Past Diary 2006-2010 (Choral and Opera Groups Only)

This is a list of past concerts by choruses/opera groups from the years 2006 to 2010. Use the buttons below to switch to other periods gone by, or to the list of future events.

Project C21   Work has now commenced with the aim of filling in the performance history of as many groups as possible back to the beginning of the century. Not all groups have this information on their websites, and some have only partial information, but it is hoped that by Autumn 2018 all the information we can find will have been entered into our database: until then, you will find the data appearing group by group. Check the special ‘Project C21′ page for latest information on which groups’ data has been entered, and the names of groups where the information is unavailable or incomplete: if you are involved with any of these groups and can fill in the gaps, it would be much appreciated!

2006

January 2006

Friday 6th January 2006

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Monteverdi Vespers of 1610

Saturday 14th January 2006

Group: Islington Choral Society, Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: Southwark Cathedral, London Bridge, London SE1 9DA
Times: 7.30pm concert
Programme: W.May All Over the Earth; Bernstein Chichester Psalms; Britten St.Nicolas

Saturday 28th January 2006

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Maria: Mendelssohn Three Sacred Pieces Op.23 – No.2 ‘Ave Maria’; Palestrina Stabat Mater; Bruckner Ave Maria; Poulenc Salve Regina; Pärt Magnificat; Finzi Magnificat; Holst Ave Maria; Hadley I Sing of a Maiden; Britten Hymn to the Virgin; Tavener Two Hymns to the Mother of God; Gorecki Totus Tuus; Lauridsen Ave Maria

February 2006

Saturday 18th February 2006

Group: Croydon Bach Choir, Lambeth Orchestra
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 9.00am Workshop, 5.30pm concert
Programme: Workshop Day on Handel’s Messiah

March 2006

Saturday 4th March 2006

Group: Concordia Voices
Venue: St.James’ Church, St.James’ Road, Hampton Hill TW12 1DQ
Times: Not advised
Programme: Parry I Was Glad; Stanford Three Motets; Howells Like as the Hart; Hadley My Beloved Spake; W.Harris Faire is the Heaven; O’Regan Cantate Domino; Dove Seek Him that Maketh the Seven Stars; Dove Bless the Lord, O My Soul; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice

Saturday 11th March 2006

Group: Cantate Choir
Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Schubert Mass in C – with Vivace! Orchestra

Saturday 18th March 2006

Group: Barnes Choir, Camerata of London
Venue: Queen Charlotte Hall, Parkshot Centre, Parkshot, Richmond TW9 2RE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Saturday 18th March 2006

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Verdi Requiem

Saturday 18th March 2006

Group: Dartford Choral Society
Venue: Christ Church, 1 Cross Road, Dartford DA1 3ET
Times: Not advised
Programme: Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Vesperae Solennes de Confessore – Laudate Dominum; Mozart Sancta Maria, mater Dei K273; Schubert Deutsche Messe; Schubert Psalm 23 – with the Burlington Quartet

Saturday 25th March 2006

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 25th March 2006

Group: Brighton Orpheus Choir, Sinfonia of Arun
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Requiem; Rutter Psalmfest

Saturday 25th March 2006

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Purcell Dido and Aeneas

Saturday 25th March 2006

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: Not advised
Programme: B.Kelly Crucifixion; Fauré Cantique de Jean Racine; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Handel Messiah – Highlights

Saturday 25th March 2006

Group: Croydon Philharmonic Choir, London Mozart Players, Goldsmiths Choral Union
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Missa Solemnis

Saturday 25th March 2006

Group: Islington Choral Society, Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Augustine’s of Canterbury Church, Archway Road, Highgate, London N6 5BH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Magnificat in D; Rossini Stabat Mater

Sunday 26th March 2006

Group: Portsmouth Choral Union, Southern Pro Musica, Chichester Singers
Venue: Portsmouth Guildhall, Guildhall Walk, Portsmouth PO1 2AB
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Parry Blest Pair of Sirens; Walton Belshazzar’s Feast

April 2006

Saturday 1st April 2006

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mary’s Church, College Road, Bromley BR1 3QG
Times: 7.45pm concert
Programme: Members’ Choice: Stanford Three Motets; Wesley Thou wilt Keep Him in Perfect Peace; Ireland Greater Love; Holst The Evening Watch; Leighton Let all the world in every corner sing; Shephard Ye Choirs of New Jerusalem; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice; Britten Hymn to St.Cecilia; Barber Agnus Dei; Whitacre Lux Aurumque; Traditional Joshua Fought the Battle of Jericho (arr.Roberts); Traditional Swing Low, Sweet Chariot (arr.Roberts); Traditional Steal Away (arr.Roberts); Traditional The Gospel Train (arr.Roberts)

Saturday 1st April 2006

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’ – Choral Finale and shorter works by Mendelssohn

Saturday 1st April 2006

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah (arr.Mozart)

Saturday 1st April 2006

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Rheinberger Mass in E Flat ‘Cantus Missae’; Rutter Gloria; G.Gabrieli Jubilate Deo; Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’; Vaughan Williams O Clap Your Hands

Sunday 2nd April 2006

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Schubert Stabat Mater in G Minor D175; Hurd Flower Songs; Schubert Gesang der Geister uber den Wassern; Bach Cantata No.196 ‘Der Herr denket an uns’

Thursday 6th April 2006

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, 7 Margaret Street, London W1W 8JG
Times: 7.45pm concert
Programme: Kodály Missa Brevis; Casals O vos omnes; Ireland Greater Love; Stanford Three Motets – Justorum Animae; Messiaen Diptyque; Dove Into thy Hands; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice

Saturday 8th April 2006

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Friday 14th April 2006

Group: Concordia Voices
Venue: St.James’ Church, St.James’ Road, Hampton Hill TW12 1DQ
Times: Not advised
Programme: Good Friday Meditation Casals O vos omnes; Tallis Lamentations of Jeremiah – Excerpts; Bruckner Christus Factus Est; Lotti Crucifixus in 8 Parts; Allegri Miserere

Saturday 22nd April 2006

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Mozart Requiem Mass; Mozart Ave Verum Corpus

May 2006

Saturday 20th May 2006

Group: Brockham Choral Society, Guildford Oriana Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: Not advised
Programme: Beethoven Meeresstille und Glückliche Fahrt; Beethoven Mass in C; Vaughan Williams The Wasps – Overture; Vaughan Williams Toward the Unknown Region

Saturday 20th May 2006

Group: Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Poulenc Gloria; Ravel Piano Concerto in G Major

Friday 26th May 2006

Group: de Merc Chamber Choir
Venue: St.John’s Arts & Recreation Centre, St.John’s Walk, Old Harlow CM17 0AJ
Times: 8.00pm concert
Programme: An a capella concert including music by Finzi, Jennefelt, Stanford and Vaughan Williams – with the Stockholm Cantus (Sweden)

June 2006

Saturday 10th June 2006

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Poetry in Music: Mathias Shakespeare Songs; Vaughan Williams Toward the Unknown Region; Finzi Seven Poems of Robert Bridges; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands

Wednesday 14th June 2006

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Anselm’s Catholic Church, West Hill, Dartford DA1 2HJ
Times: Not advised
Programme: Bach Magnificat in D; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 17th June 2006

Group: Allegri Singers
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: Handel Dixit Dominus; Purcell Welcome to all the Pleasures; Bach Motet ‘Jesu meine Freude’ plus instrumental works

Saturday 17th June 2006

Group: Barnes Choir
Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Music Makers; Elgar Sea Pictures; Elgar Three Part Songs Op.18 – O Happy Eyes; Elgar Three Part Songs Op.18 – My Love Dwelt in a Northern Land; Elgar As Torrents in Summer

Saturday 17th June 2006

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Haydn The Seasons – Spring; Haydn The Seasons – Summer; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Saturday 17th June 2006

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: St.John’s United Reformed Church, Lynwood Grove, Orpington BR6 0BG
Times: 7.30pm concert
Programme: Choral Arrangements of music by Duke Ellington, Cole Porter and George Gershwin

Saturday 17th June 2006

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruckner Ave Maria; Bruckner Tota pulchra es; Mozart Serenade No.12 in C Minor K388; Bruckner Mass in E Minor

Saturday 24th June 2006

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Rutter The Sprig of Thyme; Jacobson A Cotswold Romance

Saturday 24th June 2006

Group: Chiltern Choir
Venue: Royal Masonic School Chapel, Rickmansworth Park, Rickmansworth WD3 4HF
Times: Not advised
Programme: Orff Carmina Burana; Verdi Nabucco – Va, pensiero; Mozart Don Giovanni – Madamina; Mozart Die Zauberflöte – Dies Bildnis ist bezaubernd schon; Mozart Idomeneo – Voyagers’ Chorus; Puccini Gianni Schicchi – O mio babbino caro; Borodin Prince Igor – Polovtsian Dances

Sunday 25th June 2006

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Jenkins The Armed Man; Brahms Liebeslieder Waltzes

Thursday 29th June 2006

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: St.Marylebone Parish Church, 17 Marylebone Road, Marylebone, London NW1 5LT
Times: 7.30pm concert
Programme: English Music of the Golden Age, featuring music by Gibbons, Tomkins and Weelkes

July 2006

Saturday 1st July 2006

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Jenkins Requiem; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 8th July 2006

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruckner Ecce sacerdos magnus; Hummel Mass in B Flat; C.Proctor Veni Creator Spiritus; Rutter Magnificat

Saturday 8th July 2006

Group: Chichester Singers, Southern Pro Musica
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 15th July 2006

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Horovitz Summer Sunday; Gorecki Totus Tuus; Rutter Go Forth into the World in Peace; Rutter A Clare Benediction; Rutter Feel the Spirit; Elgar Lux Aeterna (arr.Cameron)

Saturday 22nd July 2006

Group: Concordia Voices
Venue: Bushy House, Teddington TW11 0EB
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Whitacre Water Night; Delius To be sung of a Summer Night on the Water; Traditional Early One Morning (arr.Salter); Traditional O Waly Waly (arr.Salter); Saint-Saëns Calme des Nuits; Saint-Saëns Les Fleurs et les Arbres; Brahms Da Untem im Tale; Brahms Dein Herzlein Mild; H.Wolf Fröliche Fahrt; Britten Five Flower Songs

September 2006

Saturday 9th September 2006

Group: Concordia Voices
Venue: St.Paul’s Church, 140 Church Road, Addlestone KT15 1SJ
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

October 2006

Saturday 21st October 2006

Group: Canterbury Choral Society, Canterbury Philharmonic Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Missa Solemnis

Saturday 21st October 2006

Group: Canterbury Choral Society, Canterbury Philharmonic Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Missa Solemnis

Saturday 21st October 2006

Group: Kent Chamber Choir, Dartford Symphony Orchestra
Venue: Rochester Cathedral, Rochester, Kent ME1 1SX
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Beethoven Mass in C

November 2006

Saturday 11th November 2006

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: French Choral Masterpieces: Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Duruflé Requiem; Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Messe Basse; Messiaen O Sacrum Convivium; Villette Hymne à la Vierge

Saturday 11th November 2006

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Kippington Road, Sevenoaks TN13 2LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Remember! Jenkins The Armed Man; Barber Agnus Dei; Traditional Greensleeves (arr.Vaughan Williams); Elgar Lux Aeterna (arr.Cameron); Borenstein If I Rise; Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Grainger)

Saturday 18th November 2006

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: M.Haydn Missa Sancti Hieronymi; Britten St.Nicolas

Saturday 18th November 2006

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: Sibelius Finlandia; Poulenc Gloria; Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

Saturday 18th November 2006

Group: Croydon Philharmonic Choir, Wimbledon Choral Society
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruckner Te Deum; Vaughan Williams Serenade to Music; Jenkins The Armed Man

Sunday 19th November 2006

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Britten St.Nicolas; Purcell My Heart is Inditing; Taylor Genesis

Sunday 19th November 2006

Group: Milton Keynes Chorale, Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Beethoven Missa Solemnis

Saturday 25th November 2006

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Jenkins The Armed Man

Saturday 25th November 2006

Group: Concordia Voices
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: Not advised
Programme: ‘The Coming of Light’: Purcell Rejoice in the Lord Alway; Lauridsen O Magnum Mysterium; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 8 ‘Christmas’; Lauridsen O Nata Lux; Mendelssohn Jesu Meine Freude; Britten A Ceremony of Carols; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’

Sunday 26th November 2006

Group: Sevenoaks Philharmonic, Bromley Philharmonic Choir
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man

December 2006

Saturday 2nd December 2006

Group: Barnes Choir
Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio – Parts 1, 2, 3 and 5 plus carols for choir and orchestra. With The Loki Orchestra

Saturday 2nd December 2006

Group: Brighton Orpheus Choir, Sinfonia of Arun
Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio

Saturday 2nd December 2006

Group: Islington Choral Society, Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: Union Chapel, Compton Terrace, Compton Avenue, London N1 2XD
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Sunday 3rd December 2006

Group: City of Canterbury Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Lane, Chartham, Canterbury CT4 7JW
Times: Not advised
Programme: To include McDowall Cantate Astra

Friday 8th December 2006

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert, to include Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols and Carols for Choir and Audience

Saturday 9th December 2006

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas concert, to include Schubert Mass in G and carols for choir and audience.

Saturday 9th December 2006

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 9th December 2006

Group: Brockham Choral Society, Guildford Oriana Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: Not advised
Programme: Purcell Chaconne in G Minor; Mozart Vesperae Solennes de Confessore – Laudate Dominum; Schubert Mass in G; Mozart Requiem Mass

Saturday 9th December 2006

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Bach Christmas Oratorio – Excerpts; A.Smith Christ’s Nativity

Saturday 9th December 2006

Group: Chiltern Choir
Venue: Chorleywood War Memorial Hall, Common Road, Chorleywood WD3 5LN
Times: 5.00pm concert
Programme: Chiltern Christmas Cheer! To include Tormé The Christmas Song (arr.Cayton); Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Wood); Traditional The Angel Gabriel (arr.Pettman); Traditional Still, Still, Still (arr.Gant); Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Vaughan Williams); Lauridsen O Magnum Mysterium; Anderson Sleigh Ride; Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Hill); Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Sullivan); Pierpoint Jingle Bells (arr.Allwood); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks)

Saturday 9th December 2006

Group: Dartford Choral Society
Venue: Stone House Hospital Chapel, Bow Arrow Lane, Stone, Dartford DA2 6BP
Times: Not advised
Programme: Bach Christmas Oratorio

Saturday 16th December 2006

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Britten A Ceremony of Carols; Janáček Otčenáš; Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël – Hodie Christus Natus Est; Sweelinck Hodie Christus Natus Est

Saturday 16th December 2006

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: St.John’s United Reformed Church, Lynwood Grove, Orpington BR6 0BG
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry Welcome Yule; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Traditional Sussex Carol (arr.Willcocks); Rutter Christmas Lullaby; T.Taylor Hymn for Christmas Day; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Handel Messiah – Highlights; Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Warlock Bethlehem Down; Warlock Balulalow; Britten A Ceremony of Carols – Deo Gracias; Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Lehrer A Christmas Carol (arr.Coronel); Clark While Shepherds Watched; Traditional A Merry Christmas (arr.Warrell); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Darke In the Bleak Midwinter

Saturday 16th December 2006

Group: Concordia Voices
Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: Not advised
Programme: ‘Frosted Brass’: Tavener The Lamb; Lauridsen O Nata Lux; Traditional Silent Night (arr.Ayres); Bass Gloria – with Surrey Brass

Saturday 16th December 2006

Group: Croydon Philharmonic Choir, London Mozart Players
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Classic Christmas – with the Choirs of Croydon Parish Church

Tuesday 19th December 2006

Group: Dartford Choral Society
Venue: Stone House Hospital Chapel, Bow Arrow Lane, Stone, Dartford DA2 6BP
Times: Not advised
Programme: Christmas Carols for Choir and Audience

2007

January 2007

Saturday 20th January 2007

Group: Canterbury Choral Society, Canterbury Philharmonic Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Poulenc Gloria; Fauré Cantique de Jean Racine; Elgar The Snow; Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols

Saturday 27th January 2007

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Dvořák Mass in D; Britten Rejoice in the Lamb; Britten Deus in adjutorium meum; Brahms Ach, arme Welt; Brahms Ich aber bin Elend; Brahms Wenn wir in höchsten Nöten sein

February 2007

Saturday 10th February 2007

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 10th February 2007

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Let My People Go – marking the 200th anniversary of the abolition of the Slave Trade Act. To include Palestrina Psalm 137; Tallis Lamentations of Jeremiah – Part 2; Traditional Free at Last (arr. von Hippel); Tippett A Child of our Time – Spirituals – with City University Music Society String Ensemble

Saturday 24th February 2007

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Let My People Go – marking the 200th anniversary of the abolition of the Slave Trade Act. To include Palestrina Psalm 137; Tallis Lamentations of Jeremiah – Part 2; Traditional Free at Last (arr. von Hippel); Tippett A Child of our Time – Spirituals

March 2007

Saturday 3rd March 2007

Group: Cantate Choir
Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Magnificat; Purcell Rejoice in the Lord Alway; Purcell Jehova, quam multi sunt hostes; Handel Dixit Dominus plus instrumental items played by Vivace! Orchestra

Saturday 3rd March 2007

Group: Concordia Voices
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: Not advised
Programme: F.Martin Mass for Double Choir; Lauridsen Lux Aeterna

Saturday 3rd March 2007

Group: Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Gershwin Rhapsody in Blue; Gershwin An American in Paris; Lambert The Rio Grande; Copland Fanfare for the Common Man; Copland Canticle of Freedom; Bernstein Chichester Psalms

Saturday 17th March 2007

Group: Brockham Choral Society, The Senesino Players
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: Not advised
Programme: Handel Concerto Grosso Op.3 No.3; Purcell Rejoice in the Lord Alway; Purcell Come Ye Sons of Art; Handel Dixit Dominus

Saturday 17th March 2007

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Schubert Mass in G

Saturday 24th March 2007

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mary’s Church, College Road, Bromley BR1 3QG
Times: 7.45pm concert
Programme: British Choral Masterpieces: Parry Blest Pair of Sirens; Vaughan Williams Mass in G Minor; Leighton Awake my Glory; Howells Gloucester Service – Magnificat and Nunc Dimittis; Walton Coronation Te Deum

Saturday 24th March 2007

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Bach Magnificat in D; Stanford Stabat Mater

Saturday 24th March 2007

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Poulenc Gloria; Sibelius Be Still My Soul

Saturday 24th March 2007

Group: Brighton Orpheus Choir, Musicians of All Saints Orchestra
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: Not advised
Programme: Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Symphony No.40; Mozart Requiem Mass

Saturday 24th March 2007

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Chandos Anthem No.11 ‘Let God Arise’; Mozart Exsultate Jubilate; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 24th March 2007

Group: Canterbury Choral Society, London Handel Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 24th March 2007

Group: Chandos Chamber Choir, Orpheus Britannicus
Venue: All Saints’ Church, 7 Margaret Street, London W1W 8JG
Times: 7.45pm concert
Programme: Purcell Welcome to all the Pleasures; Purcell Jehova, quam multi sunt hostes; Purcell Remember not, Lord, our offences; Purcell Incassum, Lesbia; Purcell Thou Knowest, Lord; Purcell Hear My Prayer, O Lord; Purcell Chaconne in G Minor; Purcell Now does the Glorious Day Appear

Saturday 24th March 2007

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Watford WD18 0EG
Times: Not advised
Programme: Bizet Te Deum; Fauré Pavane (arr.Hesford); Langlais Hymne d’Actions de grâce ‘Te Deum’; Bruckner Locus Iste; Bruckner Os Justi; Duruflé Requiem

Saturday 24th March 2007

Group: Islington Choral Society, Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Augustine’s Church, 108 Highbury New Park, Highbury East, London N5 2DR
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Mozart Requiem Mass

Sunday 25th March 2007

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Verdi Nabucco (Concert performance)

Sunday 25th March 2007

Group: Crowborough Choral Society, Brandenburg Sinfonia
Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Mendelssohn Violin Concerto; Brahms Requiem

Saturday 31st March 2007

Group: Barnes Choir
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 31st March 2007

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Vann The Billingshurst Mass; Rossini Stabat Mater

Saturday 31st March 2007

Group: Clacton Choral Society, Harwich and Dovercourt Choral Society, Stour Choral Society, Colchester Symphony Orchestra
Venue: Princes Theatre, Town Hall, Station Road, Clacton-on-Sea CO15 1SE
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 31st March 2007

Group: Dartford Choral Society
Venue: Christ Church, 1 Cross Road, Dartford DA1 3ET
Times: Not advised
Programme: Jenkins Requiem; Mendelssohn Hear My Prayer; Stanford Magnificat in G Minor; Vaughan Williams Mass in G Minor

April 2007

Saturday 21st April 2007

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Jenkins The Armed Man; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’; Haydn Symphony No.100 ‘Military’; Williams Hymn to the Fallen

May 2007

Sunday 6th May 2007

Group: Croydon Philharmonic Choir, Croydon Philharmonic Orchestra
Venue: Great Hall, Royal Russell School, Coombe Lane, Croydon CR9 5BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Exsultate Jubilate; Mozart Tantum Ergo K197; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’

Saturday 19th May 2007

Group: Brockham Choral Society
Venue: St.Paul’s Church, St.Paul’s Road West, Dorking, RH4 2HT
Times: Not advised
Programme: An Evening at the Opera Donizetti Lucia di Lammermoor – Wedding Chorus; Purcell Dido and Aeneas – Lament and Final Chorus; Verdi Il Trovatore – Soldiers’ Chorus; Leoncavallo I Pagliacci – Bell Chorus; Handel Rodelinda – Dove sei; Bizet Carmen – Habanera; Handel Alcina – Chorus of the Enchanted Islanders; Mozart Die Zauberflöte – Priests’ Chorus; Handel Semele – Wheree’er you Walk; Verdi Nabucco – Va, pensiero; Genée Italian Salad (arr.Rowley)

June 2007

Thursday 7th June 2007

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Coleridge-Taylor Hiawatha’s Wedding Feast; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; W.S.Bennett Come Live with Me; Pearsall Who Shall Win my Lady Fair; B.Cooke Epitaph on a Dormouse

Saturday 9th June 2007

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Britten St.Nicolas; Elgar Give unto the Lord; Elgar Great is the Lord; Vaughan Williams Five Mystical Songs

Sunday 10th June 2007

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: Not advised
Programme: Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’ (Concert in the Royal Festival Hall)

Saturday 16th June 2007

Group: Barnes Choir
Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: The English Choral Tradition: Britten Hymn to St.Cecilia; Bennet Weep, O Mine Eyes; Farmer Fair Phyllis I saw sitting all alone; Morley April is in My Mistress’ Face; Weelkes Now ev’ry tree; Stevens Blow, blow thou winter wind; Sullivan The Long Day Closes; Webbe When the winds breathe soft; Elgar Three Part Songs Op.18 – O Happy Eyes; Stanford The Blue Bird; Parry Sweet day, so cool; Parry Blest Pair of Sirens; Gordon Summer Fallow; Handel Dixit Dominus – Opening Chorus; Tallis O Sacrum Convivium; Byrd Ave Verum Corpus; Purcell Hear My Prayer, O Lord; Purcell I Was Glad; Vaughan Williams The Pilgrim’s Progress – The Lord is my Shepherd; Howells Behold, O God our defender; Finzi All this night

Saturday 16th June 2007

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Chart Classics – music by Abba, The Beach Boys, The Bee Gees, The Beatles, Queen and more…

Saturday 16th June 2007

Group: St.Albans Chamber Choir, Amadeus Chamber Orchestra
Venue: Homewood Road United Reformed Church, Homewood Road, St.Albans AL1 4BH
Times: 8.00pm concert
Programme: Bach Cantata No. 10 ‘Meine Seele erhebt den Herrn’; Victoria Magnificat Sexti toni (a 12); Mendelssohn Magnificat in D; Schütz Deutsches Magnificat; Rutter Magnificat

Sunday 17th June 2007

Group: City of Canterbury Chamber Choir
Venue: St.Mary the Virgin Church, Canterbury Road, Wingham, Kent CT3 1BB
Times: Not advised
Programme: To include McDowall A Canterbury Mass (World Première)

Wednesday 20th June 2007

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Anselm’s Catholic Church, West Hill, Dartford DA1 2HJ
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Saturday 23rd June 2007

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Music for a Summer’s Evening: Traditional Mary Hynes (arr.Barber); Traditional Anthony O’Daly (arr.Barber); Traditional The Coolin’ (arr.Barber); Traditional I Love My Love (arr.Holst); Traditional Swansea Town (arr.Holst); Traditional Portith Caul (arr.Tippett); Traditional Gwenllian (arr.Tippett); Traditional Early One Morning (arr.Roberts); Traditional Strawberry Fair (arr.Roberts); Whitacre i thank you god for most this amazing day; Whitacre Sleep; Wilbye Draw on, sweet night; Traditional The Turtle Dove (arr.Vaughan Williams); Traditional Bushes and Briars (arr.Vaughan Williams)

Saturday 23rd June 2007

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 23rd June 2007

Group: Canterbury Choral Society, Canterbury Philharmonic Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Toward the Unknown Region; Elgar Enigma Variations; Britten Spring Symphony

Saturday 23rd June 2007

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Handel Saul

Wednesday 27th June 2007

Group: Concordia Voices
Venue: Hampton Court House, Hampton Court Road, London KT8 9BS
Times: Not advised
Programme: Bennet All Creatures Now; Gibbons The Silver Swan; Morley Now is the Month of Maying; Pearsall Lay a Garland; Stanford The Blue Bird; Traditional My Love is Like a Red, Red Rose (arr.Rathbone); Traditional The Skye Boat Song (arr.Rathbone); Traditional Early One Morning (arr.Salter); Traditional O Waly Waly (arr.Salter); Traditional Dashing Away with the Smoothing Iron (arr.Salter); J.Kern The Way you Look Tonight (arr.Coward); Bratton Teddy Bears’ Picnic (arr.Coward); Rutter Feel the Spirit

Saturday 30th June 2007

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Priory School Chapel, Mountfield Road, Lewes BN7 2XN
Times: Not advised
Programme: W.S.Bennett Come Live with Me; Rossini William Tell – Villagers’ Chorus; Elgar As Torrents in Summer; Mozart Ave Verum Corpus; Jenkyns The Owls; A.Gibbs Five Eyes; Traditional Afton Water (arr.Willcocks); Verdi Nabucco – Va, pensiero; Traditional Chatter with the Angels (arr.Collins); Bizet Carmen – Toreadors’ March; Traditional Yarmouth Fair (arr.Warlock & Gibbs); Traditional Manx Lullaby (arr.Dolloff); Stanford The Blue Bird; R.Rodgers Blue Moon (arr.Blackwell); Traditional Three American Songs (arr.Johnson); Kodály See the Gypsies; Harline Pinocchio – When You Wish Upon a Star; Traditional Old Macdonald Had a Farm (arr.Mitchell); Arlen Over the Rainbow (arr.Turner); Handel Messiah – Hallelujah Chorus – with Lewes Junior Choir

Saturday 30th June 2007

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) and works for Cello and Piano by Rachmaninov

Saturday 30th June 2007

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Paul’s Church, The Common, Chipperfield WD4 9BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Chilcott The Making of the Drum; Campling Two Traditional Caribbean Songs; Haazen Missa Luba; Tippett A Child of our Time – Spirituals; Benjamin Jamaican Rumba; Gershwin Porgy and Bess – Selection

July 2007

Friday 6th July 2007

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Songs for a Summer Evening: Anon. Sumer is icumen in (arr.Morgan); Morley Now is the Month of Maying; Lawes Gather ye Rosebuds while ye May; Farmer Fair Phyllis I saw sitting all alone; Morley Sing we, and chant it; Marenzio Scaldava il sol; Dowland Weep you no more, sad fountains; Pearsall Who Shall Win my Lady Fair; Elgar As Torrents in Summer; Britten Five Flower Songs – The Evening Primrose; Sullivan The Long Day Closes; Barber Sure on this Shining Night – with James Oglethorpe School Choirs

Saturday 7th July 2007

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Stanford Te Deum; Mozart Exsultate Jubilate; Parry Blest Pair of Sirens; Poulenc Gloria

Saturday 7th July 2007

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Varndean School, Balfour Road, Brighton BN1 6NP
Times: 7.30pm concert
Programme: W.S.Bennett Come Live with Me; Rossini William Tell – Villagers’ Chorus; Elgar As Torrents in Summer; Mozart Ave Verum Corpus; Jenkyns The Owls; A.Gibbs Five Eyes; Traditional Afton Water (arr.Willcocks); Verdi Nabucco – Va, pensiero; Traditional Chatter with the Angels (arr.Collins); Bizet Carmen – Toreadors’ March; Traditional Yarmouth Fair (arr.Warlock & Gibbs); Traditional Manx Lullaby (arr.Dolloff); Stanford The Blue Bird; R.Rodgers Blue Moon (arr.Blackwell); Traditional Three American Songs (arr.Johnson); Kodály See the Gypsies; Harline Pinocchio – When You Wish Upon a Star; Traditional Old Macdonald Had a Farm (arr.Mitchell); Arlen Over the Rainbow (arr.Turner); Handel Messiah – Hallelujah Chorus – with Lewes Junior Choir

Tuesday 10th July 2007

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.30pm performance
Programme: Bizet Carmen

Thursday 12th July 2007

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.30pm performance
Programme: Bizet Carmen

Saturday 14th July 2007

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Coronation Ode – Land of Hope and Glory; Elgar Song of Liberty (based on Pomp and Circumstance March No.4); Elgar Lux Aeterna (arr.Cameron); Elgar As Torrents in Summer; Elgar Three Part Songs Op.18 – My Love Dwelt in a Northern Land; Tippett A Child of our Time – Spirituals; J.Gardner Five Hymns in Popular Style – Fight the Good Fight

Saturday 14th July 2007

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.30pm performance
Programme: Bizet Carmen

September 2007

Saturday 1st September 2007

Group: Concordia Voices
Venue: St.Paul’s Church, 140 Church Road, Addlestone KT15 1SJ
Times: Not advised
Programme: Traditional Early One Morning (arr.Salter); Traditional O Waly Waly (arr.Salter); Traditional Dashing Away with the Smoothing Iron (arr.Salter); Traditional My Love is Like a Red, Red Rose (arr.Rathbone); Traditional The Skye Boat Song (arr.Rathbone); J.Kern The Way you Look Tonight (arr.Coward); Bratton Teddy Bears’ Picnic (arr.Coward); Rutter Feel the Spirit

October 2007

Saturday 6th October 2007

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Lancing College Chapel, Lancing, West Sussex BN15 0RW
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah – Highlights

Saturday 6th October 2007

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church St, Petworth GU28 0AE
Times: Not advised
Programme: To include Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) and music by Bortnyansky, Grechaninov, Alabiev, Arkhangelsky, Tchaikovsky and Titov.

Tuesday 9th October 2007

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: Not advised
Programme: Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’ (Concert in the Royal Festival Hall)

Saturday 27th October 2007

Group: Canterbury Choral Society, Canterbury Philharmonic Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Introduction and Allegro for Strings; R.Strauss Four Last Songs; Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

November 2007

Saturday 3rd November 2007

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Trinity United Reformed Church, Freelands Road, Bromley BR1 3AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Music Makers; Dvořák Mass in D

Saturday 10th November 2007

Group: Allegri Singers
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: Copland In the Beginning; Elgar Give unto the Lord; Handel Coronation Anthems – My Heart is Inditing; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Naylor Vox Dicentis; Tomkins When David Heard; Hadley My Beloved Spake; Stanford For Lo I Raise Up; Tallis Lamentations of Jeremiah

Saturday 17th November 2007

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: St.Paul’s Church, Crofton Road, Orpington BR6 8JE
Times: Not advised
Programme: Monteverdi Selva Morale e Spirituale – Beatus Vir; Vivaldi Magnificat; Pergolesi Magnificat; Seixas Mass in G

Saturday 17th November 2007

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: Not advised
Programme: Puccini Messa di Gloria; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 17th November 2007

Group: Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Lloyd-Webber Requiem; Elgar Grania and Diarmid; Elgar The Spirit of England

Sunday 18th November 2007

Group: Concordia Voices
Venue: St.Peter’s Church, Regatta House, Laleham Rd, Staines-upon-Thames TW18 2DX
Times: Not advised
Programme: M.Praetorius Es ist ein Ros’ entsprungen; Bruckner Ave Maria; Mozart Ave Verum Corpus; Bairstow Let all Mortal Flesh Keep Silence; Stanford Three Motets – Beati Quorum Via; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) – Bogoroditse Dyevo; Stravinsky Ave Maria; Dove I am the Day; Goodall Love Divine; Rutter Magnificat

Saturday 24th November 2007

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Saturday 24th November 2007

Group: Dartford Choral Society
Venue: Stone House Hospital Chapel, Bow Arrow Lane, Stone, Dartford DA2 6BP
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Parry I Was Glad; Rutter Magnificat

Sunday 25th November 2007

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Sunday 25th November 2007

Group: Danesborough Chorus, Milton Keynes Chorale
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: To include Walton Belshazzar’s Feast

December 2007

Saturday 1st December 2007

Group: Barnes Choir
Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vivaldi Gloria RV589; Poulenc Gloria and motets by Dering, Bruckner and Poulenc

Saturday 1st December 2007

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah – with Musicians of All Saints Orchestra

Saturday 1st December 2007

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: 7.30pm concert
Programme: Gounod St.Cecilia Mass; Gounod Ave Maria; Rutter Magnificat

Saturday 1st December 2007

Group: Concordia Voices
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: Not advised
Programme: M.Praetorius Es ist ein Ros’ entsprungen; Bruckner Ave Maria; Bairstow Let all Mortal Flesh Keep Silence; Stravinsky Ave Maria; Dove I am the Day; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) – Bogoroditse Dyevo; Britten Hymn to the Virgin; Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël; Rutter Magnificat

Saturday 8th December 2007

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Vivaldi Magnificat; J.Gardner Cantata for Christmas and excerpts from the Novello Book of Carols

Saturday 8th December 2007

Group: Brockham Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: Not advised
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 8th December 2007

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 8th December 2007

Group: Chorleywood Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Chesham HP5 1HY
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Britten A Ceremony of Carols

Sunday 9th December 2007

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: St.John’s United Reformed Church, Lynwood Grove, Orpington BR6 0BG
Times: 6.00pm concert
Programme: Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Traditional I Saw Three Ships (arr.Willcocks); Traditional Rocking (arr.Willcocks); Berlioz L’Enfance du Christ – The Shepherds’ Farewell; Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Willcocks); Bach Cantata No.191 ‘Gloria in Excelsis Deo’; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Traditional The Gloucestershire Wassail (arr.Vaughan Williams); Tavener The Lamb; Swayne The Two Nowells; Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Styne Let it Snow! Let it Snow! Let it Snow! (arr.Hanson); Humperdinck Hänsel und Gretel – Evening Prayer (arr.Coronel); Watson The Twelve Days of Christmas; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Holst In the Bleak Midwinter (arr.Bertalot)

Thursday 13th December 2007

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, 7 Margaret Street, London W1W 8JG
Times: 7.45pm concert
Programme: Byrd O Magnum Mysterium; Leighton Lulla, lulla, thou little tiny child; J.Gardner Tomorrow shall be my Dancing Day; Victoria O Magnum Mysterium; Clemens non Papa Ab oriente venerunt magi; Byrd Rorate Coeli; Todd Christus est stella

Friday 14th December 2007

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert, including Pergolesi Magnificat

Saturday 15th December 2007

Group: Bexhill Choral Society
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert

Saturday 15th December 2007

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert, to include Allbright Hymn of the Nativity

Saturday 15th December 2007

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Cracker: Leighton Let all the world in every corner sing; Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Traditional The Boar’s Head Carol (arr.Poston); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks); Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Vaughan Williams); Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël; Traditional The First Nowell (arr.Willcocks); Traditional Here We Come a-Wassailing (arr.Rutter); Traditional Deck the Hall (arr.Willcocks); Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); McDowall Christus Natus Est

Saturday 15th December 2007

Group: Concordia Voices
Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: Not advised
Programme: Carols by Candlelight Britten Hymn to the Virgin; Tavener The Lamb; Traditional The Holly and the Ivy (arr.Jacques); Traditional Coventry Carol; Traditional I Saw Three Ships; Pinkham Christmas Cantata

Saturday 15th December 2007

Group: Islington Choral Society, Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Augustine’s Church, 108 Highbury New Park, Highbury East, London N5 2DR
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Dixit Dominus; Handel Coronation Anthems

Wednesday 19th December 2007

Group: Dartford Choral Society
Venue: Stone House Hospital Chapel, Bow Arrow Lane, Stone, Dartford DA2 6BP
Times: Not advised
Programme: Christmas Carols for Choir and Audience

Friday 28th December 2007

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: To include J.Strauss (II) Die Fledermaus – What a Feast; Stolz Ave Maria; Humperdinck Hänsel und Gretel – Abends will ich schlafen gehen; Mozart Die Zauberflöte – Priests’ March

2008

January 2008

Saturday 19th January 2008

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Spring into Winter: Copland Las Agachadas; Rutter Birthday Madrigals; Bennet All Creatures Now; Morley Fyer! Fyer!; Tomkins Music Divine; Tomkins See, see, the shepherd’s queen; Macfarren Orpheus with his Lute; Pearsall Lay a Garland; Stanford The Blue Bird; W.S.Bennett Come Live with Me; C.Wood Full Fathom Five; Traditional Botany Bay (arr.Weakley); Traditional Shenandoah (arr.Roberts); Burns Early Autumn (arr.Roberts); J.Kern All the Things You Are (arr.Roberts); H.Warren Chattanooga Choo Choo (arr.Roberts)

Saturday 19th January 2008

Group: Canterbury Choral Society, London Handel Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Insanae et Vanae Curae; Mozart Symphony No.39; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

February 2008

Saturday 2nd February 2008

Group: Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Messiah

Thursday 21st February 2008

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir, Hertfordshire Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

March 2008

Saturday 8th March 2008

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Mozart Requiem Mass; Haydn Mass No.12 ‘Theresienmesse’

Saturday 8th March 2008

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Homilius Johannespassion (UK Première)

Saturday 8th March 2008

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Stabat Mater

Saturday 8th March 2008

Group: Chandos Chamber Choir, Orpheus Britannicus
Venue: St.Paul’s Church, 32a Wilton Place, Knightsbridge, SW1X 8SH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 8th March 2008

Group: Chiltern Choir, Harrow Choral Society
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion

Sunday 9th March 2008

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Bach Cantata No. 4 ‘Christ lag in Todesbanden’; Charpentier Te Deum; Pergolesi Magnificat; Handel Foundling Hospital Anthem

Sunday 9th March 2008

Group: Chichester Singers
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: J.Willcocks A Great and Glorious Victory; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Vaughan Williams Four Hymns for Tenor, Piano and Viola; Mozart Mass in C Major K257 ‘Credo’

Wednesday 12th March 2008

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Anselm’s Catholic Church, West Hill, Dartford DA1 2HJ
Times: Not advised
Programme: Brahms Song of Destiny; Handel Messiah – Parts 2 and 3; Handel Dettingen Te Deum; Vivaldi Credo

Saturday 15th March 2008

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 15th March 2008

Group: Brighton Orpheus Choir, Sinfonia of Arun
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: Not advised
Programme: Elgar The Music Makers; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’ – Choral Finale

Saturday 15th March 2008

Group: Brockham Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: Not advised
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Allegri Miserere; Jenkins The Armed Man

Saturday 15th March 2008

Group: Cantate Choir
Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion – with Vivace! Orchestra

Saturday 15th March 2008

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 15th March 2008

Group: Islington Choral Society, Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Augustine’s Church, 108 Highbury New Park, Highbury East, London N5 2DR
Times: 7.30pm concert
Programme: S.Rodgers Dover Beach; Vaughan Williams Five Mystical Songs; Duruflé Requiem

Saturday 22nd March 2008

Group: Concordia Voices
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: Not advised
Programme: Bach St.Matthew Passion – Wenn ich einmal soll scheiden; Allegri Miserere; Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’; Mendelssohn Three Psalms Op.78 – Psalm 43 ‘Richte mich, Gott’; MacMillan Christus Vincit; Larley Good Friday Night; Fauré Requiem

Saturday 22nd March 2008

Group: Croydon Philharmonic Choir, Wimbledon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Handel Messiah – Highlights – with Croydon Citadel Salvation Army Band

Saturday 29th March 2008

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Sacred and Spiritual: Bruckner Os Justi; Bruckner Afferentur Regi; Bruckner Ecce sacerdos magnus; Stravinsky Mass; Tavener Funeral Ikos; Bruckner Ave Maria; Bruckner Locus Iste; Bruckner Virga Jesse; Tippett A Child of our Time – Spirituals

Saturday 29th March 2008

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘Ruy Blas’; Mendelssohn Lauda Sion; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’

April 2008

Saturday 5th April 2008

Group: Barnes Choir
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 5th April 2008

Group: Bearsted Choral Society
Venue: St.Nicholas Church, Lower Street, Leeds, Kent ME17 1RL
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah – Hallelujah Chorus; Handel Messiah – He Trusted in God; Handel Messiah – Behold the Lamb of God; Rutter Arise, Shine; Rutter Go Forth into the World in Peace; Rutter For the Beauty of the Earth; Coleman Rhythm of Life; Mascagni Cavalleria Rusticana – Easter Hymn; Fauré Cantique de Jean Racine; Trenet La Mer; Schubert Le Complexe de la Truite; Dutronc Il est Cinq Heures, Paris s’éveille; Vigneault Si les Bateaux – with Chorale des 2 Caps (France)

Saturday 5th April 2008

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia, Danesborough Chorus
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem – with Bedfordshire Youth Orchestra, Concord Singers and Kempstone Musical Society

Saturday 5th April 2008

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Jenkins Requiem

Sunday 6th April 2008

Group: Basingstoke Choral Society, New London Sinfonia, Croydon Philharmonic Choir
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.00pm concert
Programme: Copland Appalachian Spring; Coleridge-Taylor Hiawatha’s Wedding Feast; Copland Fanfare for the Common Man; Lauridsen Lux Aeterna; Ramirez Misa Criolla

Sunday 6th April 2008

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia, Danesborough Chorus
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem – with Bedfordshire Youth Orchestra, Concord Singers and Kempstone Musical Society

Monday 14th April 2008

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: 7.30pm concert
Programme: ‘Gilding the Lily’ – to include works by Debussy, Ravel and Passereau

Saturday 26th April 2008

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn St.Paul

Saturday 26th April 2008

Group: Epworth Choir, Concordia Voices, Salomon Orchestra
Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: Not advised
Programme: 50th Birthday Concert Verdi Requiem – with Cardiff Polyphonic Choir

May 2008

Saturday 10th May 2008

Group: Bexhill Choral Society, Sussex Concert Orchestra
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Seasons

Saturday 17th May 2008

Group: Brockham Choral Society
Venue: St.Paul’s Church, St.Paul’s Road West, Dorking, RH4 2HT
Times: Not advised
Programme: King Henry VIII Pastime with Good Company; Traditional Linden Lea (arr.Vaughan Williams); Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Vaughan Williams); Traditional Loch Lomond (arr.Vaughan Williams); Vaughan Williams Five Mystical Songs; Barnby Sweet and Low; Sullivan The Long Day Closes; Coward London Pride; Coward Words and Music; Coward I’m Mad about the Boy; Halley Soldier, Soldier; Halley The Bailiff’s Daughter; Lloyd-Webber Cats – A Choral Suite

June 2008

Saturday 7th June 2008

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: The Voice of Melody: Britten O Be Joyful in the Lord; Pärt I am the True Vine; Rutter Loving Shepherd of thy Sheep; Bullock Give us the Wings of Faith; Linjama Salve Regina; W.Harris Faire is the Heaven; Borenstein The Voice of Melody; Borenstein If I Forget Thee, O Jerusalem; Borenstein Idols; Bax Lord, thou hast told us; C.Wood Great Lord of Lords; Borenstein To be or not to be (World Première)

Saturday 7th June 2008

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Emmanuel Church, 24 Ridgway, Wimbledon, London SW19 4QN
Times: 7.30pm concert
Programme: England’s Lanes – music by Vaughan Williams, Finzi and Tippett.

Saturday 7th June 2008

Group: Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Stabat Mater; Puccini Messa di Gloria

Saturday 7th June 2008

Group: Dartford Choral Society
Venue: Stone House Hospital Chapel, Bow Arrow Lane, Stone, Dartford DA2 6BP
Times: Not advised
Programme: Bach Cantata No.147 ‘Herz und Mund und Tat und Leben’ – Chorale ‘Jesu, Joy of Man’s Desiring’; Brahms Requiem – Wie lieblich sind deine Wohnungen; German Merrie England – The Yeomen of England; Handel Samson – Let their Celestial Concerts all Unite; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Ketelbey In a Persian Market; Lloyd-Webber Requiem – Pie Jesu; Mascagni Cavalleria Rusticana – Easter Hymn; Pearsall O, Who will o’er the Downs so Free; Schubert Psalm 23; Stanford Diaphenia; Stanford The Blue Bird; Verdi Aida – Grand March; Verdi Nabucco – Va, pensiero – with the Burlington Quartet

Saturday 14th June 2008

Group: Barnes Choir
Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Song of Destiny; Brahms Geistliches Lied; Brahms Alto Rhapsody; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Brahms Liebeslieder Waltzes

Saturday 14th June 2008

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Bock Fiddler on the Roof – Choral selection; Rutter The Sprig of Thyme – Selection; Bart Oliver! – Selection; Schubert Mass in G – excerpts plus a selection of items by Richard Rodgers

Saturday 14th June 2008

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Lambert The Rio Grande; Gershwin Piano Concerto; Gershwin Porgy and Bess – Songs (arr.Evans); Coleridge-Taylor Hiawatha’s Wedding Feast

Saturday 14th June 2008

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Britten Rejoice in the Lamb; Parry Blest Pair of Sirens; R.Thompson Alleluia

Saturday 14th June 2008

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Thiman Songs of England; Vaughan Williams In Windsor Forest; Parry Blest Pair of Sirens and shorter works by Vaughan Williams, Elgar and Moeran

Sunday 15th June 2008

Group: Concordia Voices
Venue: St.John’s Church, Spencer Hill, Wimbledon SW19 4NZ
Times: Not advised
Programme: Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’; Mozart Ave Verum Corpus; Mendelssohn Verleih uns Frieden; Franck Panis Angelicus; Fauré Cantique de Jean Racine; Parry Songs of Farewell – My Soul, There is a Country; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Rutter The Heavenly Aeroplane

Saturday 21st June 2008

Group: Allegri Singers
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: The Glory of Venice: G.Gabrieli Jubilate Deo; Willaert Mirabile Mysterium; Monteverdi Domine, ne in furore tuo; Monteverdi Adoramus te, Christe; Monteverdi Cantate Domino; Cavalli Salve Regina; Lotti Crucifixus; Vivaldi Credo; Vivaldi Kyrie; A.Gabrieli Sento, sent’ un rumor; G.Gabrieli Lieto Godea; Monteverdi Lamento d’Arianna; M.Praetorius Nun komm der heiden Heiland; Victoria Ave Maria; Schütz Deutsches Magnificat

Saturday 21st June 2008

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Opera Choruses

Saturday 21st June 2008

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Celebration of English Nature:

Saturday 21st June 2008

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 21st June 2008

Group: Chichester Singers
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Sunday 22nd June 2008

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: Spurgeon’s College, South Norwood Hill, London SE25 6DJ
Times: Not advised
Programme: Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Stanford Three Motets; Stanford Heraclitus; Stanford The Blue Bird; W.S.Bennett Come Live with Me; Elgar Three Part Songs Op.18 – My Love Dwelt in a Northern Land; Pearsall Lay a Garland; Sullivan The Long Day Closes; Porter Let’s Do It (arr.Blackwell)

Wednesday 25th June 2008

Group: Concordia Voices
Venue: St.Mary’s Parish Church, Thames Street, Hampton TW12 2EB
Times: Not advised
Programme: Parry Songs of Farewell – My Soul, There is a Country; Parry Songs of Farewell – Never Weather-Beaten Sail; Sideris Summer II; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Rutter The Heavenly Aeroplane

Saturday 28th June 2008

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Handel Coronation Anthems – Let Thy Hand be Strengthened; Handel Coronation Anthems – The King Shall Rejoice; Fauré Cantique de Jean Racine; Mahler Symphony No. 5 – Adagietto; Bernstein Chichester Psalms

Saturday 28th June 2008

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Priory School Chapel, Mountfield Road, Lewes BN7 2XN
Times: Not advised
Programme: ‘A Journey in Song’: to include Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; Bruckner Christus Factus Est; Seiber Three Hungarian Folk Songs; J.Strauss (I) Radetzky March; Bruckner Locus Iste; Kodály See the Gypsies; Eröd Viva la Musica; Porter Night and Day (arr.Carter); G.Turner Tequila Samba; Arlen Over the Rainbow (arr.Turner) – with Lewes Junior Choir

Saturday 28th June 2008

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem

Saturday 28th June 2008

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Paul’s Church, The Common, Chipperfield WD4 9BS
Times: Not advised
Programme: Byrd Sing Joyfully; Tallis If Ye Love Me; Anon. Edi beo thu hevene quene; Frescobaldi Canzona; Ortiz Recercada segunda; Tallis O Nata Lux; Anon. Greensleeves to a Ground; Monti Czardas (Choral Arrangement); Weelkes Hosanna; Bartlet Of all the birds that I do know; Campion Never Weather Beaten Sail; Morley Now is the Month of Maying; Stanford The Blue Bird; Rutter Birthday Madrigals

Saturday 28th June 2008

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Pärt Berlinermesse; Rutter Magnificat

Sunday 29th June 2008

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Nielsen Hymnus Amoris; Nielsen Benedictus Dominus; Nielsen Dominus regit me; Weber Mass in E Flat

July 2008

Saturday 5th July 2008

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Varndean School, Balfour Road, Brighton BN1 6NP
Times: Not advised
Programme: ‘A Journey in Song’: to include Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; Bruckner Christus Factus Est; Seiber Three Hungarian Folk Songs; Bruckner Locus Iste; Kodály See the Gypsies; Eröd Viva la Musica; Genée Italian Salad (arr.Rowley); Porter Night and Day (arr.Carter); G.Turner Tequila Samba; Arlen Over the Rainbow (arr.Turner)

Saturday 5th July 2008

Group: Islington Choral Society, Camden Symphony Orchestra
Venue: St.Augustine’s of Canterbury Church, Archway Road, Highgate, London N6 5BH
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation (Playing as Camden Chamber Orchestra)

Sunday 6th July 2008

Group: City of Canterbury Chamber Choir
Venue: St.Mary of Charity Church, Church Road, Faversham ME13 8GZ
Times: Not advised
Programme: To include D.Matthews The Key of the Kingdom Op.106

Sunday 6th July 2008

Group: Concordia Voices
Venue: St.James’ Church, St.James’ Road, Hampton Hill TW12 1DQ
Times: Not advised
Programme: Bruckner Locus Iste; Bruckner Ave Maria; Casals O vos omnes; Mendelssohn Three Psalms Op.78 – Psalm 43 ‘Richte mich, Gott’; Stravinsky Ave Maria; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) – Bogoroditse Dyevo; Parry Songs of Farewell – My Soul, There is a Country; Parry Songs of Farewell – Never Weather-Beaten Sail; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – I Praise the Tender Flower; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – My Spirit Sang All Day; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Rutter The Heavenly Aeroplane

Tuesday 15th July 2008

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.00pm performance
Programme: Puccini La Bohème

Thursday 17th July 2008

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.00pm performance
Programme: Puccini La Bohème

Friday 18th July 2008

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.00pm performance
Programme: Puccini La Bohème

Sunday 20th July 2008

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 2.00pm performance
Programme: Puccini La Bohème

October 2008

Saturday 4th October 2008

Group: Bexhill Choral Society, Sussex Concert Orchestra
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man

Saturday 4th October 2008

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: 7.30pm concert
Programme: ‘The Tudors’ – sacred and secular choral music from Tudor England

Saturday 11th October 2008

Group: Canterbury Choral Society, Canterbury Philharmonic Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz The Damnation of Faust

Sunday 12th October 2008

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Slavonic Dances Op.46 – Selection; Dvořák Te Deum; Puccini Messa di Gloria

Sunday 19th October 2008

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Rutter Feel the Spirit (Concert in the Royal Festival Hall)

November 2008

Saturday 8th November 2008

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: St.Bartholomew’s Church, Ann Street, Brighton BN1 4GP
Times: Not advised
Programme: Mahler Symphony No. 2 ‘Resurrection’

Saturday 15th November 2008

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Music for Advent: Handl Rorate Coeli; Morales Veni Domine; Palestrina Fuit Homo Missus a Deo; Guerrero Canite Tuba; Vaughan Williams This is the Truth Sent from Above; Goldschmidt A Tender Shoot; Britten Hymn to the Virgin; Traditional Gabriel’s Message (arr.Rathbone); H.Praetorius Magnificat quinti toni; Burt Advent Responsory; Traditional O Come O Come Emmanuel (arr.Bullard); Bairstow Let all Mortal Flesh Keep Silence; Bruckner Virga Jesse; M.Praetorius Es ist ein Ros’ entsprungen (arr.Cashmore); Warlock Bethlehem Down; Lauridsen O Magnum Mysterium; Chilcott Nova! Nova!

Saturday 15th November 2008

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 15th November 2008

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Gounod Stabat Mater; Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 15th November 2008

Group: Chichester Singers, Southern Pro Musica
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Poulenc Gloria; Vaughan Williams Fantasia on Greensleeves; Vaughan Williams Dona Nobis Pacem

Saturday 15th November 2008

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: 10th Anniversary Concert Parry Songs of Farewell; Tallis Spem in Alium; Howells Requiem

Saturday 22nd November 2008

Group: Bedford Choral Society, Bedfordshire Symphony Orchestra
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar King Olaf

Saturday 22nd November 2008

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: Not advised
Programme: Lauridsen Lux Aeterna; Rutter Magnificat; Rutter Feel the Spirit

Saturday 22nd November 2008

Group: Dartford Choral Society
Venue: Stone House Hospital Chapel, Bow Arrow Lane, Stone, Dartford DA2 6BP
Times: Not advised
Programme: Beethoven Mass in C; Holst Hymn of Jesus

Sunday 23rd November 2008

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Hurd Music’s Praise; Handel Acis and Galatea

Sunday 23rd November 2008

Group: Milton Keynes Chorale, Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Tippett A Child of our Time

Saturday 29th November 2008

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: 16-18th Century Italian Music: Carissimi Plorate filii Israel; Gesualdo Tenebrae Responsories – O vos omnes; D.Scarlatti Missa quatuor vocum; A.Scarlatti Exultate Deo; A.Scarlatti Ad Dominum dum tribularer; Monteverdi Jesu Christe; Monteverdi Spernit Deus; Martini Dextera Domini; Anerio Christus Factus Est; Palestrina Ego sum panis vivus; Soriano Regina coeli

Saturday 29th November 2008

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Mass in D; Dvořák Te Deum; Janáček Otčenáš

Saturday 29th November 2008

Group: Concordia Voices
Venue: St.Luke’s Church, Sydney St, Chelsea, London SW3 6NH
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Mass in G Minor; Pärt Bogoroditsye Dyevo; Pärt The Beatitudes; Lauridsen O Nata Lux; Britten Rejoice in the Lamb

December 2008

Saturday 6th December 2008

Group: Barnes Choir
Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 5.30pm concert
Programme: Bruckner Mass in E Minor; Respighi Lauda per la Nativita del Signore plus three motets by Bruckner

Saturday 6th December 2008

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Mathias Sir Christèmas; Bruckner Locus Iste; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Lauridsen O Magnum Mysterium; Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Traditional Past Three O’Clock (arr.Rutter); Berlioz L’Enfance du Christ – The Shepherds’ Farewell; Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Willcocks); Rutter Nativity Carol; Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Rutter); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks) – with Musicians of All Saints Orchestra

Saturday 6th December 2008

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Sunday 7th December 2008

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: St.John’s United Reformed Church, Lynwood Grove, Orpington BR6 0BG
Times: 7.00pm concert
Programme: Traditional Rejoice and be Merry (arr.Jacques); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Traditional Sussex Carol (arr.Willcocks); Traditional The Holly and the Ivy (arr.Thorn); Goss See Amid the Winter Snow (arr.Willcocks); Traditional While Shepherds watched their Flocks by Night; Traditional In Dulci Jubilo (arr.Jacques); Traditional Coventry Carol (arr.Shaw); C.A.Gibbs While the Shepherds were Watching; Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Lake I Believe in Father Christmas (arr.Rathbone); Blake The Snowman – Walking in the Air; Holder Merry Christmas, Everybody (arr.Rathbone); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks); Thiman The Bell Carol; Rice Peace by Upon You; Pierpoint Jingle Bells (arr.Geehl); Traditional The First Nowell (arr.Willcocks); Darke In the Bleak Midwinter

Tuesday 9th December 2008

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Viennese Strauss Christmas Gala – with the British Philharmonic Concert Orchestra

Wednesday 10th December 2008

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Mathias Sir Christèmas; Bruckner Locus Iste; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Lauridsen O Magnum Mysterium; Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Traditional Past Three O’Clock (arr.Rutter); Berlioz L’Enfance du Christ – The Shepherds’ Farewell; Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Willcocks); Rutter Nativity Carol; Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Rutter); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks) – with Musicians of All Saints Orchestra

Friday 12th December 2008

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 13th December 2008

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Bach Magnificat in D; Chilcott And Peace on Earth

Saturday 13th December 2008

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert, to include Courtney A Musicological Journey through the Twelve Days of Christmas

Saturday 13th December 2008

Group: Cantate Choir
Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Karlsen O Magnum Mysterium and carols from Georgian England

Saturday 13th December 2008

Group: Chelmsford Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: Not advised
Programme: Britten St.Nicolas; Finzi In Terra Pax; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols

Saturday 13th December 2008

Group: Chiltern Choir
Venue: Chorleywood War Memorial Hall, Common Road, Chorleywood WD3 5LN
Times: 5.00pm concert
Programme: Christmas Cheer: Wyle It’s the Most Wonderful Time of the Year! (arr.Krogstad); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Traditional The Angel Gabriel (arr.Pettman); Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Warlock Bethlehem Down; Rutter Angel Voices; Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Wood); Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Sullivan); Edwards No Small Wonder; Pierpoint Jingle Bells (arr.Willcocks); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks)

Tuesday 16th December 2008

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: Christ’s Chapel of God’s Gift, College Road, Dulwich, London SE21 7AS
Times: Not advised
Programme: Charity Christmas Concert

Thursday 18th December 2008

Group: Dartford Choral Society
Venue: Stone House Hospital Chapel, Bow Arrow Lane, Stone, Dartford DA2 6BP
Times: Not advised
Programme: Carols for Choir and Audience

Friday 19th December 2008

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Wolcom Yule! Carols and Readings

Saturday 20th December 2008

Group: Concordia Voices
Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: Not advised
Programme: Carols by Candlelight: to include Pärt Bogoroditsye Dyevo; Lauridsen O Nata Lux; Traditional The Holly and the Ivy (arr.Jacques); Schütz Psalm 150; Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Rutter) – with Surrey Brass

Sunday 28th December 2008

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: To include J.Strauss (II) Die Fledermaus – What a Feast; Mozart Die Zauberflöte – Priests’ March; Humperdinck Hänsel und Gretel – Abends will ich schlafen gehen; Stolz Ave Maria

2009

January 2009

Saturday 24th January 2009

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Requiem Mass

Saturday 31st January 2009

Group: Allegri Singers
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: Music of the Night: Purcell In These Delightful, Pleasant Groves; Thiman Go, Lovely Rose; Rawsthorne Weep You No More; Holst Bring Us In Good Ale; Elgar The Prince of Sleep; Stanford The Blue Bird; Seiber There Was an Old Man in a Tree; Sullivan The Long Day Closes; Pearsall Lay a Garland; Traditional Didn’t My Lord (arr.Hart); Traditional Deep River (arr.Hart); Traditional By and By (arr.Chilcott); Traditional Steal Away (arr.Roberts); Traditional Way Over in Beulah Lan’ (arr.Jennings); Sherwin A Nightingale Sang in Berkeley Square (arr.Bullard); Lennon Blackbird / I Will (arr.Rathbone); Davenport Fever (arr.Roberts)

February 2009

Sunday 1st February 2009

Group: Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia, Basingstoke Choral Society
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Hodie; Vaughan Williams Serenade to Music; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Vaughan Williams A Choral Flourish – with Choristers of the Royal Russell School and members of Bromley Youth Choirs

Saturday 7th February 2009

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: Not advised
Programme: The Third Rome – Sacred Choral Music from Russia

Saturday 28th February 2009

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: Not advised
Programme: The Third Rome – Sacred Choral Music from Russia

March 2009

Saturday 14th March 2009

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: To include Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 14th March 2009

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Holst Psalm 86; Holst Psalm 148; Schütz Seven Last Words from the Cross; Rutter Requiem

Saturday 14th March 2009

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Bicentenary Concert: Mendelssohn Psalm 100 ‘Jauchzet dem Herrn alle Welt’; Mendelssohn Lass’, O Herr, mich Hülfe finden; Mendelssohn Three Sacred Songs WoO14 – No.2 ‘Deines Kinds Gebet erhöre’; Mendelssohn Wie groß ist des Allmächt’gen Güte; Mendelssohn Six Songs Op.86 – No.5 ‘Mein Herz erhebet Gott, den Herrn’; Mendelssohn Prelude and Fugue in E Minor (transc.Best); Mendelssohn Elijah – Hear ye, Israel; Mendelssohn Sechs Sprüche zum Kirchenjahr Op.79 – No.4 ‘Herr, gedenke nicht unser Übelthaten’; Mendelssohn Sechs Sprüche zum Kirchenjahr Op.79 – No.6 ‘Um unsrer Sünden’; Mendelssohn Three Sacred Pieces Op.23 – No.3 ‘Mitten Wir im Leben Sind’; Mendelssohn Denn er hat seinen Engeln befohlen; Mendelssohn Elijah – Ye people, rend your hearts; Mendelssohn Six Preludes and Fugues Op.35 – Prelude and Fugue in D; Mendelssohn Elijah – Then Shall the Righteous Shine Forth; Mendelssohn Der Erste Frühlingstag Op.48 – No.1 ‘O sanfter süßer Hauch’; Mendelssohn Der Erste Frühlingstag Op.48 – No.3 ‘Süßer, gold’ner Frühlingstag!’; Mendelssohn Entflieh’ mit mir; Mendelssohn Sechs Lieder Op.41 – No.3 ‘Es fiel ein Reif’; Mendelssohn Sechs Lieder Op.41 – No.6 ‘Auf dem See’

Saturday 21st March 2009

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 21st March 2009

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Elgar The Kingdom

Saturday 21st March 2009

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: Not advised
Programme: Rutter Mass of the Children; Jenkins Sacred Songs; Jenkins Te Deum – with Musicians of All Saints Orchestra and members of Lewes Youth and Junior Choirs

Saturday 21st March 2009

Group: Cantate Choir
Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah – with Vivace! Orchestra

Saturday 21st March 2009

Group: Canterbury Choral Society, London Handel Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 21st March 2009

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 21st March 2009

Group: Dartford Choral Society
Venue: Christ Church, 1 Cross Road, Dartford DA1 3ET
Times: Not advised
Programme: Jenkins Stabat Mater; Parry Blest Pair of Sirens

Saturday 28th March 2009

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Lauridsen O Magnum Mysterium; Lauridsen Lux Aeterna; Rutter Requiem

Saturday 28th March 2009

Group: Barnes Choir
Venue: Queen Charlotte Hall, Parkshot Centre, Parkshot, Richmond TW9 2RE
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Tippett A Child of our Time – Spirituals; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Britten Cantata Misericordium

Saturday 28th March 2009

Group: Brockham Choral Society, Chameleon Arts Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 28th March 2009

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, 7 Margaret Street, London W1W 8JG
Times: 7.45pm concert
Programme: Fröhliche Ostern! A programme of Easter music by Brahms, Bruckner and Mendelssohn

Saturday 28th March 2009

Group: Chichester Singers
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Todd Mass in Blue

Saturday 28th March 2009

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 28th March 2009

Group: Islington Choral Society, Camden Symphony Orchestra
Venue: St.Alban the Martyr Church, 18 Brooke Street, Holborn, London EC1N 7RD
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem (Playing as Camden Chamber Orchestra)

Sunday 29th March 2009

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Pergolesi Miserere II in C Minor; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

April 2009

Saturday 4th April 2009

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Dvořák Stabat Mater

Saturday 4th April 2009

Group: Chiltern Choir
Venue: Royal Masonic School Chapel, Rickmansworth Park, Rickmansworth WD3 4HF
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Barber Hermit Songs; Jenkins Requiem

Saturday 4th April 2009

Group: Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: Croydon Minster, Church Street, Croydon CR0 1RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Tantum Ergo K197; Mozart Vesperae Solennes de Confessore – Laudate Dominum; Vivaldi Concerto for Two Trumpets; Mozart Requiem Mass

Sunday 5th April 2009

Group: Concordia Voices
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: Not advised
Programme: Buxtehude Membra Jesu Nostri

Sunday 5th April 2009

Group: Sevenoaks Philharmonic, Bromley Philharmonic Choir, Sevenoaks Symphony Orchestra
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 25th April 2009

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Jenkins Stabat Mater; Dvořák Stabat Mater

May 2009

Saturday 9th May 2009

Group: Bexhill Choral Society, Sussex Concert Orchestra
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Concert of English Music, to include Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; Stanford Songs of the Fleet as well as partsongs by Parry and choruses from Gilbert and Sullivan

Saturday 30th May 2009

Group: Brockham Choral Society
Venue: St.Paul’s Church, St.Paul’s Road West, Dorking, RH4 2HT
Times: 7.30pm concert
Programme: ‘Stars and Stripes’ – showcasing music from the USA, including Bernstein West Side Story – Choral Medley; Loesser Guys and Dolls – Excerpts and music by Gershwin, Copland, Berlin and Kern

Sunday 31st May 2009

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: St.John the Evangelist Church, Park Road, Bromley BR1 3HJ
Times: 2.00pm Workshop, 7.30pm informal performance
Programme: Haydn The Creation

June 2009

Saturday 6th June 2009

Group: Cantate Choir
Venue: St.Bartholomew’s Church, The Green, Otford TN14 5PD
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell My Heart is Inditing; Palestrina Exsultate Deo; Palestrina Tu es Petrus; Pärt Pari Intervallo; Pärt The Beatitudes; Parry Songs of Farewell and works for solo organ

Saturday 13th June 2009

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: J.Willcocks Riddle of the World; Handel Organ Concerto Op.4 No.6; Haydn Mass No.14 ‘Harmoniemesse’

Saturday 13th June 2009

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Rutter Mass of the Children; Mozart Requiem Mass

Sunday 14th June 2009

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: Menuhin Hall, Yehudi Menuhin School, Cobham Road, Stoke D’Abernon, KT11 3QQ
Times: 3.00pm concert
Programme: Ramirez Misa Criolla; Fanshawe African Sanctus

Saturday 20th June 2009

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Todd Mass in Blue; S.Jackson Sing Britannia

Saturday 20th June 2009

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Bicentenary Concert: Haydn The Storm; Haydn A Saying; Haydn To a Greedy Person; Haydn The Shrew; Haydn Certainty; Haydn Epitaph; Haydn The Humanitarian; Haydn The Proverb; Haydn The Seasons – Autumn; Haydn The Seasons – Summer; Haydn Die Beredsamkeit; Haydn Der Augenblick; Haydn Die Warnung; Haydn Aus dem Dankliede zu Gott; Haydn Abendlied zu Gott

Saturday 20th June 2009

Group: Canterbury Choral Society, Canterbury Philharmonic Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 20th June 2009

Group: Chiltern Choir
Venue: Sarratt Village Hall, The Green, Sarratt, near Rickmansworth WD3 6AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs with a Swing: Waller Ain’t Misbehavin’ (arr.Gritton); Porter Night and Day (arr.Carter); Kosma Autumn Leaves (arr.Carter); Gershwin ‘S Wonderful (arr.Blackwell); P.Kern Broadway Ladies, A Medley (arr.); Porter Let’s Do It (arr.Blackwell); Arlen Over the Rainbow (arr.Turner); Garland In the Mood (arr.Gritton)

Saturday 20th June 2009

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Monteverdi Vespers of 1610

Saturday 20th June 2009

Group: Dartford Choral Society
Venue: Christ Church, 1 Cross Road, Dartford DA1 3ET
Times: Not advised
Programme: Handel Judas Maccabaeus

Saturday 27th June 2009

Group: Allegri Singers
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: Purcell O Sing unto the Lord; Purcell I Was Glad; Purcell Hear My Prayer, O Lord; Purcell Jehova, quam multi sunt hostes; Purcell Rejoice in the Lord Alway; Handel Chandos Anthem No. 6a ‘As Pants the Hart’; Handel Chandos Anthem No.11 ‘Let God Arise’

Saturday 27th June 2009

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Priory School Chapel, Mountfield Road, Lewes BN7 2XN
Times: Not advised
Programme: ‘A Breath of Fresh Air’ – to include Mendelssohn Six Songs to be Sung in the Open Air; Purcell Dido and Aeneas – Excerpts plus invigorating arrangements of folk and popular songs. With Lewes Youth Choir

Saturday 27th June 2009

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: St.Marylebone Parish Church, 17 Marylebone Road, Marylebone, London NW1 5LT
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Vierne Messe Solennelle

Saturday 27th June 2009

Group: Chorleywood Choral Society, Berkhamsted Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: Not advised
Programme: To include Pergolesi Stabat Mater; Stanford Three Motets – Beati Quorum Via; Stanford Three Motets – Coelos Ascendit Hodie

Saturday 27th June 2009

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: Not advised
Programme: Music and Readings on a Floral Theme

Sunday 28th June 2009

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Dvořák Te Deum; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Sunday 28th June 2009

Group: Concordia Voices
Venue: St.John’s Church, Spencer Hill, Wimbledon SW19 4NZ
Times: 7.45pm concert
Programme: ‘With a Merry Noise’: Finzi God is Gone Up; Spicer Psalm 150; Vaughan Williams Lord, Thou hast been our Refuge; Rutter Lord, Thou hast been our Refuge; Britten Rejoice in the Lamb; Walton The Twelve

July 2009

Friday 3rd July 2009

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Haydn Te Deum No.2; Byrd Ave Verum Corpus; A.Lobo Vivo ego, dicit Dominus; Buxtehude Magnificat; Fauré Requiem

Saturday 4th July 2009

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Elgar The Kingdom

Saturday 4th July 2009

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Varndean School, Balfour Road, Brighton BN1 6NP
Times: Not advised
Programme: ‘A Breath of Fresh Air’ – to include Mendelssohn Six Songs to be Sung in the Open Air; Purcell Dido and Aeneas – Excerpts plus invigorating arrangements of folk and popular songs. With Varndean School Gospel Choir

Saturday 4th July 2009

Group: Chichester Singers, Southern Pro Musica
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 8,00pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Tuesday 14th July 2009

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Gluck Orfeo ed Euridice (sung in English)

Wednesday 15th July 2009

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Gluck Orfeo ed Euridice (sung in English)

Thursday 16th July 2009

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Chart Favourites, Show Favourites, including R.Rodgers Rodgers and Hammerstein on Broadway (arr.Huff); Schonberg Les Misérables – Choral Medley (arr.Lojeski) and music by The Beach Boys, Abba, Queen, and Andrew Lloyd-Webber, among others

Friday 17th July 2009

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Gluck Orfeo ed Euridice (sung in English)

Sunday 19th July 2009

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Gluck Orfeo ed Euridice (sung in English)

September 2009

Saturday 19th September 2009

Group: Concordia Voices
Venue: St.James’ Church, St.James’ Road, Hampton Hill TW12 1DQ
Times: Not advised
Programme: ‘Songs and Sonnets’: Palestrina Sicut cervus; Mendelssohn Three Psalms Op.78 – Psalm 43 ‘Richte mich, Gott’; Brahms Geistliches Lied; Fauré Cantique de Jean Racine; Stanford Magnificat and Nunc Dimittis in C; Stanford The Blue Bird; Pearsall Lay a Garland; C.Wood Full Fathom Five; Ireland The Hills; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – My Spirit Sang All Day; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare

Saturday 26th September 2009

Group: Allegri Singers
Venue: St.Nicholas Church, Manor Park Road, Chislehurst BR7 5PE
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell I Was Glad; Purcell Hear My Prayer, O Lord; Lauridsen O Magnum Mysterium; Tchaikovsky Liturgy of St.John Chrysostom – Tebe Poem; Tchaikovsky Crown of Roses; Tavener Two Hymns to the Mother of God; Stravinsky Ave Maria; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) – Excerpts – second half of a concert in the Chislehurst Festival (first half given by Bromley Boy Singers)

October 2009

Saturday 10th October 2009

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: 7.30pm concert
Programme: English Church Music, to include W.Harris Faire is the Heaven and music by Howells and Stanford

Saturday 17th October 2009

Group: Bexhill Choral Society, Sussex Concert Orchestra
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Beatus Vir; Schubert Mass in C; Handel Dixit Dominus

Saturday 24th October 2009

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Trinity United Reformed Church, Freelands Road, Bromley BR1 3AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Liszt Missa Choralis; Rutter Magnificat

Saturday 24th October 2009

Group: Canterbury Choral Society, London Handel Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Sunday 25th October 2009

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Bullard This is Our World; Orff Carmina Burana

November 2009

Saturday 7th November 2009

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: ‘Great British Pairings’:

Saturday 14th November 2009

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Saturday 14th November 2009

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 14th November 2009

Group: Chichester Singers, Southern Pro Musica
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Insanae et Vanae Curae; Mozart Exsultate Jubilate; Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’

Saturday 14th November 2009

Group: Dartford Choral Society
Venue: Christ Church, 1 Cross Road, Dartford DA1 3ET
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 21st November 2009

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: A Capella Music from Russia: Tchaikovsky Liturgy of St.John Chrysostom – Khvalite Gospoda; Tchaikovsky Liturgy of St.John Chrysostom – Tebe Poem; Tchaikovsky Blessed are the Chosen; Tchaikovsky Crown of Roses; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) – Excerpts; Rachmaninov Liturgy of St.John Chrysostom – Tebe Poem; Rachmaninov Liturgy of St.John Chrysostom – Otche Nash; Tavener Two Hymns to the Mother of God; Penderecki Cherubic Hymn; Pärt The Beatitudes; Stravinsky Ave Maria; Pärt Bogoroditsye Dyevo; Gorecki Totus Tuus

Saturday 21st November 2009

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: M.Haydn Missa Sancti Hieronymi; Bruckner Mass in E Minor

Saturday 21st November 2009

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: Handel Dixit Dominus; Mozart Requiem Mass

Sunday 22nd November 2009

Group: Danesborough Chorus, Milton Keynes Chorale
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Saturday 28th November 2009

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell Behold now, praise the Lord; Purcell I Was Glad; Purcell Praise the Lord, O Jerusalem; Purcell I will give thanks unto thee, O Lord; Charpentier In nativitatem Domini canticum

Saturday 28th November 2009

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Te Deum No.2; Mendelssohn Sechs Sprüche zum Kirchenjahr Op.79; Bruckner Mass in E Minor

Saturday 28th November 2009

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Saturday 28th November 2009

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir, Belsize Baroque
Venue: Holy Trinity Church, Prince Consort Road, Kensington, London SW7 2BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Dixit Dominus

Saturday 28th November 2009

Group: Concordia Voices
Venue: St.Luke’s Church, Sydney St, Chelsea, London SW3 6NH
Times: Not advised
Programme: ‘The Radiance Bright’: Stanford Magnificat in C; Larley Gabriel’s Message; Britten Hymn to the Virgin; McDowall Ave Maria; MacMillan On the Annunciation of the Blessed Virgin; Larley The Salutation; C.Wood O Thou the Central Orb; Rheinberger Mass in E Flat ‘Cantus Missae’

Saturday 28th November 2009

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Fauré Requiem

Sunday 29th November 2009

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Duruflé Requiem; Gounod St.Cecilia Mass

December 2009

Friday 4th December 2009

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Clemens non Papa Magi Veniunt; Ord Adam Lay Ybounden; Perez Gloria Laus; Traditional The Angel Gabriel; Handl Ecce concipies; Bruckner Virga Jesse; Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Sullivan); Guerrero Canite Tuba; Traditional O Come O Come Emmanuel (arr.Bullard); M.Praetorius Es ist ein Ros’ entsprungen; R.R.Bennett Five Carols; Traditional Angels from the Realms of Glory; Byrd O Magnum Mysterium

Saturday 5th December 2009

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 5th December 2009

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: Not advised
Programme: Beethoven Mass in C; Britten A Ceremony of Carols; Handel Messiah – Hallelujah Chorus and more Christmas music – with Musicians of All Saints Orchestra

Saturday 5th December 2009

Group: Brockham Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 5th December 2009

Group: Hardynge Choir, Amadeus Chamber Orchestra
Venue: High Street Methodist Church, High Street, Harpenden AL5 2RU
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Charpentier Messe de Minuit; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 8 ‘Christmas’

Sunday 6th December 2009

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert with carols for choir and audience

Friday 11th December 2009

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 12th December 2009

Group: Barnes Choir, Mercury Chamber Orchestra
Venue: Duke Street Church, Duke Street, Richmond, Surrey TW9 1DH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 12th December 2009

Group: Bedford Choral Society
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert – with Bedford Town Band

Saturday 12th December 2009

Group: Bexhill Choral Society
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert

Saturday 12th December 2009

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: A.Smith The Infant King; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’; Mendelssohn Hear My Prayer

Saturday 12th December 2009

Group: Chelmsford Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Magnificat in D; Haydn Mass No.14 ‘Harmoniemesse’; Handel Messiah – Hallelujah Chorus

Saturday 12th December 2009

Group: Islington Choral Society, Camden Symphony Orchestra
Venue: St.Alban the Martyr Church, 18 Brooke Street, Holborn, London EC1N 7RD
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Tuesday 15th December 2009

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: Christ’s Chapel of God’s Gift, College Road, Dulwich, London SE21 7AS
Times: Not advised
Programme: Christmas with Concordia

Tuesday 15th December 2009

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Celebrate Christmas!

Thursday 17th December 2009

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Anselm’s Catholic Church, West Hill, Dartford DA1 2HJ
Times: Not advised
Programme: Christmas Carols for Choir and Audience

Friday 18th December 2009

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Christmas Cheer – Carols and Readings for Christmas

Saturday 19th December 2009

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: St.Marylebone Parish Church, 17 Marylebone Road, Marylebone, London NW1 5LT
Times: 7.30pm
Programme: Nova Nova! Christmas concert including music by Fleming, Bramma, Murray, Poston, Dove, Gowers, Bennett, Leighton, Rutter, Tavener, Rathbone and Ives plus traditional audience carols.

Saturday 19th December 2009

Group: Concordia Voices
Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: Not advised
Programme: To include McDowall Christus Natus Est; Larley Gabriel’s Message; Britten Hymn to the Virgin; Traditional Away in a Manger (arr.Jacques) – with Surrey Brass

2010

January 2010

Friday 15th January 2010

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: St.Martin-in-the-Fields, Trafalgar Square, London WC2N 4JJ
Times: Not advised
Programme: Batten O Sing Joyfully; Tallis Spem in Alium; Tallis O Nata Lux; Tallis If Ye Love Me; Tallis Te lucis ante terminum; Bruckner Ave Maria; Tippett A Child of our Time – Spirituals; Byrd Sing Joyfully; Parsons Ave Maria

Saturday 23rd January 2010

Group: Canterbury Choral Society, London Handel Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Grainger Handel in the Strand; Tippett Concerto for Double String Orchestra; Barber Agnus Dei; Britten St.Nicolas

Saturday 30th January 2010

Group: Allegri Singers
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: French Choral Classics Poulenc Litanies à la Vierge Noire; Poulenc Quatre Petites Prières de Saint François d’Assise; Poulenc Mass in G; Fauré Requiem

February 2010

Saturday 27th February 2010

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem; Dove The Passing of the Year

March 2010

Saturday 6th March 2010

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Monteverdi Cantate Domino; Monteverdi Adoramus te, Christe; Monteverdi Selva Morale e Spirituale – Beatus Vir; Jenkins Stabat Mater

Saturday 13th March 2010

Group: Chelmsford Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: Not advised
Programme: Handel Coronation Anthems; Vivaldi Beatus Vir; Vivaldi Magnificat; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 13th March 2010

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: St.Stephen’s Church, College Road, London SE21 7HN
Times: Not advised
Programme: Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’; Mozart Ave Verum Corpus; Haydn Insanae et Vanae Curae

Sunday 14th March 2010

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Parry I Was Glad; Puccini Messa di Gloria; Vaughan Williams Toward the Unknown Region

Sunday 14th March 2010

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; Wesley The Wilderness; Lauridsen Lux Aeterna; Mendelssohn Hear My Prayer

Sunday 14th March 2010

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Music of the English Baroque: Sir T.Arne Six Songs; Boyce Ode to Charity; Croft Give the King thy Judgement, O God; Greene Lord, how long wilt thou be angry; Weldon In Thee, O Lord, have I put my trust; Boyce Turn Thee unto me, O Lord; Boyce Save me, O God; Greene Lord, let me know mine end

Saturday 20th March 2010

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Rossini Stabat Mater plus motets by Bruckner

Saturday 20th March 2010

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Goodall Eternal Light, A Requiem; Lauridsen Lux Aeterna; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 20th March 2010

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: Not advised
Programme: Handel Israel in Egypt – with Musicians of All Saints Orchestra

Saturday 20th March 2010

Group: Cantate Choir
Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 20th March 2010

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion

Saturday 20th March 2010

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Saturday 20th March 2010

Group: Dartford Choral Society
Venue: Christ Church, 1 Cross Road, Dartford DA1 3ET
Times: Not advised
Programme: Schubert Mass in E Flat; Wesley Blessed be the God and Father; Wesley The Wilderness

Sunday 21st March 2010

Group: Basingstoke Choral Society, Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.00pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 27th March 2010

Group: Allegri Singers
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: English Anthems: Wesley The Wilderness; W.Harris Faire is the Heaven; Stanford Three Motets – Beati Quorum Via; C.Wood O Thou the Central Orb; Wesley Ascribe unto the Lord; Parry Songs of Farewell; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice

Saturday 27th March 2010

Group: Brockham Choral Society, Chameleon Arts Orchestra
Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Symphony No.4; Brahms Requiem

Saturday 27th March 2010

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: St.Marylebone Parish Church, 17 Marylebone Road, Marylebone, London NW1 5LT
Times: 7.30pm concert
Programme: A Celebration of S.S.Wesley, including Wesley Blessed be the God and Father; Wesley The Wilderness; Wesley Ascribe unto the Lord

Saturday 27th March 2010

Group: Chiltern Choir
Venue: Royal Masonic School Chapel, Rickmansworth Park, Rickmansworth WD3 4HF
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Magnificat in D; Mozart Requiem Mass

Saturday 27th March 2010

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 27th March 2010

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Rheinberger Requiem in D Minor; Bruckner Mass in E Minor

Saturday 27th March 2010

Group: Islington Choral Society, Camden Symphony Orchestra
Venue: St.Augustine’s of Canterbury Church, Archway Road, Highgate, London N6 5BH
Times: Not advised
Programme: Bruckner Zwei Aequale; Bruckner Mass in E Minor; G.Gabrieli Canzon a 8; G.Gabrieli In Ecclesiis; G.Gabrieli Sonata Pian’e Forte; Rutter Gloria (playing as Camden Chamber Orchestra)

Sunday 28th March 2010

Group: Ardingly Choral Society
Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: Not advised
Programme: Bach St.Matthew Passion

Tuesday 30th March 2010

Group: Concordia Voices
Venue: Christ Church, Christchurch Street, Chelsea, London SW3 4AS
Times: Not advised
Programme: Buxtehude Membra Jesu Nostri

April 2010

Saturday 17th April 2010

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: St.Clement Danes Church, The Strand, London WC2R 1DH
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion – with Bromley Youth Music Trust Adult Choir and Bromley Youth Chamber Orchestra

Saturday 17th April 2010

Group: Concordia Voices
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: Not advised
Programme: 10th Anniversary Concert: Vasks Pater Noster; Pergolesi Stabat Mater; McDowall Ave Maris Stella; Handel Dixit Dominus

Saturday 24th April 2010

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Puccini Messa di Gloria; Mozart Don Giovanni – Overture; Bizet Carmen – Habanera; Wagner Tannhäuser – Pilgrims’ Chorus; Tchaikovsky Eugene Onegin – Waltz Scene; Purcell Dido and Aeneas – When I am laid in Earth; Verdi La Traviata – Libiamo

May 2010

Saturday 1st May 2010

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: A Little Light Music – to include Goodall Psalm 23; Ridout Sacred Songs; Bock Fiddler on the Roof – Choral selection plus traditional songs and spirituals

Saturday 8th May 2010

Group: Bexhill Choral Society
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rossini Petite Messe Solennelle and a selection of Neapolitan Songs

Wednesday 12th May 2010

Group: Constanza Chorus
Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: 7.30pm concert
Programme: First Concert: Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Così fan Tutte – Bella vita Militar; Mozart Requiem Mass and other solo arias by Mozart.

Saturday 15th May 2010

Group: Battle Choral Society
Venue: St.John the Evangelist Church, Brittany Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0RD
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

June 2010

Saturday 5th June 2010

Group: Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 12th June 2010

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Grant-Jones The Human Race; Sullivan H.M.S.Pinafore

Saturday 12th June 2010

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem

Sunday 13th June 2010

Group: Cantate Choir
Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Greaves Come away, sweet love; Vautor Mother, I Will Have a Husband; Weelkes Come, sirrah Jack, ho!; Morley Sing we, and chant it; Traditional Bobby Shaftoe (arr.Willcocks); Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Grainger); Traditional Dashing Away with the Smoothing Iron (arr.Rutter); Elgar The Spirit of the Lord is Upon me; Elgar Doubt Not thy Father’s Care; Elgar O Hearken Thou; Elgar They are at Rest; Youmans Tea for Two (arr.Gritton); J.Kern Smoke Gets in your Eyes; Porter Let’s Do It (arr.Blackwell)

Saturday 19th June 2010

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Peter Lea-Cox at 65 – with the Lecosaldi Singers

Saturday 19th June 2010

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Saturday 19th June 2010

Group: Chichester Singers, Southern Pro Musica
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 19th June 2010

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Songs from the Shows

Saturday 19th June 2010

Group: Dartford Choral Society
Venue: Mick Jagger Centre, Shepherds Lane, Dartford DA1 2JZ
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem – Wie lieblich sind deine Wohnungen; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands – The Dance; Handel Samson – Let their Celestial Concerts all Unite; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Haydn The Creation – The Heavens are Telling; Kodály Jesus and the Traders; Moeran Songs of Springtime – Spring, the Sweet Spring; Moeran Songs of Springtime – Under the Greenwood Tree; Parry I Was Glad; Sullivan The Long Day Closes – with the Burlington Quartet

Friday 25th June 2010

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: Trinity URC, Station Road, Upminster RM14 2UD
Times: Not advised
Programme: Morley My Bonny Lass, she Smileth; Gibbons Almighty and Everlasting God; Gibbons O Lord in Thy Wrath; Tallis If Ye Love Me; Tallis Salvator Mundi; Byrd Mass for Four Voices; Stanford Purest and Highest; Stanford O For a Closer Walk with God; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – Clear and Gentle Stream; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – My Spirit Sang All Day; Elgar As Torrents in Summer; Sullivan The Long Day Closes; Parry Six Modern Lyrics – Music, when soft voices die; Parry Songs of Farewell – My Soul, There is a Country

Saturday 26th June 2010

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Rhythms of the World: Chilcott The Making of the Drum; Ramirez Misa Criolla; Fanshawe African Sanctus

Saturday 26th June 2010

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Varndean School, Balfour Road, Brighton BN1 6NP
Times: Not advised
Programme: Brush Up your Shakespeare! Vaughan Williams In Windsor Forest; Bernstein West Side Story – Choral Medley; Porter Kiss Me Kate – Excerpts and various motets

Saturday 26th June 2010

Group: Chelmsford Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: Not advised
Programme: Britten Rejoice in the Lamb; Bullard Five Songs; Purcell Come Ye Sons of Art; Palestrina Tu es Petrus

Saturday 26th June 2010

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Paul’s Church, The Common, Chipperfield WD4 9BS
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams The Old Hundredth; Elgar Give unto the Lord; Vaughan Williams Silent Noon; Howells Like as the Hart; Howells O Pray for the Peace of Jerusalem; Howells Master Tallis’s Testament; Tallis If Ye Love Me; Bainton And I Saw a New Heaven; Purcell Rejoice in the Lord Alway; J.Rathbone Absolon, My Son; Howells Psalm-Prelude Set 1 No.1; Stanford Three Motets; Somervell Songs from A Shropshire Lad; Gardiner Te Lucis ante Terminum; Parry Jerusalem

Saturday 26th June 2010

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Dankworth All the World’s a Stage; Rutter Requiem

Sunday 27th June 2010

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Stanford Songs of the Fleet; Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

Sunday 27th June 2010

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: St.Michael’s Church, School Road, Amberley, Arundel BN18 9NA
Times: Not advised
Programme: F.Martin Mass for Double Choir; Vaughan Williams Mass in G Minor

July 2010

Saturday 3rd July 2010

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Henfield Hall, Coopers Way, off High Street, Henfield BN5 9DB
Times: 7.30pm concert
Programme: Brush Up your Shakespeare! Vaughan Williams In Windsor Forest; Bernstein West Side Story – Choral Medley; Porter Kiss Me Kate – Excerpts and various motets.

Saturday 3rd July 2010

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 3.00pm concert
Programme: Picnic Concert, including music by Handel, Brahms, Fauré, Cole Porter, Bernstein, Finzi, Queen, Abba, Mendelssohn, Mozart, Rutter, Elgar and more!

Saturday 3rd July 2010

Group: Concordia Voices
Venue: St.Boniface Church, Hursley Road, Chandler’s Ford, Eastleigh SO53 2FT
Times: Not advised
Programme: ‘It Was a Lover and his Lass’: Bennet All Creatures Now; Gibbons The Silver Swan; Pearsall Lay a Garland; Traditional Early One Morning (arr.Salter); Traditional O Waly Waly (arr.Salter); Traditional Dashing Away with the Smoothing Iron (arr.Salter); Elgar As Torrents in Summer; Ireland The Hills; Mendelssohn Departure; Higgins May the Road Rise to Meet You; Whitacre This Marriage; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – My Spirit Sang All Day; Swingle Give us this Day; Stanford The Blue Bird; Whitacre The Seal Lullaby; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Rutter The Heavenly Aeroplane

Wednesday 7th July 2010

Group: Concordia Voices
Venue: St.Mary’s Parish Church, Thames Street, Hampton TW12 2EB
Times: Not advised
Programme: Traditional Early One Morning (arr.Salter); Traditional Dashing Away with the Smoothing Iron (arr.Salter); Higgins May the Road Rise to Meet You; Swingle Give us this Day; Whitacre The Seal Lullaby; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare – Excerpts; Rutter The Heavenly Aeroplane

Saturday 10th July 2010

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: F.Martin Mass for Double Choir; Vaughan Williams Mass in G Minor

Tuesday 20th July 2010

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Donizetti L’Elisir d’Amore

Wednesday 21st July 2010

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Donizetti L’Elisir d’Amore

Friday 23rd July 2010

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Donizetti L’Elisir d’Amore

Sunday 25th July 2010

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Donizetti L’Elisir d’Amore

September 2010

Wednesday 29th September 2010

Group: Constanza Chorus
Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: 7.30pm concert
Programme: CD Launch Concert Anon. Tota Pulchra es Maria (Gregorian Chant); Tallis If Ye Love Me; Byrd Ave Verum Corpus; Byrd Ye Sacred Muses; Allegri Miserere; Purcell Let the Dreadful Engines; Purcell Remember not, Lord, our offences; Mozart Le Nozze di Figaro – Vedrò mentr’io sospiro; Mozart Ave Maria K554; Bruckner Locus Iste; Stanford Three Motets – Beati Quorum Via; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) – Bogoroditse Dyevo; Traditional The Ash Grove (arr.Britten); Traditional Down by the Sally Gardens (arr.Britten); Britten Hymn to the Virgin; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes – Tota pulchra es

October 2010

Saturday 9th October 2010

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Monteverdi Vespers of 1610 – with West London Children’s Choir and English Cornett and Sackbutt Ensemble

Wednesday 13th October 2010

Group: Constanza Chorus
Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: 7.00pm concert
Programme: Anon. Tota Pulchra es Maria (Gregorian Chant); Tallis If Ye Love Me; Byrd Ave Verum Corpus; Allegri Miserere; Purcell Remember not, Lord, our offences; Mozart Ave Maria K554; Bruckner Locus Iste; Stanford Three Motets – Beati Quorum Via; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) – Bogoroditse Dyevo; Britten Hymn to the Virgin; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes – Tota pulchra es

Saturday 16th October 2010

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Workshop on Handel Messiah

Saturday 30th October 2010

Group: Canterbury Choral Society, Canterbury Philharmonic Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

November 2010

Saturday 6th November 2010

Group: Chichester Singers, Southern Pro Musica
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry Blest Pair of Sirens; Elgar Enigma Variations; Howells Hymnus Paradisi

Saturday 6th November 2010

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 6th November 2010

Group: Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: Trinity School Concert Hall, Shirley Park, Croydon CR9 7AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; J.Willcocks A Great and Glorious Victory; Mozart Serenade No. 6 ‘Serenata Notturna’

Sunday 7th November 2010

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Verdi Don Carlo (Concert performance)

Sunday 7th November 2010

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.00pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle; Mozart Misericordias Domini

Saturday 13th November 2010

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Verdi Don Carlo (Concert performance)

Saturday 13th November 2010

Group: Chandos Choir, Croydon Philharmonic Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro – Overture; Beethoven Mass in C; Dvořák Te Deum; Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Chilcott)

Sunday 14th November 2010

Group: Ardingly Choral Society, Mid Sussex Sinfonia
Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: Not advised
Programme: Hammersley Remembrance; Tchaikovsky Overture ‘1812’ (Choral Version) (arr.Hammersley); Gounod St.Cecilia Mass

Sunday 14th November 2010

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Verdi Don Carlo (Concert performance)

Sunday 14th November 2010

Group: Milton Keynes Chorale, Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mussorgsky Boris Godunov – Prelude; Mussorgsky Boris Godunov – Scenes 1 and 2; Gershwin Porgy and Bess (concert version arr. Robert Russell Bennett)

Saturday 20th November 2010

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Modern British Sacred Music: Britten Rejoice in the Lamb; MacMillan Mass; Rutter Psalmfest

Saturday 20th November 2010

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Requiem; Gounod St.Cecilia Mass

Saturday 20th November 2010

Group: Brockham Choral Society, Chameleon Arts Orchestra
Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 20th November 2010

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: A Journey from Iberia to the Baltic: Victoria Requiem; Pärt Seven Magnificat Antiphons; Pärt Magnificat; Pärt Nunc Dimittis; A.Lobo Versa est in Luctum

Wednesday 24th November 2010

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Anselm’s Catholic Church, West Hill, Dartford DA1 2HJ
Times: Not advised
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Saturday 27th November 2010

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Jenkins Stabat Mater; Wilberg Requiem

Saturday 27th November 2010

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah – with Musicians of All Saints Orchestra

Saturday 27th November 2010

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Schumann and the German Romantics – A Bicentennial Tribute: Schumann Mass in C Minor – Agnus Dei; Bach Suite No.3 for Cello (arr.Schumann); Bruckner Salvum fac populum tuum; Bruckner Tantum ergo; Brahms Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen?; Schumann Six Fugues on B-A-C-H – Fugue No.3; Reger Geistliche Gesange Op.138 – Nos.1, 3, 4 and 7; Schumann Drei Gedichte Op.29 – Zigeunerleben; Schumann Zahnweh Op.55 No.2; Schumann Die Capelle Op.69 No.6; Schumann Bänkelsänger Willie Op.146 No.2

Saturday 27th November 2010

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle; Poulenc Stabat Mater

Saturday 27th November 2010

Group: Concordia Voices
Venue: St.Luke’s Church, Sydney St, Chelsea, London SW3 6NH
Times: Not advised
Programme: P.Ayres Strengthen for Service; Tallis O Sacrum Convivium; Parsons Ave Maria; Croce O Sacrum Convivium; Vasks Pater Noster; Messiaen O Sacrum Convivium; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes – Ubi Caritas; A.Green O Sacrum Convivium; Bruckner Pange Lingua; G.Jackson O Sacrum Convivium; MacMillan A New Song; Dove Missa Brevis; C.Wood Hail, Gladdening Light

Saturday 27th November 2010

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Mary’s Church, Canning Road, Croydon CR0 6QD
Times: Not advised
Programme: Duruflé Requiem; Poulenc Gloria

December 2010

Saturday 4th December 2010

Group: Chandos Chamber Choir, Orpheus Britannicus
Venue: St.Paul’s Church, 32a Wilton Place, Knightsbridge, SW1X 8SH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems

Saturday 4th December 2010

Group: Chichester Singers, Southern Pro Musica
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 4th December 2010

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.Dionis Church, Parsons Green, London SW6 4UH
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Mass in D and choral works by Bach, Mendelssohn and Brahms

Tuesday 7th December 2010

Group: Teddington Chamber Choir
Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah – Highlights (Singing as Collis Choral Singers)

Saturday 11th December 2010

Group: Barnes Choir
Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: A Christmas Calendar – works TBC

Saturday 11th December 2010

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Der Sturm; Mozart Clarinet Concerto; Mozart Requiem Mass

Saturday 11th December 2010

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

Saturday 11th December 2010

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 11th December 2010

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, including Britten A Ceremony of Carols and carols for choir and audience

Saturday 11th December 2010

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Palestrina Matin Responsory; Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Traditional Tomorrow shall be my Dancing Day (arr.Willcocks); Darke In the Bleak Midwinter; R.R.Bennett Susanni; Traditional Il est Né, le Divin Enfant (arr.Willcocks); Rutter Wexford Carol; Traditional He Smiles within his Cradle (arr.Willcocks); Traditional Angelus ad Virginem (arr.Willcocks); Traditional Sussex Carol (arr.Willcocks); Traditional In Dulci Jubilo (arr.Pearsall); Traditional The Holly and the Ivy (arr.Jacques); Traditional I Saw Three Ships (arr.Willcocks); Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Britten A Ceremony of Carols

Saturday 11th December 2010

Group: Chandos Choir
Venue: St.Peter’s Church Hall, Chipstead Way, Banstead, Surrey SM7 3JH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 11th December 2010

Group: Chelmsford Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: Not advised
Programme: Handel Ode for the Birthday of Queen Anne; Handel La Solitudine; Handel Dixit Dominus – with the Chelmer Baroque Ensemble

Saturday 11th December 2010

Group: Chiltern Choir
Venue: Chorleywood War Memorial Hall, Common Road, Chorleywood WD3 5LN
Times: 5.30pm concert
Programme: Carol Concert, to include Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Skellern So Said the Angel; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Traditional Sing Lullaby (arr.Hill); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Wood); Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Sullivan); Whitacre Sleep; Gritton Follow That Star; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks)

Saturday 11th December 2010

Group: Islington Choral Society, Camden Symphony Orchestra
Venue: St.Alban the Martyr Church, 18 Brooke Street, Holborn, London EC1N 7RD
Times: Not advised
Programme: Bach Christmas Oratorio (playing as Camden Chamber Orchestra)

Monday 13th December 2010

Group: Constanza Chorus
Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Willcocks); Traditional Coventry Carol; Anon. Gaudete; Bach Christmas Oratorio – Flosst, mein Heiland; Traditional O Come All Ye Faithful; Handel Messiah – Highlights; J.H.Hopkins We Three Kings of Orient Are (arr.Willcocks); Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) – Bogoroditse Dyevo; Holst In the Bleak Midwinter (arr.Bertalot); Howells A Spotless Rose; Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Traditional Silent Night (arr.Beresford); Leontovych Carol of the Bells; Adam O Holy Night; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing; Britten Hymn to the Virgin; Tavener The Lamb; Traditional Good King Wenceslas (arr.Elfyn Jones)

Tuesday 14th December 2010

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 7.30pm concert
Programme: The Spirit of Christmas: Handel Messiah – Glory to God in the Highest; Cleobury Joys Seven; Berlin White Christmas; Traditional Silver Bells; Traditional Silent Night (arr.Hill); Handel Messiah – Worthy is the Lamb; Vincent The Truth from Above; Holst Personent Hodie; Traditional Unto Us is born a Son (arr.Willcocks); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Sullivan); Traditional The First Nowell (arr.Willcocks)

Wednesday 15th December 2010

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert ‘Born in a Stable’

Friday 17th December 2010

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Gloria – Carols and Seasonal Readings

Friday 17th December 2010

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 18th December 2010

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Celebration with Carl Davis

Tuesday 21st December 2010

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: Christ’s Chapel of God’s Gift, College Road, Dulwich, London SE21 7AS
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Wednesday 22nd December 2010

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Anselm’s Catholic Church, West Hill, Dartford DA1 2HJ
Times: Not advised
Programme: Christmas Carols for Choir and Audience

Click on this icon to continue browsing the diary into 2011: