of Christmas Music, to include Schütz The Christmas Story; Monteverdi Selva Morale e Spirituale – Beatus Vir; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Purcell Rejoice in the Lord Alway plus carols for choir and audience

Friday 13th December 2002

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Suite ‘Masques et Bergamasques’; Mozart Piano Concerto No.27; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 14th December 2002

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 14th December 2002

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Bach Magnificat in D; Rutter Magnificat

Saturday 14th December 2002

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 14th December 2002

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: St.George’s Church, Hanover Square, Mayfair, London W1S 1FX
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Bach Cantata No.191 ‘Gloria in Excelsis Deo’; Britten A Ceremony of Carols plus 20th century British carols, audience carols and festive readings.

Sunday 15th December 2002

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: Kenwood House, Hampstead Lane, Highgate, London NW3 7JR
Times: Not advised
Programme: Haydn Symphony No.103 ‘Drum Roll’; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 8 ‘Christmas’ (Playing as Camden Chamber Orchestra)

Tuesday 17th December 2002

Group: Dartford Choral Society
Venue: Stone House Hospital Chapel, Bow Arrow Lane, Stone, Dartford DA2 6BP
Times: Not advised
Programme: Christmas Carols for Choir and Audience

Saturday 21st December 2002

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Trinity United Reformed Church, Freelands Road, Bromley BR1 3AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Traditional Sussex Carol (arr.Willcocks); Traditional Infant Holy, Infant Lowly (arr.Willcocks); Traditional I Saw Three Ships (arr.Willcocks); Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Ord Adam Lay Ybounden; Traditional In Dulci Jubilo (arr.Pearsall); Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Handel Messiah – Highlights; Traditional While Shepherds watched their Flocks by Night; Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Traditional The Holly and the Ivy (arr.Gardner); K.Davis The Carol of the Drum; Traditional The Gloucestershire Wassail (arr.Vaughan Williams); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Anderson Sleigh Ride; Berlin White Christmas (arr.MacCarthy); Traditional The First Nowell (arr.Willcocks); Traditional A Merry Christmas (arr.Warrell)

Saturday 21st December 2002

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Christmas Festival Concert

2003

January 2003

Saturday 18th January 2003

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Copland Clarinet Concerto; Kodály Háry János Suite; Rachmaninov Symphony No.1

Saturday 18th January 2003

Group: Canterbury Choral Society, Canterbury Philharmonic Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Song of Destiny; Elgar The Snow; Stenhammar Varnatt (Spring Night); Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Saturday 25th January 2003

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Suppé Overture ‘Pique Dame’; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’ plus Waltzes and Polkas by the Strauss Family

Sunday 26th January 2003

Group: Cantate Choir
Venue: The Chapel, Tonbridge School, High Street, TN9 1JS
Times: 7.30pm concert
Programme: To include C.P.E.Bach Magnificat; Bach Magnificat in D

Friday 31st January 2003

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Stoll Pot Pourri (World Première); Brahms Concerto for Violin and Cello; Dvořák Symphony No.8

February 2003

Saturday 8th February 2003

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Gibbons O Clap your Hands; Mendelssohn Ehre sei Gott in der Hohe; Mendelssohn Sechs Sprüche zum Kirchenjahr Op.79; Mendelssohn Heilig, heilig ist Gott, der Herr Zebaoth; Mendelssohn Kyrie eleison; Mendelssohn Psalm 20; Mendelssohn Three Psalms Op.78 – Psalm 43 ‘Richte mich, Gott’; Mendelssohn Psalm 100 ‘Jauchzet dem Herrn alle Welt’; Rheinberger Mass in E Flat ‘Cantus Missae’ plus songs by Butterworth, Gurney and Howells

Saturday 15th February 2003

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Shostakovich Festive Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.3; Prokofiev The Love for Three Oranges – Suite; Stravinsky Petrushka – Suite; Tchaikovsky Overture ‘1812’

Saturday 22nd February 2003

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: Not advised
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri – Overture; Mathias Harp Concerto; Beethoven Symphony No.1

March 2003

Saturday 1st March 2003

Group: Croydon Philharmonic Choir, London Mozart Players
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Mozart Regina Coeli; Mozart Clarinet Concerto; Mozart Requiem Mass

Saturday 8th March 2003

Group: Bushey Symphony Orchestra, Finchley Choral Society
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Schumann Overture, Scherzo and Finale; Debussy Danse Sacrée et Danse Profane; Brahms Requiem

Saturday 8th March 2003

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst Brook Green Suite; R.Strauss Serenade in E Flat; Tabakova Moving (World Première); Mozart Symphony No.36 ‘Linz’

Saturday 8th March 2003

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Consecration of the House’; Prokofiev Violin Concerto No.2; Dvořák Symphony No.7

Saturday 15th March 2003

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Kyrie in D Minor; Beethoven Overture ‘Coriolan’; Mozart Vesperae Solennes de Confessore – Laudate Dominum; Haydn Te Deum No.2; Beethoven Mass in C

Saturday 22nd March 2003

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Verdi Les Vêpres Siciliennes – Overture; Berlioz Roméo et Juliette – Excerpts; Arnold Symphony No.5

Saturday 22nd March 2003

Group: Cantate Choir
Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Howells Take him, Earth, for Cherishing; Howells Requiem; Brahms Geistliches Lied; Brahms Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen?; M.Martin Veni sancte Spiritus; M.Martin Tongues of Fire; Holst Ave Maria; R.A.Harris Oh, how can I keep from singing?; Franck Cantabile

Saturday 29th March 2003

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Bruckner Mass in F Minor; Kodály Te Deum

Saturday 29th March 2003

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Howells Take him, Earth, for Cherishing; Howells Requiem; Brahms Geistliches Lied; Brahms Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen?; M.Martin Veni sancte Spiritus; M.Martin Tongues of Fire; Holst Ave Maria; R.A.Harris Oh, how can I keep from singing?; Franck Cantabile

Saturday 29th March 2003

Group: Canterbury Choral Society, London Handel Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion

Saturday 29th March 2003

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach Concerto for Oboe and Violin; Gershwin Someone to Watch Over Me; Gershwin The Man I Love; Gershwin Fascinatin’ Rhythm; Janáček Serenade Op.3; Pleyel Viola Concerto in D Op.31; Vivaldi Concerto for Two Violins Op.3 No.8

Saturday 29th March 2003

Group: Chiswick Choir
Venue: St.Peter’s Church, Southfield Road, London W4 1BB
Times: 7.30pm concert
Programme: G.Gabrieli Symphoniae Sacrae – Plaudite omnis terra; A.Gabrieli Magnificat a 12; Monteverdi Ave Maris Stella; Schütz Magnificat SWV468; Stravinsky Concerto for Piano and Wind Instruments; Stravinsky Symphony of Psalms

Saturday 29th March 2003

Group: Islington Choral Society
Venue: St.Augustine’s of Canterbury Church, Archway Road, Highgate, London N6 5BH
Times: 8.00pm concert
Programme: Rutter Requiem; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice; Tavener Song for Athene; Elgar Give unto the Lord

April 2003

Saturday 5th April 2003

Group: Allegri Singers
Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: Not advised
Programme: Elgar The Music Makers; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’ – Choral Finale

Saturday 5th April 2003

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: St.John’s United Reformed Church, Lynwood Grove, Orpington BR6 0BG
Times: 7.30pm concert
Programme: Morley Now is the Month of Maying; Stanford The Blue Bird; Gibbons The Silver Swan; Hassler Tanzen und Springen; Wilbye Weep, Weep mine Eyes; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – My Spirit Sang All Day; Bach Cantata No.140 ‘Wachet Auf!’; Rutter Psalmfest

Saturday 5th April 2003

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla – Overture; Dvořák Cello Concerto; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’ (Playing as Camden Chamber Orchestra)

Saturday 5th April 2003

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Dvořák Mass in D; Kodály Missa Brevis

Saturday 5th April 2003

Group: Dartford Choral Society
Venue: Stone House Hospital Chapel, Bow Arrow Lane, Stone, Dartford DA2 6BP
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn St.Paul

Saturday 12th April 2003

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 12th April 2003

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

May 2003

Saturday 3rd May 2003

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Mendelssohn Violin Concerto; McDowall Not Just a Place; Gade Symphony No.4

Friday 9th May 2003

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri – Overture; Grieg Piano Concerto; Beethoven Symphony No.5

Saturday 10th May 2003

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Smetana Ma Vlast – Vltava; Mahler Symphony No. 5 – Adagietto; Dvořák Cello Concerto; Enescu Romanian Rhapsody No.1; Dvořák Symphony No.8

Wednesday 14th May 2003

Group: Croydon Philharmonic Choir, Royal Philharmonic Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Last Night of the Proms: Elgar Cockaigne Overture; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Sibelius Finlandia; Handel Music for the Royal Fireworks; Gershwin Variations on ‘I Got Rhythm’; Litolff Piano Concerto No.4 – Scherzo; Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Handel Messiah – Hallelujah Chorus; Vaughan Williams Fantasia on Greensleeves; Parry Jerusalem; Sir T.Arne Rule Britannia; Tchaikovsky Overture ‘1812’; Elgar Coronation Ode – Land of Hope and Glory

Saturday 17th May 2003

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Walton Coronation March ‘Orb and Sceptre’; Shostakovich Suite for Variety Orchestra (Jazz Suite No.2); Gershwin An American in Paris; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 17th May 2003

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Calm Sea and Prosperous Voyage; Tchaikovsky The Nutcracker – Suite; Rossini La Gazza Ladra – Overture; Brahms Symphony No.1

Saturday 17th May 2003

Group: Croydon Philharmonic Choir, Wimbledon Choral Society, New Queen’s Hall Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Parry I Was Glad; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Walton Coronation Te Deum; Stanford Gloria in B Flat; Vaughan Williams Mass in G Minor; Gibbons O Clap your Hands

Saturday 24th May 2003

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Mozart Clarinet Concerto; Schubert Symphony No. 5

June 2003

Thursday 12th June 2003

Group: Croydon Philharmonic Choir, Wimbledon Choral Society, New Queen’s Hall Orchestra
Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 8.00pm concert
Programme: Parry I Was Glad; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Walton Coronation Te Deum; Stanford Gloria in B Flat; Vaughan Williams Mass in G Minor; Gibbons O Clap your Hands

Friday 13th June 2003

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Brandenburg Concerto No.4; Mozart Violin Concerto No.3; Haydn Symphony No. 49 ‘La Passione’

Saturday 14th June 2003

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Finzi Seven Poems of Robert Bridges; Traditional Brigg Fair (arr.Grainger); Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Grainger); Traditional Mo nighean dhu (arr.Grainger); Traditional O Mistress Mine (arr.Grainger); Traditional Ye Banks and Braes (arr.Grainger); R.Lloyd All so Still; R.Lloyd Christ is the Morning Star; R.Lloyd Drop Down ye Heavens; R.Lloyd Hosanna; R.Lloyd The Windows; R.Lloyd Virtue; R.Lloyd Were you there?; Traditional Nobody Knows the Trouble I’ve Seen (arr.Rice) plus songs by Schumann, Britten and Ivor Novello

Saturday 14th June 2003

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Jude’s Church, Central Square, Hampstead Garden Suburb, London NW11 7AH
Times: 7.45pm concert
Programme: Mozart Piano Concerto No.20; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’ – with St.Jude’s Festival Chorus

Saturday 14th June 2003

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Croydon Minster, Church Street, Croydon CR0 1RN
Times: 6.00pm concert
Programme: Borne Fantasie Brilliant on Bizet’s Carmen; Chausson Poème; Donizetti Linda di Chamounix – O Luce di quest’anima; Mozart Die Zauberflöte – Der Hölle Rache; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Grieg Piano Concerto – 1st movement

Saturday 14th June 2003

Group: Dartford Choral Society
Venue: Stone House Hospital Chapel, Bow Arrow Lane, Stone, Dartford DA2 6BP
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’; Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Vivaldi Gloria RV589 – with Dartford Chamber Orchestra

Saturday 21st June 2003

Group: Bromley Philharmonic Choir, Hayes Symphony Orchestra
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.30pm concert
Programme: Sullivan The Gondoliers – Excerpts; Sullivan The Yeomen of the Guard – Excerpts

Saturday 21st June 2003

Group: Canterbury Choral Society, Canterbury Philharmonic Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 21st June 2003

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach Magnificat in D; Campra Requiem

Saturday 28th June 2003

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Finzi Magnificat; Mendelssohn Violin Concerto; Bruckner Psalm 150; Rutter Magnificat

Saturday 28th June 2003

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Beethoven Mass in C; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Parry I Was Glad; Vaughan Williams Serenade to Music

Saturday 28th June 2003

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Songs for Summer, to include Rutter Feel the Spirit

Saturday 28th June 2003

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: To include Lambros Chamber Symphony; Mozart Horn Concerto No.3

July 2003

Saturday 5th July 2003

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Glinka Kamarinskaya; Rachmaninov Piano Concerto No.1; Tchaikovsky Symphony No.3 ‘Polish’

Saturday 12th July 2003

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Music from the Shows, including Schonberg Les Misérables – Choral Medley (arr.Lojeski); Lloyd-Webber Phantom of the Opera – Choral Suite

Saturday 12th July 2003

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: Mozart Idomeneo – Overture; Mozart Idomeneo – Soprano Arias: Selection; Mozart Symphony No.31 ‘Paris’; Brahms Violin Concerto (Playing as Camden Chamber Orchestra)

Saturday 12th July 2003

Group: Chichester Singers, Southern Pro Musica
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Toward the Unknown Region; Elgar Enigma Variations; Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

Saturday 12th July 2003

Group: Islington Choral Society, Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: Church of St.Mary the Virgin, Upper Street, Islington, London N1 2TX
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Handel Dettingen Te Deum

Monday 14th July 2003

Group: Chichester Symphony Orchestra
Venue: The Chapel, University of Chichester, Bishop Otter Campus, College Lane, Chichester PO19 6PE
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov Piano Concerto No.2; Saint-Saëns Danse Macabre; Haydn Symphony No.100 ‘Military’; Elgar Imperial March

Monday 14th July 2003

Group: Dartford Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, 82 High Street, Dartford DA1 1DE
Times: Not advised
Programme: ‘Choral Classics’

October 2003

Saturday 4th October 2003

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream – Overture; Tchaikovsky Serenade for Strings; Beethoven Symphony No.4

Sunday 12th October 2003

Group: City of Canterbury Chamber Choir
Venue: St.Mary the Virgin Church, Canterbury Road, Wingham, Kent CT3 1BB
Times: Not advised
Programme: To include McDowall St.Martin’s Magnificat; D.Matthews The Lord is my Shepherd

Saturday 25th October 2003

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten War Requiem

Sunday 26th October 2003

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: Not advised
Programme: Borodin In the Steppes of Central Asia; R.May Concerto for Euphonium (World Première); Dvořák Symphony No.8

Sunday 26th October 2003

Group: Danesborough Chorus, Milton Keynes Chorale
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Verdi Requiem

November 2003

Saturday 1st November 2003

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Rimsky-Korsakov The Tale of Tsar Sultan – Flight of the Bumblebee; Borodin Prince Igor – Polovtsian Dances (Orchestral Version); Glazunov Violin Concerto; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 8th November 2003

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Khachaturian Spartacus – Adagio; Tchaikovsky Swan Lake – Suite; Stravinsky The Firebird (1911)

Saturday 8th November 2003

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg – Overture; Elgar Cello Concerto; Sibelius Symphony No.1

Saturday 15th November 2003

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem

Saturday 15th November 2003

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Trinity United Reformed Church, Freelands Road, Bromley BR1 3AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Stabat Mater

Saturday 15th November 2003

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Sunday 16th November 2003

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem; Jenkins The Armed Man

Saturday 22nd November 2003

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Weber Oberon – Overture; Prokofiev Romeo and Juliet – Suite No.2; P.Carr Double Saxophone Concerto; Tchaikovsky Symphony No.5

Sunday 23rd November 2003

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 5; Copland Quiet City; Wiren Serenade for Strings; Puccini Crisantemi

Tuesday 25th November 2003

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Anselm’s Catholic Church, West Hill, Dartford DA1 2HJ
Times: Not advised
Programme: Bach Cantata No.140 ‘Wachet Auf!’; Britten Hymn to St.Cecilia; Dvořák Te Deum; Tavener Song for Athene

Saturday 29th November 2003

Group: Allegri Singers
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: Not advised
Programme: Britten A Boy was Born – Excerpt; Charpentier Messe de Minuit; Flecha Riu Riu Chiu; G.Gabrieli O Magnum Mysterium; MacMillan Seinte Marie Moder Milde; Mathias A Babe is Born; Traditional In Dulci Jubilo (arr.Pearsall); H.Praetorius Magnificat quinti toni; Traditional Angelus ad Virginem (arr.Willcocks); Traditional Coventry Carol; Traditional There is No Rose; Traditional Nova Nova; Vaughan Williams This is the Truth Sent from Above

Saturday 29th November 2003

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Judas Maccabaeus

Saturday 29th November 2003

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: J.Strauss (II) Die Fledermaus – Overture; Sibelius Violin Concerto; Dvořák Symphony No.8 (Playing as Camden Chamber Orchestra)

Saturday 29th November 2003

Group: Chiswick Choir
Venue: St.Peter’s Church, Southfield Road, London W4 1BB
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

December 2003

Friday 5th December 2003

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Ravel Le Tombeau de Couperin; Mozart Clarinet Concerto; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Bizet Symphony in C

Saturday 6th December 2003

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, including Britten A Ceremony of Carols and carols set by Rutter and Willcocks

Saturday 6th December 2003

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Bax Mater ora filium; Villette Salve Regina; Grier Noel; M.Praetorius In Dulci Jubilo; Scheidt Puer Natus in Bethlehem

Saturday 13th December 2003

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert, to include Thiman The Flower of Bethlehem

Saturday 13th December 2003

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: St.John’s United Reformed Church, Lynwood Grove, Orpington BR6 0BG
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry Welcome Yule; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Walton What Cheer?; Britten Hymn to the Virgin; Warlock Benedicamus Domino; Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Willcocks); Traditional Il est Né, le Divin Enfant (arr.Todd); M.Praetorius Quem pastores laudavere; Traditional On Christmas Day (arr.Sargent); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks); Rauscher Carol of the Bells; Thiman The Bell Carol; Fletcher Ring Out, Wild Bells; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Tavener The Lamb; Swayne The Two Nowells; Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Lehrer A Christmas Carol (arr.Coronel); Watson The Twelve Days of Christmas; H. & Blane R.Martin Have Yourself a Merry Christmas (arr.Schmutte); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Holst In the Bleak Midwinter (arr.Bertalot)

Saturday 13th December 2003

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Handel Coronation Anthems; Mozart Mass in C Major K262 ‘Missa Longa’

Saturday 13th December 2003

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: Kenwood House, Hampstead Lane, Highgate, London NW3 7JR
Times: Not advised
Programme: Handel Music for the Royal Fireworks; Bach Brandenburg Concerto No.3; Mozart Serenade No.11 for Winds – Excerpts; Elgar Serenade for Strings; Mozart Idomeneo – Soprano Recitative and Arias: Selection; Rossini Il Signor Bruschino – Overture (Playing as Camden Chamber Orchestra)

Saturday 20th December 2003

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Christmas Festival Concert – with Parmiter’s School Senior Choir

Saturday 20th December 2003

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Family Carols

Monday 22nd December 2003

Group: Dartford Choral Society
Venue: Stone House Hospital Chapel, Bow Arrow Lane, Stone, Dartford DA2 6BP
Times: Not advised
Programme: Christmas Carols for Choir and Audience

Tuesday 30th December 2003

Group: Concordia Voices
Venue: St.James’ Church, St.James’ Road, Hampton Hill TW12 1DQ
Times: Not advised
Programme: Words and Music for Advent: Byrd Laetentur Coeli; Tallis O Nata Lux; Tavener The Lamb; Fauré Requiem – Agnus Dei; Stravinsky Ave Maria; Berkeley I Sing of a Maiden; Edwards No Small Wonder; Warlock Bethlehem Down; Britten Rejoice in the Lamb

2004

January 2004

Monday 19th January 2004

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Schoenberg Verklärte Nacht; Beethoven Concert Aria ‘Ah Perfido!’; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Wednesday 21st January 2004

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Fauré Requiem

Saturday 24th January 2004

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Sibelius Symphony No.7; Nielsen Flute Concerto; Beethoven Symphony No.2

Friday 30th January 2004

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Violin Concerto; Beethoven Symphony No.7

Saturday 31st January 2004

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Mozart Così fan Tutte – Overture; Haydn Symphony No. 94 ‘Surprise’ plus Waltzes and Polkas by the Strauss Family and Léhar

February 2004

Saturday 14th February 2004

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Britten The Ballade of Little Musgrave; Clemens non Papa Ego Flos Campi; Davenport Fever (arr.Roberts); Debussy Trois Chansons de Charles d’Orléans; Elgar Three Part Songs Op.18 – My Love Dwelt in a Northern Land; John Your Song (arr.Roberts); Finzi Seven Poems of Robert Bridges – My Spirit Sang All Day; Gershwin In the Still of the Night (arr.Roberts); Josquin des Pres Mille Regrets; LeJeune Revoici Venir le Printemps; Morley My Bonny Lass, she Smileth; Purcell My Beloved Spake; Traditional O Waly Waly (arr.Roberts); Walton Set me as a seal upon thine heart; Wilbye Weep, Weep mine Eyes; Young Love Letters (arr.Roberts)

Saturday 14th February 2004

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: R.Strauss Don Juan; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Prokofiev Romeo and Juliet – Excerpts; R.Strauss Der Rosenkavalier – Waltzes; Ravel Daphnis et Chloé (Ballet)

Saturday 28th February 2004

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn String Symphony No. 9 ‘Schweizer Sinfonie’; Mozart Exsultate Jubilate; Sibelius Rakastava; Toëschi Symphony in D

March 2004

Saturday 6th March 2004

Group: Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Russian Spectacular Prokofiev Alexander Nevsky; Prokofiev Romeo and Juliet – Excerpts; Mussorgsky Songs and Dances of Death; Borodin Prince Igor – Polovtsian Dances

Saturday 13th March 2004

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: Not advised
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Rodrigo Concierto de Aranjuez; Bernstein West Side Story – Symphonic Dances

Saturday 13th March 2004

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 13th March 2004

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Five Mystical Songs; Schubert Psalm 95; Bruckner Os Justi; Bruckner Ave Maria; Bruckner Afferentur Regi; Bruckner Locus Iste; Elgar As Torrents in Summer; Stanford The Blue Bird; Mendelssohn Six Songs Op.63 – No.1 ‘Ich Wollt, meine Lieb ergosse sich’; Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Requiem

Saturday 20th March 2004

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Dvořák Serenade for Strings; Wagner Wesendonck Lieder; Vaughan Williams Symphony No.3 ‘Pastoral’

Saturday 20th March 2004

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Beethoven The Ruins of Athens – Overture; Dvořák Violin Concerto; Brahms Serenade No.1

Saturday 20th March 2004

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Mozart Serenade No.11 for Winds; Elgar Serenade for Strings; Sibelius Valse Triste; Mahler Kindertotenlieder (Playing as Camden Chamber Orchestra)

Saturday 20th March 2004

Group: Concordia Voices
Venue: St.James’ Church, St.James’ Road, Hampton Hill TW12 1DQ
Times: Not advised
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Stravinsky Ave Maria; Casals O vos omnes; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Poulenc Salve Regina; Poulenc Exultate Deo; Duruflé Requiem

Saturday 20th March 2004

Group: Dartford Choral Society
Venue: Stone House Hospital Chapel, Bow Arrow Lane, Stone, Dartford DA2 6BP
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Sunday 21st March 2004

Group: Belsize Baroque
Venue: St.Mark’s Church, 114 Hamilton Terrace, London NW8 9UT
Times: 6.00pm concert
Programme: Handel Sileti venti; Handel Saeviat Tellus; Handel Concerto Grosso Op.3 No.5; Handel Concerto Grosso Op.6 No. 2; Handel Concerto Grosso Op.6 No. 6

Saturday 27th March 2004

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Allegri Miserere; Bach Motet ‘Komm, Jesu, Komm’; Brahms Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen?; Bruckner Christus Factus Est; King John IV of Portugal Crux Fidelis; Lotti Crucifixus in 8 Parts; MacMillan Christus Vincit; K.Roberts Lamentation; Stainer The Crucifixion – God so loved the world; Victoria Caligaverunt oculi mei; Victoria Eram quasi agnus; Victoria Tenebrae factae sunt

Saturday 27th March 2004

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Vivaldi Gloria RV588; Mathias Let the People Praise Thee, O God

Saturday 27th March 2004

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Saturday 27th March 2004

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Israel in Egypt

Saturday 27th March 2004

Group: Chiltern Choir
Venue: Royal Masonic School Chapel, Rickmansworth Park, Rickmansworth WD3 4HF
Times: 7.30pm concert
Programme: Jongen Messe en l’Honneur du Saint-Sacrement; Walton Coronation Te Deum; Franck Panis Angelicus; Parry I Was Glad

Saturday 27th March 2004

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Rheinberger Mass in E Flat ‘Cantus Missae’; Duruflé Requiem

April 2004

Saturday 3rd April 2004

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 3rd April 2004

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Trinity United Reformed Church, Freelands Road, Bromley BR1 3AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Seasons – Spring; Mozart Requiem Mass

Saturday 3rd April 2004

Group: Croydon Philharmonic Choir, Royal Philharmonic Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Mozart Clarinet Concerto; Fauré Requiem

Sunday 4th April 2004

Group: City of Canterbury Chamber Choir
Venue: St.Mary of Charity Church, Church Road, Faversham ME13 8GZ
Times: Not advised
Programme: To include McDowall Three Latin Motets

Saturday 24th April 2004

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Verdi Requiem

May 2004

Saturday 8th May 2004

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Prokofiev Peter and the Wolf; McDowall King Leo

Saturday 8th May 2004

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 85 ‘La Reine’; Nielsen Flute Concerto; Janáček The Cunning Little Vixen – Suite; Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’

Saturday 8th May 2004

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri – Overture; Berlioz Harold in Italy; Respighi Fountains of Rome; Tchaikovsky Capriccio Italien

Saturday 15th May 2004

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Franck Le Chausseur Maudit; Bruch Scottish Fantasy; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 15th May 2004

Group: Canterbury Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Pärt Cantus in Memoriam Benjamin Britten; Myhill The Lord is my Shepherd; Copland Quiet City; Vaughan Williams Toward the Unknown Region; Beethoven Symphony No.7

Saturday 15th May 2004

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Schumann Overture ‘Manfred’; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Dvořák Symphony No.7

Saturday 15th May 2004

Group: Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Bizet Les Pêcheurs de Perles (Concert Performance)

Friday 21st May 2004

Group: Concordia Voices
Venue: Bushy House, Teddington TW11 0EB
Times: Not advised
Programme: ‘Music to Welcome Spring’: Tomkins Music Divine; Gibbons The Silver Swan; Morley Now is the Month of Maying; Macfarren Orpheus with his Lute; Elgar As Torrents in Summer; Stanford The Blue Bird; Pearsall Lay a Garland; Bruckner Locus Iste; Casals O vos omnes; Poulenc Salve Regina; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – My Spirit Sang All Day; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – I Praise the Tender Flower; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – Haste on, My Joys!

Saturday 22nd May 2004

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: Not advised
Programme: Dvořák Serenade for Winds; Warlock Capriol Suite; Cimarosa Concerto for Two Flutes in G; Beethoven Symphony No.2

Saturday 22nd May 2004

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Coates Dambusters March; Goodwin Where Eagles Dare; Tchaikovsky Overture ‘1812’; Beethoven Symphony No.5; Holst Planets Suite

Tuesday 25th May 2004

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Haydn Symphony No. 22 ‘Philosopher’; Holst Fugal Concerto; Mozart Sinfonia Concertante for Winds K297b; Telemann Viola Concerto

June 2004

Saturday 5th June 2004

Group: Cantate Choir
Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Bach Cantata No.170 ‘Vergnugte Ruh, beliebte Seelenlust’; Byrd Justorum animae; Purcell Remember not, Lord, our offences; Weelkes Alleluia, I heard a voice; Bernstein Chichester Psalms

Saturday 12th June 2004

Group: Allegri Singers
Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Friday 18th June 2004

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Concerto a due cori in F; Bach Orchestral Suite No.2; Bach Concerto for Oboe and Violin; Haydn Symphony No. 45 ‘Farewell’

Saturday 19th June 2004

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Carter Te Deum; Rutter Mass of the Children

Saturday 19th June 2004

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 7.30pm concert
Programme: An Evening with Andrew Lloyd-Webber

Saturday 19th June 2004

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: Wagner Tristan und Isolde – Prelude; R.Strauss Four Last Songs; Brahms Symphony No.3 (Playing as Camden Chamber Orchestra)

Saturday 19th June 2004

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Rejoice in the Lamb; Brahms Zigeunerlieder; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Vaughan Williams Five Mystical Songs

Wednesday 23rd June 2004

Group: Concordia Voices
Venue: St.Mary’s Parish Church, Thames Street, Hampton TW12 2EB
Times: Not advised
Programme: ‘Music for a Summer Evening’: Brahms Liebeslieder Waltzes; Britten Gloriana – Choral Dances; Brahms Hungarian Dances – Selection; Hinckley Music, when Soft Voices Die; Wesley Shall I Tell You Whom I Love; Elgar As Torrents in Summer; Stanford The Blue Bird; Pearsall Lay a Garland; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – Haste on, My Joys!; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – I Praise the Tender Flower; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – My Spirit Sang All Day

Saturday 26th June 2004

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems – Let Thy Hand be Strengthened; Vivaldi Gloria RV589; Mahler Symphony No. 5 – Adagietto; Bernstein Chichester Psalms

Saturday 26th June 2004

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: ‘The Greatest Choral Classics’

Saturday 26th June 2004

Group: Canterbury Choral Society, Canterbury Philharmonic Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst Hymn of Jesus; Rimsky-Korsakov Scheherazade; Walton Belshazzar’s Feast

Saturday 26th June 2004

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor – with the Praetorius Choir

Saturday 26th June 2004

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mozart Veni Sancte Spiritus; Haydn Mass No. 3 ‘St.Cecilia Mass’

Saturday 26th June 2004

Group: Dartford Choral Society
Venue: Mick Jagger Centre, Shepherds Lane, Dartford DA1 2JZ
Times: Not advised
Programme: Dyson The Canterbury Pilgrims – Choruses; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream – Selection from the Incidental Music; Moeran Songs of Springtime

July 2004

Saturday 3rd July 2004

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Smetana Ma Vlast – Vyšehrad; Smetana Ma Vlast – Vltava; Smetana Ma Vlast – From Bohemia’s Meadows and Groves; Rachmaninov Piano Concerto No.3

Saturday 3rd July 2004

Group: Chichester Singers, Southern Pro Musica
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Bernstein Chichester Psalms; Berlioz Te Deum

Saturday 10th July 2004

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Idomeneo – Overture; R.Strauss Horn Concerto No.1; Stravinsky Danses Concertantes; Mozart Symphony No.40

Saturday 17th July 2004

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Sullivan H.M.S.Pinafore (Concert Performance)

September 2004

Saturday 18th September 2004

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Square, Rye, East Sussex TN31 7HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro – Overture; Schubert Symphony No. 4 ‘Tragic’; Brahms Piano Concerto No.1

Saturday 18th September 2004

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Last Night of the Proms: J.Strauss (II) Wiener Blut; Bizet Carmen – Suite No.2; Walton Coronation March ‘Crown Imperial’; Coates Dambusters March; Sir T.Arne Rule Britannia; Parry Jerusalem; Elgar Coronation Ode – Land of Hope and Glory

October 2004

Saturday 2nd October 2004

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Michael’s Church, South Grove, Highgate, London N6 6BJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro – Overture; Schubert Symphony No. 4 ‘Tragic’; Brahms Piano Concerto No.1

Wednesday 6th October 2004

Group: Watford Philharmonic Choir and Orchestra, Chiswick Choir
Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar With Proud Thanksgiving; Elgar The Dream of Gerontius – in the Royal Festival Hall

Saturday 9th October 2004

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: Not advised
Programme: Rossini Il Signor Bruschino – Overture; Shostakovich Piano Concerto No.2; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 9th October 2004

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Shostakovich Piano Concerto No.2; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Sunday 24th October 2004

Group: Canterbury Choral Society, Canterbury Philharmonic Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Copland Appalachian Spring; Bartók Cantata Profana; Stravinsky The Firebird – Suite (1945)

Saturday 30th October 2004

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Smetana The Bartered Bride – Overture; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream – Nocturne; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream – Scherzo; Dvořák Violin Concerto; Sibelius Valse Triste; Sibelius Symphony No.5

Sunday 31st October 2004

Group: Milton Keynes Chorale, Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

November 2004

Saturday 13th November 2004

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Mozart Symphony No.39; R.Strauss Ein Heldenleben

Saturday 13th November 2004

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Haydn Symphony No.100 ‘Military’; Hoddinott Clarinet Concerto No.2; Sibelius Valse Triste; Ravel Mother Goose (Complete Ballet)

Saturday 13th November 2004

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bizet Carmen – Habanera; Bizet Carmen – Seguidilla; Haydn Cello Concerto in C; Mozart Sinfonia Concertante for Winds K297b; Mozart Le Nozze di Figaro – Voi che sapete; Mozart Don Giovanni – Vedrai carino; Mozart Così fan Tutte – È amore un ladroncello; Mozart Così fan Tutte – Soave Sia il Vento; Rossini Il Barbiere di Siviglia – Una voce poco fa

Saturday 13th November 2004

Group: Concordia Voices
Venue: St.Mary Magdalene Church, Church Walk, Richmond, Surrey TW9 1SN
Times: Not advised
Programme: Vivaldi Magnificat; MacMillan A New Song; Purcell Funeral Music for Queen Mary; Stanford Three Motets; Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; P.Ayres Purcell’s Funeral Sentence; Goodall Love Divine

Sunday 14th November 2004

Group: de Merc Chamber Choir
Venue: St.John’s Arts & Recreation Centre, St.John’s Walk, Old Harlow CM17 0AJ
Times: 8.00pm concert
Programme: Rutter Birthday Madrigals; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Pärt Which was the son of…; Tucapsky The Seven Sorrows; Bateson When Oriana Walked

Saturday 20th November 2004

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Bairstow Blessed City, Heavenly Salem; Bax This Worldës Joie; Fauré Requiem; W.Harris Bring us, O Lord God; W.Harris Faire is the Heaven; Rachmaninov Liturgy of St.John Chrysostom – Kherubimskaya Pesn’

Saturday 20th November 2004

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.12 ‘Theresienmesse’; Mozart Requiem Mass

Saturday 20th November 2004

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Handel Dettingen Te Deum; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 20th November 2004

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: Verdi Requiem

Saturday 20th November 2004

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Bizet Carmen – Suite No.1: Excerpts; Bizet Carmen – Suite No.2: Excerpts; Mascagni Cavalleria Rusticana – Intermezzo; Wagner Tannhäuser – Overture; Wagner Tristan und Isolde – Prelude and Liebestod; Mozart Le Nozze di Figaro – Overture; Mozart Le Nozze di Figaro – Selected Arias; Mozart Don Giovanni – Selected Arias; Mozart Die Zauberflöte – Selected Arias

Saturday 20th November 2004

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro – Overture; Mozart Le Nozze di Figaro – Soprano Arias: Selection; R.Strauss Oboe Concerto; Brahms Symphony No.4 (Playing as Camden Chamber Orchestra)

Saturday 20th November 2004

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Festival Te Deum; Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’; Britten St.Godric’s Hymn; Britten Rejoice in the Lamb; Bach Cantata No.147 ‘Herz und Mund und Tat und Leben’ – Chorale ‘Jesu, Joy of Man’s Desiring’; Britten Yif ic of luve can; Britten A Death; Bach Motet ‘Jesu meine Freude’

Saturday 20th November 2004

Group: Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Handel Messiah

Sunday 21st November 2004

Group: Kentish Opera, Bromley Philharmonic Choir
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro – Overture; Rossini Il Barbiere di Siviglia – Largo al Factotum; Verdi Nabucco – Va, pensiero; Puccini Gianni Schicchi – O mio babbino caro; Gounod Faust – Soldiers’ Chorus; Bizet Les Pêcheurs de Perles – Au fond du temple saint; Mascagni Cavalleria Rusticana – Easter Hymn; Puccini Turandot – Nessun Dorma; Verdi Aida – Grand March; Orff Carmina Burana

Saturday 27th November 2004

Group: Crowborough Choral Society, Brandenburg Sinfonia
Venue: St.Barnabas Church, Stanley Road, Tunbridge Wells TN1 2RH
Times: Not advised
Programme: Salieri Coronation Te Deum; Mozart Missa Brevis in C K259 ‘Organ Solo’; Mozart Ave Verum Corpus; Schubert Mass in G

December 2004

Friday 3rd December 2004

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.32; Bruch Violin Concerto No.1; Barber Adagio for Strings; Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’

Saturday 4th December 2004

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert to include Pergolesi Magnificat; Bononcini Stabat Mater and carols for choir and audience.

Saturday 4th December 2004

Group: Dartford Choral Society
Venue: Stone House Hospital Chapel, Bow Arrow Lane, Stone, Dartford DA2 6BP
Times: Not advised
Programme: Verdi Requiem

Saturday 11th December 2004

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 11th December 2004

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’; Rutter When Icicles Hang; Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Traditional The Angel Gabriel; Traditional The Truth from Above (arr.Vaughan Williams); Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Sullivan); Edwards No Small Wonder; Traditional Tomorrow shall be my Dancing Day (arr.Willcocks); Traditional Silent Night; Traditional Still, Still, Still (arr.Luboff); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); H. & Blane R.Martin Have Yourself a Merry Christmas (arr.Gritton); Tormé The Christmas Song; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Pierpoint Jingle Bells (arr.Willcocks)

Saturday 11th December 2004

Group: Concordia Voices
Venue: Muswell Hill Methodist Church, 28 Page’s Lane, London N10 1PP
Times: Not advised
Programme: Carols by Candlelight: Britten Rejoice in the Lamb; Stanford Three Motets – Justorum Animae; Stanford Three Motets – Beati Quorum Via; Warlock Bethlehem Down; Dove I am the Day; Traditional O Little Town of Bethlehem; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Lauridsen O Magnum Mysterium; MacMillan A New Song; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Traditional Away in a Manger (arr.Jacques); Traditional Silent Night (arr.Ayres); J.Gardner Tomorrow shall be my Dancing Day; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Goodall Love Divine

Thursday 16th December 2004

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, 7 Margaret Street, London W1W 8JG
Times: 7.45pm concert
Programme: Christmas Celebration, to include Haydn Mass No. 6 ‘St.Nicholas Mass’; Bruckner Virga Jesse; Mendelssohn Christus – There shall be a star from Jacob come forth; Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël; Messiaen La Nativité du Seigneur – Dieu parmi nous and audience carols.

Saturday 18th December 2004

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: St.John’s United Reformed Church, Lynwood Grove, Orpington BR6 0BG
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert – Carols for Choir and Audience

Saturday 18th December 2004

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Schubert Mass in G; Vaughan Williams Hodie

Saturday 18th December 2004

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Christmas Festival Concert

Tuesday 21st December 2004

Group: Dartford Choral Society
Venue: Stone House Hospital Chapel, Bow Arrow Lane, Stone, Dartford DA2 6BP
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert, to include Schütz The Christmas Story – Excerpts plus Carols for Choir and Audience

2005

January 2005

Saturday 22nd January 2005

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: Not advised
Programme: Westwood Preluminance (World Première); Vaughan Williams The Lark Ascending; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 22nd January 2005

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Walton Overture ‘Scapino’; Bliss Checkmate – Suite; Elgar Falstaff

Saturday 22nd January 2005

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Apostles

Saturday 22nd January 2005

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 8.00pm concert
Programme: Mozart Symphony No.31 ‘Paris’; Dvořák Czech Suite; R.Strauss Metamorphosen

Friday 28th January 2005

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Grieg Peer Gynt – Suite No.1; Sibelius Violin Concerto; Brahms Symphony No.1

Saturday 29th January 2005

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Pärt Seven Magnificat Antiphons; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 29th January 2005

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Bartók Romanian Folk Dances; Schubert Symphony No. 5; Vivaldi The Four Seasons

February 2005

Saturday 5th February 2005

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Semiramide – Overture; Bruch Violin Concerto No.1; Shostakovich Tahiti Trot (Tea for Two); Kalinnikov Symphony No.1

Saturday 12th February 2005

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Debussy La Mer; Fauré Pavane; Saint-Saëns Piano Concerto No.2; Berlioz Symphonie Fantastique

March 2005

Saturday 5th March 2005

Group: Cantate Choir
Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Renaissance Revealed: Frescobaldi Praeambulum; G.Gabrieli Jubilate Deo; Arcadelt Ave Maria; G.Gabrieli Canzon Prima a 5; Monteverdi O Magnum Mysterium a 8; G.Gabrieli Miserere a 4; Allegri Miserere; Lotti Crucifixus in 8 Parts; Palestrina Missa Papae Marcelli – Credo a 6; G.Gabrieli Magnificat a 8 – with the Sweelinck Ensemble

Saturday 5th March 2005

Group: Concordia Voices
Venue: St.James’ Church, St.James’ Road, Hampton Hill TW12 1DQ
Times: Not advised
Programme: Music, Old and New, for Lent MacMillan A New Song; Tallis Lamentations of Jeremiah – Excerpts; Byrd Ave Verum Corpus; Weelkes When David Heard; J.Rathbone Absolon, My Son; Dove Seek Him that Maketh the Seven Stars; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Hakim Messe Solennelle

Saturday 5th March 2005

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bartók Divertimento; Mozart Exsultate Jubilate; Poulenc Aubade for Piano and Orchestra; Stravinsky Pulcinella Suite

Saturday 5th March 2005

Group: Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’; Vaughan Williams The Lark Ascending; Rutter Gloria

Saturday 5th March 2005

Group: de Merc Chamber Choir, Crofton Singers
Venue: Barnardo’s Church, Tanners Lane, Barkingside, Essex IG6 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Sing Joyfully – A concert of English Choral Music

Saturday 5th March 2005

Group: Finchley Choral Society, Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Saturday 12th March 2005

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Elgar Great is the Lord; Gibbons O Clap your Hands; Handel Nisi Dominus; Monteverdi Selva Morale e Spirituale – Beatus Vir; Purcell Jehova, quam multi sunt hostes; Schubert Psalm 23; Schütz Alleluia, Lobet den Herren

Saturday 12th March 2005

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 12th March 2005

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Bach St.Matthew Passion

Saturday 12th March 2005

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Beethoven Violin Concerto; Hancock Lucky Star Suite; Walton Henry V – Music from the Film (Playing as Camden Chamber Orchestra)

Saturday 12th March 2005

Group: Canterbury Choral Society, Canterbury Philharmonic Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Symphony No.5; Brahms Requiem

Saturday 12th March 2005

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, 7 Margaret Street, London W1W 8JG
Times: 7.45pm concert
Programme: Allegri Miserere; Anerio Christus Factus Est; Lotti Crucifixus in 8 Parts; Bairstow The Lamentation; Howells Out of the Deep have I called unto Thee, O Lord; Leighton Crucifixus pro nobis

Thursday 17th March 2005

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Anselm’s Catholic Church, West Hill, Dartford DA1 2HJ
Times: Not advised
Programme: Ireland Greater Love; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’ – Choral Finale; Palestrina Stabat Mater; Rutter A Prayer of St.Patrick

Saturday 19th March 2005

Group: Barnes Choir, Camerata of London
Venue: Queen Charlotte Hall, Parkshot Centre, Parkshot, Richmond TW9 2RE
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven The Ruins of Athens – Overture; Beethoven Concert Aria ‘Ah Perfido!’; Beethoven Meeresstille und Glückliche Fahrt; Beethoven Mass in C

Saturday 19th March 2005

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Vaughan Williams Five Mystical Songs – Antiphon ‘Let all the world’; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Handel Evening Hymn (ed.Lethbridge)

Saturday 19th March 2005

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Fauré Pavane; Carter Benedicite; Rutter Mass of the Children

Saturday 19th March 2005

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla – Overture; Tippett Ritual Dances from A Midsummer Marriage; Schubert Symphony No. 9 ‘Great C Major’

Saturday 19th March 2005

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Geminiani Concerto Grosso in C Minor Op.2 No.2; Shostakovich Chamber Symphony Op.110a (arr.Barshai); Lambros Concerto for Clarinet and String Orchestra

Saturday 19th March 2005

Group: Crowborough Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Chapel Green, Crowborough TN6 1ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Monteverdi Cantate Domino; Byrd Mass for Four Voices; Monteverdi Vespers of 1610 – Magnificat; Monteverdi Adoramus te, Christe

Saturday 19th March 2005

Group: Islington Choral Society, Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Augustine’s Church, 108 Highbury New Park, Highbury East, London N5 2DR
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Fauré Cantique de Jean Racine; Godfrey I Waited Patiently for the Lord plus a selection of motets by Bruckner

April 2005

Friday 1st April 2005

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 8.00pm concert
Programme: Bruch Violin Concerto No.1; Brahms Symphony No.1

Saturday 2nd April 2005

Group: Chichester Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘King Stephen’; Bizet Symphony in C; Dvořák Violin Concerto

Saturday 9th April 2005

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Trinity United Reformed Church, Freelands Road, Bromley BR1 3AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Christ on the Mount of Olives; Schumann Requiem

Saturday 9th April 2005

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Film Classics: Williams E.T. The Extra Terrestrial – Flying Theme; Lloyd-Webber Evita – Don’t Cry for Me, Argentina; Williams Harry Potter – Music from the Films; Williams Star Wars – Music from the Films; Shore Lord of the Rings – Music from the Films; Mozart Clarinet Concerto – 2nd movement; Barber Adagio for Strings; Williams Jurassic Park – Suite; Gershwin Rhapsody in Blue; Goodwin 633 Squadron; Ravel Boléro; Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Williams Raiders of the Lost Ark – Music from the Film; Barry Goldfinger – Music from the Film

Saturday 9th April 2005

Group: Danesborough Chorus, Linsdale Singers
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Sunday 10th April 2005

Group: Canterbury Orchestra
Venue: Theatre Royal, Addington Street, Margate CT9 1PW
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini La Gazza Ladra – Overture; Lalo Cello Concerto in D Minor; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 16th April 2005

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: Langton’s Lakeside, Billet Lane, Hornchurch RM11 1XJ
Times: Not advised
Programme: Voices in Spring: Pergolesi Stabat Mater; Bennet All Creatures Now; Stanford Heraclitus; Pearsall Lay a Garland; Dowland Can she excuse my wrongs; Delius To be sung of a Summer Night on the Water; Wilbye Draw on, sweet night; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – My Spirit Sang All Day

Saturday 23rd April 2005

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 23rd April 2005

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 8.00pm concert
Programme: Prokofiev Symphony No.1 ‘Classical’; Shostakovich Cello Concerto No.1; Mozart Symphony No.38 ‘Prague’

Saturday 30th April 2005

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: Not advised
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro – Overture; Beethoven Piano Concerto No.3; Schumann Symphony No.1 ‘Spring’

Saturday 30th April 2005

Group: Chiltern Choir, Harrow Choral Society
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Stanford Magnificat and Nunc Dimittis; Mozart Exsultate Jubilate; Brahms Requiem

May 2005

Saturday 7th May 2005

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Mozart Don Giovanni – Overture; Voříšek Symphony in D Major Op.24; Beethoven Violin Concerto

Friday 13th May 2005

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov Vocalise for Cello and Orchestra; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 14th May 2005

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Le Corsaire’; Brahms Violin Concerto; Prokofiev Symphony No.5

Saturday 14th May 2005

Group: Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: A Feast of Gilbert and Sullivan

Saturday 21st May 2005

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Rossini La Scala di Seta – Overture; Sullivan Pineapple Poll (arr.Mackerras); Elgar Pomp and Circumstance March No.4; Fauré Pavane; Mahler Symphony No. 4

Saturday 21st May 2005

Group: de Merc Chamber Choir
Venue: St.Mary at Latton Church, The Gowers, Harlow CM20 2JP
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for the Blessed Virgin Mary – to include works by Byrd

June 2005

Saturday 4th June 2005

Group: de Merc Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Gilston Park, Harlow CM20 2RJ
Times: 7.00pm concert
Programme: Music for the Blessed Virgin Mary – to include works by Byrd

Saturday 11th June 2005

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: A Summer Romance: Elgar The Spirit of the Lord is Upon me; Glinka Cherubic Hymn; Grieg Ave Maris Stella; Mendelssohn Three Psalms Op.78 – Psalm 43 ‘Richte mich, Gott’; Brahms Requiem – Wie lieblich sind deine Wohnungen; Mendelssohn Hear My Prayer; Rheinberger Abendlied; Parry Blest Pair of Sirens

Saturday 11th June 2005

Group: Canterbury Orchestra
Venue: King’s Hall Theatre, Beacon Hill, Herne Bay CT6 6BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte – Overture; Liszt Piano Concerto No.1; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Friday 17th June 2005

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.25; Mozart Oboe Concerto K314; Britten Sinfonietta Op.1; Haydn Symphony No. 60 ‘Il Distratto’

Saturday 18th June 2005

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mary’s Church, College Road, Bromley BR1 3QG
Times: Not advised
Programme: Berlin Blue Skies (arr.Roberts); Britten Five Flower Songs; Byrd This Sweet and Merry Month of May; Gershwin Porgy and Bess – Summertime (arr.Roberts); Sampson Stompin’ at the Savoy (arr.Roberts); Jobim La Garita da Ipanema (arr.Roberts); Morley Now is the Month of Maying; Porter Night and Day (arr.Roberts); Seiber Three Nonsense Songs; Seiber Yugoslav Folksongs; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Vautor Sweet Suffolk Owl; Ward Come Sable Night; Wilbye Sweet Honey-sucking Bees

Saturday 18th June 2005

Group: Barnes Choir
Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Magnificat in D; Bach Cantata No. 51 ‘Jauchzet Gott in allen Landen’; Handel Dixit Dominus

Saturday 18th June 2005

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Brahms Song of Destiny; Puccini Messa di Gloria

Saturday 18th June 2005

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: Mozart Così fan Tutte (Concert Performance) (Playing as Camden Chamber Orchestra)

Saturday 18th June 2005

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 18th June 2005

Group: Dartford Choral Society
Venue: Stone House Hospital Chapel, Bow Arrow Lane, Stone, Dartford DA2 6BP
Times: Not advised
Programme: Elgar The Music Makers; Parry Blest Pair of Sirens

Sunday 19th June 2005

Group: City of Canterbury Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, 3 The Square, Chilham, Canterbury CT4 8BY
Times: Not advised
Programme: To include McDowall Lonely Hearts (World Première)

Saturday 25th June 2005

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Great Oratorio Choruses

Saturday 25th June 2005

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Britten Five Flower Songs; Vaughan Williams Serenade to Music and arrangements of folk songs and Beatles numbers.

Saturday 25th June 2005

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: Not advised
Programme: Maxwell Davies The Kestrel Road; Horder Four Songs; R.Rodgers South Pacific – Choral Selection; Campling Get on the Bus; Campling Blue, Black, Gold; Swann A Word in your Ear; Schonberg Les Misérables – Selection; Mascagni Cavalleria Rusticana – Easter Hymn

Saturday 25th June 2005

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

July 2005

Friday 1st July 2005

Group: Chichester Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Fidelio – Overture; Saint-Saëns Cello Concerto No.1; Beethoven Symphony No.2

Saturday 2nd July 2005

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Mass in G; Schubert Rosamunde Incidental Music – Entr’acte; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Suite ‘Pelléas et Mélisande’ – Prelude and Sicilienne; Finzi For St.Cecilia

Saturday 2nd July 2005

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Janáček Lachian Dances; Rawsthorne Piano Concerto No.2; Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Stravinsky The Firebird – Suite (1919)

Saturday 2nd July 2005

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Kodály Summer Evening; Haydn Sinfonia Concertante; Haydn Symphony No.104 ‘London’; Kodály Peacock Variations

Sunday 3rd July 2005

Group: Chichester Singers, Southern Pro Musica
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Apostles

Sunday 3rd July 2005

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach Keyboard Concerto in F Minor; Mozart Violin Concerto No.5; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’

Saturday 9th July 2005

Group: Concordia Voices
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Not advised
Programme: Songs and Dances for a Summer’s Evening: Brahms Liebeslieder Waltzes; Elgar As Torrents in Summer; Stanford The Blue Bird; Pearsall Lay a Garland; Britten Gloriana – Choral Dances; Traditional Early One Morning (arr.Salter); Traditional O Waly Waly (arr.Salter); Brahms Hungarian Dances – Selection; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – I Praise the Tender Flower; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – My Spirit Sang All Day – with the Kesh Piano Duet

Saturday 9th July 2005

Group: de Merc Chamber Choir
Venue: St Mary the Virgin Church Elsenham, Bishop’s Stortford CM22 6DP
Times:
Programme: Music for the Blessed Virgin Mary – to include works by Byrd

Friday 15th July 2005

Group: Concordia Voices
Venue: Bushy House, Teddington TW11 0EB
Times: Not advised
Programme: Bruckner Locus Iste; Bruckner Os Justi; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) – Bogoroditse Dyevo; Stanford Three Motets; Britten Gloriana – Choral Dances; Traditional Early One Morning (arr.Salter); Traditional O Waly Waly (arr.Salter); Elgar As Torrents in Summer; Stanford The Blue Bird; Pearsall Lay a Garland; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – I Praise the Tender Flower; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – My Spirit Sang All Day

Saturday 16th July 2005

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 16th July 2005

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Brentwood Centre, Doddinghurst Rd, Brentwood CM15 9NN
Times: 7.00pm concert
Programme: Vaughan Williams Fantasia on Greensleeves; Arnold Little Suite for Orchestra No.1; Bach Orchestral Suite No.2 – Excerpts; Dvořák Rusalka – Song to the Moon; Verdi Rigoletto – Caro nome; Mozart Le Nozze di Figaro – Dove Sono; J.Strauss (II) Die Fledermaus – Adele’s Laughing Song; Mozart Symphony No.40 – Excerpt; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream – Nocturne; Mendelssohn Overture ‘Ruy Blas’; Tchaikovsky Overture ‘1812’; Porter Kiss Me Kate – Excerpts; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Sir T.Arne Rule Britannia

Sunday 17th July 2005

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: Kenwood House, Hampstead Lane, Highgate, London NW3 7JR
Times: Not advised
Programme: Rossini Il Signor Bruschino – Overture; Schubert Symphony No. 5; Mozart Serenade No.10 for 13 Wind Instruments ‘Gran Partita’ – Adagio; Mozart Serenade No.10 for 13 Wind Instruments ‘Gran Partita’ – Romance; Elgar Serenade for Strings; Mozart Le Nozze di Figaro – Soprano Arias: Selection; Offenbach Les Contes d’Hoffmann – Barcarolle; Bizet Jeux d’Enfants – Suite: Excerpts; Sullivan Patience – Overture (Playing as Camden Chamber Orchestra)

September 2005

Saturday 17th September 2005

Group: Concordia Voices
Venue: St.John’s Church, Camphill Road, West Byfleet KT14 6EH
Times: Not advised
Programme: Mozart Vesperae Solennes de Confessore – Laudate Dominum; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) – Bogoroditse Dyevo; Allegri Miserere; Traditional Early One Morning (arr.Salter); Traditional O Waly Waly (arr.Salter); Stanford The Blue Bird; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – My Spirit Sang All Day

Saturday 17th September 2005

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Last Night of the Proms:

Saturday 24th September 2005

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Gilbert and Sullivan Workshop on The Yeoman of the Guard

October 2005

Saturday 1st October 2005

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Beethoven Piano Concerto No.4; Warlock Capriol Suite; Mozart Symphony No.40

Saturday 1st October 2005

Group: de Merc Chamber Choir
Venue: St.Mary the Virgin Church, Quicksie Hill, Arkesden, Saffron Walden CB11 4HB
Times: 7.00pm concert
Programme: Not advised

Saturday 8th October 2005

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: Not advised
Programme: Bach Brandenburg Concerto No.5; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Beethoven Symphony No.8

Friday 14th October 2005

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Janáček The Cunning Little Vixen – Suite; Falla Nights in the Gardens of Spain; Dvořák Scherzo Capriccioso

Saturday 15th October 2005

Group: Canterbury Choral Society, Canterbury Philharmonic Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Schoenberg A Survivor from Warsaw; R.Strauss Tod und Verklärung; Tippett A Child of our Time

Saturday 15th October 2005

Group: Kent Chamber Choir, Dartford Symphony Orchestra
Venue: Mick Jagger Centre, Shepherds Lane, Dartford DA1 2JZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Weelkes Gloria; Fauré Cantique de Jean Racine; Poulenc Salve Regina; Villette Hymne à la Vierge; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – My Spirit Sang All Day; Handel Solomon – Arrival of the Queen of Sheba; Walton Henry V – Passacaglia; Walton Henry V – The Death of Falstaff; Handel Water Music – Excerpts; Haydn Mass No. 9 ‘Heiligmesse’

Saturday 22nd October 2005

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Kippington Road, Sevenoaks TN13 2LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry Blest Pair of Sirens; G.Gabrieli O Magnum Mysterium; G.Gabrieli Jubilate Deo; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Purcell Elegy upon the death of Queen Mary; Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’; Brahms Requiem – Wie lieblich sind deine Wohnungen; Bennet All Creatures Now; Dowland Weep you no more, sad fountains; Farmer Fair Phyllis I saw sitting all alone; Howells Under the Greenwood Tree; Sullivan The Dicky Bird and the Owl; Traditional Fair Lisa (arr.Hoddinott); Traditional The Lazy Wife (arr.Hoddinott)

Saturday 29th October 2005

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Symphony No.1; Copland Quiet City; Copland Rodeo – Saturday Night Waltz; Copland Rodeo – Hoe-Down; Copland Appalachian Spring

Saturday 29th October 2005

Group: Crowborough Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Chapel Green, Crowborough TN6 1ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 29th October 2005

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Trinity School Concert Hall, Shirley Park, Croydon CR9 7AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Bruch Violin Concerto No.1; Lalo Deux Aubades – Excerpts; Brahms Serenade No.1

November 2005

Saturday 5th November 2005

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Trinity United Reformed Church, Freelands Road, Bromley BR1 3AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Duruflé Requiem

Saturday 12th November 2005

Group: Allegri Singers
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: Tallis Dum Transisset; Tye Omnes Gentes; J.Sheppard Sacris Solemniis; Parsons Ave Maria; Whyte Christe qui Lux es; Tallis If Ye Love Me; Tallis Loquebantur Variis Linguis; Tallis O Sacrum Convivium; Clemens non Papa Ego Flos Campi; Lassus Ave Verum; Palestrina Tu es Petrus; Guerrero Ave Virgo Sanctissima; Handl Pater Noster; Byrd Laudibus in Sanctis; Tallis Suscipe Quaeso Domine

Saturday 12th November 2005

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Elgar Overture ‘Froissart’; Sibelius Violin Concerto; Vaughan Williams Symphony No.5

Saturday 12th November 2005

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach Brandenburg Concerto No.3; Vivaldi Concerto for Two Cellos in G Minor RV531; Vivaldi Concerto for Viola in C Minor (arr. from Cello Concerto); Vivaldi Sonata No.3 for Cello and Orchestra

Saturday 12th November 2005

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.00pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte – Overture; Elgar Cello Concerto; Beethoven Symphony No.5

Sunday 13th November 2005

Group: Concordia Voices
Venue: Christ Church, Commercial Street, London E1 6LY
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 19th November 2005

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 19th November 2005

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Mahler Symphony No. 3

Saturday 19th November 2005

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Dvořák Slavonic Dances Op.46 – No.1; Dvořák Slavonic Dances Op.46 – No.2; Dvořák Slavonic Dances Op.46 – No.3; Dvořák Slavonic Dances Op.46 – No.4; Saint-Saëns Danse Macabre; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 19th November 2005

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Bartók Romanian Folk Dances; Prokofiev Violin Concerto No.2; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’ (Playing as Camden Chamber Orchestra)

Saturday 19th November 2005

Group: Canterbury Orchestra
Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Idomeneo – Overture; Mozart Concerto for Flute and Harp; Mozart Symphony No.39

Saturday 19th November 2005

Group: Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio

Sunday 20th November 2005

Group: Danesborough Chorus, Milton Keynes Chorale
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Elgar King Olaf

Saturday 26th November 2005

Group: Dartford Choral Society
Venue: Stone House Hospital Chapel, Bow Arrow Lane, Stone, Dartford DA2 6BP
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem; Pärt The Beatitudes

Sunday 27th November 2005

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: Not advised
Programme: Walton Belshazzar’s Feast; Jenkins The Armed Man

December 2005

Saturday 3rd December 2005

Group: Barnes Choir
Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Honegger Une Cantate de Noël; Bizet Te Deum; Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël; Messiaen O Sacrum Convivium

Saturday 3rd December 2005

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Beethoven Mass in C; Haydn Mass No.12 ‘Theresienmesse’

Saturday 3rd December 2005

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: St.Paul’s Church, 32a Wilton Place, Knightsbridge, SW1X 8SH
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Messiah – with Orpheus Britannicus

Friday 9th December 2005

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Mozart Bassoon Concerto; Vaughan Williams Fantasia on Greensleeves; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 10th December 2005

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Rutter Arise, Shine and excerpts from the Novello Book of Carols

Saturday 10th December 2005

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 10th December 2005

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Christmas Festival Concert

Saturday 10th December 2005

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas with Cantate: Bach Christmas Oratorio – Jauchzet, frohlocket; Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Anon. There is no Rose (ed.Stevens); Leuner The Shepherds’ Cradle Song (arr.Macpherson); Tucapsky Koleda; Traditional In Dulci Jubilo (arr.Pearsall); Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Sullivan); Traditional Rejoice and be Merry (arr.Jacques); Traditional Star in the South; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Traditional Deck the Hall (arr.Willcocks); Traditional O Tannenbaum; Traditional A Merry Christmas (arr.Warrell)

Saturday 10th December 2005

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.12 ‘Theresienmesse’; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) – Bogoroditse Dyevo; Bach Christmas Oratorio – Part 1; Adam O Holy Night

Saturday 10th December 2005

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Elgar Cello Concerto; Vaughan Williams Symphony No.5

Sunday 11th December 2005

Group: Canterbury Orchestra
Venue: United Reformed Church, Castle Hill Avenue, Folkestone CT20 2QL
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, including Anderson Sleigh Ride; Blake The Snowman – Walking in the Air; Myhill Oboe Concerto and community carols.

Monday 12th December 2005

Group: Concordia Voices
Venue: St.Mary Magdalene Church, Church Walk, Richmond, Surrey TW9 1SN
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 17th December 2005

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: St.John’s United Reformed Church, Lynwood Grove, Orpington BR6 0BG
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Britten A Ceremony of Carols and carols for choir and audience

Saturday 17th December 2005

Group: Concordia Voices
Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: Not advised
Programme: Carols by Candlelight, to include Lauridsen O Magnum Mysterium; Rutter Gloria – with Surrey Brass

Tuesday 20th December 2005

Group: Dartford Choral Society
Venue: Stone House Hospital Chapel, Bow Arrow Lane, Stone, Dartford DA2 6BP
Times: Not advised
Programme: Christmas Carols for Choir and Audience

Click on this icon to continue browsing the diary into 2006: