Past Groups List

Here is a list of past concerts given by groups listed on concertdiarysoutheast. Clicking on the triangle next to a group name opens a list of past concerts, whilst clicking on the group name itself takes you to their own website. Clicking on the triangle next to any event date displays further information about that event. Clicking on the date itself opens the past diary of events at that entry.

If you wish to see details of future concerts by any of the groups listed on this page, click here.

Project C21   Work has now commenced with the aim of filling in the performance history of as many groups as possible back to the beginning of the century. Not all groups have this information on their websites, and some have only partial information, but it is hoped that by Autumn 2018 all the information we can find will have been entered into our database: until then, you will find the data appearing group by group. Check the special ‘Project C21′ page for latest information on which groups’ data has been entered, and the names of groups where the information is unavailable or incomplete: if you are involved with any of these groups and can fill in the gaps, it would be much appreciated!

Abbots Langley Orchestra
Sunday 9th December 2007

Venue: St.Saviour’s Church, 96 The Crescent, Abbots Langley WD5 0DS
Times: 8.00pm concert
Programme: Elgar Three Bavarian Dances; Elgar Sea Pictures; Elgar Wand of Youth Suite No.2 plus familiar miniatures by Elgar

Sunday 9th March 2008

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 8.00pm concert
Programme: To include Bach Orchestral Suite No.2 – Badinerie; Vivaldi The Four Seasons – Spring; Brahms Serenade No.1 and music by Handel

Sunday 6th July 2008

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 8.00pm concert
Programme: Tchaikovsky Eugene Onegin – Waltz; Tchaikovsky Eugene Onegin – Polonaise; Mendelssohn Violin Concerto; Stravinsky Le Baiser de la Fée – Divertimento

Sunday 29th March 2009

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Dvořák Serenade for Winds and music by Delius, Butterworth, Fenby, Holst and operatic arias.

Sunday 8th November 2009

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 8.00pm concert
Programme: Fauré Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Saint-Saëns Cello Concerto No.1; Mozart Symphony No.31 ‘Paris’

Saturday 19th December 2009

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 3.00pm concert
Programme: Christmas Music and Carols for all the Family

Sunday 21st March 2010

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Hummel Trumpet Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Sunday 4th July 2010

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg – Overture (arr.Lemare); Mozart Horn Concerto No.4; Beethoven Symphony No.5

Saturday 27th November 2010

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 3.00pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Reinecke Flute Concerto; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Sunday 3rd April 2011

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel – Overture; Bach Concerto for Two Violins; Mendelssohn Symphony No.5 ‘Reformation’

Sunday 17th July 2011

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin In the Steppes of Central Asia; Berlioz Les Nuits d’Été; Schumann Symphony No.4

Sunday 4th December 2011

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro – Overture; Beethoven Symphony No.4; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Barber Knoxville: Summer of 1915

Sunday 25th March 2012

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Oberon – Overture; Nielsen Flute Concerto; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Sunday 22nd July 2012

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 3.00pm concert
Programme: Haydn Orfeo ed Euridice – Overture; Wagner Siegfried Idyll; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Sunday 25th November 2012

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Handel Water Music – Suite No.2; Ravel Mother Goose – Suite; Haydn Symphony No.103 ‘Drum Roll’

Sunday 10th March 2013

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell The Gordian Knot Untied – Suites 1 and 2 (arr.Holst); Elgar Dream Children; Bruch Violin Concerto No.1; Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’

Sunday 14th July 2013

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 3.00pm concert
Programme: Delius Fantastic Dance; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Dvořák Symphony No.8

Sunday 8th December 2013

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 8.00pm concert
Programme: Fauré Pavane; Weber Clarinet Concerto No.1; MacKenzie Benedictus; Rossini Variations for Clarinet; Beethoven Symphony No.8

Sunday 16th March 2014

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Sculthorpe Quamby; Bach Violin Concerto in E Major; Brahms Symphony No.1

Sunday 20th July 2014

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 3.00pm concert
Programme: Wagner Tristan und Isolde – Prelude to Act III; Dvořák Violin Concerto; Vaughan Williams Prelude on the Welsh Hymn Tune ‘Rhosymedre’; Schubert Symphony No. 4 ‘Tragic’

Sunday 14th December 2014

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams The Running Set; Bruch Violin Concerto No.1; Mozart Symphony No.39

Sunday 15th March 2015

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Walton The Wise Virgins – Sheep May Safely Graze; Dvořák Cello Concerto; Tchaikovsky Symphony No.5

Sunday 5th July 2015

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 3.00pm concert
Programme: Elgar Romance for Bassoon and Orchestra; Mascagni Cavalleria Rusticana – Intermezzo; Weber Bassoon Concerto; McDowall Rain, Steam and Speed; Haydn Symphony No.101 ‘The Clock’

Sunday 6th December 2015

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Tancredi – Overture; Sibelius Valse Triste; Haydn Symphony No. 99; Tchaikovsky Symphony No.2 ‘Little Russian’

Sunday 20th March 2016

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Elgar Chanson de Matin; Beethoven Romance No.1 for Violin and Orchestra; Debussy Petite Suite; Mozart Symphony No.40

Sunday 3rd July 2016

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart La Clemenza di Tito – Overture; Dvořák Czech Suite; Schubert Symphony No. 6

Sunday 20th November 2016

Venue: St.Saviour’s Church, 96 The Crescent, Abbots Langley WD5 0DS
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz – Overture; Sibelius Andante Festivo; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme (Original Version); J.Strauss (II) Emperor Waltz; J.Strauss (II) Tales from the Vienna Woods; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; J.Strauss (II) Thunder and Lightning Polka

Sunday 2nd April 2017

Venue: St.Saviour’s Church, 96 The Crescent, Abbots Langley WD5 0DS
Times: 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel – Overture; Elgar Serenade for Strings; Mozart Violin Concerto No.3; Lyadov Eight Russian Folksongs; Nicolai The Merry Wives of Windsor – Overture

Sunday 16th July 2017

Venue: St.Saviour’s Church, 96 The Crescent, Abbots Langley WD5 0DS
Times: 7.30pm concert
Programme: R.Strauss Serenade in E Flat; Haydn Symphony No.104 ‘London’; Rossini Semiramide – Overture; Warlock Capriol Suite

Sunday 28th January 2018

Venue: Abbots Langley Community Centre, Manor House Grounds, High Street, Abbots Langley, Herts. WD5 0AP
Times: 7.45pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Leonore No.3’; Tchaikovsky Swan Lake – Suite; Beethoven Symphony No.4 – postponed from 10th December 2017

Sunday 18th March 2018

Venue: St.Saviour’s Church, 96 The Crescent, Abbots Langley WD5 0DS
Times: 2.30pm Rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Verdi La Traviata – Prelude to Act 1; Kalinnikov Serenade; Svendsen Romance for Violin and Orchestra; Dvořák Symphony No.8

Sunday 8th July 2018

Venue: St.Saviour’s Church, 96 The Crescent, Abbots Langley WD5 0DS
Times: 2.30pm Rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.31 ‘Paris’; Vaughan Williams The Lark Ascending; Tchaikovsky Symphony No.2 ‘Little Russian’

Sunday 9th December 2018

Venue: Abbots Langley Community Centre, Manor House Grounds, High Street, Abbots Langley, Herts. WD5 0AP
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Bizet Carmen – Suite No.1; Chaminade Flute Concertino in D Major Op.107; Franck Symphony in D Minor

Sunday 24th March 2019

Venue: Abbots Langley Community Centre, Manor House Grounds, High Street, Abbots Langley, Herts. WD5 0AP
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Weber Oberon – Overture; Glazunov Saxophone Concerto; Borodin Symphony No.2

Aldworth Philharmonic Orchestra
Saturday 19th October 2002

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: Not advised
Programme: Beethoven The Creatures of Prometheus – Overture; Mozart Piano Concerto No.21; Haydn Symphony No.103 ‘Drum Roll’

Saturday 22nd February 2003

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: Not advised
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri – Overture; Mathias Harp Concerto; Beethoven Symphony No.1

Saturday 24th May 2003

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Mozart Clarinet Concerto; Schubert Symphony No. 5

Sunday 26th October 2003

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: Not advised
Programme: Borodin In the Steppes of Central Asia; R.May Concerto for Euphonium (World Première); Dvořák Symphony No.8

Saturday 13th March 2004

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: Not advised
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Rodrigo Concierto de Aranjuez; Bernstein West Side Story – Symphonic Dances

Saturday 22nd May 2004

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: Not advised
Programme: Dvořák Serenade for Winds; Warlock Capriol Suite; Cimarosa Concerto for Two Flutes in G; Beethoven Symphony No.2

Saturday 9th October 2004

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: Not advised
Programme: Rossini Il Signor Bruschino – Overture; Shostakovich Piano Concerto No.2; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 22nd January 2005

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: Not advised
Programme: Westwood Preluminance (World Première); Vaughan Williams The Lark Ascending; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 30th April 2005

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: Not advised
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro – Overture; Beethoven Piano Concerto No.3; Schumann Symphony No.1 ‘Spring’

Saturday 8th October 2005

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: Not advised
Programme: Bach Brandenburg Concerto No.5; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Beethoven Symphony No.8

Saturday 21st January 2006

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: Not advised
Programme: Holst Somerset Rhapsody; Miyachi Variations on a Theme of Purcell; Arnold Flute Concerto No.1; Elgar Enigma Variations

Saturday 20th May 2006

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: Not advised
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla – Overture; Shostakovich Cello Concerto No.1; Athinodorou Naked Branches I (World Première); Borodin Symphony No.2

Saturday 14th October 2006

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 2.00pm and 7.30pm performances
Programme: Khachaturian Gayaneh – Sabre Dance; Mozart Adagio for Violin and Orchestra; Athinodorou Sword Dance for Percussion (World Première); Rossini William Tell – Overture; Saint-Saëns Carnival of the Animals

Saturday 27th January 2007

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7,30pm concert
Programme: Gershwin Rhapsody in Blue; Athinodorou Reverse Rivers (Images of Euboea) (World Première); Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 31st March 2007

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte – Overture; Saint-Saëns Piano Concerto No.2; Beethoven Symphony No.5

Saturday 19th May 2007

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Secrets of Chamber – Grieg Holberg Suite; Haydn Cello Concerto in C; Mozart Serenade No.12 in C Minor K388

Saturday 13th October 2007

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Hungarian Dances – Nos.1, 3, 5, 6 and 7; Sibelius Karelia Suite; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 26th January 2008

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Serenade for Strings – Larghetto (arr.Vaughan Williams); Mozart Concerto for Flute and Harp; Peterson A London Thoroughfare: 2am; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

Saturday 12th April 2008

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Oberon – Overture; Mahler Lieder eines Fahrenden Gesellen; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 7th June 2008

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Divertimento for Strings; Dove Figures in the Garden; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Sunday 15th June 2008

Venue: Norden Farm Centre for the Arts, Altwood Road, Maidenhead SL6 4PF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Divertimento for Strings; Dove Figures in the Garden; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Saturday 18th October 2008

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Mathias Oboe Concerto; Dvořák Symphony No.7

Saturday 17th January 2009

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák The Noonday Witch; Ross Echo for Clarinet and Orchestra; Brahms Symphony No.2

Saturday 28th March 2009

Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Arutiunian Trumpet Concerto; Franck Symphony in D Minor

Saturday 13th June 2009

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Serenade for Strings; Elgar Three Part Songs Op.18; Rawson The Kindred Points of Heaven and Home; Beethoven Symphony No.7

Saturday 17th October 2009

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Mozart Piano Concerto No.23; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 23rd January 2010

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: V.Thomson Louisiana Story Suite; Copland Quiet City; Barber Adagio for Strings; Davies The Mysterious Kiss (World Première)

Sunday 18th April 2010

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 4.00pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Missa Brevis in C K259 ‘Organ Solo’; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Saturday 23rd October 2010

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Vivaldi Gloria RV589; Beethoven Symphony No.4

Saturday 22nd January 2011

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Carlile Phantom Isle for Wind, Brass and Percussion; Poulenc Organ Concerto; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 14th May 2011

Venue: St.Paul’s Church, Reading Road, Wokingham, Surrey RG41 1EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Hidas Concerto for Bassoon and Wind Ensemble; Sibelius Symphony No.2

Saturday 15th October 2011

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Walton Coronation March ‘Crown Imperial’; Beethoven Piano Concerto No.1; Nielsen Symphony No.4 ‘Inextinguishable’

Saturday 21st January 2012

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 31st March 2012

Venue: Christ Church, Christchurch Road, Reading RG2 7AR
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte – Overture; Haydn Insanae et Vanae Curae; Attwood Teach Me, O Lord; Haydn The Creation – Representation of Chaos; Haydn The Creation – The Heavens are Telling; Mozart Serenade No.12 in C Minor K388

Saturday 30th June 2012

Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Saturday 20th October 2012

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz – Overture; Mozart Piano Concerto No.24; Brahms Symphony No.1

Saturday 19th January 2013

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Dougherty Into Focus for Violin and Orchestra (World Première); Shostakovich Symphony No. 7 ‘Leningrad’

Saturday 18th May 2013

Venue: Leighton Park School, Shinfield Road, Reading RG2 7ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Lumbye Copenhagen Steam Railway Galop; Ives The Unanswered Question; Ives Central Park in the Dark; Gershwin An American in Paris

Saturday 19th October 2013

Venue: St.Paul’s Church, Reading Road, Wokingham, Surrey RG41 1EH
Times: 7.30pm concert
Programme: R.Strauss Suite for 13 Wind Instruments; Moore Ragtime Canzona; G.Gabrieli Brass Canzonas; Tchaikovsky Serenade for Strings; Sibelius Symphony No.7

Saturday 18th January 2014

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Betteridge Biscuits, Beer and Bulbs; Vaughan Williams Flos Campi; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 17th May 2014

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Mozart Symphony No.25; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 18th October 2014

Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruch Violin Concerto No.1; Mahler Symphony No. 1

Saturday 17th January 2015

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Pinnock Revolution; Elgar Cello Concerto; Vaughan Williams Symphony No.3 ‘Pastoral’

Saturday 16th May 2015

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Fanfare for the Common Man; Copland El Salón México; Barber Knoxville: Summer of 1915; Gershwin Cuban Overture; Copland Appalachian Spring – Suite

Saturday 24th October 2015

Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel – Overture; Mahler Totenfeier; Grieg Peer Gynt Incidental Music – Excerpts with Narration

Saturday 23rd January 2016

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Violin Concerto; R., Holmes R., Johnston T., Knight A., McCarthy M. and CMay Pictures at an APO’s Exhibition (World Première); Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

Saturday 21st May 2016

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Miyachi Variations on a Theme of Purcell (Rev.2016); Elgar Enigma Variations; Arnold Symphony No.5

Sunday 3rd July 2016

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 4.00pm concert
Programme: Vivaldi Bassoon Concerto in E Minor; Bruch Violin Concerto No.1 – 1st and 2nd Movements; F.David Trombone Concertino; Haydn Trumpet Concerto; Beethoven Piano Concerto No.3

Saturday 23rd July 2016

Venue: St.Laurence Church, 30-31 Friar Street, Reading RG1 2DQ
Times:
Programme: Mozart Unwrapped – Mozart Serenade No.10 for 13 Wind Instruments ‘Gran Partita’ – at the Reading Fringe Festival

Saturday 15th October 2016

Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mahler Symphony No. 2 ‘Resurrection’ – with APO Singers and Tamesis Cathedral Singers

Saturday 21st January 2017

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Davies Tiny Symphony; Davies The Way of Things (World Première); Nielsen Flute Concerto; Tchaikovsky Symphony No.1 ‘Winter Daydreams’

Saturday 25th March 2017

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Elgar Cello Concerto – 1st and 2nd Movements; Rimsky-Korsakov Trombone Concerto; Schumann Symphony No.4

Saturday 22nd July 2017

Venue: The Transfer Deck, Reading Station, RG1 1LY
Times: 2pm concert
Programme: Schumann Symphony No.4; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’; Knight Interwoven (World Première); D.Lewis River Image (World Première)

Saturday 14th October 2017

Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Toward the Unknown Region; R.Strauss Tod und Verklärung; Bernstein Chichester Psalms and other works for choir

Saturday 3rd February 2018

Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Márquez Danzón No.2; R.May Dancing in the Elements (World Première); Rachmaninov Symphonic Dances

Saturday 19th May 2018

Venue: St.Joseph’s College, Upper Redlands Road, Reading RG1 5JT
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Beethoven Piano Concerto No.4; Beethoven Symphony No.8; Albinoni Adagio for Organ and Strings

Saturday 20th October 2018

Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mahler Symphony No. 3

Saturday 2nd February 2019

Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7,30pm concert
Programme: Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Saint-Saëns Samson et Dalila – Bacchanale; Ravel Shéhérazade; Shipsey Samara (World Première); Elgar Salut d’Amour; Wagner Tristan und Isolde – Prelude and Liebestod

All Saints Chorus
Saturday 16th July 2016

Venue: West Ham Parish Church, Church Street, London E15 3HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Victoriana – including music by Sullivan, Stanford, Stainer, Parry, Adams and Mendelssohn

Saturday 24th September 2016

Venue: West Ham Parish Church, Church Street, London E15 3HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Those You Have Loved – including music by Handel, Parry, Bach, Schubert and others.

Saturday 3rd December 2016

Venue: West Ham Parish Church, Church Street, London E15 3HU
Times:
Programme: Christmas Concert – with Nelson Primary School Senior Choir

Saturday 25th March 2017

Venue: West Ham Parish Church, Church Street, London E15 3HU
Times: 6.30pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion – with the Senior Choir of Nelson Primary School

Saturday 30th September 2017

Venue: St.Edward the Confessor Church, Church House, Market Place, Romford RM1 3AB
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem and other works by Bach, Faure, Satie and Franck

Saturday 21st October 2017

Venue: West Ham Parish Church, Church Street, London E15 3HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Cullen Accidental Martyrs; Bach Cantata No.140 ‘Wachet Auf!’

Saturday 9th December 2017

Venue: St. Bartholomew’s Church, Barking Road, East Ham E6 3BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 17th March 2018

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Music for Passiontide, to include Stainer The Crucifixion

Saturday 23rd June 2018

Venue: West Ham Parish Church, Church Street, London E15 3HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Symphony No.8; Mozart Requiem Mass

Saturday 24th November 2018

Venue: West Ham Parish Church, Church Street, London E15 3HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Saturday 8th December 2018

Venue: West Ham Parish Church, Church Street, London E15 3HU
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert

All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Saturday 31st March 2001

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 30th June 2001

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Pachelbel Magnificat; Pachelbel Canon in D; Purcell O Sing unto the Lord; Puccini Messa di Gloria; Parry Blest Pair of Sirens

Saturday 22nd September 2001

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Gilbert and Sullivan Evening

Saturday 24th November 2001

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 9th March 2002

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Mozart Exsultate Jubilate; Schubert Stabat Mater

Monday 29th July 2002

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Saturday 23rd November 2002

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Brahms Requiem

Saturday 15th March 2003

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Kyrie in D Minor; Beethoven Overture ‘Coriolan’; Mozart Vesperae Solennes de Confessore – Laudate Dominum; Haydn Te Deum No.2; Beethoven Mass in C

Saturday 28th June 2003

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Finzi Magnificat; Mendelssohn Violin Concerto; Bruckner Psalm 150; Rutter Magnificat

Saturday 29th November 2003

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Judas Maccabaeus

Saturday 13th March 2004

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 26th June 2004

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems – Let Thy Hand be Strengthened; Vivaldi Gloria RV589; Mahler Symphony No. 5 – Adagietto; Bernstein Chichester Psalms

Saturday 20th November 2004

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.12 ‘Theresienmesse’; Mozart Requiem Mass

Saturday 12th March 2005

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 2nd July 2005

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Mass in G; Schubert Rosamunde Incidental Music – Entr’acte; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Suite ‘Pelléas et Mélisande’ – Prelude and Sicilienne; Finzi For St.Cecilia

Saturday 24th September 2005

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Gilbert and Sullivan Workshop on The Yeoman of the Guard

Saturday 19th November 2005

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 25th March 2006

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 8th July 2006

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruckner Ecce sacerdos magnus; Hummel Mass in B Flat; C.Proctor Veni Creator Spiritus; Rutter Magnificat

Saturday 18th November 2006

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: M.Haydn Missa Sancti Hieronymi; Britten St.Nicolas

Saturday 24th March 2007

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Bach Magnificat in D; Stanford Stabat Mater

Saturday 7th July 2007

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Stanford Te Deum; Mozart Exsultate Jubilate; Parry Blest Pair of Sirens; Poulenc Gloria

Saturday 17th November 2007

Venue: St.Paul’s Church, Crofton Road, Orpington BR6 8JE
Times: Not advised
Programme: Monteverdi Selva Morale e Spirituale – Beatus Vir; Vivaldi Magnificat; Pergolesi Magnificat; Seixas Mass in G

Saturday 8th March 2008

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Mozart Requiem Mass; Haydn Mass No.12 ‘Theresienmesse’

Saturday 28th June 2008

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Handel Coronation Anthems – Let Thy Hand be Strengthened; Handel Coronation Anthems – The King Shall Rejoice; Fauré Cantique de Jean Racine; Mahler Symphony No. 5 – Adagietto; Bernstein Chichester Psalms

Saturday 15th November 2008

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 14th March 2009

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: To include Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 4th July 2009

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Elgar The Kingdom

Saturday 21st November 2009

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: M.Haydn Missa Sancti Hieronymi; Bruckner Mass in E Minor

Saturday 6th March 2010

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Monteverdi Cantate Domino; Monteverdi Adoramus te, Christe; Monteverdi Selva Morale e Spirituale – Beatus Vir; Jenkins Stabat Mater

Saturday 19th March 2016

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Charpentier Te Deum

Saturday 19th November 2016

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Haydn Mass No. 8 ‘Mariazeller Mass’; Beethoven Mass in C

Saturday 25th March 2017

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 24th June 2017

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 25th November 2017

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 17th March 2018

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem (sung in German)

Saturday 30th June 2018

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Pergolesi Magnificat; Rutter Magnificat

Saturday 24th November 2018

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Hummel Mass in B Flat; Fauré Requiem

Saturday 23rd March 2019

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Stabat Mater; Schubert Mass in G

Allegri Singers
Saturday 17th March 2001

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Aston Haec Dies; Bach St.John Passion – At the Sepulchre and Final Chorale; W.Harris Faire is the Heaven; Leighton Crucifixus pro nobis; Ord Adam Lay Ybounden; Tavener The Lamb; Tippett A Child of our Time – Spirituals; Walton A Litany plus organ solos.

Saturday 19th May 2001

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Boyce O Where shall Wisdom be Found?; Britten Five Flower Songs; Elgar Give unto the Lord; J.Harvey Come Holy Ghost; Haydn The Creation – The Heavens are Telling; Howells Like as the Hart; Joubert There is no Rose of such Virtue; Sumsion They that go down to the Sea in Ships; Toch Geographical Fugue; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs plus organ solo.

Saturday 13th October 2001

Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: Not advised
Programme: Britten Five Flower Songs; W.Harris Faire is the Heaven; Leighton Drop Drop Slow Tears; Parry Songs of Farewell – I Know my Soul hath Power to Know All Things; Parry Songs of Farewell – Lord, Let me Know Mine End; Parry Songs of Farewell – My Soul, There is a Country; Parry Songs of Farewell – Never Weather-Beaten Sail; Pärt Magnificat; Tavener Funeral Ikos; Tippett A Child of our Time – Spirituals

Saturday 2nd February 2002

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: Not advised
Programme: Gesualdo Tenebrae Responsories – O vos omnes; Lotti Crucifixus in 8 Parts; Orff Carmina Burana – Excerpts; Purcell Hear My Prayer, O Lord; Stravinsky Ave Maria; Tallis Lamentations of Jeremiah

Saturday 18th May 2002

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: Not advised
Programme: Rutter Birthday Madrigals; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Vaughan Williams Cotswold Romance (arr.Jacobson) plus songs for soprano, cello and piano by Britten and Previn

Saturday 13th July 2002

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Dvořák Mass in D; Vaughan Williams Five Mystical Songs; Vaughan Williams Serenade to Music; Walton Set me as a seal upon thine heart

Saturday 9th November 2002

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Carissimi Jephte; Purcell Dido and Aeneas; Purcell Welcome to all the Pleasures

Saturday 8th February 2003

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Gibbons O Clap your Hands; Mendelssohn Ehre sei Gott in der Hohe; Mendelssohn Sechs Sprüche zum Kirchenjahr Op.79; Mendelssohn Heilig, heilig ist Gott, der Herr Zebaoth; Mendelssohn Kyrie eleison; Mendelssohn Psalm 20; Mendelssohn Three Psalms Op.78 – Psalm 43 ‘Richte mich, Gott’; Mendelssohn Psalm 100 ‘Jauchzet dem Herrn alle Welt’; Rheinberger Mass in E Flat ‘Cantus Missae’ plus songs by Butterworth, Gurney and Howells

Saturday 5th April 2003

Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: Not advised
Programme: Elgar The Music Makers; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’ – Choral Finale

Saturday 14th June 2003

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Finzi Seven Poems of Robert Bridges; Traditional Brigg Fair (arr.Grainger); Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Grainger); Traditional Mo nighean dhu (arr.Grainger); Traditional O Mistress Mine (arr.Grainger); Traditional Ye Banks and Braes (arr.Grainger); R.Lloyd All so Still; R.Lloyd Christ is the Morning Star; R.Lloyd Drop Down ye Heavens; R.Lloyd Hosanna; R.Lloyd The Windows; R.Lloyd Virtue; R.Lloyd Were you there?; Traditional Nobody Knows the Trouble I’ve Seen (arr.Rice) plus songs by Schumann, Britten and Ivor Novello

Saturday 29th November 2003

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: Not advised
Programme: Britten A Boy was Born – Excerpt; Charpentier Messe de Minuit; Flecha Riu Riu Chiu; G.Gabrieli O Magnum Mysterium; MacMillan Seinte Marie Moder Milde; Mathias A Babe is Born; Traditional In Dulci Jubilo (arr.Pearsall); H.Praetorius Magnificat quinti toni; Traditional Angelus ad Virginem (arr.Willcocks); Traditional Coventry Carol; Traditional There is No Rose; Traditional Nova Nova; Vaughan Williams This is the Truth Sent from Above

Saturday 14th February 2004

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Britten The Ballade of Little Musgrave; Clemens non Papa Ego Flos Campi; Davenport Fever (arr.Roberts); Debussy Trois Chansons de Charles d’Orléans; Elgar Three Part Songs Op.18 – My Love Dwelt in a Northern Land; John Your Song (arr.Roberts); Finzi Seven Poems of Robert Bridges – My Spirit Sang All Day; Gershwin In the Still of the Night (arr.Roberts); Josquin des Pres Mille Regrets; LeJeune Revoici Venir le Printemps; Morley My Bonny Lass, she Smileth; Purcell My Beloved Spake; Traditional O Waly Waly (arr.Roberts); Walton Set me as a seal upon thine heart; Wilbye Weep, Weep mine Eyes; Young Love Letters (arr.Roberts)

Saturday 27th March 2004

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Allegri Miserere; Bach Motet ‘Komm, Jesu, Komm’; Brahms Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen?; Bruckner Christus Factus Est; King John IV of Portugal Crux Fidelis; Lotti Crucifixus in 8 Parts; MacMillan Christus Vincit; K.Roberts Lamentation; Stainer The Crucifixion – God so loved the world; Victoria Caligaverunt oculi mei; Victoria Eram quasi agnus; Victoria Tenebrae factae sunt

Saturday 12th June 2004

Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Saturday 20th November 2004

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Bairstow Blessed City, Heavenly Salem; Bax This Worldës Joie; Fauré Requiem; W.Harris Bring us, O Lord God; W.Harris Faire is the Heaven; Rachmaninov Liturgy of St.John Chrysostom – Kherubimskaya Pesn’

Saturday 29th January 2005

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Pärt Seven Magnificat Antiphons; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 12th March 2005

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Elgar Great is the Lord; Gibbons O Clap your Hands; Handel Nisi Dominus; Monteverdi Selva Morale e Spirituale – Beatus Vir; Purcell Jehova, quam multi sunt hostes; Schubert Psalm 23; Schütz Alleluia, Lobet den Herren

Saturday 18th June 2005

Venue: St.Mary’s Church, College Road, Bromley BR1 3QG
Times: Not advised
Programme: Berlin Blue Skies (arr.Roberts); Britten Five Flower Songs; Byrd This Sweet and Merry Month of May; Gershwin Porgy and Bess – Summertime (arr.Roberts); Sampson Stompin’ at the Savoy (arr.Roberts); Jobim La Garita da Ipanema (arr.Roberts); Morley Now is the Month of Maying; Porter Night and Day (arr.Roberts); Seiber Three Nonsense Songs; Seiber Yugoslav Folksongs; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Vautor Sweet Suffolk Owl; Ward Come Sable Night; Wilbye Sweet Honey-sucking Bees

Saturday 12th November 2005

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: Tallis Dum Transisset; Tye Omnes Gentes; J.Sheppard Sacris Solemniis; Parsons Ave Maria; Whyte Christe qui Lux es; Tallis If Ye Love Me; Tallis Loquebantur Variis Linguis; Tallis O Sacrum Convivium; Clemens non Papa Ego Flos Campi; Lassus Ave Verum; Palestrina Tu es Petrus; Guerrero Ave Virgo Sanctissima; Handl Pater Noster; Byrd Laudibus in Sanctis; Tallis Suscipe Quaeso Domine

Saturday 28th January 2006

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Maria: Mendelssohn Three Sacred Pieces Op.23 – No.2 ‘Ave Maria’; Palestrina Stabat Mater; Bruckner Ave Maria; Poulenc Salve Regina; Pärt Magnificat; Finzi Magnificat; Holst Ave Maria; Hadley I Sing of a Maiden; Britten Hymn to the Virgin; Tavener Two Hymns to the Mother of God; Gorecki Totus Tuus; Lauridsen Ave Maria

Saturday 1st April 2006

Venue: St.Mary’s Church, College Road, Bromley BR1 3QG
Times: 7.45pm concert
Programme: Members’ Choice: Stanford Three Motets; Wesley Thou wilt Keep Him in Perfect Peace; Ireland Greater Love; Holst The Evening Watch; Leighton Let all the world in every corner sing; Shephard Ye Choirs of New Jerusalem; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice; Britten Hymn to St.Cecilia; Barber Agnus Dei; Whitacre Lux Aurumque; Traditional Joshua Fought the Battle of Jericho (arr.Roberts); Traditional Swing Low, Sweet Chariot (arr.Roberts); Traditional Steal Away (arr.Roberts); Traditional The Gospel Train (arr.Roberts)

Saturday 17th June 2006

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: Handel Dixit Dominus; Purcell Welcome to all the Pleasures; Bach Motet ‘Jesu meine Freude’ plus instrumental works

Saturday 11th November 2006

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: French Choral Masterpieces: Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Duruflé Requiem; Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Messe Basse; Messiaen O Sacrum Convivium; Villette Hymne à la Vierge

Saturday 27th January 2007

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Dvořák Mass in D; Britten Rejoice in the Lamb; Britten Deus in adjutorium meum; Brahms Ach, arme Welt; Brahms Ich aber bin Elend; Brahms Wenn wir in höchsten Nöten sein

Saturday 24th March 2007

Venue: St.Mary’s Church, College Road, Bromley BR1 3QG
Times: 7.45pm concert
Programme: British Choral Masterpieces: Parry Blest Pair of Sirens; Vaughan Williams Mass in G Minor; Leighton Awake my Glory; Howells Gloucester Service – Magnificat and Nunc Dimittis; Walton Coronation Te Deum

Saturday 23rd June 2007

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Music for a Summer’s Evening: Traditional Mary Hynes (arr.Barber); Traditional Anthony O’Daly (arr.Barber); Traditional The Coolin’ (arr.Barber); Traditional I Love My Love (arr.Holst); Traditional Swansea Town (arr.Holst); Traditional Portith Caul (arr.Tippett); Traditional Gwenllian (arr.Tippett); Traditional Early One Morning (arr.Roberts); Traditional Strawberry Fair (arr.Roberts); Whitacre i thank you god for most this amazing day; Whitacre Sleep; Wilbye Draw on, sweet night; Traditional The Turtle Dove (arr.Vaughan Williams); Traditional Bushes and Briars (arr.Vaughan Williams)

Saturday 10th November 2007

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: Copland In the Beginning; Elgar Give unto the Lord; Handel Coronation Anthems – My Heart is Inditing; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Naylor Vox Dicentis; Tomkins When David Heard; Hadley My Beloved Spake; Stanford For Lo I Raise Up; Tallis Lamentations of Jeremiah

Saturday 19th January 2008

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Spring into Winter: Copland Las Agachadas; Rutter Birthday Madrigals; Bennet All Creatures Now; Morley Fyer! Fyer!; Tomkins Music Divine; Tomkins See, see, the shepherd’s queen; Macfarren Orpheus with his Lute; Pearsall Lay a Garland; Stanford The Blue Bird; W.S.Bennett Come Live with Me; C.Wood Full Fathom Five; Traditional Botany Bay (arr.Weakley); Traditional Shenandoah (arr.Roberts); Burns Early Autumn (arr.Roberts); J.Kern All the Things You Are (arr.Roberts); H.Warren Chattanooga Choo Choo (arr.Roberts)

Saturday 29th March 2008

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Sacred and Spiritual: Bruckner Os Justi; Bruckner Afferentur Regi; Bruckner Ecce sacerdos magnus; Stravinsky Mass; Tavener Funeral Ikos; Bruckner Ave Maria; Bruckner Locus Iste; Bruckner Virga Jesse; Tippett A Child of our Time – Spirituals

Saturday 21st June 2008

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: The Glory of Venice: G.Gabrieli Jubilate Deo; Willaert Mirabile Mysterium; Monteverdi Domine, ne in furore tuo; Monteverdi Adoramus te, Christe; Monteverdi Cantate Domino; Cavalli Salve Regina; Lotti Crucifixus; Vivaldi Credo; Vivaldi Kyrie; A.Gabrieli Sento, sent’ un rumor; G.Gabrieli Lieto Godea; Monteverdi Lamento d’Arianna; M.Praetorius Nun komm der heiden Heiland; Victoria Ave Maria; Schütz Deutsches Magnificat

Saturday 15th November 2008

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Music for Advent: Handl Rorate Coeli; Morales Veni Domine; Palestrina Fuit Homo Missus a Deo; Guerrero Canite Tuba; Vaughan Williams This is the Truth Sent from Above; Goldschmidt A Tender Shoot; Britten Hymn to the Virgin; Traditional Gabriel’s Message (arr.Rathbone); H.Praetorius Magnificat quinti toni; Burt Advent Responsory; Traditional O Come O Come Emmanuel (arr.Bullard); Bairstow Let all Mortal Flesh Keep Silence; Bruckner Virga Jesse; M.Praetorius Es ist ein Ros’ entsprungen (arr.Cashmore); Warlock Bethlehem Down; Lauridsen O Magnum Mysterium; Chilcott Nova! Nova!

Saturday 31st January 2009

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: Music of the Night: Purcell In These Delightful, Pleasant Groves; Thiman Go, Lovely Rose; Rawsthorne Weep You No More; Holst Bring Us In Good Ale; Elgar The Prince of Sleep; Stanford The Blue Bird; Seiber There Was an Old Man in a Tree; Sullivan The Long Day Closes; Pearsall Lay a Garland; Traditional Didn’t My Lord (arr.Hart); Traditional Deep River (arr.Hart); Traditional By and By (arr.Chilcott); Traditional Steal Away (arr.Roberts); Traditional Way Over in Beulah Lan’ (arr.Jennings); Sherwin A Nightingale Sang in Berkeley Square (arr.Bullard); Lennon Blackbird / I Will (arr.Rathbone); Davenport Fever (arr.Roberts)

Saturday 28th March 2009

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Lauridsen O Magnum Mysterium; Lauridsen Lux Aeterna; Rutter Requiem

Saturday 27th June 2009

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: Purcell O Sing unto the Lord; Purcell I Was Glad; Purcell Hear My Prayer, O Lord; Purcell Jehova, quam multi sunt hostes; Purcell Rejoice in the Lord Alway; Handel Chandos Anthem No. 6a ‘As Pants the Hart’; Handel Chandos Anthem No.11 ‘Let God Arise’

Saturday 26th September 2009

Venue: St.Nicholas Church, Manor Park Road, Chislehurst BR7 5PE
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell I Was Glad; Purcell Hear My Prayer, O Lord; Lauridsen O Magnum Mysterium; Tchaikovsky Liturgy of St.John Chrysostom – Tebe Poem; Tchaikovsky Crown of Roses; Tavener Two Hymns to the Mother of God; Stravinsky Ave Maria; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) – Excerpts – second half of a concert in the Chislehurst Festival (first half given by Bromley Boy Singers)

Saturday 21st November 2009

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: A Capella Music from Russia: Tchaikovsky Liturgy of St.John Chrysostom – Khvalite Gospoda; Tchaikovsky Liturgy of St.John Chrysostom – Tebe Poem; Tchaikovsky Blessed are the Chosen; Tchaikovsky Crown of Roses; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) – Excerpts; Rachmaninov Liturgy of St.John Chrysostom – Tebe Poem; Rachmaninov Liturgy of St.John Chrysostom – Otche Nash; Tavener Two Hymns to the Mother of God; Penderecki Cherubic Hymn; Pärt The Beatitudes; Stravinsky Ave Maria; Pärt Bogoroditsye Dyevo; Gorecki Totus Tuus

Saturday 30th January 2010

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: French Choral Classics Poulenc Litanies à la Vierge Noire; Poulenc Quatre Petites Prières de Saint François d’Assise; Poulenc Mass in G; Fauré Requiem

Saturday 27th March 2010

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: English Anthems: Wesley The Wilderness; W.Harris Faire is the Heaven; Stanford Three Motets – Beati Quorum Via; C.Wood O Thou the Central Orb; Wesley Ascribe unto the Lord; Parry Songs of Farewell; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice

Saturday 26th June 2010

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Rhythms of the World: Chilcott The Making of the Drum; Ramirez Misa Criolla; Fanshawe African Sanctus

Saturday 20th November 2010

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Modern British Sacred Music: Britten Rejoice in the Lamb; MacMillan Mass; Rutter Psalmfest

Saturday 5th February 2011

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Samson

Saturday 9th April 2011

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: British Passion Music: Stanford Three Motets; W.Harris Faire is the Heaven; L’Estrange Prayers for Peace; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice; C.Wood St.Mark Passion

Saturday 2nd July 2011

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: Music for a Summer’s Evening: Traditional Sumer is Icumen in (arr.Bullard); Traditional Greensleeves (arr.Vaughan Williams); Traditional Early One Morning (arr.Roberts); Traditional Strawberry Fair (arr.Roberts); Traditional Among the Leaves (arr.Byrt); Traditional Bushes and Briars (arr.James); Traditional Drink to me only (arr.Willcocks); Traditional Barbara Allen (arr.Willcocks); Traditional Bobby Shaftoe (arr.Willcocks); Traditional My Sweetheart’s Like Venus (arr.Holst); Traditional O Waly Waly (arr.Rice); Traditional Dashing Away with the Smoothing Iron (arr.Rutter); Traditional I Love My Love (arr.Holst); Traditional Afton Water (arr.Willcocks); Traditional Brigg Fair (arr.Grainger); Traditional Ca’ the Yowes (arr.Vaughan Williams); Traditional The Dark Eyed Sailor (arr.Vaughan Williams); Traditional The Springtime of the Year (arr.Vaughan Williams); Traditional Just as the Tide was Flowing (arr.Vaughan Williams); Traditional I Will Give my Love (arr.Kilmek)

Saturday 19th November 2011

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Renaissance Classics: Morales Tu es Petrus; D.Lobo Pater Peccavi; King John IV of Portugal Crux Fidelis; Victoria O Quam Gloriosum; Victoria Vidi Speciosam; Schütz Selig sind die Toten; H.Praetorius Magnificat quinti toni; Allegri Miserere; Palestrina Stabat Mater; Gesualdo Ave, Dulcissima Maria; Gesualdo Tenebrae Responsories – O vos omnes; Lotti Crucifixus in 8 Parts; G.Gabrieli Jubilate Deo; Monteverdi Selva Morale e Spirituale – Beatus Vir

Saturday 4th February 2012

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Monteverdi Selva Morale e Spirituale – Beatus Vir; Schubert Psalm 23; Schubert Mass in G; J.Harvey I Love the Lord; G.Jackson O Sacrum Convivium; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Saturday 28th April 2012

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Gesualdo Tribulationem et Dolorem; Gesualdo Tenebrae Responsories – O vos omnes; F.Martin Mass for Double Choir; Gorecki Miserere

Saturday 7th July 2012

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: If Music Be…: Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Moeran Songs of Springtime – Nos.1, 2, 5 and 6; Barton O England; M.Harris Shakespeare Songs Book 3; F.Martin Songs of Ariel; M.Harris Shakespeare Songs Book 5; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare

Saturday 17th November 2012

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Two Americas: Padilla Exsultate Justi; Padilla Tristis est anima mea; Velasco Desvelado Dueño Mio; Piazzolla Milonga del Angel; MacMillan Cantos Sagrados; Copland Las Agachadas; Barber Agnus Dei; Lauridsen O Magnum Mysterium; Whitacre Sleep; Whitacre Songs of Faith; Lauridsen Ave Maria; M.Harris Shakespeare Songs Book 5

Saturday 2nd February 2013

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Joshua – with Sospiri Chamber Orchestra

Saturday 27th April 2013

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Debussy Préludes Book 1 – La Cathédrale Engloutie (Choral transcription by T.Bullard); Duruflé Requiem; Langlais Messe Solonnelle; Poulenc Litanies à la Vierge Noire

Saturday 13th July 2013

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: The English Pastoral: Hadley My Beloved Spake; Howells Like as the Hart; Vaughan Williams Mass in G Minor; Walton The Twelve; Britten Gloriana – Choral Dances; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – I Praise the Tender Flower; Holst Dream Tryst; Bainton In the Wilderness; Stanford The Blue Bird; Vaughan Williams Silence and Music; Ireland The Hills; Pearsall Lay a Garland; Gardiner Te Lucis ante Terminum

Saturday 16th November 2013

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Finzi Magnificat; Holst Nunc Dimittis; Britten Hymn to the Virgin; Britten Antiphon; Bernstein Chichester Psalms; Britten St.Nicolas

Saturday 1st February 2014

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; J.M.Bach Halt, was du hast; Pachelbel Singet dem Herrn; Bach Motet ‘Komm, Jesu, Komm’; H.Praetorius Magnificat quinti toni; Scheidt Surrexit Christus Hodie a8; Hassler Dixit Maria; Schütz Jauchzet dem Herrn; Kuhnau Tristis est anima mea; Bach Motet ‘Jesu meine Freude’

Saturday 12th April 2014

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Tenebrae: Tallis Lamentations of Jeremiah – Part 1; Poulenc Quatre Motets pour un Temps de Pénitence; Victoria Lamentations for Holy Saturday – Heth. Misericordia; Pitts Libera Me; Victoria Lamentations for Holy Saturday – Incipit oratio Jeremiae; Gesualdo Tenebrae Responsories – O vos omnes; Gesualdo Tenebrae Responsories – Astiterunt reges terrae; Gesualdo Tenebrae Responsories – Aestimatus sum; Gesualdo Tenebrae Responsories – Sepulto Domino; MacMillan Miserere

Saturday 12th July 2014

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: A New Heaven: Parry I Was Glad; Gibbons Hosanna to the Son of David; C.Wood Hail, Gladdening Light; Dove Ecce Beatam Lucem; Stanford Three Motets; Bainton And I Saw a New Heaven; Parry Songs of Farewell – My Soul, There is a Country; Bairstow Blessed City, Heavenly Salem; Tallis Loquebantur Variis Linguis; W.Harris Faire is the Heaven; G.Jackson Creator of the Stars of Night; Byrd Laudibus in Sanctis; Dove Seek Him that Maketh the Seven Stars

Saturday 15th November 2014

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Goodall Eternal Light, A Requiem; Brahms Requiem

Saturday 13th December 2014

Venue: Bromley Parish Church, Church Road, Bromley BR2 0EG
Times: 6.00pm concert
Programme: Carols by Candlelight: including Traditional Sussex Carol (arr.Willcocks); Joubert Torches; Traditional In Dulci Jubilo (arr.Pearsall); Mathias A Babe is Born; Lauridsen O Magnum Mysterium; Traditional The Holly and the Ivy (arr.Jacques); Traditional Sans Day Carol (arr.Rutter); Traditional Quem Pastores Laudavere (arr.Rutter); Dove The Three Kings; Walton All This Time; Warlock Bethlehem Down; Tavener The Lamb; Traditional Here We Come a-Wassailing (arr.Rutter); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Wilberg)

Saturday 14th March 2015

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Howells Take him, Earth, for Cherishing; Leighton Crucifixus pro nobis; Parry Songs of Farewell – Lord, Let me Know Mine End; Schütz St.Matthew Passion

Saturday 16th May 2015

Venue: Bromley Parish Church, Church Road, Bromley BR2 0EG
Times: 6.00pm concert
Programme: Lauridsen Ave Maria; L’Estrange Prayers for Peace; Whitacre Sleep; Rex Do Not Stand at my Grave and Weep; Ešenvalds Long Road; Fauré Requiem

Saturday 11th July 2015

Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 7.45pm concert
Programme: Poetry and Music: Morley Now is the Month of Maying; Weelkes As Vesta was from Latmos Hill Descending; Gibbons The Silver Swan; Moeran Songs of Springtime; Parry Songs of Farewell – At the Round Earth’s Imagined Corners; Britten Hymn to St.Cecilia; Parry Crossing the Bar; Vaughan Williams Rest; W.Harris Bring us, O Lord God; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice

Saturday 14th November 2015

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Call to Remembrance: Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; Farrant Call to Remembrance; Kuhnau Tristis est anima mea; Nystedt Immortal Bach; Poulenc Quatre Motets pour un Temps de Pénitence; Victoria Officium Defunctorum

Saturday 12th March 2016

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: O for the Wings… – Brahms Geistliches Lied; Brahms Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen?; Mendelssohn Hear My Prayer; Rheinberger Abendlied; Rheinberger Mass in E Flat ‘Cantus Missae’; Schubert Mass in G; Schumann Vier Doppelchörige Gesänge Op.141 – An die Sterne; Schumann Vier Doppelchörige Gesänge Op.141 – Zuversicht

Saturday 9th July 2016

Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 7.45pm concert
Programme: Traditional The Springtime of the Year (arr.Vaughan Williams); Stanford Magnificat in B Flat; Britten Five Flower Songs; Whitacre Three Flower Songs – I Hide Myself; Whitacre Three Flower Songs – With a Lily in Your Hand; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – I Praise the Tender Flower; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – My Spirit Sang All Day; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – Clear and Gentle Stream; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – Nightingales; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – Haste on, My Joys!; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – Wherefore Tonight So Full of Care; Whitacre i thank you god for most this amazing day

Saturday 19th November 2016

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: T.Hamilton Angele Dei; T.Hamilton Salvator Mundi; T.Hamilton The Evening Hymn; Mozart Requiem Mass; Vaughan Williams Serenade to Music

Saturday 10th December 2016

Venue: Bromley Parish Church, Church Road, Bromley BR2 0EG
Times: 6.00pm concert
Programme: Carol Concert: Berlioz L’Enfance du Christ – The Shepherds’ Farewell; Britten A Boy was Born; J.Hall Sleep, my Jesu; Musgrave Adam Lay Ybounden; Robinson The Infant King; Tavener The Lamb; Walton All This Time; Warlock Bethlehem Down – with Highfield Youth Choir

Saturday 25th February 2017

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Programme includes Holst Choral Hymns from the Rig Veda

Saturday 13th May 2017

Venue: Bromley Parish Church, Church Road, Bromley BR2 0EG
Times: 6.00pm concert
Programme: Barber Agnus Dei; Barber Sure on this Shining Night; Barber To Be Sung on the Water; Barber Under the Willow Tree; Copland Old American Songs – The Boatmen’s Dance; Copland Old American Songs – I Bought Me a Cat; Debussy Trois Chansons de Charles d’Orléans; Fauré Cantique de Jean Racine; Poulenc Sept Chansons – La Blanche Neige; Poulenc Sept Chansons – À Peine Défigurée; Saint-Saëns Two Songs; Whitacre Sleep

Saturday 8th July 2017

Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 7.45pm concert
Programme: Anon. Sumer is icumen in (arr.Bullard); Arlen Over the Rainbow (arr.S.A.Brown); Bennet All Creatures Now; Gershwin Porgy and Bess – Summertime (arr.Roberts); Gibbons The Silver Swan; Morley Now is the Month of Maying; Porter Let’s Do It (arr.S.A.Brown); Porter Night and Day (arr.Roberts); Rutter Birthday Madrigals; Sherwin A Nightingale Sang in Berkeley Square (arr.Bullard); Tomkins Music Divine; Whitacre Cloudburst

Saturday 18th November 2017

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Monteverdi Vespers of 1610

Saturday 9th December 2017

Venue: Bromley Parish Church, Church Road, Bromley BR2 0EG
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmastide Novelties and Favourites

Saturday 24th March 2018

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: ‘Beyond the Stage’ – choral compositions and arrangements by Wagner, Rossini, Monteverdi, Meyerbeer and Verdi, to include Palestrina Stabat Mater (adapted by R.Wagner); Wagner An Webers Grabe

Sunday 1st July 2018

Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 6.00pm concert
Programme: A Summer Idyll: to include Elgar As Torrents in Summer; Elgar Owls; Sullivan The Long Day Closes; Stanford The Blue Bird; Bantock The Lake at Carrowmore (World Première) and music by Macfarren, Sterndale Bennett, Vaughan Williams, Coleridge-Taylor and Parry

Saturday 17th November 2018

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Brandenburg Concerto No.3; Vaughan Williams The Lark Ascending; Berlioz Les Nuits d’Été; T.Hamilton Requiem

Sunday 18th November 2018

Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 7.45pm concert
Programme: T.Hamilton Requiem; Bernstein Chichester Psalms; Bach Brandenburg Concerto No.3

Saturday 8th December 2018

Venue: Bromley Parish Church, Church Road, Bromley BR2 0EG
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas by Candlelight – with Highfield Junior Voices

Saturday 13th April 2019

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Alton Choral Society
Saturday 10th December 2011

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: The Wonder of Christmas, to include Edwards No Small Wonder; Jenkins Lullaby; J.Gardner I Saw Three Ships; Delius Sleigh Ride; Mendelssohn Hebrides Overture

Saturday 7th July 2012

Venue: Alton Public Gardens, Westbrooke Road, Alton GU34 1JL
Times: 7.30pm concert
Programme: Last Night of the Proms, to include Schifrin Mission Impossible Theme; Mercury We are the Champions; Coates London Suite – Knightsbridge March; Gounod Ave Maria; Walton Coronation March ‘Crown Imperial’; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; C.Gardner 2012 March; Elgar Enigma Variations – Nimrod; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Parry Jerusalem

Saturday 15th December 2012

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: The Wonder of Christmas

Saturday 16th March 2013

Venue: Petersfield Festival Hall, Heath Rd, Petersfield GU31 4EA
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Peter Grimes – Four Sea Interludes; Haydn Der Sturm; Beethoven Meeresstille und Glückliche Fahrt; Wagner Tristan und Isolde – Prelude and Liebestod; Bruckner Te Deum

Saturday 14th December 2013

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: The Wonder of Christmas, to include Rimsky-Korsakov Christmas Eve – Suite; Lane Another Night before Christmas; Rutter Nativity Carol; Britten A Ceremony of Carols – This Little Babe; McDowall Christus Natus Est; Berlin White Christmas; C.Gardner On Christmas Night

Saturday 11th July 2015

Venue: Alton Public Gardens, Westbrooke Road, Alton GU34 1JL
Times: Not advised
Programme: Proms in the Park – A European Tour

Saturday 24th October 2015

Venue: All Saints’ Church, Queens Road, Alton GU34 1HU
Times: Not advised
Programme: To include Schubert Mass in G

Saturday 19th December 2015

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: Not advised
Programme: ‘The Wonder of Christmas’

Saturday 12th March 2016

Venue: Petersfield Festival Hall, Heath Rd, Petersfield GU31 4EA
Times: Not advised
Programme: To include Orff Carmina Burana; Lambert The Rio Grande

Saturday 9th July 2016

Venue: Alton Public Gardens, Westbrooke Road, Alton GU34 1JL
Times: 7.30pm performance
Programme: Last Night of the Proms, including Bernstein West Side Story – Medley; Lloyd-Webber Evita – Selection; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Parry Jerusalem

Saturday 29th October 2016

Venue: All Saints’ Church, Queens Road, Alton GU34 1HU
Times: Not advised
Programme: Music for an Autumn Evening: to include Vivaldi Magnificat; Coleridge-Taylor Hiawatha’s Wedding Feast

Saturday 17th December 2016

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: Not advised
Programme: ‘The Wonder of Christmas’, to include C.Gardner Brightest and Best of the Sons of the Morning (World Première)

Saturday 18th March 2017

Venue: Petersfield Festival Hall, Heath Rd, Petersfield GU31 4EA
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Friday 14th April 2017

Venue: Alton Methodist Church, 91 High Street, Alton GU34 1LG
Times:
Programme: Stainer The Crucifixion

Saturday 8th July 2017

Venue: Alton Public Gardens, Westbrooke Road, Alton GU34 1JL
Times: 7.30pm concert
Programme: Last Night of the Proms: Music from the Movies, to include Barry James Bond – Music from the Films; Elgar Enigma Variations – Nimrod; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Parry Jerusalem

Saturday 28th October 2017

Venue: Church of St.Lawrence, Church Street, Alton GU34 2BU
Times: 4.00pm concert
Programme: To include Fauré Requiem; Schonberg Les Misérables – Choral Medley (arr.Lojeski)

Saturday 16th December 2017

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: ‘The Wonder of Christmas’ Bizet L’Arlésienne Suite No.2 – Farandole; Berlin White Christmas (arr.Gardner); Traditional The Holly and the Ivy (arr.Gardner); Holst Christmas Day; Sibelius Finlandia

Saturday 10th March 2018

Venue: Petersfield Festival Hall, Heath Rd, Petersfield GU31 4EA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion – with Southern Pro Musica

Friday 30th March 2018

Venue: Alton Methodist Church, 91 High Street, Alton GU34 1LG
Times: 6.00pm performance
Programme: Music for Good Friday

Saturday 27th October 2018

Venue: Church of St.Lawrence, Church Street, Alton GU34 2BU
Times: 4.00pm concert
Programme: Themes from World War 1

Saturday 15th December 2018

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: The Wonder of Christmas, to include Wagner Die Meistersinger von Nürnberg – Overture; Brymer Christmas at the Movies; Waldteufel Skaters’ Waltz; Leavitt What Sweeter Music – Part 2; Pärt Estonian Lullaby plus carols for audience and choir. With Ancora Female Voice Choir

Alton Concert Orchestra
Saturday 10th December 2011

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: The Wonder of Christmas, to include Edwards No Small Wonder; Jenkins Lullaby; J.Gardner I Saw Three Ships; Delius Sleigh Ride; Mendelssohn Hebrides Overture

Saturday 21st April 2012

Venue: Forum Hall, Alton College, Old Odiham Road, Alton GU34 2LX
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Mozart Exsultate Jubilate; Dvořák Symphony No.8

Saturday 7th July 2012

Venue: Alton Public Gardens, Westbrooke Road, Alton GU34 1JL
Times: 7.30pm concert
Programme: Last Night of the Proms, to include Schifrin Mission Impossible Theme; Mercury We are the Champions; Coates London Suite – Knightsbridge March; Gounod Ave Maria; Walton Coronation March ‘Crown Imperial’; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; C.Gardner 2012 March; Elgar Enigma Variations – Nimrod; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Parry Jerusalem

Saturday 15th December 2012

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: The Wonder of Christmas

Wednesday 24th April 2013

Venue: Not advised
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 14th December 2013

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: The Wonder of Christmas, to include Rimsky-Korsakov Christmas Eve – Suite; Lane Another Night before Christmas; Rutter Nativity Carol; Britten A Ceremony of Carols – This Little Babe; McDowall Christus Natus Est; Berlin White Christmas; C.Gardner On Christmas Night

Saturday 26th April 2014

Venue: Forum Hall, Alton College, Old Odiham Road, Alton GU34 2LX
Times: 7.30pm concert
Programme: Concert D’Entente, to include Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Bizet Symphony in C – with L’Orchestre Garance of Pertuis, France

Saturday 12th July 2014

Venue: Alton Public Gardens, Westbrooke Road, Alton GU34 1JL
Times: 7.30pm concert
Programme: Last Night of the Proms concert, to include Gershwin Crazy for You – Overture (arr.Brubaker); Traditional International Dixieland Jamboree (arr.Holcombe); Shostakovich Suite for Variety Orchestra (Jazz Suite No.2) – Waltz No.2; C.Gardner Four Piece Suite; Packett Alton Anthem; Elgar Enigma Variations – Nimrod; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs

Saturday 25th April 2015

Venue: Eggar’s School, London Road, Holybourne, Alton GU34 4EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Rosamunde Incidental Music – Overture; Grieg Piano Concerto; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 11th July 2015

Venue: Alton Public Gardens, Westbrooke Road, Alton GU34 1JL
Times: Not advised
Programme: Proms in the Park – A European Tour

Saturday 23rd April 2016

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: BBC Ten Pieces Concert Bach Toccata and Fugue in D Minor BWV565 (orch.Stokowski); Bernstein West Side Story – Symphonic Dances: Mambo; Bizet Carmen – Habanera; Bizet Carmen – Toreador’s Song; Clyne Night Ferry; Haydn Trumpet Concerto – Third Movement; G.Prokofiev Concerto for Turntables and Orchestra – 5th movement; Shostakovich Symphony No.10 – 2nd movement; Vaughan Williams The Lark Ascending; Verdi Requiem – Dies Irae (extract); Wagner Die Walküre – Ride of the Valkyries

Saturday 9th July 2016

Venue: Alton Public Gardens, Westbrooke Road, Alton GU34 1JL
Times: 7.30pm performance
Programme: Last Night of the Proms, including Bernstein West Side Story – Medley; Lloyd-Webber Evita – Selection; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Parry Jerusalem

Saturday 17th December 2016

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: Not advised
Programme: ‘The Wonder of Christmas’, to include C.Gardner Brightest and Best of the Sons of the Morning (World Première)

Saturday 8th July 2017

Venue: Alton Public Gardens, Westbrooke Road, Alton GU34 1JL
Times: 7.30pm concert
Programme: Last Night of the Proms: Music from the Movies, to include Barry James Bond – Music from the Films; Elgar Enigma Variations – Nimrod; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Parry Jerusalem

Saturday 16th December 2017

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: ‘The Wonder of Christmas’ Bizet L’Arlésienne Suite No.2 – Farandole; Berlin White Christmas (arr.Gardner); Traditional The Holly and the Ivy (arr.Gardner); Holst Christmas Day; Sibelius Finlandia

Sunday 4th March 2018

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Workshop day on Dvorak New World Symphony

Saturday 21st April 2018

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: Spring Concert: Rossini La Gazza Ladra – Overture; Elgar Enigma Variations – Nimrod; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 14th July 2018

Venue: Alton Public Gardens, Westbrooke Road, Alton GU34 1JL
Times: Not advised
Programme: Last Night of the Proms Concert

Saturday 15th December 2018

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: The Wonder of Christmas, to include Wagner Die Meistersinger von Nürnberg – Overture; Brymer Christmas at the Movies; Waldteufel Skaters’ Waltz; Leavitt What Sweeter Music – Part 2; Pärt Estonian Lullaby plus carols for audience and choir. With Ancora Female Voice Choir

Saturday 30th March 2019

Venue: Forum Hall, Alton College, Old Odiham Road, Alton GU34 2LX
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Czech Suite; Svendsen Romance for Violin and Orchestra; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Alyth Choral Society
Sunday 17th March 2013

Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Sunday 8th December 2013

Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.30pm concert
Programme: Dawes Song of the Sea (World Première); Dvořák Six Moravian Songs

Sunday 22nd June 2014

Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems – Let Thy Hand be Strengthened; Schubert Lebenslust; Schubert Der Tanz; Dawes Psalm 140; Sullivan The Great Oak Tree; Mendelssohn Elijah – Blessed are the Men who Fear Him; K.Thomson Shower, O Heavens; Vaughan Williams O How Amiable

Sunday 7th December 2014

Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Esther; Handel Coronation Anthems – Let Thy Hand be Strengthened

Sunday 17th May 2015

Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Chilcott Aesop’s Fables

Sunday 5th July 2015

Venue: The Bothy Gardens, Stephens House and Gardens, 17 East End Road, Finchley N3 3QE
Times: 6.00pm concert
Programme: Sullivan The Mikado (concert performance)

Sunday 13th December 2015

Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.00pm concert
Programme: Haydn The Creation

Sunday 13th March 2016

Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 5.00pm concert
Programme: Celebration of Spring: Chilcott Songs and Cries of London Town; Dawes Psalm 140; Dawes Priestly Blessing; Dawes Limericks from Edward Lear; Dawes Love Songs; Dawes Siren Song; K.Thomson Song’s Eternity; K.Thomson Babel; K.Thomson There is Only…… – with Alyth Children’s Chorus

Tuesday 5th July 2016

Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Liebeslieder Waltzes; Schubert Mirjams Siegesgesang; Vaughan Williams Five English Folk Songs; Thiman Songs of the Sailors and the Sea

Sunday 11th December 2016

Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Samson

Sunday 19th March 2017

Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 6.00pm concert
Programme: Bernstein Hashkiveinu; Bernstein I Hate Music; Bernstein Wonderful Town; Finkelstein Ezrat Avoteinu; Finkelstein V’al Kulam; Finkelstein P’tach Lanu Sha’ar; Finkelstein Enkat M’sal’decha; Wise Adinu (World Première)

Sunday 9th July 2017

Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.00pm concert
Programme: Honegger Le Roi David

Sunday 10th December 2017

Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.00pm concert
Programme: Brahms Requiem

Sunday 15th April 2018

Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.00pm concert
Programme: To include music by Mendelssohn, Brahms, Schubert and Schumann

Sunday 9th December 2018

Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Judas Maccabaeus – with the A10 Sinfonia

Amadeus Chamber Orchestra
Saturday 30th September 2006

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 6 ‘Le Matin’; Shostakovich Cello Concerto No.1; Beethoven Symphony No.2

Saturday 27th January 2007

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: R.Strauss Suite for 13 Wind Instruments; Britten Les Illuminations; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 19th May 2007

Venue: St.Paul’s Church, Blandford Road, St.Albans AL1 4JP
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Mendelssohn Violin Concerto; Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’

Saturday 16th June 2007

Venue: Homewood Road United Reformed Church, Homewood Road, St.Albans AL1 4BH
Times: 8.00pm concert
Programme: Bach Cantata No. 10 ‘Meine Seele erhebt den Herrn’; Victoria Magnificat Sexti toni (a 12); Mendelssohn Magnificat in D; Schütz Deutsches Magnificat; Rutter Magnificat

Saturday 29th September 2007

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini William Tell – Overture; Mozart Piano Concerto No.24; Dvořák Symphony No.8

Saturday 26th January 2008

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Appalachian Spring; Ravel Piano Concerto in G Major; Schubert Symphony No. 4 ‘Tragic’

Saturday 17th May 2008

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Divertimento K253; Finzi Clarinet Concerto; R.Warren Bridgwater Fair; Haydn Symphony No. 49 ‘La Passione’

Saturday 27th September 2008

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Brahms Concerto for Violin and Cello; Brahms Symphony No.2

Saturday 26th September 2009

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams The Wasps – Overture; Debussy Petite Suite; Grieg Wedding Day at Troldhaugen; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 5th December 2009

Venue: High Street Methodist Church, High Street, Harpenden AL5 2RU
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Charpentier Messe de Minuit; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 8 ‘Christmas’

Saturday 30th January 2010

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri – Overture; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 25th September 2010

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Oberon – Overture; Elgar Cello Concerto; Dvořák Slavonic Dances Op.46 – Selection; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’

Saturday 29th January 2011

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Simple Symphony; Haydn Sinfonia Concertante; Gounod Petite Symphonie for Wind; Mozart Symphony No.39

Saturday 21st May 2011

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Siegfried Idyll; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Fauré Elegy for Cello and Orchestra; Schubert Symphony No. 5

Saturday 24th September 2011

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Sibelius Violin Concerto; Dvořák Symphony No.7

Saturday 28th January 2012

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Krommer Partita for Winds in F Op.77; Mozart Piano Concerto No.23; Elgar Serenade for Strings; Haydn Symphony No. 89

Monday 23rd April 2012

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 5.30pm concert
Programme: To include Grieg Holberg Suite; C.P.E.Bach Concerto for Organ in E Flat H446

Saturday 29th September 2012

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Czech Suite; R.Strauss Horn Concerto No.1; Beethoven Symphony No.8

Saturday 26th January 2013

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Boyce Symphony No.3; Bach Brandenburg Concerto No.4; Vivaldi Concerto for Bassoon and Strings in B Flat ‘La Notte’; Bach Violin Concerto in A Minor; Albinoni Concerto for Two Oboes; Handel Concerto Grosso Op.6 No. 1

Saturday 18th May 2013

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 99; Dvořák Serenade for Strings; Beethoven Piano Concerto No.1

Saturday 28th September 2013

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.36 ‘Linz’; Bruch Concerto for Clarinet and Viola; Poulenc Sinfonietta

Saturday 25th January 2014

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 44 ‘Trauer’; F.Bridge Suite for Strings; Mozart Piano Concerto No.12

Saturday 27th September 2014

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte – Overture; Beethoven Piano Concerto No.3; Schubert Symphony No. 9 ‘Great C Major’

Saturday 31st January 2015

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Witt Symphony in A; Mozart Piano Concerto No.27; Boyce Symphony No.4; Haydn Symphony No. 83 ‘The Hen’

Saturday 16th May 2015

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Cimarosa Concerto for Flute and Oboe; Copland Appalachian Spring; Beethoven Quintet for Piano and Winds; Britten Sinfonietta Op.1; Grainger Shepherd’s Hey – with Harmoniemusik

Saturday 26th September 2015

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Violin Concerto; Brahms Symphony No.4

Saturday 30th January 2016

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 3; Poulenc Aubade for Piano and Orchestra; Finzi Eclogue; Haydn Symphony No.103 ‘Drum Roll’

Saturday 21st May 2016

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Concerto Grosso Op.6 No. 6; Bach Violin Concerto in E Major; Berkeley Serenade for Strings; Bach Orchestral Suite No.1

Saturday 24th September 2016

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.25; Schumann Cello Concerto; Beethoven Overture ‘Leonore No.3’; Kodály Dances of Galánta

Saturday 28th January 2017

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Crusell Clarinet Concerto in F Minor Op.5; Beethoven Symphony No.4

Saturday 20th May 2017

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Serenade No.12 in C Minor K388; Beethoven Piano Concerto No.2; Janáček Suite for Strings; Mozart Symphony No.40

Saturday 30th September 2017

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream – Overture; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream – Selection from the Incidental Music; Saint-Saëns Cello Concerto No.1; Cherubini Symphony in D

Saturday 2nd December 2017

Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Cantata No.140 ‘Wachet Auf!’; Bach Magnificat in D

Saturday 27th January 2018

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Overture in the Italian Style in C D591; Mozart Piano Concerto No.24; Bartók Romanian Folk Dances; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Saturday 29th September 2018

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven The Creatures of Prometheus – Overture; Prokofiev Violin Concerto No.2; Arnold Serenade for Small Orchestra; Mozart Symphony No.39

Saturday 1st December 2018

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Dixit Dominus; Britten Sacred and Profane; Bach Brandenburg Concerto No.3; Purcell My Beloved Spake

Saturday 26th January 2019

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Ravel Le Tombeau de Couperin; Debussy Danse Sacrée et Danse Profane; Mozart Piano Concerto No.21; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Mozart Symphony No.31 ‘Paris’

Amati Orchestra
Saturday 25th February 2012

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro – Overture; Fauré Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Mendelssohn Symphony No.1

Saturday 1st December 2012

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Brahms Tragic Overture; Liszt Les Préludes; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 22nd June 2013

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’; Mahler Symphony No. 4

Saturday 7th December 2013

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: J.Strauss (II) Die Fledermaus – Overture; Smetana Ma Vlast – Sárka; Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 22nd March 2014

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Weber Oberon – Overture; Borodin In the Steppes of Central Asia; Dvořák The Water Goblin; Rachmaninov Symphony No.1

Saturday 21st June 2014

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Schubert Symphony No. 6; Beethoven Symphony No.7

Saturday 13th December 2014

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Fauré Pavane; Elgar Serenade for Strings; Mozart Clarinet Concerto; Haydn Symphony No. 99

Sunday 15th March 2015

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mozart Così fan Tutte – Overture; Beethoven Violin Concerto; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 4th July 2015

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Weber Euryanthe – Overture; Brahms Hungarian Dances – Nos.1, 3 and 5; Mozart Horn Concerto No.3; Rossini La Gazza Ladra – Overture; Elgar Enigma Variations

Saturday 21st November 2015

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Haydn Symphony No.101 ‘The Clock’; Liszt Hungarian Rhapsody No.2; Brahms Symphony No.4

Saturday 19th March 2016

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Verdi La Traviata – Prelude to Act 1; Grieg Piano Concerto; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 2nd July 2016

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Prokofiev Symphony No.1 ‘Classical’; Bruch Violin Concerto No.1; Sibelius Symphony No.2

Saturday 26th November 2016

Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Nicolai The Merry Wives of Windsor – Overture; Dvořák Cello Concerto; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 25th March 2017

Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Verdi La Forza del Destino – Overture; Gershwin Cuban Overture; Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Holst Planets Suite

Saturday 8th July 2017

Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Rachmaninov Piano Concerto No.2; Mahler Symphony No. 1

Saturday 25th November 2017

Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Tchaikovsky The Nutcracker – Suite: Excerpts; Bernstein West Side Story – Symphonic Dances; Elgar Symphony No.2

Saturday 24th March 2018

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Ravel Mother Goose – Suite; Mahler Symphony No. 5

Saturday 14th July 2018

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: R.Strauss Don Juan; Tchaikovsky Violin Concerto; Stravinsky The Rite of Spring

Saturday 17th November 2018

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Saint-Saëns Samson et Dalila – Bacchanale; Debussy La Mer; Respighi Pines of Rome; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

Saturday 30th March 2019

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla – Overture; Schumann Piano Concerto; Tchaikovsky Symphony No.4

Amici Chamber Choir
Saturday 10th March 2012

Venue: St.George’s Church, Headstone, Pinner View, Harrow HA1 4RJ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mendelssohn Hear My Prayer; Brahms Requiem – Wie lieblich sind deine Wohnungen; Mendelssohn Elijah – Excerpts; Byrd Ave Verum Corpus; Tallis If Ye Love Me

Saturday 23rd June 2012

Venue: St.George’s Church, Headstone, Pinner View, Harrow HA1 4RJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivat Regina: Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Parry I Was Glad; Britten Gloriana – Choral Dances; Mathias A Royal Garland

Saturday 24th November 2012

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah – with the Sweelinck Ensemble

Saturday 9th March 2013

Venue: Pinner Parish Church, Church Lane, Pinner HA5 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No. 6 ‘St.Nicholas Mass’; Poulenc Quatre Motets pour un Temps de Pénitence; Bairstow The Lamentation; Victoria Popule Meus

Saturday 22nd June 2013

Venue: St.George’s Church, Headstone, Pinner View, Harrow HA1 4RJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell King Arthur = with Amici Chamber Orchestra

Saturday 23rd November 2013

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Five Flower Songs; Britten Te Deum and Jubilate in C; Britten Hymn to the Virgin; Britten Six Metamorphoses after Ovid; Rutter Psalmfest

Saturday 29th March 2014

Venue: St.George’s Church, Headstone, Pinner View, Harrow HA1 4RJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem and music by Machaut, Josquin, Duruflé and Messiaen

Saturday 21st June 2014

Venue: Pinner Parish Church, Church Lane, Pinner HA5 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Come Away Sweet Love: A Selection of Madrigals and Romantic Partsongs, plus music by Mozart and Mendelssohn and Beethoven Elegische Gesang; Whitacre Five Hebrew Love Songs

Saturday 22nd November 2014

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; Carissimi Jephte; Allegri Miserere plus music by Schütz and Monteverdi

Saturday 21st March 2015

Venue: St.George’s Church, Headstone, Pinner View, Harrow HA1 4RJ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Kodály Missa Brevis and motets from Spain’s Golden Age by Victoria and Guerrero

Saturday 27th June 2015

Venue: Pinner Parish Church, Church Lane, Pinner HA5 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: The Birds and the Bees… and some Shakespeare,,, and a sprinkling of Jazz

Saturday 21st November 2015

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 27th February 2016

Venue: Pinner Parish Church, Church Lane, Pinner HA5 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Elizabethan and Jacobean Music by Byrd, Gibbons, Philips, Tomkins, Dowland, Weelkes and more! – with the Chelys Consort of Viols

Saturday 25th June 2016

Venue: Pinner Parish Church, Church Lane, Pinner HA5 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: An English Idyll – English folk songs, madrigals and summer songs through the ages by Rutter, Sullivan, Vaughan Williams and more. – with Harrow Youth Choir

Saturday 26th November 2016

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: 30th Anniversary Concert: Brahms Requiem plus some of the Choir’s favourites from 30 years of choral singing

Saturday 24th June 2017

Venue: Pinner Parish Church, Church Lane, Pinner HA5 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs for Summer: Rutter Five Childhood Lyrics; Stanford Seven Partsongs; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare plus songs by Whitacre and Parry

Saturday 25th November 2017

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Requiem; Mealor Now Sleeps the Crimson Petal; Whitacre Sleep; MacMillan Strathclyde Motets

Saturday 24th March 2018

Venue: Pinner Parish Church, Church Lane, Pinner HA5 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Gloriana – Choral Dances; Naylor Vox Dicentis; Rheinberger Abendlied; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’; Janáček Otčenáš

Saturday 23rd June 2018

Venue: Pinner Parish Church, Church Lane, Pinner HA5 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Mass in G; Handel Chandos Anthem No. 9 ‘O Praise the Lord with One Consent’; Haydn Insanae et Vanae Curae; Tchaikovsky Liturgy of St.John Chrysostom – Four Anthems

Saturday 24th November 2018

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) – Bogoroditse Dyevo; Bairstow Let all Mortal Flesh Keep Silence; Victoria O Magnum Mysterium; R.Thompson O Magnum Mysterium; Gjeilo Northern Lights; Gjeilo Serenity; Gjeilo Ubi Caritas; R.Thompson Alleluia; Dvořák Mass in D

Saturday 23rd March 2019

Venue: Church of St.Alban, The Ridgeway, North Harrow HA2 7PF
Times: 7.30pm concert
Programme: A.Smith O Nata Lux; Lauridsen O Nata Lux; Tallis O Nata Lux; Vaughan Williams Mass in G Minor; Poulenc Quatre Motets pour un Temps de Pénitence – Vinea mea electa; Poulenc Quatre Motets pour un Temps de Pénitence – Timor et Tremor; Ireland Greater Love; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice

Saturday 6th April 2019

Venue: Ickenham United Reformed Church, Swakeleys Road, Ickenham, UB10 8BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Overture in the Italian Style in C D591; Haydn Trumpet Concerto – Second Movement; Handel Ode for St.Cecilia Day – Excerpts; Rutter Requiem

Amici Orchestra
Saturday 9th April 2011

Venue: St.Mary’s Church, Stoke Newington Church Street, Stoke Newington, London N16 9ES
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vaughan Williams The Lark Ascending; Elgar Enigma Variations – Excerpts; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis

Saturday 16th June 2012

Venue: St.Mary’s Church, Stoke Newington Church Street, Stoke Newington, London N16 9ES
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vivaldi The Four Seasons – Summer; Elgar Serenade for Strings and music by Grieg and Bach

Saturday 22nd June 2013

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Der Schauspieldirektor – Overture; Beethoven Piano Concerto No.3; Beethoven Symphony No.2

Saturday 3rd May 2014

Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Film Music Concert, to include Williams Star Wars – Theme; Williams Jurassic Park; Williams Harry Potter – Music from the Films; Zimmer Gladiator – Music from the Film; Rota The Godfather – Music from the Films; Barber Adagio for Strings; Walton Henry V – Music from the Film; Coates Dambusters March and other favourites

Saturday 1st November 2014

Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Beethoven Symphony No.4; Saint-Saëns Symphony No.2

Saturday 2nd May 2015

Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Sir C.Davis The World at War – France Falls; Coates Dambusters March; Kamen Band of Brothers; Walton Battle of Britain – The Battle in the Air; Williams Schindler’s List; Gorecki Symphony No.3 – 2nd movement; Holst Planets Suite – Mars; Shostakovich Symphony No. 8 – 1st movement

Saturday 17th October 2015

Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Symphony No.5; Respighi Ancient Airs and Dances Suite No.3; Caplet Suite Persane

Saturday 28th May 2016

Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Williams Star Wars – Theme; Williams E.T. The Extra Terrestrial – Music from the Film; Bliss Things to Come – March; Holst Planets Suite – Excerpts and much more!

Saturday 21st January 2017

Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Clarinet Concerto; Khachaturian Spartacus – Suite; Gershwin Porgy and Bess – Summertime; Tchaikovsky Swan Lake – Suite

Saturday 20th May 2017

Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: ‘The Sea’ – Programme includes Williams Jaws – Theme; Korngold The Sea Hawk; Horner Titanic – Music from the Film; Rimsky-Korsakov Scheherazade; MacCunn The Land of the Mountain and the Flood; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Badelt Pirates of the Caribbean

Saturday 6th October 2018

Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Fantasy and Adventure: Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel) – Excerpts; Williams Star Wars – Rey’s Theme; Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Djawadi Game of Thrones – Music from the TV Series; Shore Lord of the Rings – Music from the Films; Williams Harry Potter – Music from the Films; Grieg Peer Gynt – Suite No.1

Angel Orchestra
Sunday 6th July 2008

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro – Overture; Bach Violin Concerto in E Major; Arnold Trevalian Suite; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Sunday 30th November 2008

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Bruch Violin Concerto No.1; Schubert Symphony No. 4 ‘Tragic’; Fender Speechless; Bach Fantasia and Fugue in C Minor (arr.Elgar) – Fantasia

Sunday 29th March 2009

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Weber Der Freischütz – Overture; Handel Water Music Suite (arr.Harty); Dvořák Symphony No.8

Sunday 19th July 2009

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Milhaud Symphonie de Chambre No.5; Debussy Danse Sacrée et Danse Profane; Ravel Le Tombeau de Couperin; Beethoven Symphony No.7

Sunday 29th November 2009

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Bach Christmas Oratorio – Sinfonia; Dvořák Cello Concerto; Brahms Symphony No.2

Saturday 27th March 2010

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Handel Music for the Royal Fireworks; Sibelius Symphony No.2

Sunday 27th June 2010

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Bartók Romanian Folk Dances; Mozart Violin Concerto No.3; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Borodin Symphony No.2

Sunday 12th December 2010

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Sibelius Finlandia; Mahler Kindertotenlieder; Bizet Carmen – Suite No.1; Bizet Carmen – Suite No.2

Sunday 10th April 2011

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Mozart Idomeneo – Overture; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Fender Elegy for Cello and Orchestra; Mendelssohn Symphony No.5 ‘Reformation’

Sunday 17th July 2011

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Mozart Kontratanz K535; Bach Concerto for Two Violins – 2nd movement; Beethoven Piano Concerto No.3; Sibelius Andante Festivo; Schubert Symphony No. 3

Sunday 21st August 2011

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mozart Kontratanz K535; Handel Music for the Royal Fireworks; Leo Flute Concerto; Bach Concerto for Two Violins – 2nd movement; Bartók Romanian Folk Dances; Rossini La Cenerentola – Non più mesta; Sibelius Andante Festivo

Sunday 11th December 2011

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Milhaud Saudades do Brasil; Gluck Orfeo ed Euridice – Dance of the Blessed Spirits; Dvořák Symphony No.6

Sunday 25th March 2012

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Bizet L’Arlésienne Suite No.1; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’

Sunday 15th July 2012

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Bach Cantata No.147 ‘Herz und Mund und Tat und Leben’ – Chorale ‘Jesu, Joy of Man’s Desiring’; Piovani Life is Beautiful; Piazzolla Ave Maria; Mozart Concert Aria ‘Per pietà, bell’idol mio’ K78; Sibelius Symphony No.1

Sunday 9th December 2012

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Sullivan Iolanthe – Excerpts; Fender Speechless; Bunyard Photo Piece; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

Sunday 24th March 2013

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Haydn Trumpet Concerto; Rouhani Tahere; Dvořák Symphony No.3

Saturday 1st June 2013

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Bach Orchestral Suite No.3; Bach Cantata No. 21 ‘Ich hatte viel Bekümmernis’; Mendelssohn Hör mein Bitten; Mozart Vesperae Solennes de Confessore – Laudate Dominum – with Vocal Ensemble Hochwang, Ulm, Germany

Sunday 7th July 2013

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Bach Orchestral Suite No.4; Chausson Poème de l’Amour et de la Mer; G.Lloyd Pont du Gard (World Première); Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Tushmalov)

Sunday 1st December 2013

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Fender Chiaroscuro Overture; G.Lloyd Cello Concerto; Beach Symphony in E Minor ‘Gaelic’

Sunday 30th March 2014

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Verdi La Traviata – Prelude to Act 1; Bruch Violin Concerto No.1; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Sunday 13th July 2014

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Fender The Forest; Mahler Lieder eines Fahrenden Gesellen; Rachmaninov Symphony No.2

Sunday 29th March 2015

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Bach Toccata and Fugue in D Minor BWV565 (arr.Fender); Elgar Sea Pictures; G.Lloyd In Memoriam; Schumann Symphony No.1 ‘Spring’

Sunday 5th July 2015

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: H.Harris Pavane; Weber Clarinet Concertino; Fender Clarinet Concerto; Farrenc Symphony No.1

Sunday 22nd November 2015

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Beethoven Overture ‘King Stephen’; Mahler Volkslieder – Wer hat dies Liedlein erdacht; Mahler Volkslieder – Wo die schönen Trompeten blasen; Gounod Faust – Le Veau d’Or; Mozart Die Zauberflöte – Der Vogelfänger bin ich ja; Brahms Serenade No.1

Sunday 20th March 2016

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Rameau Ballet Suite (arr.Mottl); Legaki Tramontana; Giuliani Guitar Concerto No.1 in A; Saint-Saëns Symphony No.2

Sunday 3rd July 2016

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Bach Das Musikalisches Opfer – Ricercar a 6 (arr.Fender); Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; R.Strauss Serenade in E Flat; Schumann Cello Concerto

Friday 30th September 2016

Venue: Broadway Theatre, Catford, SE6 4RU
Times: 7.30pm performance
Programme: Rossi The Battle of the Somme (Film with live orchestral score)

Sunday 4th December 2016

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm performance
Programme: A.Mahler Songs; Mahler Symphony No. 4

Sunday 26th March 2017

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Afternoon rehearsal, evening performance
Programme: Rimsky-Korsakov The Tale of Tsar Sultan; Glière Horn Concerto; G.Lloyd Symphony No.9

Sunday 9th July 2017

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Afternoon rehearsal, evening performance
Programme: Prokofiev Sinfonietta; Bozzo Suite for Wind Instruments (World Première); Telemann Viola Concerto; Holst Lyric Movement

Sunday 10th December 2017

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Early afternoon rehearsal, 5.00pm performance
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; A.M.Smith Symphony No.2 in A Minor; Dvořák Cello Concerto

Sunday 4th March 2018

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: (2.00pm and 6.00pm rehearsals on 3rd March, plus) 2.00pm rehearsal, 6.00pm performance
Programme: Workshop weekend on Holst Planets Suite

Sunday 25th March 2018

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Fa. Overture in C; Sibelius Violin Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Sunday 1st July 2018

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Satie Three Pieces in the Form of a Pear; Spohr Clarinet Concerto No.1 in C Minor; Finch Holme Fen; Beethoven Symphony No.5

Sunday 9th December 2018

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 5.00pm concert
Programme: Smyth The Boatswain’s Mate – Overture; Smyth March of the Women; Chaminade Flute Concertino in D Major Op.107; Beach Flute Quintet – Theme and Variations; Farrenc Symphony No.3

Sunday 31st March 2019

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 5.00pm concert
Programme: Sibelius Karelia Suite; Vaughan Williams The Lark Ascending; Fender Violin Concerto; Tchaikovsky Symphony No.2 ‘Little Russian’

Angmering Chorale
Saturday 12th November 2011

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 24th March 2012

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 30th June 2012

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Broadway Songs, including John The Lion King – Choral Medley; R.Rodgers South Pacific – Choral Selection; Lloyd-Webber Aspects of Love – Selection; Bernstein West Side Story – Choral Medley and music by Simon and Garfunkel

Saturday 24th November 2012

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 15th December 2012

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 6.30pm concert
Programme: Carols for Christmas with choirs of local primary schools and Patcham Silver Band

Friday 1st February 2013

Venue: King’s College Chapel, King’s College, The Strand, London WC2R 2LS
Times:
Programme: Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Jenkins The Peacemakers – part of the Brandeburg Choral Festival 2013

Saturday 16th March 2013

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Albinoni Adagio for Organ and Strings; Vaughan Williams Benedicite; Jenkins The Peacemakers – with the Choir of Shoreham Academy

Saturday 29th June 2013

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: Not advised
Programme: Songs from the West End Shows Lloyd-Webber Joseph and his Amazing Technicolor Dreamcoat – Choral Medley; Lloyd-Webber Phantom of the Opera – Choral Suite; Schonberg Les Misérables – Choral Medley (arr.Lojeski); R.Rodgers Carousel – You’ll Never Walk Alone; Mealor Wherever You Are and music from Mamma Mia!, My Fair Lady and the Beatles

Saturday 23rd November 2013

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Clarinet Concerto; Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Mozart Requiem Mass

Saturday 14th December 2013

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 6.30pm concert
Programme: Carols and Choirs – with local primary school choirs.

Friday 14th March 2014

Venue: St.Clement Danes Church, The Strand, London WC2R 1DH
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man – part of the Brandenburg Choral Festival 2014

Saturday 5th April 2014

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Requiem; Chilcott Requiem; Haydn Trumpet Concerto

Saturday 28th June 2014

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 7.00pm concert
Programme: L’Estrange Ahoy!; Goodall Every Purpose under the Heaven – with Swiss Gardens Primary, St.Wilfrid’s Primary and Rose Green Infant School Choirs

Saturday 22nd November 2014

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Beethoven Mass in C; Vaughan Williams The Lark Ascending

Saturday 13th December 2014

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 6.30pm concert
Programme: Carols and Choirs – with local primary school choirs.

Friday 6th March 2015

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Chilcott Requiem – part of the Brandenburg Choral Festival

Saturday 21st March 2015

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times:
Programme: Puccini Messa di Gloria; Fauré Requiem; Lauridsen Lux Aeterna

Saturday 20th June 2015

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Angmering Proms Parry Jerusalem; Elgar Pomp and Circumstance March No.1 including British Folk Songs and Songs by the Beatles.

Saturday 21st November 2015

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem; Rutter Gloria

Saturday 12th December 2015

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 6.30pm concert
Programme: Carols for Christmas = with Patcham Silver Band and the choirs of local primary schools.

Friday 29th January 2016

Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins Motets – part of the Brandenburg Choral Festival 2016

Saturday 12th March 2016

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins Motets; Rutter Feel the Spirit

Saturday 2nd July 2016

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs from the Shows

Saturday 26th November 2016

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Fortieth Anniversary Concert: Verdi Requiem

Saturday 10th December 2016

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 6.30pm concert
Programme: Carols for Christmas – with Patcham Silver Band and the choirs of Swiss Gardens Primary, Rose Green Infant and The Towers Convent Schools

Saturday 4th February 2017

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion – O Jesus, When I Come to Die; Gounod Ave Maria; Brahms Requiem – Wie lieblich sind deine Wohnungen; Berlioz L’Enfance du Christ – The Shepherds’ Farewell; Mozart Ave Verum Corpus; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Mendelssohn Elijah – He Watching Over Israel; Handel Judas Maccabaeus – See the Conquering Hero; Vivaldi Gloria RV589 – Gloria in excelsis Deo; Bruckner Locus Iste; Franck Panis Angelicus; Stainer The Crucifixion – God so loved the world; Fauré Cantique de Jean Racine; Schubert Deutsche Messe – Sanctus; Elgar Three Motets Op.2 – Ave Verum Corpus; Parry I Was Glad; Mozart Requiem Mass – Lacrimosa; Mozart Requiem Mass – Hostias; Handel Messiah – Hallelujah Chorus – part of the Brandenburg Choral Festival 2017

Saturday 25th March 2017

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Jazz at the Cathedral: Todd Mass in Blue; Todd Jazz Missa Brevis – with the Will Todd Big Band

Saturday 24th June 2017

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night at the Opera, to include Bizet Carmen – Toreadors’ March; Bizet Carmen – Habanera; Borodin Prince Igor – Polovtsian Dances; Purcell Dido and Aeneas – When I am laid in Earth; Verdi Il Trovatore – Anvil Chorus plus music by Wagner

Saturday 25th November 2017

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Stabat Mater; Sibelius Finlandia; Rutter Gloria – with Sinfonia of Arun

Saturday 16th December 2017

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Carols

Saturday 3rd February 2018

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: ‘Brandenburg Choral Festival’ – to include Todd Jazz Missa Brevis; Handel Messiah – Selected Choruses; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Parry Jerusalem

Saturday 17th March 2018

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah – with Sinfonia of Arun

Saturday 23rd June 2018

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 7.30pm concert
Programme: 100 Years of Broadway – Programme TBC

Saturday 24th November 2018

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man; Duruflé Requiem

Saturday 15th December 2018

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include L’Estrange Wassail!

Saturday 2nd February 2019

Venue: Great St.Bartholomew Church, Cloth Fair, London EC1A 7JQ
Times: 7.45pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man; Chilcott A Little Jazz Mass – Part of the Brandenburg Choral Festival of London

Saturday 23rd March 2019

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: The Glory of Venice: Vivaldi Gloria RV589; Vivaldi Magnificat; Vivaldi Dixit Dominus; Albinoni Concerto for Two Oboes; Albinoni Adagio for Organ and Strings

Arcubus Ensemble
Sunday 31st January 2016

Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Byrd Mass for Five Voices; Pärt Which was the son of…; Pärt The Beatitudes; F.Martin Mass for Double Choir – Excerpts; Hepplewhite Symbols; Hepplewhite De profundis

Sunday 15th May 2016

Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Dove Bless the Lord, O My Soul; Hepplewhite Three WB Yeats Settings – The Everlasting Voices; Duruflé Requiem

Sunday 18th September 2016

Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Howells A Hymn for St.Cecilia; Byrd Laudibus in Sanctis; Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; Hepplewhite Jubilate Deo (World Première); Walton The Twelve

Sunday 12th February 2017

Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Victoria Requiem; Hepplewhite Paradise: In a dream; Tavener Svyati

Sunday 10th September 2017

Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Gardiner Te Lucis ante Terminum; J.Sheppard Libera nos, salva nos; Byrd Great Service – Magnificat and Nunc Dimittis; Pärt Nunc Dimittis; Dove Seek Him that Maketh the Seven Stars; Lauridsen Nocturnes – Sure on this Shining Night; Hepplewhite He wishes for the cloths of Heaven; Whitacre Sleep

Sunday 14th January 2018

Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’; Hepplewhite Magnificat; Byrd Ne irascaris Domine; Howells Requiem; Byrd Civitas sancti tui; Hepplewhite Nunc dimittis; Bach Motet ‘Komm, Jesu, Komm’

Sunday 11th March 2018

Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Gesualdo Tenebrae Responsories – Selection plus two works by Russell Hepplewhite

Saturday 16th June 2018

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Whitacre i thank you god for most this amazing day; Byrd Laudibus in Sanctis; Pärt Which was the son of…; Hepplewhite Endless Time (World Première); J.Sheppard Media vita; Hepplewhite Paradise: In a dream; Tavener Svyati

Sunday 30th September 2018

Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Dove The Passing of the Year; Britten Hymn to St.Cecilia; Hepplewhite Missa Brevis (World Première); Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice

Sunday 17th February 2019

Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Whitacre Alleluia; Gibbons Hosanna to the Son of David; Parsons Ave Maria; Byrd Haec Dies; Hepplewhite Gloria; MacMillan Mass

Ardingly Choral Society
Sunday 28th March 2010

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: Not advised
Programme: Bach St.Matthew Passion

Sunday 14th November 2010

Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: Not advised
Programme: Hammersley Remembrance; Tchaikovsky Overture ‘1812’ (Choral Version) (arr.Hammersley); Gounod St.Cecilia Mass

Sunday 3rd April 2011

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Sunday 13th November 2011

Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: Not advised
Programme: To include Rutter Requiem; Elgar Enigma Variations – Nimrod; Parry Wedding Anthems

Saturday 24th December 2011

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: 8.00pm concert
Programme: To include Schubert Mass in G and carols for choir and audience

Sunday 1st April 2012

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: Not advised
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Sunday 11th November 2012

Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: Not advised
Programme: Hammersley Remembrance; Walton Coronation March ‘Crown Imperial’; Parry Jerusalem; Hammersley Fragile Earth – Excerpts; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’

Monday 24th December 2012

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: 8.00pm concert
Programme: To include Vivaldi Gloria RV589 and carols for choir and audience.

Sunday 24th March 2013

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: Not advised
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle; Mascagni Cavalleria Rusticana – Easter Hymn

Sunday 10th November 2013

Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: Not advised
Programme: Hammersley Remembrance; Borodin Prince Igor – Polovtsian Dances; Verdi Aida – Triumphal Scene; Verdi Nabucco – Va, pensiero; Parry Jerusalem; Mozart Requiem Mass

Sunday 6th April 2014

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: Not advised
Programme: Bach St.John Passion

Sunday 9th November 2014

Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: Not advised
Programme: H.Wood Roses of Picardy; Novello Keep the Home Fires Burning; Parry Jerusalem; Hammersley Remembrance; Holst I Vow to Thee, My Country; Fauré Cantique de Jean Racine; Jenkins Gloria

Wednesday 24th December 2014

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: 8.00pm concert
Programme: Carols plus… To include Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’ and carols for choir and audience

Sunday 29th March 2015

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: Not advised
Programme: Dvořák Stabat Mater

Sunday 8th November 2015

Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: Not advised
Programme: To include Puccini Messa di Gloria; Parry Jerusalem; Verdi La Traviata – Libiamo; Hammersley Remembrance; Beethoven Symphony No.7 – 2nd Movement; Franck Panis Angelicus

Tuesday 15th December 2015

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: Not advised
Programme: Carol Concert by Candlelight, to include Palestrina Advent Responsory; Tallis O Nata Lux; Traditional Veni, Veni Emmanuel; Handel Messiah – Highlights; Vivaldi The Four Seasons – Winter: Largo; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 8 ‘Christmas’ and carols for choir and audience.

Sunday 10th April 2016

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Sunday 13th November 2016

Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: Not advised
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Pergolesi Magnificat; Hammersley Remembrance

Tuesday 20th December 2016

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: 8.00pm concert
Programme: Advent Carol Concert, to include Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’ and carols for choir and audience.

Sunday 2nd April 2017

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: Not advised
Programme: Verdi Requiem

Sunday 12th November 2017

Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: 7.30pm concert
Programme: Gounod St.Cecilia Mass; Jenkins The Armed Man – Excerpts; Hammersley Remembrance

Tuesday 19th December 2017

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: 8.00pm concert
Programme: Advent Carol Concert by Candlelight. To include Schubert Mass in G and a selection of carols for choir and audience.

Sunday 22nd April 2018

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem

Sunday 11th November 2018

Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: 7.30pm concert
Programme: Remembrance Concert, to include Fauré Requiem; Mascagni Cavalleria Rusticana – Intermezzo; Mascagni Cavalleria Rusticana – Easter Hymn; Hammersley Remembrance – with Ardingly College Prep School Choir

Tuesday 18th December 2018

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: 8.00pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589 and Carols for Choir and Audience

Sunday 7th April 2019

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Arun Choral Society
Saturday 26th November 2016

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Fortieth Anniversary Concert: Verdi Requiem

Saturday 21st October 2017

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Vivaldi Credo; Vivaldi Magnificat; M.Haydn Requiem Mass

Saturday 9th December 2017

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.00pm concert
Programme: Carols at Arundel (Performance 1)

Saturday 16th December 2017

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.00pm concert
Programme: Carols at Arundel (Performance 2)

Saturday 21st April 2018

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’; Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Requiem

Saturday 20th October 2018

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Elgar The Spirit of England

Saturday 8th December 2018

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.00pm concert
Programme: Carols at Christmas

Saturday 15th December 2018

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.00pm concert
Programme: Carols at Christmas

Saturday 30th March 2019

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Ashdown Singers
Saturday 14th October 2017

Venue: Church of St.Mary the Virgin, 5 Nursery Field, Buxted, Uckfield TN22 4NG
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Sunday 3rd December 2017

Venue: St.Thomas More Church, 54 Sutton Road, Seaford BN25 1SS
Times: 3.00pm concert
Programme: Carols Old and New

Sunday 10th December 2017

Venue: St.Denys’ Church, Rotherfield, East Sussex TN6 3LG
Times: 3.00pm concert
Programme: Carols Old and New

Wednesday 13th December 2017

Venue: The Alma Arms, Framfield Road, Uckfield TN22 5AJ
Times: 8.00pm performance
Programme: Carols at The Alma

Wednesday 28th March 2018

Venue: Cornerstone, 74 New Town, Uckfield, East Sussex TN22 5AE
Times: 7.30pm concert
Programme: Daley Requiem; Stainer The Crucifixion – Excerpts

Saturday 28th April 2018

Venue: St.Thomas à Becket Church, Framfield, Uckfield TN22 5NH
Times: 7.30pm concert
Programme: ‘Spirit of Spring’ – to include Daley Requiem and works by Pergolesi, Palestrina, Haydn and Schubert

Saturday 30th June 2018

Venue: Church of St.Mary the Virgin, Ringmer, East Sussex BN8 5JX
Times: 7.30pm concert
Programme: Music of the Great War Era, to include Elgar Scenes from the Bavarian Highlands and popular songs of the period

Wednesday 11th July 2018

Venue: Cornerstone, 74 New Town, Uckfield, East Sussex TN22 5AE
Times: 8.00pm concert
Programme: Music of the Great War Era, to include Elgar Scenes from the Bavarian Highlands and popular songs of the period. (Uckfield Festival Concert)

Saturday 10th November 2018

Venue: St.Peter’s Catholic Church, Portland Road, Hove, East Sussex BN3 5GD
Times: 7.30pm concert
Programme: Remembrance Concert: Dvořák Mass in D; Parry Songs of Farewell

Sunday 2nd December 2018

Venue: St.Thomas More Church, 54 Sutton Road, Seaford BN25 1SS
Times: 3.00pm concert
Programme: Sing Nowell – A joyful selection of carols and seasonal songs

Sunday 9th December 2018

Venue: Christ Church, Maresfield, Fairwarp, Uckfield TN22 3BE
Times: 3.00pm concert
Programme: Sing Nowell – A joyful selection of carols and seasonal songs

Saturday 13th April 2019

Venue: St.Thomas the Apostle Church, 1 The Close, Corseley Road, Groombridge, Tunbridge Wells TN3 9SE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’ and music for Holy Week

Ashford Baroque Ensemble
Saturday 8th June 2013

Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Palestrina Sicut cervus (Singing as Collis Choral Singers)

Saturday 15th June 2013

Venue: St.Matthew’s Church, Church Road, Ashford, Middlesex TW15 2NY
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Palestrina Sicut cervus (Singing as Collis Choral Singers)

Sunday 14th December 2014

Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Bach Motet ‘Komm, Jesu, Komm’; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 8 ‘Christmas’ (Singing as Collis Choral Singers)

Sunday 4th December 2016

Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah (Singing as Collis Choral Singers)

Saturday 23rd September 2017

Venue: St.Matthew’s Church, Church Road, Ashford, Middlesex TW15 2NY
Times: 7.30pm
Programme: Boyce Symphony No.4; Avison Concerto in G Minor Op.6 No.1; C.P.E.Bach Cello Concerto in A Minor; Vivaldi Concerto for Two Oboes RV535; Mozart Violin Concerto No.3; Linley The Duenna – Overture

Saturday 2nd December 2017

Venue: St.Matthew’s Church, Church Road, Ashford, Middlesex TW15 2NY
Times: 7.30pm
Programme: Handel Messiah – Part 1

Saturday 28th April 2018

Venue: Church of St.Mary the Virgin, Church Approach, Stanwell TW19 7JS
Times: 7.30pm concert
Programme: Torelli Trumpet Concerto in D G1; Boyce Symphony No.2; Albinoni Sonata a Cinque Op.2 No.5; Vivaldi Concerto Grosso in D Minor Op.3 No.11; Vivaldi Trio Sonata in C Op.1 No.3; Albinoni Sonata a Cinque Op.2 No.1; Boyce Symphony No.6; Torelli Trumpet Concerto in D G10

Saturday 9th June 2018

Venue: St.Matthew’s Church, Church Road, Ashford, Middlesex TW15 2NY
Times: 7.30pm concert
Programme: Albinoni Sinfonia in G Si8; Vivaldi Trio Sonata in C Op.1 No.3; Quantz Flute Concerto in G QWV5:173; Albinoni Sonata a Cinque Op.2 No.3; Telemann Ouverture Suite in A Minor TWV55 a2

Saturday 6th October 2018

Venue: St.Nicholas’ Church, Church Square, Shepperton TW17 9JY
Times: 4.00pm concert
Programme: Not advised

Saturday 3rd November 2018

Venue: Church of St.Mary the Virgin, Church Approach, Stanwell TW19 7JS
Times: 7.30pm concert
Programme: Sir T.Arne Overture No.5 in D; C.P.E.Bach Cello Concerto in A Minor; Albinoni Adagio for Organ and Strings; J.Stamitz Symphony in B Flat; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 4; Haydn Symphony No. 59 ‘Fire’

Sunday 9th December 2018

Venue: Church of St.Mary the Virgin, Church Approach, Stanwell TW19 7JS
Times: 7.45pm concert
Programme: Vivaldi Concerto in E Minor RV134; Stradella Sinfonia No.2 in A Minor; Albinoni Sonata a Cinque Op.2 No.3; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 8 ‘Christmas’

Saturday 9th March 2019

Venue: St.Mark’s Church, Alma Road, Reigate RH2 0DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Vivaldi Concerto for Two Trumpets; M.Williamson Procession of Palms; Goodall Love Divine

Sunday 14th April 2019

Venue: St.Matthew’s Church, Church Road, Ashford, Middlesex TW15 2NY
Times: 6.30pm concert
Programme: Handel Messiah – Part 2: First half

Ashford Choral Society
Saturday 18th November 2017

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Alexander’s Feast

Saturday 16th December 2017

Venue: St.Mary the Virgin Church, Tufton Street, Ashford TN23 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 10th March 2018

Venue: Wye Church, Church Street, Wye, Ashford TN25 5BN
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Vaughan Williams Mass in G Minor

Saturday 12th May 2018

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Nanie; R.Strauss Four Last Songs; Brahms Requiem

Saturday 17th November 2018

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio – Parts 1, 2, 3

Saturday 22nd December 2018

Venue: St.Mary the Virgin Church, Tufton Street, Ashford TN23 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert, to include Britten A Ceremony of Carols

Saturday 23rd March 2019

Venue: Wye Church, Church Street, Wye, Ashford TN25 5BN
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Britten Rejoice in the Lamb

Ashtead Choral Society
Saturday 4th November 2017

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Requiem – Excerpts; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël; Debussy Images Oubliées; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) – Excerpts

Saturday 2nd December 2017

Venue: Ashtead Peace Memorial Hall, Woodfield Lane, Ashtead KT21 2BE
Times: 10.00am to 12 noon
Programme: Coffee and Carols for Charity

Saturday 24th March 2018

Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night at the Opera – programme to include Bizet Les Pêcheurs de Perles – Au fond du temple saint; Verdi Nabucco – Va, pensiero; Bizet Carmen – Toreadors’ March

Saturday 16th June 2018

Venue: St.George’s Church, Barnett Wood Lane, Ashtead KT21 2DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for a Summer Evening – programme TBC

Saturday 1st December 2018

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten A Ceremony of Carols; Bernstein Chichester Psalms; Jenkins A Celebration of Christmas; Steadman Ashtead Psalms

Saturday 6th April 2019

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Aylesbury Consort of Voices
Saturday 16th February 2019

Venue: Holy Trinity Church, 134 Wycombe Road, Prestwood, Great Missenden HP16 0HJ
Times: 7.30pm concert
Programme: How Do I Love Thee – Works TBC

Aylesbury Symphony Orchestra
Sunday 15th November 2009

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Khachaturian Masquerade Suite; Rodrigo Concierto de Aranjuez; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Sunday 17th January 2010

Venue: Aylesbury Civic Centre, Market Place, Aylesbury HP20 1UQ
Times: 3.30pm concert
Programme: Family Concert ‘Dance and Music’, including Saint-Saëns Danse Macabre; Ponchielli La Gioconda – Dance of the Hours; Kleinsinger Tubby the Tuba; Coates Dambusters March; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream – Dance of the Clowns

Sunday 14th March 2010

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: J.Cohen Quiet Music; Bruch Scottish Fantasy; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

Sunday 16th May 2010

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Verdi La Forza del Destino – Overture; Beethoven Piano Concerto No.3; Sibelius Symphony No.1

Sunday 7th November 2010

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Walton Spitfire Prelude and Fugue; Elgar Sea Pictures; Boughton Symphony No.3

Sunday 6th February 2011

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz – Overture; R.Strauss Horn Concerto No.1; Schumann Symphony No.4

Sunday 8th May 2011

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Liszt Piano Concerto No.1; Nielsen Symphony No.1

Sunday 6th November 2011

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Elgar Imperial March; Beethoven Triple Concerto; Tchaikovsky Symphony No.4

Sunday 5th February 2012

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Barber Adagio for Strings; Barry Dances with Wolves – Concert Suite; Coates Dambusters March; Moross The Big Country; Shore Lord of the Rings – Symphonic Suite; Steiner Gone with the Wind – Suite; Williams E.T. The Extra Terrestrial – Adventures on Earth; Williams Harry Potter – Symphonic Suite; Williams Star Wars – Suite

Sunday 6th May 2012

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov Piano Concerto No.2; Mahler Symphony No. 1

Sunday 24th June 2012

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Popular Concert, including Grieg Peer Gynt – Suite No.1: Morning; Ketelbey In a Persian Market; Khachaturian Spartacus – Adagio; Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Sibelius Finlandia

Sunday 18th November 2012

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Alfven Swedish Rhapsody No.1; R.Strauss Four Last Songs; Prokofiev The Love for Three Oranges – Suite; Poulenc Les Biches – Suite

Sunday 3rd February 2013

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Eugene Onegin – Polonaise; Grieg Piano Concerto; Dvořák Symphony No.7

Sunday 21st April 2013

Venue: Sir Henry Floyd Grammar School, Oxford Road, Aylesbury HP21 8PE
Times: 3.30pm concert
Programme: Schumann Konzertstück for Four Horns and Orchestra; Bruckner Symphony No.4

Sunday 30th June 2013

Venue: Sir Henry Floyd Grammar School, Oxford Road, Aylesbury HP21 8PE
Times: 3.30pm concert
Programme: Vaughan Williams The Wasps – Overture; Britten The Young Person’s Guide to the Orchestra; Offenbach Orpheus in the Underworld – Overture; J.Strauss (II) Thunder and Lightning Polka; Saint-Saëns Danse Macabre; J.Strauss (I) Radetzky March; Tchaikovsky Overture ‘1812’

Sunday 17th November 2013

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.30pm concert
Programme: Verdi Nabucco – Overture; Mahler Lieder eines Fahrenden Gesellen; Tchaikovsky The Nutcracker – Excerpts

Sunday 9th February 2014

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov Sinfonietta on Russian Themes; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Sibelius Symphony No.7

Sunday 4th May 2014

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Parry Symphonic Variations; Bruch Violin Concerto No.1; Dvořák Symphony No.8

Sunday 29th June 2014

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Music from Shows and Films, including Coates Dambusters March; Walton Spitfire Prelude and Fugue; Goodwin 633 Squadron plus music from My Fair Lady, The Sound of Music, Carousel and Oklahoma!

Sunday 16th November 2014

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Holst A Somerset Rhapsody; Vaughan Williams Symphony No.3 ‘Pastoral’; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Sunday 8th February 2015

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Brahms Hungarian Dances – No.5; Tchaikovsky Violin Concerto; Sibelius Symphony No.2

Sunday 10th May 2015

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Mussorgsky Boris Godunov – Prelude; Mussorgsky Boris Godunov – Polonaise; Rachmaninov Rhapsody on a Theme of Paganini; Shostakovich Symphony No. 5

Monday 29th June 2015

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: A.Newman 20th Century Fox Fanfare; Williams Star Wars – Suite; Barry Dances with Wolves – Concert Suite; Williams Harry Potter – Symphonic Suite; Williams Schindler’s List; Shore Lord of the Rings – Symphonic Suite; Badelt Pirates of the Caribbean; Williams E.T. The Extra Terrestrial – Adventures on Earth

Sunday 15th November 2015

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 5.30pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Brahms Concerto for Violin and Cello; Brahms Symphony No.2

Sunday 7th February 2016

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Scottish Landscapes: Arnold Overture ‘Tam O’Shanter’; Gade Scottish Overture ‘In the Highlands’; MacCunn The Land of the Mountain and the Flood; Arnold Scottish Dances; Bruch Scottish Fantasy

Sunday 8th May 2016

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Bach Chaconne in D Minor (arr.Busoni); Beethoven Piano Concerto No.3; Wagner Parsifal – Transformation Music; Mendelssohn Symphony No.5 ‘Reformation’

Sunday 26th June 2016

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Family Concert: Humperdinck Hänsel und Gretel – Overture; Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Ravel Mother Goose – Suite; Tchaikovsky Sleeping Beauty – Suite; Stravinsky The Firebird – Berceuse and Finale

Sunday 13th November 2016

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Korngold Violin Concerto; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 4th February 2017

Venue: Aylesbury Vale Academy, Paradise Orchard, Berryfields, Aylesbury HP18 0WS
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossi The Battle of the Somme (Film screening with live orchestra)

Sunday 7th May 2017

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Gershwin Rhapsody in Blue; Márquez Danzón No.2; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Sunday 25th June 2017

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: R.Strauss Also Sprach Zarathustra – Sunrise; Williams Hook – The Flight to Neverland; Williams Jaws – Suite; Williams Star Wars – Suite; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; Silvestri Back to the Future – Suite; Badelt Pirates of the Caribbean; Giacchino Star Trek – Into Darkness: Symphonic Suite

Sunday 19th November 2017

Venue: Aylesbury Vale Academy, Paradise Orchard, Berryfields, Aylesbury HP18 0WS
Times: 4.00pm concert
Programme: Verdi La Forza del Destino – Overture; Bizet Carmen – Excerpts; Tchaikovsky Symphony No.5

Sunday 4th February 2018

Venue: Aylesbury Vale Academy, Paradise Orchard, Berryfields, Aylesbury HP18 0WS
Times: 4.00pm concert
Programme: Huppertz Metropolis – Film Score – Film screening with live orchestra

Sunday 29th April 2018

Venue: Aylesbury Vale Academy, Paradise Orchard, Berryfields, Aylesbury HP18 0WS
Times: 4.00pm concert
Programme: Mendelssohn Calm Sea and Prosperous Voyage; Arnold English Dances – Set No.1; Arnold English Dances – Set No.2; Arnold Trumpet Concerto; Elgar Enigma Variations

Sunday 24th June 2018

Venue: Aylesbury Vale Academy, Paradise Orchard, Berryfields, Aylesbury HP18 0WS
Times: 4.00pm concert
Programme: Williams Jurassic Park – Highlights; Williams Close Encounters of the Third Kind – Excerpts; Morricone Gabriel’s Oboe; E.Bernstein The Magnificent Seven; Zimmer Gladiator – Music from the Film

Saturday 24th November 2018

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin Prince Igor – Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Tchaikovsky Symphony No.1 ‘Winter Daydreams’

Saturday 9th February 2019

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Delius A Village Romeo and Juliet – Walk to the Paradise Garden; Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Rimsky-Korsakov Scheherazade

Bacchus Wind Orchestra
Sunday 26th November 2017

Venue: Judd School, Brook Street, Tonbridge TN9 2PN
Times: 3.00pm concert
Programme: To include Holst Moorside March (arr.Jacob); Clarke Heritage Suite; Dvořák Legends Op.59 – Nos.6 and 8 (arr.Rae); Tomlinson English Folk Dance Suite

Sunday 11th March 2018

Venue: St.Peter and St.Paul’s Church, Church Lane, Tonbridge, TN9 1HD
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised

Sunday 20th May 2018

Venue: St.Mary’s Church, Maidstone Road, Hadlow, Tonbridge TN11 0DJ
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised

Wednesday 18th July 2018

Venue: Eastbourne Bandstand, Grand Parade, Eastbourne BN21 3AD
Times:
Programme: 1812 and Proms Firework Concert, to include Tchaikovsky Overture ‘1812’; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Parry Jerusalem; Elgar Pomp and Circumstance March No.1

Sunday 22nd July 2018

Venue: Alexandra Park Bandstand, St.Helen’s Road, Hastings TN34 2LQ
Times: 2.00pm concert
Programme: Not advised

Saturday 17th November 2018

Venue: St.Peter and St.Paul’s Church, Church Lane, Tonbridge, TN9 1HD
Times: 7.30pm concert
Programme: 30th Anniversary Concert, to include music by Debussy, Grainger, Weber and Whitacre

Sunday 24th March 2019

Venue: St.Peter and St.Paul’s Church, Church Lane, Tonbridge, TN9 1HD
Times: 3.00pm concert
Programme: Spring Concert

Barnes Choir
Saturday 19th March 2005

Venue: Queen Charlotte Hall, Parkshot Centre, Parkshot, Richmond TW9 2RE
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven The Ruins of Athens – Overture; Beethoven Concert Aria ‘Ah Perfido!’; Beethoven Meeresstille und Glückliche Fahrt; Beethoven Mass in C

Saturday 18th June 2005

Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Magnificat in D; Bach Cantata No. 51 ‘Jauchzet Gott in allen Landen’; Handel Dixit Dominus

Saturday 3rd December 2005

Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Honegger Une Cantate de Noël; Bizet Te Deum; Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël; Messiaen O Sacrum Convivium

Saturday 18th March 2006

Venue: Queen Charlotte Hall, Parkshot Centre, Parkshot, Richmond TW9 2RE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Saturday 17th June 2006

Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Music Makers; Elgar Sea Pictures; Elgar Three Part Songs Op.18 – O Happy Eyes; Elgar Three Part Songs Op.18 – My Love Dwelt in a Northern Land; Elgar As Torrents in Summer

Saturday 2nd December 2006

Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio – Parts 1, 2, 3 and 5 plus carols for choir and orchestra. With The Loki Orchestra

Saturday 31st March 2007

Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 16th June 2007

Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: The English Choral Tradition: Britten Hymn to St.Cecilia; Bennet Weep, O Mine Eyes; Farmer Fair Phyllis I saw sitting all alone; Morley April is in My Mistress’ Face; Weelkes Now ev’ry tree; Stevens Blow, blow thou winter wind; Sullivan The Long Day Closes; Webbe When the winds breathe soft; Elgar Three Part Songs Op.18 – O Happy Eyes; Stanford The Blue Bird; Parry Sweet day, so cool; Parry Blest Pair of Sirens; Gordon Summer Fallow; Handel Dixit Dominus – Opening Chorus; Tallis O Sacrum Convivium; Byrd Ave Verum Corpus; Purcell Hear My Prayer, O Lord; Purcell I Was Glad; Vaughan Williams The Pilgrim’s Progress – The Lord is my Shepherd; Howells Behold, O God our defender; Finzi All this night

Saturday 1st December 2007

Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vivaldi Gloria RV589; Poulenc Gloria and motets by Dering, Bruckner and Poulenc

Saturday 5th April 2008

Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 14th June 2008

Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Song of Destiny; Brahms Geistliches Lied; Brahms Alto Rhapsody; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Brahms Liebeslieder Waltzes

Saturday 6th December 2008

Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 5.30pm concert
Programme: Bruckner Mass in E Minor; Respighi Lauda per la Nativita del Signore plus three motets by Bruckner

Saturday 28th March 2009

Venue: Queen Charlotte Hall, Parkshot Centre, Parkshot, Richmond TW9 2RE
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Tippett A Child of our Time – Spirituals; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Britten Cantata Misericordium

Saturday 12th December 2009

Venue: Duke Street Church, Duke Street, Richmond, Surrey TW9 1DH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 11th December 2010

Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: A Christmas Calendar – works TBC

Saturday 18th June 2011

Venue: St.Mary’s Church, Church Road, Barnes SW13 9HL
Times: 8.00pm concert
Programme: Not advised – with the Contrepoint Choir (Le Pecq, France)

Saturday 10th December 2011

Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Alleluja! A Baroque Christmas: Bach Cantata No.140 ‘Wachet Auf!’; Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; Handl Omnes de Saba venient; Palestrina Missa Brevis; Palestrina Stella quam viderant Magi; Schütz The Christmas Story plus carols for choir and audience

Saturday 31st March 2012

Venue: St.Mary’s Church, Church Road, Barnes SW13 9HL
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Samson

Saturday 23rd June 2012

Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 8th December 2012

Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 23rd March 2013

Venue: St.Mary’s Church, Church Road, Barnes SW13 9HL
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst Psalm 148; Holst St.Paul’s Suite; Holst Psalm 86; Vaughan Williams Serenade to Music; Vaughan Williams Five Mystical Songs; Tippett A Child of our Time – Spirituals

Saturday 22nd June 2013

Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell Dido and Aeneas; Howells King David; K.Andrew Rhymes and Charms for Fly-Away Things

Saturday 7th December 2013

Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Britten St.Nicolas; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols and carols by MacMillan, Rutter and Cornelius

Saturday 5th April 2014

Venue: St.Mary’s Church, Church Road, Barnes SW13 9HL
Times: 7.30pm concert
Programme: The English Tradition: Elgar Give unto the Lord; Stanford Songs of the Fleet; Stanford The Blue Bird; Vaughan Williams Mass in G Minor; Parry Hear My Words, Ye People plus partsongs by Elgar

Saturday 21st June 2014

Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’; Pergolesi Stabat Mater; Bach Mass in G Minor

Saturday 13th December 2014

Venue: Christ Church, Christ Church Road, East Sheen SW14 7AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Vivaldi Gloria RV589; Vivaldi Gloria RV588; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) – Bogoroditse Dyevo; Pärt Bogoroditsye Dyevo

Saturday 28th March 2015

Venue: St.Mary’s Church, Church Road, Barnes SW13 9HL
Times: 7.30pm concert
Programme: Orff Carmina Burana; Hepplewhite Carmina Divina (World Première)

Saturday 20th June 2015

Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Duruflé Requiem; Vierne Messe Solennelle plus motets by Fauré

Saturday 5th December 2015

Venue: St.Mary Magdalene Church, Church Walk, Richmond, Surrey TW9 1SN
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Patterson Magnificat; Rutter Gloria plus readings and carols for Choir and Audience

Saturday 19th March 2016

Venue: St.Mary’s Church, Church Road, Barnes SW13 9HL
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Israel in Egypt

Saturday 18th June 2016

Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Music by Kodaly, Janacek and Dvorak

Saturday 10th December 2016

Venue: Christ Church, Christ Church Road, East Sheen SW14 7AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Saint-Saëns Oratorio de Noël; Britten A Ceremony of Carols plus carols for Choir and Audience

Saturday 14th January 2017

Venue: St.Mary’s Church, Church Road, Barnes SW13 9HL
Times: 9.30am to 4.00pm Workshop
Programme: Come and Sing Workshop on Bernstein Chichester Psalms and Chilcott Songs and Cries of London

Sunday 12th March 2017

Venue: St.Mary’s Church, Church Road, Barnes SW13 9HL
Times: 7.30pm concert
Programme: Music and Place: Bernstein Chichester Psalms; Chilcott Songs and Cries of London Town; Handel Foundling Hospital Anthem

Saturday 24th June 2017

Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Song of Destiny; Brahms Geistliches Lied; Brahms Requiem

Saturday 9th December 2017

Venue: Christ Church, Christ Church Road, East Sheen SW14 7AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio – Excerpts plus carols for choir and audience

Saturday 24th March 2018

Venue: St.Mary’s Church, Church Road, Barnes SW13 9HL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Goodall Eternal Light, A Requiem

Saturday 23rd June 2018

Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer Jazz: Lambert The Rio Grande; Rutter Feel the Spirit; Bernstein West Side Story – Choral Suite; Chilcott A Little Jazz Mass

Saturday 15th December 2018

Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Chilcott On Christmas Night plus readings and carols for choir and audience

Saturday 26th January 2019

Venue: St.Mary’s Church, Church Road, Barnes SW13 9HL
Times: 09.30am Workshop Day
Programme: Come and Sing Handel’s Coronation Anthems, Parry’s I Was Glad and Blest Pair of Sirens

Saturday 23rd March 2019

Venue: St.Mary’s Church, Church Road, Barnes SW13 9HL
Times: 7.00pm concert
Programme: Music for Royalty: Parry I Was Glad; Parry Blest Pair of Sirens; Purcell Funeral Music for Queen Mary; Tavener Song for Athene; Handel Coronation Anthems

Barnet Choral Society
Saturday 18th November 2017

Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Meeresstille und Glückliche Fahrt; Beethoven Choral Fantasy; Beethoven Mass in C – with London Mozart Players

Saturday 16th December 2017

Venue: St.John the Baptist Church, 2 Wood Street, Barnet EN5 4BW
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 24th March 2018

Venue: East Barnet School, 5 Chestnut Grove, East Barnet, Hertfordshire EN4 8PU
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Walton Belshazzar’s Feast; Parry I Was Glad

Saturday 7th July 2018

Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Romantic Part Songs – Details TBC

Saturday 10th November 2018

Venue: East Barnet School, 5 Chestnut Grove, East Barnet, Hertfordshire EN4 8PU
Times: 7.30pm concert
Programme: Duruflé Requiem; Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Elgar They are at Rest

Saturday 15th December 2018

Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert – to include J.Rathbone Mr.Fezziwig’s Christmas Party

Saturday 6th April 2019

Venue: East Barnet School, 5 Chestnut Grove, East Barnet, Hertfordshire EN4 8PU
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Seasons

Barnet Symphony Orchestra
Sunday 27th March 2011

Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Les Nuits d’Été; Mahler Symphony No. 4

Sunday 3rd July 2011

Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Puccini Crisantemi; Dvořák Cello Concerto; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Sunday 29th January 2012

Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Schumann Cello Concerto; Elgar Serenade for Strings; R.Strauss Serenade in E Flat; Haydn Symphony No.101 ‘The Clock’

Sunday 9th December 2012

Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Fidelio – Overture; R.Strauss Horn Concerto No.1; Brahms Symphony No.2

Sunday 15th March 2015

Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte – Overture; Nielsen Violin Concerto; Scriabin Reverie; Schumann Symphony No.4

Sunday 20th November 2016

Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart La Clemenza di Tito – Overture; Rachmaninov Vocalise for Cello and Orchestra; Mozart Adagio for Violin and Orchestra; Fauré Elegy for Cello and Orchestra; Mozart Violin Concerto No.4; Beethoven Symphony No.8

Sunday 2nd July 2017

Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm
Programme: Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Mendelssohn Violin Concerto; Beethoven Symphony No.4

Sunday 26th November 2017

Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Pavane; Weber Clarinet Concerto No.1; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Sunday 11th March 2018

Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Le Nozze di Figaro – Overture; Bizet Carmen – Prelude; Verdi Attila – Prelude; Mascagni Cavalleria Rusticana – Intermezzo; Tchaikovsky Marche Slave; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’

Sunday 8th July 2018

Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bizet L’Arlésienne Suite No.1 – Excerpts; Bizet L’Arlésienne Suite No.2 – Excerpts; Smetana Ma Vlast – Vltava; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Sunday 25th November 2018

Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Grieg Wedding Day at Troldhaugen; Paganini Violin Concerto No.1; Beethoven Symphony No.5

Sunday 17th March 2019

Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák American Suite; Bruch Romanze for Viola and Orchestra; Schubert Symphony No. 4 ‘Tragic’

Basildon Choral Society
Saturday 14th June 2008

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Bock Fiddler on the Roof – Choral selection; Rutter The Sprig of Thyme – Selection; Bart Oliver! – Selection; Schubert Mass in G – excerpts plus a selection of items by Richard Rodgers

Saturday 15th November 2008

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Gounod Stabat Mater; Rossini Petite Messe Solennelle

Friday 19th December 2008

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Wolcom Yule! Carols and Readings

Saturday 14th March 2009

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Holst Psalm 86; Holst Psalm 148; Schütz Seven Last Words from the Cross; Rutter Requiem

Saturday 14th November 2009

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Friday 18th December 2009

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Christmas Cheer – Carols and Readings for Christmas

Saturday 1st May 2010

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: A Little Light Music – to include Goodall Psalm 23; Ridout Sacred Songs; Bock Fiddler on the Roof – Choral selection plus traditional songs and spirituals

Saturday 20th November 2010

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Requiem; Gounod St.Cecilia Mass

Friday 17th December 2010

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Gloria – Carols and Seasonal Readings

Saturday 7th May 2011

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Jenkins The Armed Man; Stanford Songs of the Fleet; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; Vaughan Williams Five Mystical Songs

Saturday 5th November 2011

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm concert
Programme: Bach Cantata No.147 ‘Herz und Mund und Tat und Leben’ – Chorale ‘Jesu, Joy of Man’s Desiring’; Mozart Ave Verum Corpus; Elgar Three Motets Op.2 – Ave Verum Corpus; Vivaldi Gloria RV589 and a selection of Bruckner Motets

Wednesday 21st December 2011

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Nowell Sing We Clear – Carols and Readings

Saturday 24th March 2012

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Chilcott Requiem; Rutter Feel the Spirit

Saturday 10th November 2012

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm performance
Programme: Autumn Leaves – spirituals and songs by Rutter, Vaughan Williams, Diack, Chilcott, Mitchell, Carter, Abba and Lionel Bart

Saturday 17th November 2012

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Jenkins Stabat Mater – excerpts; Dvořák Mass in D

Friday 21st December 2012

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Carols and readings for Christmas

Saturday 20th April 2013

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm performance
Programme: Ledger Requiem; Rutter Requiem

Friday 20th December 2013

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm performance
Programme: Gloria – Carols and Seasonal Readings

Saturday 12th April 2014

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm performance
Programme: Stainer The Crucifixion; Fauré Requiem

Saturday 29th November 2014

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm performance
Programme: Duruflé Requiem; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Friday 19th December 2014

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm performance
Programme: Carols for Christmas

Saturday 28th March 2015

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm performance
Programme: Ledger Requiem; Ledger Easter Cantata; Lauridsen Nocturnes

Saturday 14th November 2015

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm performance
Programme: Schubert Mass in G; Haydn Salve Regina; Haydn Mass No. 1 ‘Missa Rorate Coeli Desuper’; Holst Psalm 86; Holst Psalm 148; Purcell O Sing unto the Lord; Purcell Rejoice in the Lord Alway

Friday 18th December 2015

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm performance
Programme: Carol Concert for all the Family

Saturday 20th February 2016

Venue: Holy Trinity Church, 71 Wickhay, Basildon SS15 5AD
Times: 7.30pm performance
Programme: Concert – Bistro-Style

Saturday 16th April 2016

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm performance
Programme: Handel Messiah

Saturday 5th November 2016

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm performance
Programme: From Bruckner to Britannia – Last Night of the Proms Basildon-Style

Friday 16th December 2016

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm performance
Programme: The Old, Old Story – Songs and Stories for the Festive Season

Saturday 25th February 2017

Venue: Holy Trinity Church, 71 Wickhay, Basildon SS15 5AD
Times: 4.00pm and 7.30pm performances
Programme: Café Concerts of lighter music

Saturday 8th April 2017

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 10.30am Workshop, 7.45pm performance
Programme: Workshop Day on Handel’s Messiah

Saturday 4th November 2017

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm concert
Programme: Saint-Saëns Oratorio de Noël; Monteverdi Selva Morale e Spirituale – Beatus Vir

Friday 22nd December 2017

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm concert
Programme: Nowell Sing We Clear – Christmas Concert

Saturday 24th February 2018

Venue: Holy Trinity Church, 71 Wickhay, Basildon SS15 5AD
Times: 4.30pm and 7.30pm performances
Programme: Café Concerts of lighter music

Saturday 14th April 2018

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm concert
Programme: Orff Carmina Burana – with Southend Boys’ Choir

Saturday 3rd November 2018

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm concert
Programme: 60th Birthday Concert: Gounod Stabat Mater; Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 22nd December 2018

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 4.30pm and 7.45pm concerts
Programme: Carol Concerts

Saturday 23rd February 2019

Venue: Holy Trinity Church, 71 Wickhay, Basildon SS15 5AD
Times: 4.30pm and 7.30pm concerts
Programme: Café Concerts

Saturday 13th April 2019

Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 10.30am Workshop, 7.45pm Performance
Programme: Come and Sing Jenkins The Armed Man (Morning Session at Langdon Hills Methodist Church, SS16 6EX)

Basingstoke Choral Society
Sunday 6th April 2008

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.00pm concert
Programme: Copland Appalachian Spring; Coleridge-Taylor Hiawatha’s Wedding Feast; Copland Fanfare for the Common Man; Lauridsen Lux Aeterna; Ramirez Misa Criolla

Sunday 1st February 2009

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Hodie; Vaughan Williams Serenade to Music; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Vaughan Williams A Choral Flourish – with Choristers of the Royal Russell School and members of Bromley Youth Choirs

Sunday 21st March 2010

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.00pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 13th November 2010

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Mendelssohn Violin Concerto; Puccini Messa di Gloria; Wagner Die Meistersinger von Nürnberg – Overture; Brahms Song of Destiny

Saturday 2nd April 2011

Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Brahms Requiem

Sunday 20th May 2012

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.00pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Saturday 13th April 2013

Venue: G Live, London Road, Guildford, GU1 2AA
Times: 7.00pm concert
Programme: Berlioz Messe Solonnelle; Jenkins The Armed Man

Saturday 18th April 2015

Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 7.30pm concert
Programme:

Saturday 16th April 2016

Venue: Winchester Cathedral, 9 The Close, Winchester SO23 9LS
Times: 7.30pm concert
Programme:

Saturday 8th April 2017

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion

Sunday 26th November 2017

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.00pm concert
Programme: A Night at the Opera, to include Rossini William Tell – Overture; Mascagni Cavalleria Rusticana – Intermezzo; Bizet Les Pêcheurs de Perles – Au fond du temple saint; Verdi Nabucco – Va, pensiero; Verdi La Traviata – Libiamo; Mascagni Cavalleria Rusticana – Easter Hymn; Tchaikovsky Eugene Onegin – Waltz; Puccini Turandot – Nessun Dorma; Wagner Die Meistersinger von Nürnberg – Procession and Chorale – with New London Sinfonia

Saturday 24th March 2018

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem

Saturday 9th June 2018

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten War Requiem – with Southampton Philharmonic Choir

Sunday 18th November 2018

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Jenkins The Peacemakers; Jenkins Palladio

Saturday 6th April 2019

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Wheeler I Sing and Ever Shall

Basingstoke Symphony Orchestra
Saturday 12th June 2010

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Schumann Overture ‘Genoveva’; Scotchmer Fantasy for Orchestra; R.Strauss Horn Concerto No.1; Sibelius Symphony No.2

Saturday 13th November 2010

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Mendelssohn Violin Concerto; Puccini Messa di Gloria; Wagner Die Meistersinger von Nürnberg – Overture; Brahms Song of Destiny

Saturday 5th February 2011

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla – Overture; Borodin Nocturne; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 11th June 2011

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Grieg Piano Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Sunday 13th November 2011

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.00pm concert
Programme: Williams Schindler’s List; Addinsell Warsaw Concerto; Coates Dambusters March; Goodwin 633 Squadron; Walton Spitfire Prelude and Fugue

Sunday 11th March 2012

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.00pm concert
Programme: Bax Tintagel; Scotchmer St.Michael’s Mount (World Première); Arnold Cornish Dances; Rachmaninov Piano Concerto No.2

Saturday 16th June 2012

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Dvořák Symphony No.8

Saturday 10th November 2012

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Dvořák Cello Concerto; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Britten Peter Grimes – Four Sea Interludes

Sunday 17th February 2013

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.00pm concert
Programme: Wagner Tristan und Isolde – Prelude and Liebestod; Ravel Piano Concerto in G Major; Sibelius Symphony No.1

Saturday 16th March 2013

Venue: Petersfield Festival Hall, Heath Rd, Petersfield GU31 4EA
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Peter Grimes – Four Sea Interludes; Haydn Der Sturm; Beethoven Meeresstille und Glückliche Fahrt; Wagner Tristan und Isolde – Prelude and Liebestod; Bruckner Te Deum

Saturday 15th June 2013

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.30pm concert
Programme: Scotchmer En Vacances (World Première); Schumann Piano Concerto; Mahler Symphony No. 1

Saturday 16th November 2013

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Grieg Peer Gynt – Suite No.1; Vaughan Williams The Lark Ascending; Smetana Ma Vlast – Vltava; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Sunday 30th March 2014

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.00pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Elgar Enigma Variations; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 21st June 2014

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Saint-Saëns Danse Macabre; Brahms Concerto for Violin and Cello; Beethoven Symphony No.5

Sunday 9th November 2014

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.00pm concert
Programme: Rachmaninov Vocalise for Cello and Orchestra; Coates Dambusters March; Goodwin 633 Squadron; Walton Spitfire Prelude and Fugue; Elgar Enigma Variations – Nimrod; Purcell Dido and Aeneas – When I am laid in Earth; Elgar The Dream of Gerontius – Softly and Gently; Scotchmer Symphony No.1 ‘Life’s Destiny’ – 1st Movement (World Première); Mozart Requiem Mass – Excerpts

Saturday 7th February 2015

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: MacCunn The Land of the Mountain and the Flood; Haydn Trumpet Concerto; Mahler Symphony No. 5 – Adagietto; Saint-Saëns Morceau de Concert for Harp and Orchestra; Verdi La Forza del Destino – Overture; Sibelius Karelia Suite; J.Strauss (I) Radetzky March

Saturday 21st March 2015

Venue: Petersfield Festival Hall, Heath Rd, Petersfield GU31 4EA
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Toward the Unknown Region; Elgar Enigma Variations; Finzi Intimations of Immortality

Saturday 20th June 2015

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Chabrier España; Rodrigo Concierto de Aranjuez; Falla El Amor Brujo – Ritual Fire Dance; Bizet Carmen – Suite No.1: Excerpts; Bizet Carmen – Suite No.2: Excerpts; Rimsky-Korsakov Capriccio Espagnol

Saturday 28th November 2015

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Tchaikovsky Overture ‘1812’; Grieg Piano Concerto; Scotchmer Symphony No.1 ‘Life’s Destiny’; J.Strauss (II) Waltz ‘Voices of Spring’; Bach Orchestral Suite No.3 – Air on a G String; Holst Planets Suite – Jupiter

Sunday 20th March 2016

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Chopin Piano Concerto No.1; Brahms Symphony No.4

Saturday 18th June 2016

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Rossini La Cenerentola – Overture; Mozart Clarinet Concerto; Warlock Capriol Suite; Beethoven Symphony No.7

Saturday 12th November 2016

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.00pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Stravinsky The Firebird – Suite (1919); Badelt Pirates of the Caribbean; Williams E.T. The Extra Terrestrial – Music from the Film; Williams Star Wars – Suite

Saturday 11th February 2017

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream – Overture; Mozart Flute Concerto No.1 in G; Elgar Serenade for Strings; Beethoven Symphony No.8

Saturday 24th June 2017

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm performance
Programme: Borodin Prince Igor – Overture; Bruch Scottish Fantasy; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Gluck Orfeo ed Euridice – Dance of the Blessed Spirits; Tchaikovsky Sleeping Beauty – Suite

Saturday 11th November 2017

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm performance
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Scotchmer Symphony No.2 – Valse Tragique; Brahms Symphony No.3

Saturday 24th February 2018

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm performance
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel – Overture; Dvořák Slavonic Dances Op.46 – Selection; Dvořák Slavonic Dances Op.72 – Selection; Reinecke Ballade for Flute and Orchestra; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 12th May 2018

Venue: Christ Church, Reading Road, Chineham RG24 8LT
Times: 10,00am – 3.30pm Workshop
Programme: String Workshop on Sibelius ‘Andante Festivo’ and Grieg ‘Holberg Suite’

Saturday 16th June 2018

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.30pm performance
Programme: Barry Out of Africa – Music from the Film; Williams Star Wars – Suite; Williams Raiders of the Lost Ark – Music from the Film; Williams Harry Potter – Music from the Films; Shore Lord of the Rings – Music from the Films; Morricone Gabriel’s Oboe; Beethoven Symphony No.7 – 2nd Movement

Sunday 11th November 2018

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Butterworth A Shropshire Lad; Brahms Violin Concerto; Scotchmer Unanswered Prayer; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Sibelius Symphony No.7

Saturday 9th March 2019

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Water Music – Excerpts; Vaughan Williams Folk Songs of the Four Seasons – Prologue; Vaughan Williams Folk Songs of the Four Seasons – Spring Song; Fauré Cantique de Jean Racine; Dvořák Symphony No.7 – with Farnham Youth Choir

Saturday 23rd March 2019

Venue: Petersfield Festival Hall, Heath Rd, Petersfield GU31 4EA
Times: 2.00pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem

Battersea Choral Society
Saturday 12th March 2011

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Vivaldi Credo; Purcell Come Ye Sons of Art plus Purcell motets. (Singing as Thomas’s Choral Society)

Saturday 12th November 2011

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah (Singing as Thomas’s Choral Society)

Saturday 10th March 2012

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Requiem; Haydn Mass No. 6 ‘St.Nicholas Mass’ (Singing as Thomas’s Choral Society)

Saturday 10th November 2012

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Handel Ode for the Birthday of Queen Anne (Singing as Thomas’s Choral Society)

Saturday 16th March 2013

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bates The Vigil (World Première); Fauré Requiem (Singing as Thomas’s Choral Society)

Saturday 12th October 2013

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Credo; Vivaldi Magnificat; Vivaldi Dixit Dominus; Monteverdi Selva Morale e Spirituale – Beatus Vir (Singing as Thomas’s Choral Society)

Saturday 10th May 2014

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem (Singing as Thomas’s Choral Society)

Saturday 11th October 2014

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems; Mozart Mass in C Major K66 ‘Dominicusmesse’ (Singing as Thomas’s Choral Society)

Tuesday 16th December 2014

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert, including Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Lauridsen O Magnum Mysterium (Singing as Thomas’s Choral Society)

Saturday 16th May 2015

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Five Mystical Songs; Rutter Mass of the Children (Singing as Thomas’s Choral Society)

Sunday 14th June 2015

Venue: Church of The Ascension, Lavender Hill, Pountney Road, London SW11 5TU
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Messiah (Singing as Thomas’s Choral Society)

Saturday 17th October 2015

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night at the Opera (Singing as Thomas’s Choral Society) – with the Orchestra of Riverside Opera

Tuesday 15th December 2015

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert (Singing as Thomas’s Choral Society)

Saturday 19th March 2016

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Cantata No.182 ‘Himmelskönig, sei willkommen’; Bach Prelude and Fugue in D Major; Schubert Mass in G (Singing as Thomas’s Choral Society)

Saturday 25th June 2016

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Te Deum No.2; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’ (Singing as Thomas’s Choral Society)

Tuesday 13th December 2016

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert (Singing as Thomas’s Choral Society)

Saturday 25th March 2017

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Stabat Mater

Saturday 24th June 2017

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell Dido and Aeneas; Purcell Welcome to all the Pleasures

Tuesday 12th December 2017

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert to include Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Gjeilo Serenity; Tavener The Lamb; Reece-Trapp Alleluia! A New Work is Come on Hand

Saturday 10th March 2018

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 16th June 2018

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Massenet Thaïs – Meditation; Brahms Song of Destiny; Vaughan Williams The Lark Ascending; Vaughan Williams Toward the Unknown Region

Friday 28th September 2018

Venue: Central Hall, Victoria Street, Westminster SW1H 9NH
Times: 8.00pm concert
Programme: Welch Street Requiem; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Fauré Cantique de Jean Racine; Chilcott Like a Singing Bird

Tuesday 11th December 2018

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 23rd March 2019

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: 20th Anniversary Concert: Mendelssohn Elijah

Battle Choral Society
Saturday 15th May 2010

Venue: St.John the Evangelist Church, Brittany Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0RD
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 21st May 2011

Venue: Christ Church, Silchester Road, St.Leonards-on-Sea TN37 6GL
Times: 8.00pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 12th November 2011

Venue: St.John the Evangelist Church, Brittany Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0RD
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.14 ‘Harmoniemesse’; Beethoven Symphony No.1; Bruckner Te Deum

Saturday 19th May 2012

Venue: Christ Church, Silchester Road, St.Leonards-on-Sea TN37 6GL
Times: 7.30pm concert
Programme: Traditional The National Anthem (arr.Britten); Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Parry I Was Glad; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Saturday 1st December 2012

Venue: St.John the Evangelist Church, Brittany Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0RD
Times: 7.30pm concert
Programme: Gounod St.Cecilia Mass; Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Requiem

Saturday 18th May 2013

Venue: Christ Church, Silchester Road, St.Leonards-on-Sea TN37 6GL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 30th November 2013

Venue: Christ Church, Silchester Road, St.Leonards-on-Sea TN37 6GL
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 17th May 2014

Venue: Christ Church, Silchester Road, St.Leonards-on-Sea TN37 6GL
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem; Elgar The Spirit of England – For the Fallen; Butterworth The Banks of Green Willow

Saturday 29th November 2014

Venue: Christ Church, Silchester Road, St.Leonards-on-Sea TN37 6GL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Mozart Symphony No.40; Mozart Misericordias Domini

Saturday 16th May 2015

Venue: Christ Church, Silchester Road, St.Leonards-on-Sea TN37 6GL
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Siegfried Idyll; Wagner Wesendonck Lieder; Bruckner Mass in F Minor

Thursday 26th November 2015

Venue: St.John the Evangelist Church, Brittany Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0RD
Times: 8.00pm concert
Programme: Dvořák Stabat Mater

Saturday 9th April 2016

Venue: St.John the Evangelist Church, Brittany Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0RD
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 25th June 2016

Venue: St.Mary’s Church, Lower Lake, Battle TN33 0AN
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry Blest Pair of Sirens; Vaughan Williams Five Mystical Songs; Rutter Te Deum; Schonberg Les Misérables – Choral Medley (arr.Lojeski); Gershwin Porgy and Bess – Selection; J.Kern Showboat – Ol’ Man River; Sondheim Sunday in the Park with George – Sunday

Saturday 26th November 2016

Venue: St.John the Evangelist Church, Brittany Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0RD
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Schubert Stabat Mater

Saturday 13th May 2017

Venue: St.John the Evangelist Church, Brittany Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0RD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.29; Mozart Litaniae Laurentinae K195; Mozart Exsultate Jubilate; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Saturday 25th November 2017

Venue: St.John the Evangelist Church, Brittany Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0RD
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Britten St.Nicolas

Saturday 19th May 2018

Venue: St.John the Evangelist Church, Brittany Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0RD
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Bach Magnificat in D; Bach Orchestral Suite No.3

Saturday 20th October 2018

Venue: St.Mary’s Church, Lower Lake, Battle TN33 0AN
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Duruflé Requiem

Saturday 15th December 2018

Venue: St.Mary’s Church, Lower Lake, Battle TN33 0AN
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 6th April 2019

Venue: St.Mary’s Church, Lower Lake, Battle TN33 0AN
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Beare Green and Newdigate Choral Society
Friday 11th April 2014

Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: Not advised
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 8th April 2017

Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: Not advised
Programme: Carter Benedicite; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’

Wednesday 20th December 2017

Venue: Newdigate Village Hall, Kingsland, Newdigate, Dorking RH5 5DA
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Friday 13th April 2018

Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Leith Hill Music Festival Concert: L’Estrange Songs of a Rainbow Nation; Todd Mass in Blue – with Southern Pro Musica

Saturday 7th July 2018

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Not advised

Wednesday 5th December 2018

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Wednesday 12th December 2018

Venue: Newdigate Village Hall, Kingsland, Newdigate, Dorking RH5 5DA
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 13th April 2019

Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Bach Magnificat in D; Haydn The Creation – Parts 1 and 2 – Leith Hill Music Festival: Blue Division Concert

Bearsted Choral Society
Saturday 12th July 2003

Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Music from the Shows, including Schonberg Les Misérables – Choral Medley (arr.Lojeski); Lloyd-Webber Phantom of the Opera – Choral Suite

Saturday 6th December 2003

Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, including Britten A Ceremony of Carols and carols set by Rutter and Willcocks

Saturday 27th March 2004

Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Vivaldi Gloria RV588; Mathias Let the People Praise Thee, O God

Saturday 17th July 2004

Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Sullivan H.M.S.Pinafore (Concert Performance)

Saturday 4th December 2004

Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert to include Pergolesi Magnificat; Bononcini Stabat Mater and carols for choir and audience.

Saturday 19th March 2005

Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Vaughan Williams Five Mystical Songs – Antiphon ‘Let all the world’; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Handel Evening Hymn (ed.Lethbridge)

Saturday 16th July 2005

Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 10th December 2005

Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Rutter Arise, Shine and excerpts from the Novello Book of Carols

Saturday 1st April 2006

Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’ – Choral Finale and shorter works by Mendelssohn

Saturday 15th July 2006

Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Horovitz Summer Sunday; Gorecki Totus Tuus; Rutter Go Forth into the World in Peace; Rutter A Clare Benediction; Rutter Feel the Spirit; Elgar Lux Aeterna (arr.Cameron)

Saturday 9th December 2006

Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas concert, to include Schubert Mass in G and carols for choir and audience.

Saturday 24th March 2007

Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Poulenc Gloria; Sibelius Be Still My Soul

Saturday 14th July 2007

Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Coronation Ode – Land of Hope and Glory; Elgar Song of Liberty (based on Pomp and Circumstance March No.4); Elgar Lux Aeterna (arr.Cameron); Elgar As Torrents in Summer; Elgar Three Part Songs Op.18 – My Love Dwelt in a Northern Land; Tippett A Child of our Time – Spirituals; J.Gardner Five Hymns in Popular Style – Fight the Good Fight

Saturday 8th December 2007

Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Vivaldi Magnificat; J.Gardner Cantata for Christmas and excerpts from the Novello Book of Carols

Saturday 5th April 2008

Venue: St.Nicholas Church, Lower Street, Leeds, Kent ME17 1RL
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah – Hallelujah Chorus; Handel Messiah – He Trusted in God; Handel Messiah – Behold the Lamb of God; Rutter Arise, Shine; Rutter Go Forth into the World in Peace; Rutter For the Beauty of the Earth; Coleman Rhythm of Life; Mascagni Cavalleria Rusticana – Easter Hymn; Fauré Cantique de Jean Racine; Trenet La Mer; Schubert Le Complexe de la Truite; Dutronc Il est Cinq Heures, Paris s’éveille; Vigneault Si les Bateaux – with Chorale des 2 Caps (France)

Saturday 17th December 2011

Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No. 6 ‘St.Nicholas Mass’; Hurd A Song for St.Cecilia; Holst Christmas Day plus carols for choir and audience

Saturday 31st March 2012

Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Stainer The Crucifixion; Britten Te Deum and Jubilate in C – Te Deum; Handel Chandos Anthem No. 9 ‘O Praise the Lord with One Consent’

Sunday 15th July 2012

Venue: St.Nicholas Church, Lower Street, Leeds, Kent ME17 1RL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’; Elgar Coronation Ode; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Stanford Gloria in B Flat; Traditional The National Anthem (arr.Britten)

Saturday 8th December 2012

Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël; Charpentier Messe de Minuit; G.Bush Christmas Cantata

Saturday 23rd March 2013

Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Kingdom

Saturday 20th July 2013

Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Feel the Spirit; Lloyd-Webber Andrew Lloyd-Webber: A Concert Celebration (arr.Brymer); Orff Carmina Burana – O Fortuna; Kosma Autumn Leaves (arr.Carter); Porter Begin the Beguine (arr.Blackwell); Porter Let’s Do It (arr.Blackwell); Porter Night and Day (arr.Blackwell); Arlen Over the Rainbow (arr.Turner); Gershwin ‘S Wonderful (arr.Blackwell); Myers She was Beautiful (arr.Williams); Youmans Tea for Two (arr.Gritton); Rutter Look at the World

Saturday 16th November 2013

Venue: St.Margaret’s Church, High Street, Rainham, Gillingham ME8 8AN
Times: 7.30pm concert
Programme: A Musical Feast – Choruses from the Best Musicals Ever! John The Lion King – Choral Medley; Loewe My Fair Lady – Choral Suite; Schonberg Les Misérables – Choral Medley (arr.Lojeski); Lloyd-Webber Andrew Lloyd-Webber: A Concert Celebration (arr.Brymer); Bernstein West Side Story – Choral Suite; Lloyd-Webber Phantom of the Opera – Choral Suite

Saturday 14th December 2013

Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, including Britten A Ceremony of Carols

Saturday 5th April 2014

Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins Gloria; Whitacre The Seal Lullaby; Fauré Requiem

Saturday 19th July 2014

Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Orff Carmina Burana

Saturday 13th December 2014

Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Finzi In Terra Pax; Finzi Magnificat; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols and audience carols

Saturday 21st March 2015

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: To include Chilcott Requiem

Saturday 4th July 2015

Venue: St.Nicholas Church, Lower Street, Leeds, Kent ME17 1RL
Times: 7.30pm concert
Programme: ‘Transports of Delight’ the music of Flanders and Swann

Saturday 14th November 2015

Venue: St.John’s School, Provender Way, Weavering, Maidstone ME14 5TZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bizet Carmen (Concert Performance)

Saturday 14th May 2016

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Saturday 16th July 2016

Venue: St.Nicholas Church, Lower Street, Leeds, Kent ME17 1RL
Times: 7.30pm concert
Programme: Folk Songs the English Way – Rutter, Elgar and Shearing

Saturday 12th November 2016

Venue: St.Margaret’s Church, High Street, Rainham, Gillingham ME8 8AN
Times: 7.30pm concert
Programme: A Right Royal Occasion – Music for the Coronation of King George II, including Handel Coronation Anthems

Saturday 17th December 2016

Venue: St.Peter’s Catholic Church, Button Lane, Bearsted ME15 8NJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carols with Audience Participation

Saturday 25th March 2017

Venue: The Friars, Aylesford, Kent ME20 7BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Saturday 8th July 2017

Venue: St.John’s School, Provender Way, Weavering, Maidstone ME14 5TZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Stanford Songs of the Fleet; Vaughan Williams Five Mystical Songs and music from the Last Night of the Proms

Saturday 16th December 2017

Venue: St.Peter’s Catholic Church, Button Lane, Bearsted ME15 8NJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 10th March 2018

Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Brahms Four Serious Songs; Brahms Requiem (London Version)

Saturday 14th July 2018

Venue: St.John’s School, Provender Way, Weavering, Maidstone ME14 5TZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer Serenade – programme TBC

Saturday 17th November 2018

Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Armistice Centenary Concert: Fauré Requiem; Butterworth Songs from ‘A Shropshire Lad’; Lawson Tunes from the Trenches; Elgar Enigma Variations – Nimrod (arr.Lowen)

Saturday 15th December 2018

Venue: St.Peter’s Catholic Church, Button Lane, Bearsted ME15 8NJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas in Bearsted – works TBC

Saturday 30th March 2019

Venue: St.Margaret’s Church, High Street, Rainham, Gillingham ME8 8AN
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Haydn Organ Concerto in G Minor; Haydn Mass No. 6 ‘St.Nicholas Mass’; Haydn Insanae et Vanae Curae

Beckenham Chorale
Saturday 3rd December 2016

Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: 8.00pm concert
Programme: G.Bush Christmas Cantata; Ord Adam Lay Ybounden; Edwards No Small Wonder plus Carols for Choir and Audience

Saturday 18th March 2017

Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: 8.00pm concert
Programme: Rutter Magnificat; Britten Rejoice in the Lamb; Tippett A Child of our Time – Spirituals

Saturday 17th June 2017

Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: 8.00pm concert
Programme: Beethoven Mass in C; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Saturday 2nd December 2017

Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: 8.00pm concert
Programme: Lauridsen O Magnum Mysterium; R.Thompson Frostiana; Goodall Eternal Light, A Requiem – with St.Paul’s Sinfonia

Saturday 17th March 2018

Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: 8.00pm concert
Programme: Gardiner Te Lucis ante Terminum; Parry Blest Pair of Sirens; Parry Hear My Words, Ye People; Wesley Blessed be the God and Father; Vaughan Williams O Clap Your Hands; Elgar Great is the Lord; Elgar The Spirit of the Lord is Upon me; Ireland Greater Love; Mendelssohn Hear My Prayer; Howells Like as the Hart

Saturday 16th June 2018

Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: 8.00pm concert
Programme: Haydn Insanae et Vanae Curae; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Haydn Mass No.14 ‘Harmoniemesse’

Tuesday 18th September 2018

Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: 7.45pm workshop
Programme: Open Choral Workshop Evening

Saturday 1st December 2018

Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: 4.00pm concert
Programme: A Christmas Matinée: to include Bullard O Come Emmanuel; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols plus a selection of carols.

Saturday 16th March 2019

Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: 8.00pm concert
Programme: To include Dvořák Requiem

Beckenham Concert Band
Sunday 30th July 2017

Venue: Alexandra Recreation Ground, Alexandra Road, London SE26 5ND
Times: 3.00pm performance
Programme: Repertoire Concert

Sunday 17th September 2017

Venue: Kingswood House, Seeley Drive, Dulwich, London SE21 8QN
Times: 1.30pm performance
Programme: Not advised

Saturday 9th December 2017

Venue: Hayes Free Church, Pickhurst Lane, Hayes BR2 7HU
Times: 7.45pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 10th March 2018

Venue: Orpington Methodist Church, Sevenoaks Road, Orpington BR6 9JH
Times: Not advised
Programme: Not advised

Sunday 13th May 2018

Venue: Eastbourne Bandstand, Grand Parade, Eastbourne BN21 3AD
Times: Not advised
Programme: Not advised

Saturday 9th June 2018

Venue: Broadstairs Bandstand, Victoria Parade, Broadstairs CT10 1QS
Times: 2.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 16th June 2018

Venue: Holy Trinity Church, Lennard Road, Penge SE20 7LX
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 28th July 2018

Venue: The Courtyard Theatre, Chipstead, CR5 3QU
Times: 2,00pm performance
Programme: Not advised

Sunday 23rd September 2018

Venue: Kingswood House, Seeley Drive, Dulwich, London SE21 8QN
Times: 1.00pm performance
Programme: Music on the Terrace

Sunday 7th October 2018

Venue: Brockwell Hall, Brockwell Park, Herne Hill, London SE24 9AF
Times: 2.45pm performance
Programme: Music in the Park – part of the Herne Hill Music Festival 2018

Saturday 8th December 2018

Venue: Hayes Free Church, Pickhurst Lane, Hayes BR2 7HU
Times: 7.45pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 9th March 2019

Venue: Orpington Methodist Church, Sevenoaks Road, Orpington BR6 9JH
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Bedford Choral Society
Saturday 5th April 2008

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem – with Bedfordshire Youth Orchestra, Concord Singers and Kempstone Musical Society

Sunday 6th April 2008

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem – with Bedfordshire Youth Orchestra, Concord Singers and Kempstone Musical Society

Saturday 14th June 2008

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Lambert The Rio Grande; Gershwin Piano Concerto; Gershwin Porgy and Bess – Songs (arr.Evans); Coleridge-Taylor Hiawatha’s Wedding Feast

Saturday 22nd November 2008

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar King Olaf

Saturday 21st March 2009

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 13th June 2009

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: J.Willcocks Riddle of the World; Handel Organ Concerto Op.4 No.6; Haydn Mass No.14 ‘Harmoniemesse’

Saturday 14th November 2009

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 12th December 2009

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert – with Bedford Town Band

Saturday 20th March 2010

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Rossini Stabat Mater plus motets by Bruckner

Saturday 12th June 2010

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Grant-Jones The Human Race; Sullivan H.M.S.Pinafore

Saturday 11th December 2010

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Der Sturm; Mozart Clarinet Concerto; Mozart Requiem Mass

Saturday 19th March 2011

Venue: St.Paul’s Church, St Paul’s Square, Bedford MK40 1SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Five Mystical Songs; Rheinberger Requiem in D Minor; Duruflé Requiem

Saturday 18th June 2011

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Israel in Egypt

Saturday 19th November 2011

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Song of Destiny; Fauré Requiem; Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Suite ‘Pelléas et Mélisande’

Saturday 14th April 2012

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius – with Bedfordshire Youth Orchestra

Sunday 15th April 2012

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius – with Bedfordshire Youth Orchestra

Saturday 16th June 2012

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 24th November 2012

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry Blest Pair of Sirens; R.Strauss Four Last Songs; Tippett A Child of our Time

Saturday 16th March 2013

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Choral Fantasy; Beethoven Piano Concerto No.3; Beethoven Mass in C

Saturday 15th June 2013

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Jenkins Requiem

Saturday 16th November 2013

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Pärt Cantus in Memoriam Benjamin Britten; Britten Simple Symphony; Britten Rejoice in the Lamb; Britten St.Nicolas

Saturday 22nd March 2014

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Mahler Lieder eines Fahrenden Gesellen; Brahms Requiem

Saturday 14th June 2014

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Opera Gala Evening, to include Nicolai The Merry Wives of Windsor – Overture; Bizet Carmen – Toreadors’ March; Bizet Carmen – Habanera; Puccini Manon Lescaut – Intermezzo; Puccini Madam Butterfly – Humming Chorus; Verdi Il Trovatore – Anvil Chorus; Mozart Idomeneo – Voyagers’ Chorus; Saint-Saëns Samson et Dalila – Mon cœur s’ouvre à ta voix; Bizet Carmen – Flower Song; Tchaikovsky Eugene Onegin – Chorus of the Peasant Girls; Puccini Turandot – Nessun Dorma; Borodin Prince Igor – Polovtsian Dances; Verdi Nabucco – Va, pensiero

Saturday 22nd November 2014

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst The Perfect Fool; Parry I Was Glad; Traditional Linden Lea (arr.Vaughan Williams); Vaughan Williams The Lark Ascending; Vaughan Williams Songs of Travel; Elgar The Music Makers

Saturday 21st March 2015

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion

Saturday 20th June 2015

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: L’Estrange Zimbe!; Todd Mass in Blue

Saturday 21st November 2015

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’; Mendelssohn Die Erste Walpurgisnacht

Saturday 19th March 2016

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 18th June 2016

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Pärt Berlinermesse; Wiren Serenade for Strings; Rutter Magnificat

Saturday 19th November 2016

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Regina Coeli; Kabalevsky Cello Concerto No.1; Mozart Kyrie in D Minor; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Sunday 30th April 2017

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Serenade to Music; Grant-Jones Psalm 150; Edwards Te Deum; Mendelssohn Lauda Sion – 150th Anniversary Concert

Saturday 17th June 2017

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Five Mystical Songs; Butterworth The Banks of Green Willow; Arnold Sinfonietta No.2; Holst St.Paul’s Suite; Hurd Shepherd’s Calendar – Second 150th Anniversary Concert

Saturday 25th November 2017

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Kingdom

Saturday 16th December 2017

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert – with Bedford Town Band

Saturday 17th March 2018

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Brahms Song of Destiny; Vaughan Williams Toward the Unknown Region; Fauré Requiem

Saturday 9th June 2018

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Sunday 14th October 2018

Venue: Milton Keynes Theatre, 500 Marlborough Gate, Milton Keynes MK9 3NZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Serenade for Strings; Jenkins The Armed Man

Saturday 17th November 2018

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 30th March 2019

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Stabat Mater

Bedford Sinfonia
Saturday 5th April 2008

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem – with Bedfordshire Youth Orchestra, Concord Singers and Kempstone Musical Society

Sunday 6th April 2008

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem – with Bedfordshire Youth Orchestra, Concord Singers and Kempstone Musical Society

Saturday 14th June 2008

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Lambert The Rio Grande; Gershwin Piano Concerto; Gershwin Porgy and Bess – Songs (arr.Evans); Coleridge-Taylor Hiawatha’s Wedding Feast

Saturday 21st March 2009

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 13th June 2009

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: J.Willcocks Riddle of the World; Handel Organ Concerto Op.4 No.6; Haydn Mass No.14 ‘Harmoniemesse’

Saturday 17th October 2009

Venue: St.Paul’s Church, St Paul’s Square, Bedford MK40 1SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten A Time There Was…; Mozart Violin Concerto No.5; Ravel Mother Goose – Suite; Beethoven Symphony No.1

Saturday 14th November 2009

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Sunday 22nd November 2009

Venue: St.Mary’s Church, Church End, Felmersham, Bedford MK43 7JP
Times: 7.00pm concert
Programme: Music by Handel, Purcell, Stanley and Clarke

Saturday 23rd January 2010

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Smetana The Bartered Bride – Three Dances; Brahms Symphony No.3; Brahms Violin Concerto

Sunday 14th March 2010

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 4.00pm concert
Programme: Children’s Concert including Prokofiev Peter and the Wolf – with East Bedfordshire Youth Choir

Saturday 20th March 2010

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Rossini Stabat Mater plus motets by Bruckner

Saturday 24th April 2010

Venue: Bedford School, De Parys Avenue, Bedford MK40 2TU
Times: 7.30pm concert
Programme: Tippett Concerto for Double String Orchestra; Poulenc Organ Concerto; R.Strauss Suite for 13 Wind Instruments; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’

Saturday 12th June 2010

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Grant-Jones The Human Race; Sullivan H.M.S.Pinafore

Sunday 20th June 2010

Venue: St.Andrew’s Church, 45 Shortmead Street, Biggleswade SG18 0AT
Times: 3.00pm concert
Programme: Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 2; Boccherini Cello Concerto No.3 in G; Vivaldi Gloria RV589 – with Locrian Chamber Choir

Sunday 27th June 2010

Venue: St.Edmund or St.James Church, Park Lane, Blunham, Bedfordshire MK44 3NQ
Times: 3.00pm concert
Programme: Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 2; Boccherini Cello Concerto No.3 in G; Vivaldi Gloria RV589 – with Locrian Chamber Choir

Saturday 11th December 2010

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Der Sturm; Mozart Clarinet Concerto; Mozart Requiem Mass

Saturday 18th June 2011

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Israel in Egypt

Saturday 15th October 2011

Venue: St.Paul’s Church, St Paul’s Square, Bedford MK40 1SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Belshazzar’s Feast; Bizet Jeux d’Enfants – Suite; Britten Les Illuminations; Beethoven Symphony No.8

Saturday 19th November 2011

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Song of Destiny; Fauré Requiem; Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Suite ‘Pelléas et Mélisande’

Saturday 28th January 2012

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.32; Beethoven Violin Concerto; Brahms Serenade No.1

Sunday 1st April 2012

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 4.00pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro – Overture; Sarasate Zigeunerweisen; Lyadov Eight Russian Folksongs; Saint-Saëns Carnival of the Animals

Saturday 16th June 2012

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 29th September 2012

Venue: St.Paul’s Church, St Paul’s Square, Bedford MK40 1SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Siegfried Idyll; Haydn Cello Concerto in C; Vaughan Williams The Lark Ascending; Mozart Symphony No.40

Saturday 24th November 2012

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry Blest Pair of Sirens; R.Strauss Four Last Songs; Tippett A Child of our Time

Saturday 26th January 2013

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Peter Grimes – Four Sea Interludes; Britten Sinfonia da Requiem; Britten Violin Concerto; Britten Gloriana – Courtly Dances

Saturday 16th March 2013

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Choral Fantasy; Beethoven Piano Concerto No.3; Beethoven Mass in C

Saturday 11th May 2013

Venue: St.Paul’s Church, St Paul’s Square, Bedford MK40 1SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: J.C.Bach Symphony in E Flat; C.P.E.Bach Cello Concerto in A Minor; Bach Magnificat in D – with Locrian Chamber Choir and Cantamus

Saturday 15th June 2013

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Jenkins Requiem

Sunday 30th June 2013

Venue: St.Edmund or St.James Church, Park Lane, Blunham, Bedfordshire MK44 3NH
Times: 3.00pm concert
Programme: Bach Brandenburg Concerto No.1; Bach Brandenburg Concerto No.5; Bach Brandenburg Concerto No.6

Sunday 7th July 2013

Venue: Bromham Baptist Church, Village Road, Bromham, Bedford MK43 8JP
Times: 3.00pm concert
Programme: Bach Brandenburg Concerto No.2; Bach Brandenburg Concerto No.3; Bach Brandenburg Concerto No.4

Saturday 5th October 2013

Venue: St.Paul’s Church, St Paul’s Square, Bedford MK40 1SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Mendelssohn Violin Concerto; Butterworth The Banks of Green Willow; Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’

Saturday 16th November 2013

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Pärt Cantus in Memoriam Benjamin Britten; Britten Simple Symphony; Britten Rejoice in the Lamb; Britten St.Nicolas

Saturday 25th January 2014

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte – Overture; Schumann Konzertstück for Four Horns and Orchestra; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Saturday 22nd March 2014

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Mahler Lieder eines Fahrenden Gesellen; Brahms Requiem

Saturday 17th May 2014

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Glazunov Saxophone Concerto; Prokofiev Violin Concerto No.1; Rachmaninov Symphonic Dances

Saturday 4th October 2014

Venue: St.Paul’s Church, St Paul’s Square, Bedford MK40 1SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Suite ‘Masques et Bergamasques’; Chopin Piano Concerto No.2; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Poulenc Sinfonietta

Saturday 22nd November 2014

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst The Perfect Fool; Parry I Was Glad; Traditional Linden Lea (arr.Vaughan Williams); Vaughan Williams The Lark Ascending; Vaughan Williams Songs of Travel; Elgar The Music Makers

Saturday 24th January 2015

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Leonore No.2’; Brahms Concerto for Violin and Cello; Vaughan Williams Symphony No.5

Saturday 21st March 2015

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion

Saturday 9th May 2015

Venue: St.Paul’s Church, St Paul’s Square, Bedford MK40 1SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Divertimento K138; Finzi Clarinet Concerto; Schoenberg Verklärte Nacht

Saturday 10th October 2015

Venue: St.Paul’s Church, St Paul’s Square, Bedford MK40 1SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Ravel Le Tombeau de Couperin; Prokofiev Violin Concerto No.2; Beethoven Symphony No.2

Saturday 21st November 2015

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’; Mendelssohn Die Erste Walpurgisnacht

Saturday 30th January 2016

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Il Barbiere di Siviglia – Overture; Mozart Sinfonia Concertante for Violin and Viola K364; Schubert Symphony No. 9 ‘Great C Major’

Saturday 19th March 2016

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 7th May 2016

Venue: St.Peter’s Church, De Pary’s Avenue, Bedford MK40 2TX
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Serenade for Winds; Britten Lachrymae; Elgar Introduction and Allegro for Strings; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Saturday 18th June 2016

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Pärt Berlinermesse; Wiren Serenade for Strings; Rutter Magnificat

Saturday 8th October 2016

Venue: St.Paul’s Church, St Paul’s Square, Bedford MK40 1SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky Pulcinella Suite; R.Strauss Oboe Concerto; Milhaud Le Boeuf sur le Toit; Haydn Symphony No.100 ‘Military’

Saturday 19th November 2016

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Regina Coeli; Kabalevsky Cello Concerto No.1; Mozart Kyrie in D Minor; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 28th January 2017

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Walton Suite ‘As You Like It’; Ravel Mother Goose – Suite; Mahler Symphony No. 4

Saturday 25th March 2017

Venue: St.Paul’s Church, St Paul’s Square, Bedford MK40 1SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn String Symphony No. 4; Sibelius Romance; R.Strauss Romance for Cello and Orchestra; Dvořák Nocturne; Mozart Serenade No.10 for 13 Wind Instruments ‘Gran Partita’

Sunday 30th April 2017

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Serenade to Music; Grant-Jones Psalm 150; Edwards Te Deum; Mendelssohn Lauda Sion – 150th Anniversary Concert

Saturday 17th June 2017

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Five Mystical Songs; Butterworth The Banks of Green Willow; Arnold Sinfonietta No.2; Holst St.Paul’s Suite; Hurd Shepherd’s Calendar – Second 150th Anniversary Concert

Saturday 7th October 2017

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm
Programme: Sibelius Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Schumann Cello Concerto; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 25th November 2017

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Kingdom

Saturday 27th January 2018

Venue: St.Paul’s Church, St Paul’s Square, Bedford MK40 1SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Berlioz Les Nuits d’Été; Debussy Petite Suite; Bizet Symphony in C

Saturday 17th March 2018

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Brahms Song of Destiny; Vaughan Williams Toward the Unknown Region; Fauré Requiem

Sunday 22nd April 2018

Venue: Bedford School, De Parys Avenue, Bedford MK40 2TU
Times: 4.00pm concert
Programme: Children’s Concert, to include Quilter Children’s Overture; Poulenc Babar the Elephant

Sunday 1st July 2018

Venue: St.Edmund or St.James Church, Park Lane, Blunham, Bedfordshire MK44 3NQ
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised – with Cantamus Choir

Sunday 8th July 2018

Venue: Church of All Saints, The Grove, Houghton Conquest, Bedford MK45 3JU
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised – with Cantamus Choir

Saturday 6th October 2018

Venue: St.Paul’s Church, St Paul’s Square, Bedford MK40 1SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Arnold Sinfonietta No.1; Shostakovich Cello Concerto No.1; Mozart Serenade No.12 in C Minor K388; R.Strauss Metamorphosen

Saturday 17th November 2018

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 26th January 2019

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Prokofiev Symphony No.1 ‘Classical’; Schumann Piano Concerto; R.Strauss Serenade in E Flat; Beethoven Symphony No.1

Saturday 30th March 2019

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Stabat Mater

Bedfordshire Symphony Orchestra
Saturday 22nd November 2008

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar King Olaf

Saturday 28th November 2009

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 8.00pm concert
Programme: Weber Oberon – Overture; Elgar Cello Concerto; Brahms Symphony No.4

Sunday 9th May 2010

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 8.00pm concert
Programme: Holst The Perfect Fool; Delius Violin Concerto; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

Sunday 6th June 2010

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 8.00pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel – Overture; Tchaikovsky Swan Lake – Suite; Shostakovich The Gadfly – Suite Op.97a; Saint-Saëns Danse Macabre; Bizet L’Arlésienne Suite No.1 – Excerpts; Bizet L’Arlésienne Suite No.2 – Excerpts

Saturday 26th November 2011

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Bruch Violin Concerto No.1; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 25th February 2012

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Fanfare for the Common Man; Copland Billy the Kid Suite; Copland Appalachian Spring; Ives The Unanswered Question; Gershwin Rhapsody in Blue

Saturday 26th May 2012

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Capriccio Italien; Glazunov Violin Concerto; Lyadov Kikimora; Sibelius Symphony No.5

Saturday 17th November 2012

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Debussy Nocturnes; Mahler Blumine; Mahler Symphony No. 1

Sunday 10th March 2013

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Dvořák Cello Concerto; Franck Symphony in D Minor

Saturday 18th May 2013

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Butterworth A Shropshire Lad; Elgar Sea Pictures; Elgar Symphony No.1

Saturday 23rd November 2013

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin Prince Igor – Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Brahms Symphony No.1

Saturday 15th March 2014

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Khachaturian Masquerade Suite; Grieg Piano Concerto; Dvořák Symphony No.6

Saturday 14th June 2014

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Opera Gala Evening, to include Nicolai The Merry Wives of Windsor – Overture; Bizet Carmen – Toreadors’ March; Bizet Carmen – Habanera; Puccini Manon Lescaut – Intermezzo; Puccini Madam Butterfly – Humming Chorus; Verdi Il Trovatore – Anvil Chorus; Mozart Idomeneo – Voyagers’ Chorus; Saint-Saëns Samson et Dalila – Mon cœur s’ouvre à ta voix; Bizet Carmen – Flower Song; Tchaikovsky Eugene Onegin – Chorus of the Peasant Girls; Puccini Turandot – Nessun Dorma; Borodin Prince Igor – Polovtsian Dances; Verdi Nabucco – Va, pensiero

Saturday 29th November 2014

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin In the Steppes of Central Asia; Tchaikovsky Violin Concerto; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 28th February 2015

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel – Overture; Brahms Piano Concerto No.2; Elgar Enigma Variations

Saturday 16th May 2015

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Götterdämmerung – Siegfried’s Rhine Journey; Walton Cello Concerto; Sibelius Symphony No.2

Saturday 14th November 2015

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Pohjola’s Daughter; Elgar Cello Concerto; Rimsky-Korsakov Scheherazade

Saturday 27th February 2016

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Ireland London Overture; Sibelius Lemminkäinen Suite – The Swan of Tuonela; Walton Viola Concerto; Vaughan Williams Symphony No.3 ‘Pastoral’

Saturday 21st May 2016

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák The Noonday Witch; Liszt Piano Concerto No.1; Wagner Parsifal – Good Friday Music; Beethoven Symphony No.5

Saturday 12th November 2016

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Violin Concerto; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 25th February 2017

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini William Tell – Overture; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Dvořák Symphony No.7

Saturday 20th May 2017

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Berlioz Roméo et Juliette – Scène d’Amour; Dvořák Silent Woods; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 18th November 2017

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Rachmaninov Rhapsody on a Theme of Paganini; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

Saturday 24th February 2018

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Schumann Overture ‘Manfred’; Sibelius Violin Concerto; Brahms Symphony No.2

Saturday 19th May 2018

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst A Somerset Rhapsody; Dvořák Cello Concerto; Rachmaninov Vocalise for Cello and Orchestra; Tchaikovsky Symphony No.2 ‘Little Russian’

Saturday 24th November 2018

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg – Overture; R.Strauss Four Last Songs; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 23rd February 2019

Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky The Nutcracker – Suite; Glazunov Violin Concerto; Dvořák Symphony No.8

Belsize Baroque
Sunday 21st March 2004

Venue: St.Mark’s Church, 114 Hamilton Terrace, London NW8 9UT
Times: 6.00pm concert
Programme: Handel Sileti venti; Handel Saeviat Tellus; Handel Concerto Grosso Op.3 No.5; Handel Concerto Grosso Op.6 No. 2; Handel Concerto Grosso Op.6 No. 6

Saturday 4th November 2006

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Concerto Grosso Op.3 No.4; Bach Mass in G Minor; Mozart Misericordias Domini; Vivaldi Cello Concerto in D Minor RV407; Boyce Symphony No.2; Handel Chandos Anthem No. 7 ‘My Song shall be Alway’ – with Helios

Saturday 9th June 2007

Venue: St Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor – with Helios

Sunday 20th January 2008

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 6.30pm concert
Programme: Bach Orchestral Suite No.4; Bach Cantata No. 42 ‘Am Abend aber desselbigen Sabbats’ – Sinfonia; Rameau Les Paladins

Sunday 18th May 2008

Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 6.30pm concert
Programme: Handel Concerto Grosso Op.6 No. 5; Vivaldi Concerto for Four Violins Op.3 No.10; Campra Le Carnaval de Venise; Handel Concerto Grosso Op.6 No. 8; Bach Orchestral Suite No.3

Saturday 8th November 2008

Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach Brandenburg Concerto No.3; Bach Cantata No. 82 ‘Ich habe genug’; Rameau Dardanus – Suite

Saturday 17th January 2009

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell Abdelazer – Suite; Telemann Concerto for Two Trumpets, Two Violins, Strings and Basso Continuo in E Flat; Handel Il Pastor Fido – Suite; Haydn Symphony No. 6 ‘Le Matin’

Sunday 17th May 2009

Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach Violin Concerto in A Minor; Muffat Armonico Tributo – Excerpts; Avison Concerto in D Op.6 No.6; J.B.Bach Orchestral Suite No.1 in G Minor

Saturday 3rd October 2009

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Concerto Grosso Op.3 No.1; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 7; Vivaldi Concerto for Violin, Two Flutes and Oboe RV577; Vivaldi L’Estro Armonico – Concerto Grosso No.1; Venturini Concerto da Camera Op.1 No.6; Handel Concerto Grosso Op.3 No.2

Saturday 28th November 2009

Venue: Holy Trinity Church, Prince Consort Road, Kensington, London SW7 2BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Dixit Dominus

Saturday 13th February 2010

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Violin Concerto No.3; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Saturday 15th May 2010

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Leclair Scylla and Glaucus Op.11 – Excerpts; Campra L’Europe Galante – Overture; Rameau Castor and Pollux – Suite; Bach Orchestral Suite No.1

Saturday 30th October 2010

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Sir T.Arne The Lover’s Recantation; Sir T.Arne Concerto for Harpsichord No.2 in G; Handel Crudel tiranno Amor; Telemann Suite ‘Don Quixote’

Saturday 22nd January 2011

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Pepusch The Beggars’ Opera – Overture; Handel Concerto Grosso Op.3 No.5; Pergolesi Magnificat; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 9th April 2011

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Triple Concerto for Flute, Violin and Harpsichord; Telemann Water Music; Zelenka Magnificat; Bach Mass in G

Saturday 23rd March 2013

Venue: Grosvenor Chapel, 24 South Audley Street, Mayfair, London W1K 2PA
Times: 6.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 30th November 2013

Venue: Grosvenor Chapel, 24 South Audley Street, Mayfair, London W1K 2PA
Times: 7.30pm concert
Programme: The Chase and the Chamber – music by Bach, Telemann and Handel

Sunday 2nd July 2017

Venue: St.Peter’s Church, Belsize Square, Belsize Park, London NW3 4HJ
Times: 6.30pm concert, followed by a garden party
Programme: Includes music by Jean-Féry Rebel and Johann Kusser

Tuesday 3rd October 2017

Venue: Grosvenor Chapel, 24 South Audley Street, Mayfair, London W1K 2PA
Times: Not advised
Programme: Not advised

Saturday 28th October 2017

Venue: St.Peter’s Church, Belsize Square, Belsize Park, London NW3 4HJ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Purcell Dido and Aeneas; Purcell Ode for Queen Mary and other works by Purcell

Sunday 19th November 2017

Venue: St.Peter’s Church, Belsize Square, Belsize Park, London NW3 4HJ
Times: Not advised
Programme: Bach Cantata No. 8 ‘Liebster Gott, wenn wird ich sterben?’; Bach Cantata No. 78 ‘Jesu, der du Meine Seele’; Bach Brandenburg Concerto No.4; Telemann Concerto in D for Two Oboe d’Amore and Strings

Sunday 21st January 2018

Venue: St.Peter’s Church, Belsize Square, Belsize Park, London NW3 4HJ
Times: 6.30pm concert
Programme: Fasch Ouverture in G; Mozart Symphony in B Flat K.Anh.214; Vivaldi Concerto for Viola d’Amore RV392; Haydn Symphony No. 49 ‘La Passione’

Saturday 17th March 2018

Venue: Grosvenor Chapel, 24 South Audley Street, Mayfair, London W1K 2PA
Times: 11,00am to 5.00pm workshop, 6.00pm concert
Programme: Come and sing Handel Foundling Hospital Anthem. Part of the London Handel Festival

Saturday 23rd June 2018

Venue: St.Peter’s Church, Belsize Square, Belsize Park, London NW3 4HJ
Times: 6.30pm concert
Programme: Vivaldi String Concerto in G Minor RV156; Montanari Violin Concerto in A Op.1 No.1; Albinoni Concerto for Two Oboes; Vivaldi Concerto alla Rustica in G RV151; Vivaldi Concerto for Two Violins in D RV511; Vivaldi Concerto for Oboe and Two Violins in C RV554; Albinoni Concerto a Cinq Op.5 No.5; Albinoni String Concerto in F Op.10 No.7; Vivaldi Concerto ‘La Conca’ in B Flat RV163

Sunday 30th September 2018

Venue: St.Peter’s Church, Belsize Square, Belsize Park, London NW3 4HJ
Times: 6.30pm concert
Programme: Handel Concerto Grosso Op.3 No.1; Avison Concerto Grosso after Scarlatti No.5 in D Minor; Albinoni Sinfonia in G Si8; Telemann Concerto for Two Flutes and Violin; Geminiani Concerto Grosso after Corelli No.12 in D Minor; Fasch Concerto in B Flat FWV L:B3

Sunday 25th November 2018

Venue: St.Peter’s Church, Belsize Square, Belsize Park, London NW3 4HJ
Times: 6.30pm concert
Programme: Zelenka I Penitenti – Introduction; A.Scarlatti Concerto Grosso in C Minor; Telemann Concerto for 2 Oboes and Bassoon in G Minor; Bach Sinfonia for Violin and Orchestra in D Major BWV1045; Dall’Abaco Concerto Grosso in E Minor Op.5 No.3; Vivaldi Sinfonia ‘Al Santo Sepolcro’; Vivaldi Violin Concerto in G Minor RV319

Sunday 27th January 2019

Venue: St.Peter’s Church, Belsize Square, Belsize Park, London NW3 4HJ
Times: 6.30pm concert
Programme: Locatelli Concerto Grosso Op.1 No.11; Dall’Abaco Concerto Grosso in E Minor Op.5 No.6; Muffat Florilegium Secundum – Suite No.1 ‘Nobilis Juventus’; Vivaldi Concerto in C Major RV556a; Muffat Concerto Grosso ‘Propitia Sydera’; Handel Rodrigo – Suite

Saturday 2nd March 2019

Venue: St.Matthew’s Church, Durham Road, Wimbledon SW20 0DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor – with the Ariel Consort of London

Benson Choral Society
Saturday 28th April 2001

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Elgar The Kingdom

Saturday 16th June 2001

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Carter Laudate Dominum; Rutter Requiem

Saturday 1st December 2001

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: C.P.E.Bach Magnificat; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 18th May 2002

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Dvořák Requiem

Saturday 22nd June 2002

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Carter Benedicite; Fauré Requiem; Prokofiev Winter Bonfire

Saturday 23rd November 2002

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 29th March 2003

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Bruckner Mass in F Minor; Kodály Te Deum

Saturday 28th June 2003

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Beethoven Mass in C; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Parry I Was Glad; Vaughan Williams Serenade to Music

Saturday 15th November 2003

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem

Saturday 27th March 2004

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Saturday 19th June 2004

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Carter Te Deum; Rutter Mass of the Children

Saturday 20th November 2004

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Handel Dettingen Te Deum; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 12th March 2005

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Bach St.Matthew Passion

Saturday 18th June 2005

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Brahms Song of Destiny; Puccini Messa di Gloria

Saturday 18th March 2006

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Verdi Requiem

Saturday 17th June 2006

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Haydn The Seasons – Spring; Haydn The Seasons – Summer; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Saturday 16th December 2006

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Britten A Ceremony of Carols; Janáček Otčenáš; Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël – Hodie Christus Natus Est; Sweelinck Hodie Christus Natus Est

Saturday 10th February 2007

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 9th June 2007

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Britten St.Nicolas; Elgar Give unto the Lord; Elgar Great is the Lord; Vaughan Williams Five Mystical Songs

Saturday 24th November 2007

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Saturday 15th March 2008

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 14th June 2008

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Britten Rejoice in the Lamb; Parry Blest Pair of Sirens; R.Thompson Alleluia

Saturday 13th December 2008

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Bach Magnificat in D; Chilcott And Peace on Earth

Saturday 21st March 2009

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Elgar The Kingdom

Saturday 13th June 2009

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Rutter Mass of the Children; Mozart Requiem Mass

Sunday 29th November 2009

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Duruflé Requiem; Gounod St.Cecilia Mass

Sunday 14th March 2010

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Parry I Was Glad; Puccini Messa di Gloria; Vaughan Williams Toward the Unknown Region

Saturday 12th June 2010

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem

Saturday 11th December 2010

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

Saturday 26th March 2011

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Dvořák Stabat Mater

Saturday 11th June 2011

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Handel Ode for St.Cecilia Day; Haydn Mass No.14 ‘Harmoniemesse’

Saturday 26th November 2011

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Handel Israel in Egypt

Saturday 31st March 2012

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Elgar The Music Makers; Poulenc Gloria; Vaughan Williams Toward the Unknown Region

Saturday 16th June 2012

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Bruckner Locus Iste; Carter Musick’s Jubilee; Nystedt Laudete; Rossini Petite Messe Solennelle – Kyrie; Vaughan Williams Five Mystical Songs – Antiphon ‘Let all the world’

Saturday 8th December 2012

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Jenkins Requiem; Lambert The Rio Grande; Ramirez Misa Criolla

Saturday 23rd March 2013

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Saturday 8th June 2013

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Chilcott Songs and Cries of London Town; Gibbons The Cries of London; Schubert Mass in G

Saturday 30th November 2013

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 29th March 2014

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Rutter Gloria; Walton Belshazzar’s Feast

Saturday 7th June 2014

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Hedges Musick’s Empire; Tippett A Child of our Time – Spirituals

Saturday 29th November 2014

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Dvořák Te Deum; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’ – Choral Finale

Saturday 28th March 2015

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Beethoven Missa Solemnis

Saturday 20th June 2015

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Carter Laudate Dominum; Handel Coronation Anthems – The King Shall Rejoice; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Vaughan Williams Five English Folk Songs

Saturday 28th November 2015

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Gjeilo Sunrise Mass; Mozart Requiem Mass

Saturday 19th March 2016

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 18th June 2016

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Orff Carmina Burana

Saturday 26th November 2016

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Verdi Requiem

Saturday 25th March 2017

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 10th June 2017

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Beethoven Mass in C; Beethoven Christ on the Mount of Olives – Hallelujah; Beethoven Choral Fantasy

Saturday 25th November 2017

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Blackford Mirror of Perfection; Haydn Mass No.12 ‘Theresienmesse’

Saturday 24th March 2018

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem

Saturday 16th June 2018

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Vesperae Solennes de Confessore – Laudate Dominum; Mozart Piano Concerto No.21; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 1st December 2018

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Fauré Requiem; Elgar Serenade for Strings

Saturday 30th March 2019

Venue: The Oratory School, Woodcote, Reading RG8 0PJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Kingdom

Berkhamsted Choral Society
Saturday 27th June 2009

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: Not advised
Programme: To include Pergolesi Stabat Mater; Stanford Three Motets – Beati Quorum Via; Stanford Three Motets – Coelos Ascendit Hodie

Saturday 8th September 2012

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Magnificat; Lotti Crucifixus

Saturday 8th December 2012

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Jazz it Up for Christmas – to include Chilcott A Little Jazz Mass plus works by Chris Williams and Sebastian Weiss, and Carols for Choir and Audience

Saturday 11th May 2013

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell Dido and Aeneas; Telemann Concerto for Two Recorders in B Flat; Bach Cantata No. 39 ‘Brich dem Hungrigen dein Brot’ – with English Philharmonia

Saturday 7th September 2013

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Missa Brevis in D K194; Handel Coronation Anthems – Let Thy Hand be Strengthened

Saturday 7th December 2013

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Britten A Ceremony of Carols; Howells Here is the Little Door

Saturday 10th May 2014

Venue: Watford Colosseum, Rickmansworth Road, Watford WD17 3JN
Times: Not advised
Programme: Orff Carmina Burana; S.Weiss The Seasons; Gershwin Rhapsody in Blue – performing as English Philharmonia Chorus, with the English Philharmonia

Saturday 6th September 2014

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; McDowall Ave Maris Stella; Parry Blest Pair of Sirens; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest

Saturday 13th December 2014

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Rutter Gloria; Lauridsen O Magnum Mysterium and carols for choir and audience. With English Philharmonia Brass

Saturday 25th April 2015

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah – with English Philharmonia

Saturday 5th September 2015

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: In Paradisum – New Jazz Pieces and Choral Favourites, to include S.Weiss In Paradisum; S.Weiss The Seasons plus works by Bairstow, Brahms, Bruckner and Purcell

Saturday 12th December 2015

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Concert, to include McDowall A Winter’s Night; C.Williams Ring Out, Wild Bells – with English Philharmonia Brass

Saturday 10th September 2016

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Pergolesi Magnificat; Charpentier Te Deum; Purcell I Was Glad

Sunday 4th December 2016

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: The Seasonal Story – Christmas Music and Carols, to include C.Williams Stabat Mater Speciosa (World Première)

Saturday 9th September 2017

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: A European Journey – Music by Bach, Bruckner, Caccini, Casals, Fauré, Haydn, Mendelssohn, Rachmaninov, Rheinberger and Tippett Mozart Missa Brevis in C K220 ‘Spatzenmesse’

Wednesday 20th December 2017

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Music, including Ramirez Navidad Nuestra plus Carols for Choir and Audience. With English Philharmonia Brass (concert postponed from 10th December)

Saturday 28th April 2018

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Duruflé Requiem; Schubert Mass in G

Saturday 8th September 2018

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Sunday 9th December 2018

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Chilcott Gloria plus carols for choir and audience. With English Philharmonia Brass

Bexhill Choral Society
Saturday 15th December 2007

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert

Saturday 10th May 2008

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Seasons

Saturday 4th October 2008

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man

Saturday 9th May 2009

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Concert of English Music, to include Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; Stanford Songs of the Fleet as well as partsongs by Parry and choruses from Gilbert and Sullivan

Saturday 17th October 2009

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Beatus Vir; Schubert Mass in C; Handel Dixit Dominus

Saturday 12th December 2009

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert

Saturday 8th May 2010

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rossini Petite Messe Solennelle and a selection of Neapolitan Songs

Saturday 7th May 2011

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Saturday 1st October 2011

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems; Haydn Te Deum No.2; Purcell Te Deum

Saturday 10th December 2011

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols for Choir and Audience

Saturday 12th May 2012

Venue: De La Warr Pavilion, The Marina, Bexhill-on-Sea TN40 1DP
Times: 7.30pm concert
Programme: Diamond Jubilee Concert: Handel Messiah – Hallelujah Chorus; Borodin Prince Igor – Polovtsian Dances; Verdi Aida – Grand March; Parry I Was Glad; Mendelssohn Hear My Prayer; Haydn The Creation – The Heavens are Telling; Stanford Songs of the Sea; Brahms Requiem – Wie lieblich sind deine Wohnungen; Denza Funiculi, Funicula; Curtis Torna a Sorriento

Saturday 6th October 2012

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: A.Scarlatti St.Cecilia Mass; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 8th December 2012

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Saturday 4th May 2013

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 5th October 2013

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’; Schubert Magnificat; Mozart Le Nozze di Figaro – Vedrò mentr’io sospiro; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; J.C.Bach Magnificat

Saturday 7th December 2013

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert, including Berlioz L’Enfance du Christ – The Shepherds’ Farewell; Fletcher Ring Out, Wild Bells; O’Dell The Shepherd’s Carol (World Première); K.Roberts Sleep my baby; Berlin White Christmas

Saturday 14th June 2014

Venue: De La Warr Pavilion, The Marina, Bexhill-on-Sea TN40 1DP
Times: 7.30pm concert
Programme: Great Choral Classics, including Verdi Il Trovatore – Anvil Chorus; Verdi Nabucco – Va, pensiero; Wagner Lohengrin – Bridal Chorus; Mozart Requiem Mass – Excerpts; Handel Samson – Let the Bright Seraphim; Franck Panis Angelicus; Traditional Joshua Fought the Battle of Jericho (arr.Roberts); Traditional Swing Low, Sweet Chariot (arr.Roberts); Traditional Down by the Riverside (arr.Roberts)

Saturday 4th October 2014

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mozart Kyrie in D Minor; Mozart Missa Brevis in D K194 – Gloria; Mozart Piano Concerto No.20 – Finale; Mozart Don Giovanni – Fuggi, crudele, fuggi; Mozart Don Giovanni – La ci darem la mano; Mozart Don Giovanni – Supper scene; Mozart Requiem Mass

Saturday 6th December 2014

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 3rd October 2015

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: Not advised
Programme: Handel Dettingen Te Deum; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 7th May 2016

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: Not advised
Programme: Puccini Messa di Gloria; Poulenc Gloria

Sunday 9th October 2016

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Saturday 5th November 2016

Venue: Christchurch Methodist Church, 19 Hollier’s Hill, Bexhill-on-Sea TN40 2DY
Times: 9.45am till 1.00pm Workshop Morning
Programme: Workshop Morning on Handel Messiah

Saturday 10th December 2016

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert including Britten A Ceremony of Carols and other Christmas music including Carols for Choir and Audience.

Saturday 6th May 2017

Venue: De La Warr Pavilion, The Marina, Bexhill-on-Sea TN40 1DP
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 7th October 2017

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Magnificat; Monteverdi Selva Morale e Spirituale – Beatus Vir; Purcell Dido and Aeneas – Excerpts; Albinoni Concerto for Two Oboes plus anthems by Purcell

Saturday 9th December 2017

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols and Christmas Music for Choir and Audience – with Cinque Ports Brass Ensemble

Saturday 12th May 2018

Venue: De La Warr Pavilion, The Marina, Bexhill-on-Sea TN40 1DP
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem (sung in English)

Saturday 6th October 2018

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Rossini Stabat Mater; Franck Psalm 150; Puccini Requiem; Schubert Tantum Ergo

Saturday 8th December 2018

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert – with Cinque Ports Brass Ensemble

Billericay Choral Society
Saturday 27th April 2013

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 23rd November 2013

Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: 7.00pm concert
Programme: Verdi Requiem – with Bravissima and ELMS Symphony Orchestra

Saturday 21st November 2015

Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: Not advised
Programme: Goodall Eternal Light, A Requiem; Mozart Concerto for Flute and Harp; Goodall Psalm 23; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’ – with Brentwood Cathedral Singers

Saturday 12th November 2016

Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: 7.00pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius – with Brentwood Cathedral Choir, Bravissima and ELMS Symphony Orchestra

Saturday 25th November 2017

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 21st April 2018

Venue: Billericay United Reformed Church, 99 Chapel Street, Billericay CM12 9LR
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Spirit of England; Parry Jerusalem; Sir T.Arne Rule Britannia and other patriotic songs.

Saturday 21st July 2018

Venue: Billericay United Reformed Church, 99 Chapel Street, Billericay CM12 9LR
Times: 7.30pm concert
Programme: Music on an American Theme – to include music by Whitacre, Barber, Lauridsen and Bernstein, plus spirituals

Saturday 24th November 2018

Venue: Billericay United Reformed Church, 99 Chapel Street, Billericay CM12 9LR
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man – Choral Suite; Guest For the Fallen; Fauré Requiem – In Paradisum; Fauré Cantique de Jean Racine; Aston So they gave their bodies; Traditional Kontakion of the Dead (Kiev Melody); Purcell Funeral Music for Queen Mary; Mendelssohn Verleih uns Frieden; Lauridsen Nocturnes – Sure on this Shining Night; Schubert Deutsche Messe – Sanctus

Saturday 16th March 2019

Venue: Billericay United Reformed Church, 99 Chapel Street, Billericay CM12 9LR
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Mozart Ave Verum Corpus; Vivaldi Gloria RV589

Billingshurst Choral Society
Saturday 7th April 2001

Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Hummel Mass in B Flat; Holst St.Paul’s Suite; Duruflé Requiem

Saturday 30th June 2001

Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: The Music of Gilbert and Sullivan

Saturday 24th November 2001

Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Rutter Requiem; Rutter Psalmfest

Saturday 8th December 2001

Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert, to include Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols

Saturday 23rd March 2002

Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’ – Choral Finale; Vann The Billingshurst Mass

Saturday 29th June 2002

Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Horovitz Captain Noah and his Floating Zoo; Fanshawe African Sanctus

Saturday 23rd November 2002

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: Handel Coronation Anthems; Mozart Requiem Mass

Saturday 14th December 2002

Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 12th April 2003

Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 28th June 2003

Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Songs for Summer, to include Rutter Feel the Spirit

Sunday 16th November 2003

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem; Jenkins The Armed Man

Saturday 13th December 2003

Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert, to include Thiman The Flower of Bethlehem

Saturday 3rd April 2004

Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 26th June 2004

Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: ‘The Greatest Choral Classics’

Saturday 20th November 2004

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: Verdi Requiem

Saturday 11th December 2004

Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 19th March 2005

Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Fauré Pavane; Carter Benedicite; Rutter Mass of the Children

Saturday 25th June 2005

Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Great Oratorio Choruses

Sunday 27th November 2005

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: Not advised
Programme: Walton Belshazzar’s Feast; Jenkins The Armed Man

Saturday 10th December 2005

Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 8th April 2006

Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 24th June 2006

Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Rutter The Sprig of Thyme; Jacobson A Cotswold Romance

Saturday 18th November 2006

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: Sibelius Finlandia; Poulenc Gloria; Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

Saturday 9th December 2006

Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 31st March 2007

Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Vann The Billingshurst Mass; Rossini Stabat Mater

Sunday 10th June 2007

Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: Not advised
Programme: Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’ (Concert in the Royal Festival Hall)

Saturday 23rd June 2007

Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 6th October 2007

Venue: Lancing College Chapel, Lancing, West Sussex BN15 0RW
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah – Highlights

Tuesday 9th October 2007

Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: Not advised
Programme: Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’ (Concert in the Royal Festival Hall)

Saturday 17th November 2007

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: Not advised
Programme: Puccini Messa di Gloria; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 15th December 2007

Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert, to include Allbright Hymn of the Nativity

Saturday 5th April 2008

Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Jenkins Requiem

Saturday 21st June 2008

Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Opera Choruses

Sunday 19th October 2008

Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Rutter Feel the Spirit (Concert in the Royal Festival Hall)

Saturday 8th November 2008

Venue: St.Bartholomew’s Church, Ann Street, Brighton BN1 4GP
Times: Not advised
Programme: Mahler Symphony No. 2 ‘Resurrection’

Saturday 22nd November 2008

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: Not advised
Programme: Lauridsen Lux Aeterna; Rutter Magnificat; Rutter Feel the Spirit

Saturday 13th December 2008

Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert, to include Courtney A Musicological Journey through the Twelve Days of Christmas

Saturday 4th April 2009

Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Dvořák Stabat Mater

Saturday 20th June 2009

Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Todd Mass in Blue; S.Jackson Sing Britannia

Saturday 21st November 2009

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: Handel Dixit Dominus; Mozart Requiem Mass

Saturday 5th December 2009

Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 20th March 2010

Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Goodall Eternal Light, A Requiem; Lauridsen Lux Aeterna; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 27th November 2010

Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Jenkins Stabat Mater; Wilberg Requiem

Saturday 11th December 2010

Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 19th March 2011

Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 25th June 2011

Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Todd Te Deum; Todd Mass in Blue

Saturday 19th November 2011

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Jenkins The Armed Man – Choral Suite; Rutter Feel the Spirit

Saturday 10th December 2011

Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Friday 20th January 2012

Venue: King’s College Chapel, King’s College, The Strand, London WC2R 2LS
Times: Not advised
Programme: Goodall Eternal Light, A Requiem; Bach Cantata No.140 ‘Wachet Auf!’; Vivaldi Gloria RV589 – Excerpts; Lauridsen Lux Aeterna

Saturday 31st March 2012

Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Saturday 7th July 2012

Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Chilcott A Little Jazz Mass; L’Estrange Zimbe!

Saturday 17th November 2012

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: Verdi Requiem

Saturday 8th December 2012

Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Friday 25th January 2013

Venue: St.Clement Danes Church, The Strand, London WC2R 1DH
Times: Not advised
Programme: Jenkins Requiem; Rutter Requiem

Saturday 11th May 2013

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: Not advised
Programme: Pärt Berlinermesse; Lauridsen Lux Aeterna; Kleiberg Requiem for the Victims of Nazi Persecution

Saturday 22nd June 2013

Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Songs from the Shows

Saturday 16th November 2013

Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Haydn Trumpet Concerto; Bruch Violin Concerto No.1 – 2nd Movement; Brahms Requiem

Saturday 7th December 2013

Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Friday 24th January 2014

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Not advised – part of the Brandenburg Choral Festival

Saturday 12th April 2014

Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Beethoven Mass in C; Chilcott Requiem; Vaughan Williams Benedicite

Saturday 21st June 2014

Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Goodall Every Purpose under the Heaven; L’Estrange Ahoy!

Saturday 18th October 2014

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: Rossini Stabat Mater; Puccini Messa di Gloria

Saturday 6th December 2014

Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert, to include Britten A Ceremony of Carols; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols

Friday 30th January 2015

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: Not advised
Programme: Goodall Every Purpose under the Heaven; Chilcott Requiem; Chilcott A Little Jazz Mass

Saturday 28th March 2015

Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 27th June 2015

Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Music from Concert Hall and Opera House

Saturday 14th November 2015

Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Bach Brandenburg Concerto No.3; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’

Saturday 12th December 2015

Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 19th March 2016

Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Handel Saul

Friday 8th April 2016

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: Not advised
Programme: Dvořák Mass in D; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’ – Excerpts; Vivaldi Gloria RV589 – Excerpts

Saturday 18th June 2016

Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: To include music by Sullivan, and a selection from ‘In the Mood’

Saturday 22nd October 2016

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: Handel Eternal Source of Light Divine; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Mozart Requiem Mass

Friday 11th November 2016

Venue: Southwark Cathedral, London Bridge, London SE1 9DA
Times: Not advised
Programme: Mahler Symphony No. 2 ‘Resurrection’

Saturday 10th December 2016

Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 8th April 2017

Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Friday 21st April 2017

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: Not advised
Programme: Brandenburg Choral Festival Concert

Saturday 8th July 2017

Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Music from Film and TV

Saturday 25th November 2017

Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Handel Coronation Anthems – Let Thy Hand be Strengthened; Mozart Symphony No.36 ‘Linz’; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 9th December 2017

Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 21st April 2018

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: Not advised
Programme: Verdi Requiem – with Newbury Choral Society

Saturday 7th July 2018

Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: To include Todd Mass in Blue

Saturday 20th October 2018

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: Lauridsen Lux Aeterna; Jenkins The Armed Man

Saturday 8th December 2018

Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas Concert – with children from Billingshurst Primary School

Saturday 13th April 2019

Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Bishop’s Stortford Choral Society
Saturday 5th April 2014

Venue: St.Michael’s Church, 1 Windhill, Bishop’s Stortford CM23 2ND
Times: 9.30am to 5.00pm Workshop Day
Programme: Spirituals and Gospel Workshop

Saturday 14th June 2014

Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Schubert Mass in G

Saturday 29th November 2014

Venue: St.Michael’s Church, 1 Windhill, Bishop’s Stortford CM23 2ND
Times: 7.30pm concert
Programme: An Advent Adventure

Saturday 20th June 2015

Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; Purcell Welcome to all the Pleasures

Saturday 12th December 2015

Venue: Bishop’s Stortford Methodist Church, 34b South Street, Bishop’s Stortford CM23 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio – with Musica Donum Dei

Saturday 21st May 2016

Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Vaughan Williams Five Mystical Songs; Elgar The Music Makers plus motets by Bruckner

Saturday 10th December 2016

Venue: Bishop’s Stortford Methodist Church, 34b South Street, Bishop’s Stortford CM23 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten St.Nicolas; Dvořák Mass in D

Saturday 18th March 2017

Venue: Bishop’s Stortford Methodist Church, 34b South Street, Bishop’s Stortford CM23 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter The Sprig of Thyme; Tippett A Child of our Time – Spirituals; Vaughan Williams Five English Folk Songs

Saturday 8th July 2017

Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems; Buxtehude Magnificat; Handel Dixit Dominus

Saturday 2nd December 2017

Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 17th March 2018

Venue: Bishop’s Stortford Methodist Church, 34b South Street, Bishop’s Stortford CM23 3AZ
Times: Not advised
Programme: To include Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; Whitacre Three Flower Songs; Chilcott Aesop’s Fables

Saturday 30th June 2018

Venue: Bishop’s Stortford Methodist Church, 34b South Street, Bishop’s Stortford CM23 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 1st December 2018

Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry I Was Glad; Parry Blest Pair of Sirens; Holst Songs without Words; Smyth Mass in D

Saturday 30th March 2019

Venue: Bishop’s Stortford Methodist Church, 34b South Street, Bishop’s Stortford CM23 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Te Deum No.2; Haydn Insanae et Vanae Curae; Haydn Symphony No. 82 ‘The Bear’; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Bishop’s Stortford Sinfonia
Saturday 10th October 2015

Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Cello Concerto; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 13th February 2016

Venue: Water Lane URC, Water Lane, Bishop’s Stortford CM23 2JZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.40; Stravinsky Pulcinella Suite; Bach Concerto for Oboe d’Amore

Saturday 25th June 2016

Venue: Memorial Hall, Bishop’s Stortford College, Maze Green Road, Bishop’s Stortford CM23 2PJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Nielsen At the Bier of a Young Artist; Grieg Piano Concerto; Sibelius Symphony No.2

Sunday 18th September 2016

Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Ravel Mother Goose (Complete Ballet); Beethoven Symphony No.7

Sunday 22nd January 2017

Venue: Memorial Hall, Bishop’s Stortford College, Maze Green Road, Bishop’s Stortford CM23 2PJ
Times: 7.00pm concert
Programme: C.P.E.Bach Sinfonia in D; Wagner Siegfried Idyll; Mendelssohn Symphony No.1

Sunday 21st May 2017

Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.00pm concert
Programme: Brahms Violin Concerto; Dvořák Symphony No.7

Saturday 8th July 2017

Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems; Buxtehude Magnificat; Handel Dixit Dominus

Sunday 1st October 2017

Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.00pm concert
Programme: Borodin In the Steppes of Central Asia; Elgar Cello Concerto; Sibelius Symphony No.3

Sunday 5th November 2017

Venue: Memorial Hall, Bishop’s Stortford College, Maze Green Road, Bishop’s Stortford CM23 2PJ
Times: 4.00pm lecture + performance
Programme: Beethoven Symphony No.5

Saturday 2nd December 2017

Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Sunday 21st January 2018

Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.00pm concert
Programme: Walton Façade; Martinů Nonet; Ravel Le Tombeau de Couperin (arr.Renz)

Sunday 18th March 2018

Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.00pm concert
Programme: Mozart Così fan Tutte – Overture; Mendelssohn Violin Concerto; Bartók Romanian Folk Dances; Haydn Symphony No. 99

Sunday 20th May 2018

Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.00pm concert
Programme: Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Tailleferre Concertino for Harp; Brahms Symphony No.2

Saturday 1st December 2018

Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry I Was Glad; Parry Blest Pair of Sirens; Holst Songs without Words; Smyth Mass in D

Sunday 27th January 2019

Venue: Memorial Hall, Bishop’s Stortford College, Maze Green Road, Bishop’s Stortford CM23 2PJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Inside the Orchestra – a lecture-concert on the challenges performing and story behind Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 23rd March 2019

Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 7.30pm concert
Programme: Glories of Venice: Vivaldi Concerto for Two Trumpets; Monteverdi Selva Morale e Spirituale – Beatus Vir; G.Gabrieli Jubilate Deo; Schütz Jauchzet dem Herrn; Marcello Concerto for Oboe in D Minor; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 30th March 2019

Venue: Bishop’s Stortford Methodist Church, 34b South Street, Bishop’s Stortford CM23 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Te Deum No.2; Haydn Insanae et Vanae Curae; Haydn Symphony No. 82 ‘The Bear’; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Blackheath and Bramley Choral Society
Saturday 9th April 2011

Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: Not advised
Programme: To include

Saturday 7th December 2013

Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7,30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio

Saturday 5th April 2014

Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’; Jenkins The Armed Man

Saturday 28th March 2015

Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: Not advised
Programme: Finzi Magnificat; Bernstein Chichester Psalms; Janáček Otčenáš; Saint-Saëns Quam Dilecta; Fauré Tantum ergo; R.Thompson The Lord is my Shepherd

Saturday 28th November 2015

Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem; Vaughan Williams Five Mystical Songs

Saturday 19th March 2016

Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: Not advised
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 26th November 2016

Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Thursday 23rd November 2017

Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 14th April 2018

Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Duruflé Requiem; Widor Mass for Two Choirs

Saturday 1st December 2018

Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for Christmas: Bach Christmas Oratorio – Parts 1, 3 and 6; Bach Cantata No. 61 ‘Nun komm, der Heiden Heiland’; Bach Cantata No.140 ‘Wachet Auf!’

Saturday 13th April 2019

Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Blackheath Choir
Sunday 2nd April 2006

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Schubert Stabat Mater in G Minor D175; Hurd Flower Songs; Schubert Gesang der Geister uber den Wassern; Bach Cantata No.196 ‘Der Herr denket an uns’

Sunday 25th June 2006

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Jenkins The Armed Man; Brahms Liebeslieder Waltzes

Sunday 19th November 2006

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Britten St.Nicolas; Purcell My Heart is Inditing; Taylor Genesis

Friday 8th December 2006

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert, to include Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols and Carols for Choir and Audience

Sunday 25th March 2007

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Verdi Nabucco (Concert performance)

Thursday 7th June 2007

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Coleridge-Taylor Hiawatha’s Wedding Feast; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; W.S.Bennett Come Live with Me; Pearsall Who Shall Win my Lady Fair; B.Cooke Epitaph on a Dormouse

Sunday 25th November 2007

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Friday 14th December 2007

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert, including Pergolesi Magnificat

Friday 28th December 2007

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: To include J.Strauss (II) Die Fledermaus – What a Feast; Stolz Ave Maria; Humperdinck Hänsel und Gretel – Abends will ich schlafen gehen; Mozart Die Zauberflöte – Priests’ March

Sunday 9th March 2008

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Bach Cantata No. 4 ‘Christ lag in Todesbanden’; Charpentier Te Deum; Pergolesi Magnificat; Handel Foundling Hospital Anthem

Sunday 29th June 2008

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Nielsen Hymnus Amoris; Nielsen Benedictus Dominus; Nielsen Dominus regit me; Weber Mass in E Flat

Sunday 23rd November 2008

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Hurd Music’s Praise; Handel Acis and Galatea

Friday 12th December 2008

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Sunday 28th December 2008

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: To include J.Strauss (II) Die Fledermaus – What a Feast; Mozart Die Zauberflöte – Priests’ March; Humperdinck Hänsel und Gretel – Abends will ich schlafen gehen; Stolz Ave Maria

Sunday 29th March 2009

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Pergolesi Miserere II in C Minor; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Sunday 28th June 2009

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Dvořák Te Deum; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Sunday 25th October 2009

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Bullard This is Our World; Orff Carmina Burana

Friday 11th December 2009

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Sunday 14th March 2010

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; Wesley The Wilderness; Lauridsen Lux Aeterna; Mendelssohn Hear My Prayer

Sunday 27th June 2010

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Stanford Songs of the Fleet; Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

Sunday 7th November 2010

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Verdi Don Carlo (Concert performance)

Saturday 13th November 2010

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Verdi Don Carlo (Concert performance)

Sunday 14th November 2010

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Verdi Don Carlo (Concert performance)

Friday 17th December 2010

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Sunday 10th April 2011

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem

Sunday 3rd July 2011

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Bullard A Song of Heath and History; Lauridsen Lux Aeterna; Rutter The Sprig of Thyme

Sunday 20th November 2011

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Purcell Welcome to all the Pleasures; Handel Dettingen Te Deum; Hummel Mass in B Flat

Friday 9th December 2011

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Sunday 1st April 2012

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Elgar King Olaf

Sunday 1st July 2012

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Jongen Messe en l’Honneur du Saint-Sacrement; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Horovitz Captain Noah and his Floating Zoo

Sunday 9th December 2012

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Bach Magnificat in D; Respighi Lauda per la Nativita del Signore; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 8 ‘Christmas’

Sunday 17th March 2013

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Handel Israel in Egypt

Sunday 23rd June 2013

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Friday 18th October 2013

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Verdi Otello (Concert performance)

Sunday 20th October 2013

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Verdi Otello (Concert performance)

Sunday 8th December 2013

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Kodály Missa Brevis; Traditional O Come O Come Emmanuel (arr.Bullard)

Sunday 30th March 2014

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’; Berlioz Le Temple Universel; Berlioz La Mort d’Ophelie; Berlioz L’Enfance du Christ – The Shepherds’ Farewell; Berlioz L’Enfance du Christ – Le Repos de la Sainte Famille

Sunday 29th June 2014

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Dubois Le Paradis Perdu

Saturday 6th December 2014

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Sunday 22nd March 2015

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Monteverdi Selva Morale e Spirituale – Beatus Vir; Wesley Ascribe unto the Lord; Verdi Pater Noster; Janáček Otčenáš

Sunday 28th June 2015

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Seiber Three Hungarian Folk Songs; Schubert Four Part Songs; Nielsen Dominus regit me; Dvořák Songs of Nature; Mascagni Cavalleria Rusticana – Easter Hymn; Mozart Idomeneo – Voyagers’ Chorus; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands – Lullaby; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands – The Dance; Elgar Serenade; Verdi Nabucco – Va, pensiero; Elgar Spanish Serenade; Bizet Carmen – Toreadors’ March; Sullivan The Gondoliers – Dance a Cachucha

Sunday 6th December 2015

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Hummel Mass in B Flat; Fender In the Bee-Loud Glade (World Première)

Sunday 13th March 2016

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Mozart Requiem Mass; Blake The Song of St.Francis

Thursday 16th June 2016

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Todd Mass in Blue; Brahms Zigeunerlieder; Tippett A Child of our Time – Spirituals

Sunday 4th December 2016

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Haydn The Seasons

Sunday 2nd July 2017

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Dvořák The Spectre’s Bride

Sunday 10th December 2017

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio (Abridged)

Sunday 18th March 2018

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Sunday 1st July 2018

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Birthday Madrigals; Chilcott Songs and Cries of London Town; Gibbons The Cries of London

Sunday 9th December 2018

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: 7.30pm concert
Programme: C.P.E.Bach Magnificat; Somervell Christmas Cantata

Saturday 23rd March 2019

Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Stabat Mater; Hasse Miserere in C Minor

Blackheath Halls Community Opera
Tuesday 10th July 2007

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.30pm performance
Programme: Bizet Carmen

Thursday 12th July 2007

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.30pm performance
Programme: Bizet Carmen

Saturday 14th July 2007

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.30pm performance
Programme: Bizet Carmen

Tuesday 15th July 2008

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.00pm performance
Programme: Puccini La Bohème

Thursday 17th July 2008

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.00pm performance
Programme: Puccini La Bohème

Friday 18th July 2008

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.00pm performance
Programme: Puccini La Bohème

Sunday 20th July 2008

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 2.00pm performance
Programme: Puccini La Bohème

Tuesday 14th July 2009

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Gluck Orfeo ed Euridice (sung in English)

Wednesday 15th July 2009

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Gluck Orfeo ed Euridice (sung in English)

Friday 17th July 2009

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Gluck Orfeo ed Euridice (sung in English)

Sunday 19th July 2009

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Gluck Orfeo ed Euridice (sung in English)

Tuesday 20th July 2010

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Donizetti L’Elisir d’Amore

Wednesday 21st July 2010

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Donizetti L’Elisir d’Amore

Friday 23rd July 2010

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Donizetti L’Elisir d’Amore

Sunday 25th July 2010

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Donizetti L’Elisir d’Amore

Tuesday 12th July 2011

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Tchaikovsky Eugene Onegin

Wednesday 13th July 2011

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Tchaikovsky Eugene Onegin

Friday 15th July 2011

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Tchaikovsky Eugene Onegin

Sunday 17th July 2011

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Tchaikovsky Eugene Onegin

Tuesday 17th July 2012

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Massenet Cendrillon

Wednesday 18th July 2012

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Massenet Cendrillon

Friday 20th July 2012

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Massenet Cendrillon

Sunday 22nd July 2012

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Massenet Cendrillon

Tuesday 9th July 2013

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.00pm performance
Programme: Verdi Macbeth

Wednesday 10th July 2013

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.00pm performance
Programme: Verdi Macbeth

Friday 12th July 2013

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.00pm performance
Programme: Verdi Macbeth

Sunday 14th July 2013

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 2.00pm performance
Programme: Verdi Macbeth

Tuesday 15th July 2014

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.00pm performance
Programme: Rossini Comte Ory

Wednesday 16th July 2014

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.00pm performance
Programme: Rossini Comte Ory

Friday 18th July 2014

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.00pm performance
Programme: Rossini Comte Ory

Sunday 20th July 2014

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 2.30pm performance
Programme: Rossini Comte Ory

Tuesday 14th July 2015

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Mozart Idomeneo

Wednesday 15th July 2015

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Mozart Idomeneo

Friday 17th July 2015

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Mozart Idomeneo

Sunday 19th July 2015

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Mozart Idomeneo

Tuesday 12th April 2016

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Bizet Carmen

Wednesday 13th April 2016

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Bizet Carmen

Friday 15th April 2016

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Bizet Carmen

Sunday 17th April 2016

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Bizet Carmen

Tuesday 18th July 2017

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.00pm performance
Programme: Weber The Enchanted Bullets (Der Freischütz)

Wednesday 19th July 2017

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.00pm performance
Programme: Weber The Enchanted Bullets (Der Freischütz)

Friday 21st July 2017

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.00pm performance
Programme: Weber The Enchanted Bullets (Der Freischütz)

Sunday 23rd July 2017

Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 2.30pm performance
Programme: Weber The Enchanted Bullets (Der Freischütz)

Monday 16th July 2018

Venue: The Albany, Douglas Way, Deptford SE8 4AG
Times: 7.30pm performance
Programme: Purcell Dido and Aeneas

Tuesday 17th July 2018

Venue: The Albany, Douglas Way, Deptford SE8 4AG
Times: 7.30pm performance
Programme: Purcell Dido and Aeneas

Wednesday 18th July 2018

Venue: The Albany, Douglas Way, Deptford SE8 4AG
Times: 6.30pm and 8.30pm performances
Programme: Purcell Dido and Aeneas

Friday 20th July 2018

Venue: The Albany, Douglas Way, Deptford SE8 4AG
Times: 6.30pm and 8.30pm performances
Programme: Purcell Dido and Aeneas

Bloomsbury Chamber Orchestra
Saturday 5th December 2009

Venue: St Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Alwyn Symphony No.4; Dvořák Symphony No.8

Saturday 13th March 2010

Venue: St.Augustine’s Church, 117 Queen’s Gate, London SW7 5LP
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Imperial March; Elgar Romance for Bassoon and Orchestra; Elgar Falstaff; Holst Beni Mora; Delius Eventyr

Saturday 5th June 2010

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Ireland London Overture; Ireland The Overlanders – Suite from the Film; Arnold English Dances – Set No.1; Arnold Scottish Dances; Borodin In the Steppes of Central Asia; Tchaikovsky Capriccio Italien

Friday 26th November 2010

Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AB
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 76; Mozart Clarinet Concerto; Piston Divertimento for Nine Instruments; Stravinsky Pulcinella Suite

Saturday 26th March 2011

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Jubilee Variation; Barber Mutations from Bach; Shostakovich Cello Concerto No.1; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 25th June 2011

Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro – Overture; Janáček Mládí; Dubois Saxophone Concerto; Beethoven Symphony No.8

Saturday 26th November 2011

Venue: City of London School for Boys, 107 Queen Victoria Street, London EC4V 3AL
Times: 4.00pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel – Overture; Prokofiev Peter and the Wolf; Rimsky-Korsakov Christmas Eve – Polonaise; Arnold Whistle Down the Wind; Tchaikovsky The Nutcracker – Suite

Saturday 24th March 2012

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Barber Night Flight; Debussy Rhapsody for Alto Saxophone and Orchestra; Vaughan Williams Symphony No.6; Rachmaninov Symphonic Dances

Friday 22nd June 2012

Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini La Scala di Seta – Overture; Mozart Serenade No.10 for 13 Wind Instruments ‘Gran Partita’; Sibelius Romance; Schubert Symphony No. 4 ‘Tragic’

Sunday 2nd December 2012

Venue: City of London School for Boys, 107 Queen Victoria Street, London EC4V 3AL
Times: 3.00pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg – Overture; Grieg Lyric Suite; Beethoven Overture ‘Egmont’; Sibelius Symphony No.1

Saturday 9th March 2013

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 3,oopm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Tchaikovsky Sleeping Beauty – Suite; Saint-Saëns Danse Macabre; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

Saturday 29th June 2013

Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: J.C.Bach Sinfonia in D Op.18 No.4; Haydn Cello Concerto in D; Svendsen Symphony No.1

Saturday 30th November 2013

Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Overture on Russian and Kirghiz Folk Themes; Britten Peter Grimes – Passacaglia; Copland Rodeo – Four Dance Episodes; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 15th March 2014

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 3.00pm concert
Programme: Sibelius Belshazzar’s Feast; Nielsen Aladdin – Suite; Rimsky-Korsakov Scheherazade

Saturday 28th June 2014

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Delius Two Pieces for Small Orchestra; Bartók Romanian Folk Dances; Haydn Sinfonia Concertante; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 29th November 2014

Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Albeniz Triana – Iberia; Debussy Images – Iberia; Elgar Symphony No.1

Saturday 28th March 2015

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Smetana The Bartered Bride – Overture; Sibelius Symphony No.6; Stanford Symphony No.3

Friday 19th June 2015

Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Liszt Piano Sonata in B Minor (orch.Turner); Beethoven Romance No.1 for Violin and Orchestra; Beethoven Romance No.2 for Violin and Orchestra; Beethoven Symphony No.7

Saturday 31st October 2015

Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Symphony No.3 ‘Pastoral’; Butterworth A Shropshire Lad; Butterworth The Banks of Green Willow; Butterworth Love Blows as the Wind Blows; M.Turner Then Only the Empty Spaces

Saturday 12th March 2016

Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AB
Times: 7.30pm concert
Programme: Gershwin Strike Up the Band – Overture; Lambert Horoscope – Suite; M.Turner Horn Concerto (World Première); Britten The Young Person’s Guide to the Orchestra; Copland Billy the Kid Suite

Saturday 18th June 2016

Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Ives Hymn; Wagner Siegfried Idyll; R.Strauss Serenade in E Flat; Holst Brook Green Suite; M.Turner Chamber Sketches; Schubert Symphony No. 5

Saturday 10th December 2016

Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Messiaen L’Ascension – hybrid version for Organ and Orchestra; M.Turner Diversions (World Première); Bax Tintagel; Shostakovich Festive Overture

Sunday 19th March 2017

Venue: Baden Powell House, 65-67 Queen’s Gate, London SW7 5JS
Times: 2.30pm concert
Programme: Family Friendly Film Music Concert – to include Williams Harry Potter – Music from the Films; Elfman Spiderman – Theme; Williams Jaws – Theme; Powell Happy Feet – Music from the Film; Morricone Gabriel’s Oboe; Badelt Pirates of the Caribbean; Lopez Frozen – Music from the Film; Arnold The Sound Barrier Rhapsody and many more.

Saturday 1st July 2017

Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Rawsthorne Divertimento; Elgar Serenade for Strings; Vaughan Williams The Lark Ascending; M.Turner Explorations of Themes by George Butterworth (World Première); Moeran Sinfonietta

Saturday 25th November 2017

Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Carnival Overture; Bizet Carmen – Suite No.1; Bizet Carmen – Suite No.2; Stravinsky Scherzo à la Russe; Tchaikovsky Symphony No.2 ‘Little Russian’

Saturday 10th March 2018

Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Gossec Symphony ‘de Chasse’ in D Major; Beethoven Symphony No.1; Salieri Sinfonia Veneziana; Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’

Saturday 23rd June 2018

Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: 2.00pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Copland In the Beginning; Honegger Symphony No.4; Gershwin Lullaby for Strings; Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Grainger); Vaughan Williams An Oxford Elegy

Saturday 17th November 2018

Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz – Overture; Brahms Concerto for Violin and Cello; Nielsen Symphony No.1

Sunday 24th March 2019

Venue: Baden Powell House, 65-67 Queen’s Gate, London SW7 5JS
Times: 2.30pm concert
Programme: Concert of Family Favourites – to include Elgar Enigma Variations – Nimrod; Khachaturian Gayaneh – Sabre Dance; Mendelssohn Hebrides Overture and works by Holst, Berlioz, Grieg, Fauré and Copland

Blue Light Symphony Orchestra
Sunday 25th February 2018

Venue: Greycoat Hospital School, Greycoat Place, London SW1P 2DY
Times: 10.00am – 5.00pm workshop, 5.30pm informal performance
Programme: Workshop Day on Tchaikovsky Violin Concerto

Sunday 20th May 2018

Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: 7.00pm concert
Programme: Duruflé Requiem; Mozart Piano Concerto No.20; Schubert Mass in G

Sunday 28th October 2018

Venue: Not advised
Times: 10.00am – 5.00pm Workshop, 6.00pm performance
Programme: Workshop Day on Elgar Enigma Variations, Mussorgsky Night on a Bare Mountain and Holst Mars from the Planets Suite

Sunday 3rd March 2019

Venue: Greycoat Hospital School, Greycoat Place, London SW1P 2DY
Times: 10.30am – 5.00pm Workshop
Programme: Workshop Day on Beethoven Egmont and Brahms Academic Festival Overtures

Bookham Choral Society
Friday 11th April 2014

Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: Not advised
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 19th July 2014

Venue: St. Nicholas’ Church, Lower Road, Great Bookham, KT23 3PN
Times: Not advised
Programme: Summertime: to include Gershwin Porgy and Bess – Summertime (arr.Williams); Conrad The Continental (arr.Blackwell); Youmans Tea for Two (arr.Gritton); Garland In the Mood (arr.Gritton)

Saturday 8th November 2014

Venue: St. Nicholas’ Church, Lower Road, Great Bookham, KT23 3PN
Times: Not advised
Programme: ‘They Shall Not Grow Old’ Vaughan Williams Toward the Unknown Region; Vaughan Williams Let Us Now Praise Famous Men; Parry Jerusalem; Holst I Vow to Thee, My Country

Wednesday 17th December 2014

Venue: Old Barn Hall, 55 Church Road, Great Bookham, Leatherhead KT23 3PG
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 20th December 2014

Venue: St. Nicholas’ Church, Lower Road, Great Bookham, KT23 3PN
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 11th July 2015

Venue: St. Nicholas’ Church, Lower Road, Great Bookham, KT23 3PN
Times: Not advised
Programme: Rutter The Heavenly Aeroplane; Chilcott A Little Jazz Mass; Rutter Feel the Spirit

Saturday 14th November 2015

Venue: Manor House School, Manor House Lane, Little Bookham, Leatherhead KT23 4EN
Times: Not advised
Programme: Todd Remembrance; Vaughan Williams Fantasia on Greensleeves; Vaughan Williams The Lark Ascending; Todd Stay with me, Lord; Rutter Requiem

Tuesday 15th December 2015

Venue: Old Barn Hall, 55 Church Road, Great Bookham, Leatherhead KT23 3PG
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Saturday 19th December 2015

Venue: St. Nicholas’ Church, Lower Road, Great Bookham, KT23 3PN
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Friday 15th April 2016

Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: Not advised
Programme: Schubert Mass in G; Purcell Come Ye Sons of Art

Saturday 7th May 2016

Venue: St. Nicholas’ Church, Lower Road, Great Bookham, KT23 3PN
Times: 2.30pm to 5.30pm Workshop, 6.00 informal performance
Programme: Choral Workshop on Vivaldi Gloria RV589

Saturday 9th July 2016

Venue: St. Nicholas’ Church, Lower Road, Great Bookham, KT23 3PN
Times: Not advised
Programme: Animal Crackers: to include Whitacre Animal Crackers Vol.1; Whitacre Animal Crackers Vol.2; Britten Rejoice in the Lamb; Robertson All in the April Evening; Whitacre The Seal Lullaby; Chilcott Aesop’s Fables

Saturday 12th November 2016

Venue: Manor House School, Manor House Lane, Little Bookham, Leatherhead KT23 4EN
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Magnificat in D; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 17th December 2016

Venue: St. Nicholas’ Church, Lower Road, Great Bookham, KT23 3PN
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 8th April 2017

Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: Not advised
Programme: Carter Benedicite; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’

Saturday 8th July 2017

Venue: St. Nicholas’ Church, Lower Road, Great Bookham, KT23 3PN
Times: Not advised
Programme: To include Todd Mass in Blue and works by Mendelssohn, Ireland and Wesley

Saturday 25th November 2017

Venue: Manor House School, Manor House Lane, Little Bookham, Leatherhead KT23 4EN
Times: Not advised
Programme: P.Carr Requiem for an Angel; Fauré Requiem

Wednesday 20th December 2017

Venue: St. Nicholas’ Church, Lower Road, Great Bookham, KT23 3PN
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Thursday 12th April 2018

Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Leith Hill Music Festival Concert: Parry Jerusalem; Elgar The Kingdom – with Southern Pro Musica

Sunday 8th July 2018

Venue: Manor House School, Manor House Lane, Little Bookham, Leatherhead KT23 4EN
Times: 5.00pm concert
Programme: American Music and Songs from the 18th to the 20th Century, including music by Gershwin, Mancini, Rodgers, Whitacre, Sondheim and Bernstein.

Saturday 10th November 2018

Venue: Manor House School, Manor House Lane, Little Bookham, Leatherhead KT23 4EN
Times: 7.30pm concert
Programme: Moravian Melodies, to include Dvořák Mass in D; Dvořák Serenade for Strings

Wednesday 19th December 2018

Venue: St. Nicholas’ Church, Lower Road, Great Bookham, KT23 3PN
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Friday 12th April 2019

Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Bullard Travelling Tales; Orff Carmina Burana – Leith Hill Music Festival: Green Division Concert

Boundstone Chorus
Wednesday 12th October 2011

Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: International Concert – with St.Stanislav’s Girls Choir (Slovenia)

Saturday 5th November 2011

Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 10.00am to 4.00pm Workshop Day
Programme: Come and Sing – No Experience Necessary

Saturday 17th December 2011

Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Upon the Midnight Clear – Christmas Celebration

Friday 10th February 2012

Venue: St.Paul’s Church, Chapel Road, Worthing BN11 1EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Music Makers; Poulenc Gloria

Saturday 5th May 2012

Venue: The Steyning Centre, Fletchers Croft, Steyning BN44 3XZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Now is the Month of Maying – madrigals, musicals and more

Saturday 23rd June 2012

Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 10.00am to 4.00pm Workshop with performance at 7.30pm
Programme: Come and Sing Sullivan The Mikado

Saturday 15th December 2012

Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Joy to the World, to include Schütz The Christmas Story – Excerpts

Saturday 2nd March 2013

Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 10.00am to 4.00pm
Programme: Come and Sing Vivaldi Gloria

Saturday 4th May 2013

Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Peacemakers

Saturday 22nd June 2013

Venue: The Steyning Centre, Fletchers Croft, Steyning BN44 3XZ
Times: 7.30pm concert
Programme: ‘June is Bustin’ out all Over’ – to include Bernstein West Side Story – Selections; Lloyd-Webber Joseph and his Amazing Technicolor Dreamcoat – Excerpts plus music by Rutter and Goodall

Friday 11th October 2013

Venue: The Shoreham Centre, Pond Road, Shoreham-by-Sea BN43 5WU
Times: 7.30pm concert
Programme: Kerney To Harvest the Dream

Saturday 12th October 2013

Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Kerney To Harvest the Dream

Saturday 21st December 2013

Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: News of Great Joy – A Celebration of Christmas in Music

Saturday 1st March 2014

Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 21st June 2014

Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for a Summer Evening – to include Parry Songs of Farewell – My Soul, There is a Country; Stanford Songs of the Sea; Farjeon Morning has Broken; Lovland You Raise Me Up

Saturday 8th November 2014

Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Goodall Eternal Light, A Requiem

Saturday 20th December 2014

Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: ‘Joyful and Triumphant’ – a celebration of Christmas

Saturday 9th May 2015

Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: L’Estrange Zimbe! – with choirs from Sompting Village Primary School and St.Mary’s Catholic Primary School and the Call Me Al Jazz Quintet

Saturday 20th June 2015

Venue: The Steyning Centre, Fletchers Croft, Steyning BN44 3XZ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Chilcott A Little Jazz Mass

Thursday 9th July 2015

Venue: Sir Robert Woodard Academy, Upper Boundstone Lane BN15 9QZ
Times: 7.00pm concert
Programme: Not advised

Saturday 26th September 2015

Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 10.00am to 4.00pm Workshop, 7.30pm informal performance
Programme: Come and Sing Sullivan’s Pirates of Penzance

Saturday 3rd October 2015

Venue: Worthing Assembly Hall, Stoke Abbott Road, Worthing BN11 1HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rule Britannia! To include Vaughan Williams The Lark Ascending; Saint-Saëns Introduction and Rondo Capriccioso plus Last Night of the Proms favourites

Saturday 19th December 2015

Venue: Worthing Assembly Hall, Stoke Abbott Road, Worthing BN11 1HQ
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert – to include Hely-Hutchinson A Carol Symphony; Bizet L’Arlésienne Suite No.2 – Farandole; Prokofiev Lieutenant Kijé – Troika; Handel Messiah – Selected Choruses; Delius Sleigh Ride; Anderson Sleigh Ride plus a selection of favourite Christmas carols to sing along to.

Sunday 20th December 2015

Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Celebration – to include Rutter Star Carol; Rutter Nativity Carol; Berlioz L’Enfance du Christ – The Shepherds’ Farewell

Saturday 5th March 2016

Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Kerney Song of the Seasons; Mozart Requiem Mass

Saturday 11th June 2016

Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: L’Estrange Ahoy! – with Sompting Village Primary School Choir and the Call Me Al Quintet

Saturday 1st October 2016

Venue: Worthing Assembly Hall, Stoke Abbott Road, Worthing BN11 1HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rule Britannia! – to include Walton Henry V – Suite; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream – Overture; Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs – The Cloud Capp’d Towers; Nicolai The Merry Wives of Windsor – Overture; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare plus Last Night of the Proms favourites.

Saturday 17th December 2016

Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: The Colours of Christmas – to include Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Rutter The Colours of Christmas; Traditional Joy to the World; Goss See Amid the Winter Snow (arr.Willcocks)

Sunday 18th December 2016

Venue: Worthing Assembly Hall, Stoke Abbott Road, Worthing BN11 1HQ
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 11th March 2017

Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Cantata No.147 ‘Herz und Mund und Tat und Leben’ – Chorale ‘Jesu, Joy of Man’s Desiring’; Bach Cantata No.140 ‘Wachet Auf!’; Handel Samson – Let the Bright Seraphim; Handel Chandos Anthem No. 9 ‘O Praise the Lord with One Consent’; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Haydn Insanae et Vanae Curae; Haydn The Creation – The Heavens are Telling

Saturday 10th June 2017

Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Kerney Catherine of Eyam

Saturday 21st October 2017

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: The Wonderful West End – music from the shows

Sunday 17th December 2017

Venue: Worthing Assembly Hall, Stoke Abbott Road, Worthing BN11 1HQ
Times: 3.00pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Humperdinck Hänsel und Gretel – Overture; Pierpoint Jingle Bells (arr.Willcocks); Styne Let it Snow! Let it Snow! Let it Snow! (arr.Gerlitz); Holst Christmas Day

Saturday 23rd December 2017

Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Celebration of Christmas

Saturday 5th May 2018

Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised – with Lancing Brass

Saturday 30th June 2018

Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Peacemakers

Saturday 6th October 2018

Venue: Worthing Assembly Hall, Stoke Abbott Road, Worthing BN11 1HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Last Night of the Proms 2018: Elgar Imperial March; Parry I Was Glad; Arnold Scottish Dances; Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Grainger); Butterworth A Shropshire Lad; Finzi Let is Now Praise Famous Men; Coates Calling All Workers; Walton Coronation March ‘Orb and Sceptre’; Vaughan Williams English Folk-Song Suite; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs – Hornpipe; Sir T.Arne Rule Britannia; Parry Jerusalem

Saturday 3rd November 2018

Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night at the Opera

Saturday 22nd December 2018

Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Celebration of Christmas

Saturday 23rd March 2019

Venue: Worthing Assembly Hall, Stoke Abbott Road, Worthing BN11 1HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: 70th Anniversary Concert: Grier WPO Fanfare; Traditional The National Anthem (arr.Grier); Finzi For St.Cecilia; Olsen The Line is Immaterial: A Worthing Oratorio (World Première); Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’ – with Sompting Village Primary School Choir

Brent Symphony Orchestra
Saturday 24th November 2001

Venue: St.John’s Wood Church, Lord’s Roundabout, London NW8 7NE
Times: 7.30pm concert
Programme: 90th Birthday Concert Kane Salute and Reflection (World Première); Elgar Coronation March; Delius On Hearing the First Cuckoo in Spring; Delius Summer Night on the River; Ravel Mother Goose – Suite; C.Lewis Birthday Honours (World Première); Brahms Symphony No.4

Saturday 9th March 2002

Venue: Hampstead Garden Suburb Free Church, Central Square, London NW11 7AG
Times: Not advised
Programme: Mozart Die Zauberflöte – Overture; Mozart Piano Concerto No.23; Schubert Symphony No. 9 ‘Great C Major’

Saturday 16th June 2007

Venue: St.Stephen’s Church, Gloucester Road, London SW7 4RL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov Overture ‘May Night’; Borodin In the Steppes of Central Asia; Vaughan Williams The Lark Ascending; Berlioz Rêverie et Caprice; Vaughan Williams Symphony No.5

Saturday 12th April 2008

Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bizet L’Arlésienne Suite No.2; Wagner Tristan und Isolde – Prelude and Liebestod; Prokofiev Romeo and Juliet – Suite No.2; Prokofiev Romeo and Juliet – Suite No.3

Saturday 14th June 2008

Venue: St.Stephen’s Church, Westbourne Park Road, London W2 5QT
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Overture ‘Froissart’; Sibelius Violin Concerto; Arnold Symphony No.6

Saturday 15th November 2008

Venue: St.John’s Wood Church, Lord’s Roundabout, London NW8 7NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Béatrice et Bénédict – Overture; Prokofiev Violin Concerto No.2; Sibelius Symphony No.3

Saturday 7th March 2009

Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 7.30pm concert
Programme: C.Lewis Twelve Eight; Beethoven Symphony No.7; Prokofiev Symphony No.7

Saturday 20th June 2009

Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 3.30pm concert
Programme: Arnold Overture ‘Tam O’Shanter’; Saint-Saëns Danse Macabre; Lyadov The Enchanted Lake; Stravinsky The Firebird – Berceuse and Finale; Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Patterson Little Red Riding Hood

Saturday 14th November 2009

Venue: St.John’s Wood Church, Lord’s Roundabout, London NW8 7NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Soirées Musicales; Walton Viola Concerto; Tchaikovsky Suite No.4 in G Major ‘Mozartiana’; Stravinsky The Fairy’s Kiss – Divertimento

Friday 11th December 2009

Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla – Overture; Borodin In the Steppes of Central Asia; Anderson Forgotten Dreams; Godfrey Dance No.3; Grieg Peer Gynt – Suite No.1; Humperdinck Hänsel und Gretel – Overture; R.Strauss Intermezzo – Waltz; Tchaikovsky The Nutcracker – Suite: Excerpts; Anderson Sleigh Ride plus carols arr. David Willcocks

Saturday 27th March 2010

Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi La Forza del Destino – Overture; Britten Cello Symphony; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 19th June 2010

Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Fanfare for the Common Man; Copland El Salón México; Gershwin An American in Paris; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 6th November 2010

Venue: St.John’s Wood Church, Lord’s Roundabout, London NW8 7NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák The Noonday Witch; Elgar Enigma Variations; Brahms Symphony No.1

Friday 10th December 2010

Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 7.30pm concert
Programme: Suppé Morning, Noon and Night in Vienna; Delius Sleigh Ride; Sibelius Night Ride and Sunrise; Prokofiev Lieutenant Kijé – Suite; Waldteufel Skaters’ Waltz; Anderson Sleigh Ride and carols arr.David Willcocks

Saturday 19th March 2011

Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 7.30pm concert
Programme: Centenary Concert: Stravinsky Greeting Prelude; Mendelssohn Hebrides Overture; C.Lewis Scoring a Century (World Première); Haydn Trumpet Concerto; Mahler Symphony No. 1

Saturday 25th June 2011

Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Calm Sea and Prosperous Voyage; Ravel Shéhérazade; Britten Peter Grimes – Four Sea Interludes; Debussy La Mer

Saturday 5th November 2011

Venue: St.John’s Wood Church, Lord’s Roundabout, London NW8 7NE
Times: 7.00pm concert
Programme: Schubert Rosamunde Incidental Music – Overture; Tchaikovsky Sérénade Mélancolique; R.Strauss Horn Concerto No.1; Bruckner Symphony No.4

Friday 16th December 2011

Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Brandenburg Concerto No.3; Rimsky-Korsakov Christmas Eve – Suite; Tchaikovsky Sleeping Beauty – Suite; L.Mozart Musikalische Schlittenfahrt; Anderson Sleigh Ride and carols arr.David Willcocks

Saturday 31st March 2012

Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov The Isle of the Dead; Martinů The Frescoes of Piero della Francesca; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

Saturday 3rd November 2012

Venue: St.John’s Wood Church, Lord’s Roundabout, London NW8 7NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin Prince Igor – Overture; Shostakovich Symphony No. 9; Tchaikovsky Symphony No.4

Saturday 9th March 2013

Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 3.00pm concert
Programme: Sullivan Pineapple Poll (arr.Mackerras); Britten The Young Person’s Guide to the Orchestra; Rimsky-Korsakov Scheherazade

Saturday 15th June 2013

Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven The Creatures of Prometheus – Overture; Sibelius Swanwhite Suite; Mahler Symphony No. 4

Saturday 9th November 2013

Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte – Overture; Stravinsky Symphonies of Wind Instruments; Elgar Introduction and Allegro for Strings; Nielsen Symphony No.4 ‘Inextinguishable’

Saturday 7th December 2013

Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 6.00pm concert
Programme: Rossini La Gazza Ladra – Overture; Sibelius Lemminkäinen Suite – The Swan of Tuonela; Rimsky-Korsakov Coq d’Or – Suite; Tchaikovsky Swan Lake – Suite; Anderson Sleigh Ride and carols arr.D.Willcocks

Saturday 5th April 2014

Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Carnival Overture; Mussorgsky Khovanschina – Prelude (ed.Rimsky-Korsakov); Liszt Les Préludes; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 28th June 2014

Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 7.30pm concert
Programme: Smetana Ma Vlast – Vltava; Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Brahms Symphony No.4

Saturday 15th November 2014

Venue: St.John’s Wood Church, Lord’s Roundabout, London NW8 7NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst Planets Suite – Mars; Ravel Le Tombeau de Couperin; Butterworth The Banks of Green Willow; Vaughan Williams Symphony No.3 ‘Pastoral’

Saturday 13th December 2014

Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 6.00pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel – Overture; Prokofiev Peter and the Wolf; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; J.Strauss (II) Champagne Polka; J.Strauss (II) Thunder and Lightning Polka; J.Strauss (II) Waltz ‘Roses from the South’; Anderson Sleigh Ride and carols arr.D.Willcocks

Saturday 28th March 2015

Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Oberon – Overture; Sibelius Violin Concerto; Dvořák Symphony No.7

Saturday 4th July 2015

Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Candide – Overture; Barber Adagio for Strings; Bernstein West Side Story – Symphonic Dances; Rachmaninov Symphony No.1

Saturday 7th November 2015

Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 3.00pm concert
Programme: Suppé Overture ‘Light Cavalry’; Delius A Village Romeo and Juliet – Walk to the Paradise Garden; Humperdinck Hänsel und Gretel – Hexenritt; Walton Spitfire Prelude and Fugue; R.R.Bennett Murder on the Orient Express – Suite: Waltz; Williams E.T. The Extra Terrestrial – Adventures on Earth; Sibelius Lemminkäinen Suite – Lemminkäinen’s Return; Lumbye Copenhagen Steam Railway Galop

Saturday 12th December 2015

Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 6.00pm concert
Programme: J.Strauss (II) Die Fledermaus – Overture; Borodin Prince Igor – Polovtsian Dances (Orchestral Version); Rossini La Cenerentola – Overture; Tchaikovsky The Nutcracker – Suite; Anderson Sleigh Ride plus works for Brass Ensemble and Carols arr.D,Willcocks

Saturday 12th March 2016

Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 7.30pm concert
Programme: Schumann Overture ‘Genoveva’; R.Strauss Horn Concerto No.2; Sibelius Symphony No.2

Saturday 2nd July 2016

Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Le Corsaire’; Holst St.Paul’s Suite; R.Strauss Serenade in E Flat; Berlioz Symphonie Fantastique

Saturday 12th November 2016

Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Dvořák The Golden Spinning Wheel; Brahms Symphony No.2

Saturday 17th December 2016

Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: Afternoon rehearsal, 6.00pm concert
Programme: Christmas programme to include Rimsky-Korsakov Capriccio Espagnol; Sibelius Finlandia; Grieg Peer Gynt – Suite No.1; Shostakovich Tahiti Trot (Tea for Two); Anderson Sleigh Ride

Saturday 25th March 2017

Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Festive Overture; R.Strauss Salome – Dance of the Seven Veils; Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Rachmaninov Symphonic Dances

Saturday 1st July 2017

Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla – Overture; Glazunov Violin Concerto; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 4th November 2017

Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 3.00pm concert
Programme: Family Concert: Vaughan Williams The Wasps – Overture; Stravinsky Circus Polka for a Young Elephant; Respighi The Birds; Patterson The Three Little Pigs; Elgar Wand of Youth Suite No.2 – Wild Bears; Elgar Wand of Youth Suite No.2 – Tame Bears; Elgar Wand of Youth Suite No.2 – Moths and Butterflies; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel) – Ballet of the Unhatched Chicks

Saturday 9th December 2017

Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas Concert: Arnold Cornish Dances; Anderson Sleigh Ride; Prokofiev Lieutenant Kijé – Suite; Bernstein On the Town – Three Dance Episodes plus Carols (arr.Rutter) and Brass Ensemble pieces.

Saturday 10th March 2018

Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘King Lear’; Dvořák Symphonic Variations; Sibelius Symphony No.5

Saturday 23rd June 2018

Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 7.30pm concert
Programme: Gershwin Girl Crazy – Overture; Stanford Clarinet Concerto; Holst Planets Suite; C.Matthews Pluto

Saturday 3rd November 2018

Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 7.30pm concert
Programme: Mussorgsky Sorochintsy Fair – Overture; Karłowicz M. Violin Concerto; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 8th December 2018

Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 6.00pm concert
Programme: To include Dvořák Overture ‘In Nature’s Realm’; Bartók Romanian Folk Dances; Britten Matinées Musicales; Ellington Nutcracker Suite (after Tchaikovsky); Anderson Sleigh Ride plus carols and works for brass ensemble

Saturday 30th March 2019

Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 7.30pm concert
Programme: MacCunn The Land of the Mountain and the Flood; Elgar Cello Concerto; Dvořák Symphony No.8

Brentwood Choral Society
Saturday 9th April 2011

Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Concerto for Two Violins; Finzi Dies Natalis; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’ – with Brentwood Cathedral Singers

Saturday 17th March 2012

Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: Not advised
Programme: Not advised

Saturday 8th December 2012

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 2nd February 2013

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Workshop on Mozart Requiem Mass

Saturday 9th March 2013

Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: Not advised
Programme: Mozart Requiem Mass and other works by Mozart

Saturday 27th April 2013

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 29th June 2013

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Summer Concert

Saturday 23rd November 2013

Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: 7.00pm concert
Programme: Verdi Requiem – with Bravissima and ELMS Symphony Orchestra

Saturday 7th December 2013

Venue: Hutton and Shenfield Union Church, Roundwood Avenue, Brentwood, CM13 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs of the Season, to include McDowall Christus Natus Est – with Brentwood Songsters

Saturday 5th April 2014

Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: Not advised
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Brahms Requiem – with ELMS Symphony Orchestra

Saturday 5th July 2014

Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: Not advised
Programme: Elgar Carillon; Elgar Le Drapeau Belge; Elgar Polonia; Elgar Sospiri; Elgar Cello Concerto; Elgar The Spirit of England – with Brentwood Cathedral Singers and ELMS Symphony Orchestra

Monday 7th July 2014

Venue: Hutton and Shenfield Union Church, Roundwood Avenue, Brentwood, CM13 2NA
Times: 7.00pm concert
Programme: Songs for the Summer – madrigals, G&S and other famous English composers

Saturday 12th July 2014

Venue: Brentwood Centre, Doddinghurst Rd, Brentwood CM15 9NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man

Saturday 22nd November 2014

Venue: Belli Centre, Parish Church of St.Peter, South Weald, Brentwood CM14 5QJ
Times: 10.00am – 4.oopm workshop
Programme: Autumn Choral Workshop including work on Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols

Saturday 13th December 2014

Venue: Hutton and Shenfield Union Church, Roundwood Avenue, Brentwood, CM13 2NA
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Charpentier Messe de Minuit; Elgar The Snow plus favourite carols

Saturday 21st March 2015

Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: 7.00pm concert
Programme: Duruflé Requiem; Fauré Requiem and songs by Debussy and Ibert

Saturday 2nd May 2015

Venue: Drapers’ Academy, Settle Road, Romford RM3 9XR
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem – Essex Choral Festival concert

Saturday 27th June 2015

Venue: Hutton and Shenfield Union Church, Roundwood Avenue, Brentwood, CM13 2NA
Times: 7.00pm concert
Programme: A Night at the Theatre – songs from your favourite shows including music by Sullivan, Rodgers, Gershwin, Sondheim and Lerner.

Saturday 21st November 2015

Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: Not advised
Programme: Goodall Eternal Light, A Requiem; Mozart Concerto for Flute and Harp; Goodall Psalm 23; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’ – with Brentwood Cathedral Singers

Saturday 5th December 2015

Venue: Hutton and Shenfield Union Church, Roundwood Avenue, Brentwood, CM13 2NA
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 27th February 2016

Venue: Belli Centre, Parish Church of St.Peter, South Weald, Brentwood CM14 5QJ
Times: 1.00pm to 5.00pm Workshop
Programme: Workshop Afternoon on Handel’s Messiah

Saturday 12th March 2016

Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: 7.00pm concert
Programme: C.Wood St.Mark Passion; Handel Messiah – Highlights

Saturday 2nd July 2016

Venue: Hutton and Shenfield Union Church, Roundwood Avenue, Brentwood, CM13 2NA
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Todd Mass in Blue; Waller Ain’t Misbehavin’ (arr.Gritton); R.Rodgers Blue Moon (arr.Blackwell) and other popular songs.

Saturday 12th November 2016

Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: 7.00pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius – with Brentwood Cathedral Choir, Bravissima and ELMS Symphony Orchestra

Saturday 10th December 2016

Venue: Hutton and Shenfield Union Church, Roundwood Avenue, Brentwood, CM13 2NA
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert – with Bluebirds Children’s Choir

Saturday 11th March 2017

Venue: Anglo European School, Willow Green, Ingatestone CM4 0DJ
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.14 ‘Harmoniemesse’; Carter Te Deum – with Bluebirds Children’s Choir

Saturday 24th June 2017

Venue: Hutton and Shenfield Union Church, Roundwood Avenue, Brentwood, CM13 2NA
Times: 7.00pm concert
Programme: Another Night at the Opera

Saturday 28th October 2017

Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Vivaldi Concerto for Two Trumpets; Vivaldi Gloria RV589; Vaughan Williams Serenade to Music; Elgar Sospiri; Schubert Mass in G – with Brentwood Cathedral Choir, Diocesan Centenary Choir and ELMS Symphony Orchestra

Sunday 12th November 2017

Venue: Ingatestone Catholic Church, Roman Road, Ingatestone CM4 9AA
Times: 6.00pm concert
Programme: To include A.Wright Requiem; Webb O, For a Heart to Praise My God; Mendelssohn Hear My Prayer; Goodall Psalm 23

Saturday 9th December 2017

Venue: Hutton and Shenfield Union Church, Roundwood Avenue, Brentwood, CM13 2NA
Times: 7.00pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589 and Carols for Choir and Audience

Saturday 13th January 2018

Venue: Belli Centre, Parish Church of St.Peter, South Weald, Brentwood CM14 5QJ
Times: 1.00pm to 5.00pm workshop
Programme: Workshop on Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 10th March 2018

Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: 7.00pm concert
Programme: Brentwood Choirs Festival Performance: Haydn Insanae et Vanae Curae; Rossini Petite Messe Solennelle – with Brentwood Cathedral Singers

Saturday 16th June 2018

Venue: Hutton and Shenfield Union Church, Roundwood Avenue, Brentwood, CM13 2NA
Times: 7.00pm concert
Programme: A Celebration of Traditional British Folk Song

Saturday 17th November 2018

Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: 7.00pm concert
Programme: Britten St.Nicolas; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Fauré Cantique de Jean Racine; Vaughan Williams The Lark Ascending; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’ – with Brentwood Cathedral Singers and the E.L.M.S. Chamber Orchestra

Saturday 8th December 2018

Venue: Hutton and Shenfield Union Church, Roundwood Avenue, Brentwood, CM13 2NA
Times: 7.00pm concert
Programme: Wenceslas – a programme of Christmas Music and Carols – with Bluebirds Children’s Choir

Saturday 13th April 2019

Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: 7.00pm concert
Programme: Vaughan Williams Five Mystical Songs; Brahms Requiem

Brentwood Philharmonic Orchestra
Saturday 17th February 2001

Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi La Forza del Destino – Overture; Franck Panis Angelicus; Puccini Manon Lescaut – Intermezzo; Respighi The Birds; Puccini La Bohème – Musetta’s Waltz; Puccini Gianni Schicchi – O mio babbino caro; Franck Symphony in D Minor

Saturday 7th April 2001

Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Sullivan Music from ‘The Tempest’; Vaughan Williams The Lark Ascending; Dvořák Symphony No.7

Saturday 9th June 2001

Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Light Music Concert

Saturday 13th October 2001

Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte – Overture; Fauré Pavane; R.Strauss Horn Concerto No.1; Brahms Symphony No.3

Saturday 9th February 2002

Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Grieg Peer Gynt – Extracts; Kodály Two Part Songs; Prokofiev Winter Bonfire – Suite; Rimsky-Korsakov Capriccio Espagnol

Saturday 27th April 2002

Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin Prince Igor – Overture; Grieg Piano Concerto; Bruckner Symphony No.6

Saturday 15th June 2002

Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Light Music Concert

Saturday 5th February 2005

Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Semiramide – Overture; Bruch Violin Concerto No.1; Shostakovich Tahiti Trot (Tea for Two); Kalinnikov Symphony No.1

Saturday 16th July 2005

Venue: Brentwood Centre, Doddinghurst Rd, Brentwood CM15 9NN
Times: 7.00pm concert
Programme: Vaughan Williams Fantasia on Greensleeves; Arnold Little Suite for Orchestra No.1; Bach Orchestral Suite No.2 – Excerpts; Dvořák Rusalka – Song to the Moon; Verdi Rigoletto – Caro nome; Mozart Le Nozze di Figaro – Dove Sono; J.Strauss (II) Die Fledermaus – Adele’s Laughing Song; Mozart Symphony No.40 – Excerpt; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream – Nocturne; Mendelssohn Overture ‘Ruy Blas’; Tchaikovsky Overture ‘1812’; Porter Kiss Me Kate – Excerpts; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Sir T.Arne Rule Britannia

Friday 14th October 2005

Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Janáček The Cunning Little Vixen – Suite; Falla Nights in the Gardens of Spain; Dvořák Scherzo Capriccioso

Saturday 4th February 2006

Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Dyson The Canterbury Pilgrims – Overture ‘At the Tabard Inn’; Hindemith Symphonic Metamorphosis of Themes by Carl Maria von Weber; Mendelssohn Violin Concerto; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’

Saturday 1st April 2006

Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Vaughan Williams Five Mystical Songs; Bruckner Symphony No.3

Saturday 16th October 2010

Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Grieg Piano Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 5th February 2011

Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Ravel Piano Concerto in G Major; Bruckner Symphony No.6

Saturday 9th April 2011

Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Concerto for Two Violins; Finzi Dies Natalis; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’ – with Brentwood Cathedral Singers

Saturday 21st May 2011

Venue: Bishops Hill, Rayleigh Road, Hutton, Brentwood CM13 1BD
Times: 7.30pm concert
Programme: Gould American Symphonette No.2; Mahler Lieder eines Fahrenden Gesellen; Brahms Symphony No.2

Saturday 15th October 2011

Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla – Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 4th February 2012

Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Oberon – Overture; Beethoven Violin Concerto; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 19th May 2012

Venue: Anglo European School, Willow Green, Ingatestone CM4 0DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Le Corsaire’; Schumann Cello Concerto; Sibelius Symphony No.2

Saturday 20th October 2012

Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Don Giovanni – Overture; Mendelssohn Violin Concerto; Berlioz Symphonie Fantastique

Saturday 9th February 2013

Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Arnold Overture ‘Tam O’Shanter’; Finzi Clarinet Concerto; Dvořák Symphony No.6

Saturday 18th May 2013

Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst A Somerset Rhapsody; Maxwell Davies An Orkney Wedding with Sunrise; Vaughan Williams Tuba Concerto; Elgar Enigma Variations

Saturday 12th October 2013

Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Piano Concerto No.2; Sibelius Symphony No.1

Saturday 8th February 2014

Venue: Wessex Auditorium, Brentwood School, Middleton Hall Lane, Brentwood CM15 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Film Music Concert

Saturday 18th October 2014

Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Bruch Violin Concerto No.1; Beethoven Symphony No.5

Saturday 14th February 2015

Venue: Wessex Auditorium, Brentwood School, Middleton Hall Lane, Brentwood CM15 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: A Valentine’s Evening concert of music from Stage and Screen, including Coates Dambusters March; Williams Schindler’s List; Mahler Symphony No. 5 – Adagietto; Addinsell Warsaw Concerto and much more

Saturday 16th May 2015

Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Opera Gala, including Mozart Die Zauberflöte – Overture; Mozart Le Nozze di Figaro – Non so più cosa son, cosa faccio; Tchaikovsky Eugene Onegin – Letter Scene; Mascagni Cavalleria Rusticana – Intermezzo; Puccini La Bohème – Che Gelida Manina; Puccini Madam Butterfly – Un bel di vedremo; Puccini Turandot – Nessun Dorma; Mozart La Clemenza di Tito – Overture; J.Strauss (II) Die Fledermaus – Trinke Liebchen, trinke schnell; J.Strauss (II) Die Fledermaus – Mein Herr Marquis; Bizet Carmen – Habanera; Bizet Carmen – Seguidilla; Offenbach Orpheus in the Underworld – Can-can; Bernstein West Side Story – Tonight; Bernstein West Side Story – Maria

Saturday 17th October 2015

Venue: Wessex Auditorium, Brentwood School, Middleton Hall Lane, Brentwood CM15 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Violin Concerto; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Sunday 10th January 2016

Venue: Brentwood Theatre, 15 Shenfield Road, Brentwood CM15 8AG
Times: 2.30pm concert
Programme: New Year Concert, including Sullivan Iolanthe – Overture; Beethoven Symphony No.8 – 3rd movement; Debussy Suite Bergamasque – Clair de Lune; Debussy Children’s Corner – Golliwog’s Cakewalk; Elgar Chanson de Matin; Grieg Peer Gynt – March of the Trolls; Read Fire! Fire!; Ponchielli La Gioconda – Dance of the Hours; McDowall To a Wild Rose; Ketelbey In a Persian Market; J.Strauss (II) Pizzicato Polka; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; J.Strauss (I) Radetzky March

Saturday 13th February 2016

Venue: Wessex Auditorium, Brentwood School, Middleton Hall Lane, Brentwood CM15 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Candide – Overture; Koussevitsky Double Bass Concerto plus music from Screen and Stage.

Saturday 14th May 2016

Venue: St.Thomas’s Church, St.Thomas Road, Brentwood CM14 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky Circus Polka for a Young Elephant; Ibert Flute Concerto; Satie Gymnopédie No.3 (orch.Debussy); Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 15th October 2016

Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Brahms Symphony No.2

Sunday 15th January 2017

Venue: Brentwood Theatre, 15 Shenfield Road, Brentwood CM15 8AG
Times: 2.30pm concert
Programme: New Year Concert, including music by Sullivan, Bach, Debussy, Borodin, Dvorak, Delibes and Johann Strauss II

Saturday 11th February 2017

Venue: Wessex Auditorium, Brentwood School, Middleton Hall Lane, Brentwood CM15 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: A Concert of Stage, Film and TV Music, including Mancini The Music of Henry Mancini (arr.Custer); Grainer Doctor Who Theme; J.Strauss (II) Die Fledermaus – Overture; Walton Spitfire Prelude and Fugue; Marks Valse Berceuse (World Première) and much more

Saturday 20th May 2017

Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Bartók Portrait No.1 ‘Perfection’; Delius Brigg Fair; Holst Planets Suite

Saturday 14th October 2017

Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro – Overture; Mozart Violin Concerto No.3; Mahler Symphony No. 4

Sunday 14th January 2018

Venue: Brentwood Theatre, 15 Shenfield Road, Brentwood CM15 8AG
Times: 2.30pm concert
Programme: New Year’s Concert: Monckton The Arcadians – Overture; Haydn Symphony No. 94 ‘Surprise’ – Andante; Fauré Dolly Suite – Berceuse; Fauré Dolly Suite – Mi-a-ou; Ketelbey In a Monastery Garden; Debussy Children’s Corner – Golliwog’s Cakewalk; Massenet Thaïs – Meditation; Rossini William Tell – Overture: Galop; Luigini Ballet Egyptien; J.Strauss (II) Waltz ‘Roses from the South’; J.Strauss (II) Pizzicato Polka; J.Strauss (II) Perpetuum Mobile; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; J.Strauss (I) Radetzky March

Saturday 10th February 2018

Venue: St.Thomas’s Church, St.Thomas Road, Brentwood CM14 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Ives Variations on America; Gould Pavane; Gershwin Walking the Dog; Copland Billy the Kid Suite; Bernstein West Side Story – Symphonic Dances

Saturday 19th May 2018

Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin Prince Igor – Overture; Dvořák Cello Concerto; Brahms Symphony No.4

Saturday 13th October 2018

Venue: St.Thomas’s Church, St.Thomas Road, Brentwood CM14 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Così fan Tutte – Overture; Mozart Symphony No.29; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 9th February 2019

Venue: St.Thomas’s Church, St.Thomas Road, Brentwood CM14 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mussorgsky Khovanschina – Prelude (ed.Rimsky-Korsakov); Tchaikovsky Violin Concerto; Shostakovich Symphony No. 5

Bridgewater Sinfonia
Saturday 2nd March 2013

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Overture ‘Froissart’; Britten Serenade for Tenor, Horn and Strings; Vaughan Williams Symphony No.5

Saturday 23rd November 2013

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel – Overture; Schubert Symphony No. 5; A.Hopkins Festival Overture; Britten The Young Person’s Guide to the Orchestra

Saturday 21st June 2014

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 27th September 2014

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Mozart Piano Concerto No.20; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 15th November 2014

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Ravel Le Tombeau de Couperin; Elgar Cello Concerto; Vaughan Williams Dona Nobis Pacem

Saturday 14th March 2015

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Khachaturian Masquerade Suite; Tchaikovsky Swan Lake – Suite; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 20th June 2015

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Brandenburg Concerto No.1; Mendelssohn Violin Concerto; Dvořák Symphony No.7

Saturday 3rd October 2015

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky Pulcinella Suite; Vaughan Williams The Lark Ascending; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 21st November 2015

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bizet L’Arlésienne Suite No.1; Brahms Song of Destiny; Cherubini Requiem

Saturday 12th March 2016

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry Elegy for Brahms; Grieg Peer Gynt – Suite No.1; Rachmaninov Rhapsody on a Theme of Paganini; Rimsky-Korsakov Capriccio Espagnol

Saturday 18th June 2016

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini William Tell – Overture; R.Strauss Horn Concerto No.2; Sibelius Symphony No.3

Saturday 1st October 2016

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Brandenburg Concerto No.6; Copland Clarinet Concerto; Rimsky-Korsakov Scheherazade

Saturday 26th November 2016

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro – Overture; Schumann Konzertstück for Four Horns and Orchestra; Mozart Requiem Mass

Saturday 11th March 2017

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Beethoven Symphony No.7; Brahms Piano Concerto No.2

Saturday 17th June 2017

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream – Overture; Ravel Mother Goose – Suite; Tchaikovsky Symphony No.4

Saturday 30th September 2017

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Elgar Sea Pictures; Nielsen Helios Overture; Britten Peter Grimes – Four Sea Interludes; G.Williams Sea Sketches

Saturday 25th November 2017

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin In the Steppes of Central Asia; Tchaikovsky Violin Concerto; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 10th March 2018

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Fanfare for the Common Man; Grieg Piano Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 16th June 2018

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Smetana Ma Vlast – Vltava; Mathias Serenade for Small Orchestra; Copland Appalachian Spring; Sibelius Symphony No.5

Saturday 22nd September 2018

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Fantasia and Fugue in C Minor (arr.Elgar); Lekeu Adagio for Strings; Schubert Symphony No. 4 ‘Tragic’; Elgar Enigma Variations

Saturday 24th November 2018

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák The Noonday Witch; Mendelssohn Violin Concerto; Berlioz Symphonie Fantastique

Saturday 9th March 2019

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin Prince Igor – Polovtsian Dances (Orchestral Version); Rachmaninov Piano Concerto No.3; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

Brighton and Hove Arts Orchestra
Saturday 16th June 2018

Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Suite for Variety Orchestra (Jazz Suite No.2) – Waltz No.2; Holst Suite in E Flat; Dvořák Cello Concerto – 1st movement; Copland Rodeo – Hoe-Down; Harrex Untitled 2017 (World Première); Nyman Time Lapse; Tchaikovsky The Nutcracker – Excerpts

Sunday 15th July 2018

Venue: Buckingham Park, Shoreham-by-Sea, West Sussex BN43 6HA
Times: Not advised
Programme: Not advised

Saturday 21st July 2018

Venue: The Level, 25 Ditchling Road, Brighton BN1 4SB
Times: Not advised
Programme: Not advised – Part of the Level Best Festival

Saturday 13th October 2018

Venue: Not advised
Times: 10.00am to 4.00pm Workshop
Programme: Workshop Day – programme TBC

Saturday 8th December 2018

Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert – with Amity Singers

Saturday 6th April 2019

Venue: All Saints’ Church, Church Hill, Patcham BN1 8YE
Times: 4.00pm concert
Programme: BHAO Wind Ensemble perform Gounod Petite Symphonie for Wind; Bernard Divertissement

Brighton and Hove Concert Orchestra
Saturday 2nd December 2017

Venue: Patcham Methodist Church Hall, Ladies Mile Road, Patcham, Brighton BN1 8TA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 14th April 2018

Venue: Patcham Methodist Church Hall, Ladies Mile Road, Patcham, Brighton BN1 8QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Sleeping Beauty – Waltz; Ketelbey Sanctuary of the Heart; Hamlisch Highlights from ‘A Chorus Line’; Sherman Mary Poppins – Music from the Film plus much more!

Saturday 7th July 2018

Venue: Patcham Methodist Church Hall, Ladies Mile Road, Patcham, Brighton BN1 8QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Easy Listening Light Music For a Summer’s Evening.

Saturday 20th October 2018

Venue: Bishop Hannington Memorial Church, Nevill Avenue, Hove BN3 7NH
Times: 7.30pm concert
Programme: Memorable Melodic Melodies from Stage and Screen

Saturday 8th December 2018

Venue: Ralli Hall, 81 Denmark Villas, Hove, East Sussex BN3 3TH
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Schonberg Les Misérables – Orchestral Selection; Lloyd-Webber Phantom of the Opera – Orchestral Selection; Schwartz Wicked – Orchestral Selection; Anderson The Waltzing Cat

Brighton Chamber Choir
Saturday 12th March 2016

Venue: St.Paul’s Church, West Street, Brighton BN1 2RS
Times: 6.30pm concert
Programme: From Darkness to Light

Saturday 14th May 2016

Venue: St.Barnabas’ Church, Sackville Road, Hove BN3 3HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Northern Highlights

Thursday 9th June 2016

Venue: Not advised
Times: 3.00pm concert
Programme: Elizabethan England – Music from Queen Elizabeth I’s era and Queen Elizabeth II’s coronation.

Saturday 19th November 2016

Venue: St.Paul’s Church, West Street, Brighton BN1 2RS
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Dixit Dominus; Mozart Missa Brevis in D K194 – with Linden Baroque String Ensemble

Saturday 18th March 2017

Venue: St.Paul’s Church, West Street, Brighton BN1 2RS
Times: 7.30pm concert
Programme: Ave Mater Dolorosa – A Programme of Marian music including Nail Stabat Mater and works by Mozart, Pärt, Liszt, Fauré, Parsons, Tavener, Lauridsen, Bruckner and Guerrero

Saturday 8th July 2017

Venue: St.Andrew’s Church, Waterloo Street, 11 Chapel Mews, Hove BN3 1AR
Times: 7.30pm concert
Programme: Water Night – with Resound Male Voice Choir

Saturday 9th December 2017

Venue: St.Paul’s Church, West Street, Brighton BN1 2RS
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Charpentier Messe de Minuit; Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël; Franck Psalm 150

Saturday 10th March 2018

Venue: St.Paul’s Church, West Street, Brighton BN1 2RS
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; Bach Motet ‘Komm, Jesu, Komm’; Mendelssohn Four Sacred Motets; Brahms Geistliches Lied; Rheinberger Abendlied

Saturday 16th June 2018

Venue: St.Nicholas Church, Dyke Road, Brighton BN1 3LJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 7th July 2018

Venue: BHASVIC, 205 Dyke Road, Hove BN3 6EG
Times: Not advised
Programme: Afternoon Tea Concert, to include works by Vaughan Williams and Parry

Saturday 8th December 2018

Venue: St.Paul’s Church, West Street, Brighton BN1 2RS
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Magnificat in D; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 23rd March 2019

Venue: St.Nicholas Church, Dyke Road, Brighton BN1 3LJ
Times: 7.30pm concert
Programme: C.Schumann Drei gemischte Chore; Brahms Requiem

Brighton Orpheus Choir
Saturday 7th December 2002

Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No. 6 ‘St.Nicholas Mass’; Schubert Magnificat plus Christmas music for choir, audience and orchestra

Saturday 25th March 2006

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Requiem; Rutter Psalmfest

Saturday 2nd December 2006

Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio

Saturday 24th March 2007

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: Not advised
Programme: Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Symphony No.40; Mozart Requiem Mass

Saturday 30th June 2007

Venue: Priory School Chapel, Mountfield Road, Lewes BN7 2XN
Times: Not advised
Programme: W.S.Bennett Come Live with Me; Rossini William Tell – Villagers’ Chorus; Elgar As Torrents in Summer; Mozart Ave Verum Corpus; Jenkyns The Owls; A.Gibbs Five Eyes; Traditional Afton Water (arr.Willcocks); Verdi Nabucco – Va, pensiero; Traditional Chatter with the Angels (arr.Collins); Bizet Carmen – Toreadors’ March; Traditional Yarmouth Fair (arr.Warlock & Gibbs); Traditional Manx Lullaby (arr.Dolloff); Stanford The Blue Bird; R.Rodgers Blue Moon (arr.Blackwell); Traditional Three American Songs (arr.Johnson); Kodály See the Gypsies; Harline Pinocchio – When You Wish Upon a Star; Traditional Old Macdonald Had a Farm (arr.Mitchell); Arlen Over the Rainbow (arr.Turner); Handel Messiah – Hallelujah Chorus – with Lewes Junior Choir

Saturday 7th July 2007

Venue: Varndean School, Balfour Road, Brighton BN1 6NP
Times: 7.30pm concert
Programme: W.S.Bennett Come Live with Me; Rossini William Tell – Villagers’ Chorus; Elgar As Torrents in Summer; Mozart Ave Verum Corpus; Jenkyns The Owls; A.Gibbs Five Eyes; Traditional Afton Water (arr.Willcocks); Verdi Nabucco – Va, pensiero; Traditional Chatter with the Angels (arr.Collins); Bizet Carmen – Toreadors’ March; Traditional Yarmouth Fair (arr.Warlock & Gibbs); Traditional Manx Lullaby (arr.Dolloff); Stanford The Blue Bird; R.Rodgers Blue Moon (arr.Blackwell); Traditional Three American Songs (arr.Johnson); Kodály See the Gypsies; Harline Pinocchio – When You Wish Upon a Star; Traditional Old Macdonald Had a Farm (arr.Mitchell); Arlen Over the Rainbow (arr.Turner); Handel Messiah – Hallelujah Chorus – with Lewes Junior Choir

Saturday 1st December 2007

Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah – with Musicians of All Saints Orchestra

Saturday 15th March 2008

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: Not advised
Programme: Elgar The Music Makers; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’ – Choral Finale

Saturday 28th June 2008

Venue: Priory School Chapel, Mountfield Road, Lewes BN7 2XN
Times: Not advised
Programme: ‘A Journey in Song’: to include Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; Bruckner Christus Factus Est; Seiber Three Hungarian Folk Songs; J.Strauss (I) Radetzky March; Bruckner Locus Iste; Kodály See the Gypsies; Eröd Viva la Musica; Porter Night and Day (arr.Carter); G.Turner Tequila Samba; Arlen Over the Rainbow (arr.Turner) – with Lewes Junior Choir

Saturday 5th July 2008

Venue: Varndean School, Balfour Road, Brighton BN1 6NP
Times: Not advised
Programme: ‘A Journey in Song’: to include Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; Bruckner Christus Factus Est; Seiber Three Hungarian Folk Songs; Bruckner Locus Iste; Kodály See the Gypsies; Eröd Viva la Musica; Genée Italian Salad (arr.Rowley); Porter Night and Day (arr.Carter); G.Turner Tequila Samba; Arlen Over the Rainbow (arr.Turner)

Saturday 6th December 2008

Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Mathias Sir Christèmas; Bruckner Locus Iste; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Lauridsen O Magnum Mysterium; Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Traditional Past Three O’Clock (arr.Rutter); Berlioz L’Enfance du Christ – The Shepherds’ Farewell; Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Willcocks); Rutter Nativity Carol; Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Rutter); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks) – with Musicians of All Saints Orchestra

Wednesday 10th December 2008

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Mathias Sir Christèmas; Bruckner Locus Iste; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Lauridsen O Magnum Mysterium; Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Traditional Past Three O’Clock (arr.Rutter); Berlioz L’Enfance du Christ – The Shepherds’ Farewell; Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Willcocks); Rutter Nativity Carol; Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Rutter); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks) – with Musicians of All Saints Orchestra

Saturday 21st March 2009

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: Not advised
Programme: Rutter Mass of the Children; Jenkins Sacred Songs; Jenkins Te Deum – with Musicians of All Saints Orchestra and members of Lewes Youth and Junior Choirs

Saturday 27th June 2009

Venue: Priory School Chapel, Mountfield Road, Lewes BN7 2XN
Times: Not advised
Programme: ‘A Breath of Fresh Air’ – to include Mendelssohn Six Songs to be Sung in the Open Air; Purcell Dido and Aeneas – Excerpts plus invigorating arrangements of folk and popular songs. With Lewes Youth Choir

Saturday 4th July 2009

Venue: Varndean School, Balfour Road, Brighton BN1 6NP
Times: Not advised
Programme: ‘A Breath of Fresh Air’ – to include Mendelssohn Six Songs to be Sung in the Open Air; Purcell Dido and Aeneas – Excerpts plus invigorating arrangements of folk and popular songs. With Varndean School Gospel Choir

Saturday 5th December 2009

Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: Not advised
Programme: Beethoven Mass in C; Britten A Ceremony of Carols; Handel Messiah – Hallelujah Chorus and more Christmas music – with Musicians of All Saints Orchestra

Saturday 20th March 2010

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: Not advised
Programme: Handel Israel in Egypt – with Musicians of All Saints Orchestra

Saturday 26th June 2010

Venue: Varndean School, Balfour Road, Brighton BN1 6NP
Times: Not advised
Programme: Brush Up your Shakespeare! Vaughan Williams In Windsor Forest; Bernstein West Side Story – Choral Medley; Porter Kiss Me Kate – Excerpts and various motets

Saturday 3rd July 2010

Venue: Henfield Hall, Coopers Way, off High Street, Henfield BN5 9DB
Times: 7.30pm concert
Programme: Brush Up your Shakespeare! Vaughan Williams In Windsor Forest; Bernstein West Side Story – Choral Medley; Porter Kiss Me Kate – Excerpts and various motets.

Saturday 27th November 2010

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah – with Musicians of All Saints Orchestra

Saturday 26th March 2011

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation – with Musicians of All Saints Orchestra

Saturday 2nd July 2011

Venue: Priory School Chapel, Mountfield Road, Lewes BN7 2XN
Times: Not advised
Programme: Britten Rejoice in the Lamb; Whitacre The Seal Lullaby; Traditional Ca’ the Yowes (arr.Vaughan Williams); Traditional Sourwood Mountain (arr.Rutter); Porter Let’s Do It (arr.Blackwell); J.F.Bridge The Goslings; Rutter The Wind in the Willows – Home is a Special Kind of Feeling; Banchieri Animal Counterpoint; Gilkyson Jungle Book – The Bare Necessities; Rutter The Reluctant Dragon – Let’s Begin Again; Traditional Old Macdonald Had a Farm (arr.Mitchell) – with Lewes Youth and Junior Choirs

Saturday 9th July 2011

Venue: Varndean School, Balfour Road, Brighton BN1 6NP
Times: Not advised
Programme: Britten Rejoice in the Lamb; Whitacre The Seal Lullaby; Traditional Ca’ the Yowes (arr.Vaughan Williams); Traditional Sourwood Mountain (arr.Rutter); Porter Let’s Do It (arr.Blackwell); J.F.Bridge The Goslings; Rutter The Wind in the Willows – Home is a Special Kind of Feeling; Banchieri Animal Counterpoint; Gilkyson Jungle Book – The Bare Necessities; Rutter The Reluctant Dragon – Let’s Begin Again; Traditional Old Macdonald Had a Farm (arr.Mitchell)

Saturday 26th November 2011

Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: Not advised
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 17th March 2012

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: Not advised
Programme: Bach Mass in B Minor – with Musicians of All Saints Orchestra

Saturday 30th June 2012

Venue: Varndean School, Balfour Road, Brighton BN1 6NP
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; German Merrie England – The Entrance of Queen Elizabeth; Bizet Carmen – Toreadors’ March; Verdi La Traviata – Matadors’ Chorus; Rutter Banquet Fugue; Britten Te Deum and Jubilate in C – Jubilate; King Henry VIII Pastime with Good Company; Handel Messiah – Hallelujah Chorus; Rutter This is the Day – with Brighton Youth Orchestra String Ensemble

Saturday 7th July 2012

Venue: Henfield Hall, Coopers Way, off High Street, Henfield BN5 9DB
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; German Merrie England – The Entrance of Queen Elizabeth; Bizet Carmen – Toreadors’ March; Verdi La Traviata – Matadors’ Chorus; Rutter Banquet Fugue; Britten Te Deum and Jubilate in C – Jubilate; King Henry VIII Pastime with Good Company; Handel Messiah – Hallelujah Chorus; Rutter This is the Day

Saturday 24th November 2012

Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn St.Paul

Saturday 23rd March 2013

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Vaughan Williams The Pilgrim’s Journey (arr.Douglas) – with Musicians of All Saints Orchestra

Saturday 6th July 2013

Venue: Varndean School, Balfour Road, Brighton BN1 6NP
Times: 7.30pm concert
Programme: Palestrina Spirito santo amore; Corner A Slumber did my Spirit Seal; Byrd Non nobis Domine; Traditional Pavane Arbeau (arr.Allen); Traditional Santa Maria (arr.Allen); Whitacre The Seal Lullaby; G.Turner Tequila Samba; Besig Flying Free; Vaughan Williams In Windsor Forest – Excerpts; Rutter Feel the Spirit; Traditional The Battle of Jericho (arr.Hunt); Traditional Wade in the Water (arr.Hunt); Horner Titanic – My Heart Will Go On; Menken The Little Mermaid – Under the Sea

Saturday 13th July 2013

Venue: Priory School Chapel, Mountfield Road, Lewes BN7 2XN
Times: 7.30pm concert
Programme: Palestrina Spirito santo amore; Whitacre The Seal Lullaby; Corner A Slumber did my Spirit Seal; G.Turner Tequila Samba; Vaughan Williams In Windsor Forest – Excerpts; Rutter Feel the Spirit – plus instrumental works

Saturday 7th December 2013

Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert Britten St.Nicolas; Ramirez Navidad Nuestra and more Christmas music – with Musicians of All Saints Orchestra

Saturday 5th April 2014

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: Not advised
Programme: Verdi Requiem – with Musicians of All Saints Orchestra

Saturday 5th July 2014

Venue: Varndean School, Balfour Road, Brighton BN1 6NP
Times: Not advised
Programme: The Greatest Choral Classics – to include Parry I Was Glad; Franck Panis Angelicus; Brahms Requiem – Wie lieblich sind deine Wohnungen; Schubert Deutsche Messe – Sanctus; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Gounod Ave Maria; Rachmaninov Vocalise (arr.Gritton); Offenbach Orpheus in the Underground (arr.Cantabile); Mozart Ave Verum Corpus; Swann Ill Wind

Saturday 12th July 2014

Venue: Priory School Chapel, Mountfield Road, Lewes BN7 2XN
Times: Not advised
Programme: The Greatest Choral Classics – to include Parry I Was Glad; Franck Panis Angelicus; Brahms Requiem – Wie lieblich sind deine Wohnungen; Schubert Deutsche Messe – Sanctus; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Gounod Ave Maria; Rachmaninov Vocalise (arr.Gritton); Offenbach Orpheus in the Underground (arr.Cantabile); Mozart Ave Verum Corpus; Swann Ill Wind

Saturday 22nd November 2014

Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: Not advised
Programme: Jenkins The Peacemakers – with Musicians of All Saints Orchestra, Brighton and Hove Youth and Junior Choirs and Lewes Youth Choir

Saturday 14th March 2015

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.30pm
Programme: Brahms Requiem – with Musicians of All Saints Orchestra

Saturday 4th July 2015

Venue: Varndean School, Balfour Road, Brighton BN1 6NP
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Horsley Slow Fresh Fount; Elgar As Torrents in Summer; Elgar Three Part Songs Op.18 – My Love Dwelt in a Northern Land; Hatton Stars of the Summer Night; W.S.Bennett Come Live with Me; Gershwin Porgy and Bess – Summertime (arr.Stickles); Offenbach Orpheus in the Underground (arr.Cantabile); Traditional Country Gardens (arr.Gritton); Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Chilcott); R. & Forrest G.Wright Kismet – Stranger in Paradise (arr.Gritton); Glover-Kind Beside the Seaside (arr.Carter); Traditional Shenandoah (arr.Erb); G.Turner Tequila Samba; Traditional Dry Bones (arr.Gritton)

Saturday 11th July 2015

Venue: Priory School Chapel, Mountfield Road, Lewes BN7 2XN
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Horsley Slow Fresh Fount; Elgar As Torrents in Summer; Elgar Three Part Songs Op.18 – My Love Dwelt in a Northern Land; Hatton Stars of the Summer Night; W.S.Bennett Come Live with Me; Gershwin Porgy and Bess – Summertime (arr.Stickles); Offenbach Orpheus in the Underground (arr.Cantabile); Traditional Country Gardens (arr.Gritton); Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Chilcott); R. & Forrest G.Wright Kismet – Stranger in Paradise (arr.Gritton); Glover-Kind Beside the Seaside (arr.Carter); Traditional Shenandoah (arr.Erb); G.Turner Tequila Samba; Traditional Dry Bones (arr.Gritton)

Saturday 12th December 2015

Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas concert, to include Vaughan Williams Hodie; Handel Messiah – Part 1 and introducing Orpheus Young Singers

Saturday 19th March 2016

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 18th June 2016

Venue: Varndean School, Balfour Road, Brighton BN1 6NP
Times: 7.30pm concert
Programme: Pastorale – to include Verdi Nabucco – Va, pensiero; R.Rodgers The Sound of Music – Climb every Mountain; Traditional Linden Lea plus madrigals and items sung by Orpheus Young Singers

Thursday 1st December 2016

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert – with Orpheus Young Singers

Saturday 3rd December 2016

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: To include Puccini Messa di Gloria; Rutter Gloria; Vivaldi Gloria RV589 – Gloria in excelsis Deo and other Christmas items

Saturday 25th March 2017

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Requiem – with Musicians of All Saints

Saturday 24th June 2017

Venue: Varndean School, Balfour Road, Brighton BN1 6NP
Times: Not advised
Programme: ‘How can I Keep from Singing?’ – including music by Morley, Mascagni, Mozart and more. With Orpheus Young Singers

Saturday 25th November 2017

Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Jephtha – with Musicians of All Saints, Lewes

Thursday 7th December 2017

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Charity Concert

Saturday 24th March 2018

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Mozart Ave Verum Corpus; Schubert Magnificat; Schubert Deutsche Messe – Sanctus; Haydn Insanae et Vanae Curae

Saturday 30th June 2018

Venue: Varndean School, Balfour Road, Brighton BN1 6NP
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer Concert – Programme to include music by Bruckner, Bruch, Barber, Bernstein and others.

Saturday 1st December 2018

Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio – with Musicians of All Saints

Thursday 6th December 2018

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.00pm concert
Programme: City Charity Concert

Saturday 30th March 2019

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Brighton Singers
Saturday 30th November 2013

Venue: St.Paul’s Church, West Street, Brighton BN1 2RS
Times: 6.00pm concert
Programme: To include Britten Hymn to St.Cecilia and works by Ireland and Vaughan Williams

Saturday 29th March 2014

Venue: St.Paul’s Church, West Street, Brighton BN1 2RS
Times: 6.00pm concert
Programme: Eastern European Choral Works by Gorecki, Kodaly, Dvorak, Pärt and Mushel

Sunday 29th June 2014

Venue: Chapel Royal, 164 North Street, Brighton BN1 1EA
Times: 5.00pm concert
Programme: Great American Songs

Sunday 22nd March 2015

Venue: St.Michael’s Church, 158 High Street, Lewes BN7 1XU
Times: 4.00pm concert
Programme: A Viennese Confection – music by Schumann, Haydn and Schubert

Saturday 20th June 2015

Venue: Sussex Barn, Court Garden Farm Vineyard, Ditchling BN6 8TH
Times: 7.300pm concert
Programme: Sparkling Summer Songs, including music by Vaughan Williams, Copland, Seiber and more

Sunday 6th December 2015

Venue: St.Paul’s Church, West Street, Brighton BN1 2RS
Times: 5.30pm concert
Programme: ‘Sunrise and Light’: to include Gjeilo Sunrise Mass; Whitacre Lux Aurumque; Elgar Serenade for Strings; R.R.Bennett Five Carols and music by Chesnokov, Chilcott and Biebl

Saturday 16th April 2016

Venue: St.Michael’s Church, 158 High Street, Lewes BN7 1XU
Times: 5.00pm concert
Programme: ‘Buon Viaggio! Destination Venice’: to include Carissimi Jephte and music by Sweelinck, Schütz, Gabrieli and Monteverdi

Sunday 26th June 2016

Venue: Sussex Barn, Court Garden Farm Vineyard, Ditchling BN6 8TH
Times: 6.00pm concert
Programme: American Choral Music

Saturday 10th December 2016

Venue: St.Nicholas Church, Dyke Road, Brighton BN1 3LJ
Times: 6.00pm concert
Programme: ‘Further than Heaven’: to include Poulenc Gloria; Chilcott The Making of the Drum; Stravinsky Mass; Britten A Ceremony of Carols

Sunday 26th March 2017

Venue: St.Paul’s Church, West Street, Brighton BN1 2RS
Times: 6.00pm concert
Programme: Victoria Tenebrae Responsories; D.Scarlatti Stabat Mater

Sunday 2nd July 2017

Venue: Sussex Barn, Court Garden Farm Vineyard, Ditchling BN6 8TH
Times: 6.00pm concert
Programme: ‘Blue Skies, Birds, The Bard’: to include Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare and music by Berlin, Morley, Coates and others

Sunday 24th September 2017

Venue: Sussex Barn, Court Garden Farm Vineyard, Ditchling BN6 8TH
Times: 5.00pm concert
Programme: ‘Blue Skies, Birds, The Bard Returns’: To include Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare and works by Berlin, Morley, Coates and others.

Sunday 10th December 2017

Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: 5.30pm concert
Programme: Radiant Light – A Programme of Seasonal Choral Music, to include Chilcott Canticles of Light and works by Mozart, Palestrina, Praetorius, Sweelinck, Bax and Mathias.

Sunday 18th March 2018

Venue: St.Paul’s Church, West Street, Brighton BN1 2RS
Times: 5.30pm concert
Programme: Tippett A Child of our Time – Spirituals; Mozart Vesperae Solennes de Confessore and choral arrangements of Gershwin Songs

Sunday 1st July 2018

Venue: Sussex Barn, Court Garden Farm Vineyard, Ditchling BN6 8TH
Times: 6.00pm concert
Programme: Midsommar – folk songs in Swedish, plus works by Gjeilo, Chilcott, Whitacre and Lindberg

Saturday 20th October 2018

Venue: Brighton Unitarian Church, New Road, Brighton BN1 1UF
Times: 2.30pm to 5.30pm Workshop
Programme: Classical Voice Masterclass

Sunday 9th December 2018

Venue: St.Paul’s Church, West Street, Brighton BN1 2RS
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas programme, to include Chilcott Twelve Days of Christmas and works by Handel, Tallis and Warlock

Sunday 24th March 2019

Venue: St.Nicholas Church, Dyke Road, Brighton BN1 3LJ
Times: 5.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Dvořák Mass in D

Brockham Choral Society
Saturday 20th May 2006

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: Not advised
Programme: Beethoven Meeresstille und Glückliche Fahrt; Beethoven Mass in C; Vaughan Williams The Wasps – Overture; Vaughan Williams Toward the Unknown Region

Saturday 9th December 2006

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: Not advised
Programme: Purcell Chaconne in G Minor; Mozart Vesperae Solennes de Confessore – Laudate Dominum; Schubert Mass in G; Mozart Requiem Mass

Saturday 17th March 2007

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: Not advised
Programme: Handel Concerto Grosso Op.3 No.3; Purcell Rejoice in the Lord Alway; Purcell Come Ye Sons of Art; Handel Dixit Dominus

Saturday 19th May 2007

Venue: St.Paul’s Church, St.Paul’s Road West, Dorking, RH4 2HT
Times: Not advised
Programme: An Evening at the Opera Donizetti Lucia di Lammermoor – Wedding Chorus; Purcell Dido and Aeneas – Lament and Final Chorus; Verdi Il Trovatore – Soldiers’ Chorus; Leoncavallo I Pagliacci – Bell Chorus; Handel Rodelinda – Dove sei; Bizet Carmen – Habanera; Handel Alcina – Chorus of the Enchanted Islanders; Mozart Die Zauberflöte – Priests’ Chorus; Handel Semele – Wheree’er you Walk; Verdi Nabucco – Va, pensiero; Genée Italian Salad (arr.Rowley)

Saturday 8th December 2007

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: Not advised
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 15th March 2008

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: Not advised
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Allegri Miserere; Jenkins The Armed Man

Saturday 17th May 2008

Venue: St.Paul’s Church, St.Paul’s Road West, Dorking, RH4 2HT
Times: Not advised
Programme: King Henry VIII Pastime with Good Company; Traditional Linden Lea (arr.Vaughan Williams); Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Vaughan Williams); Traditional Loch Lomond (arr.Vaughan Williams); Vaughan Williams Five Mystical Songs; Barnby Sweet and Low; Sullivan The Long Day Closes; Coward London Pride; Coward Words and Music; Coward I’m Mad about the Boy; Halley Soldier, Soldier; Halley The Bailiff’s Daughter; Lloyd-Webber Cats – A Choral Suite

Saturday 28th March 2009

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 30th May 2009

Venue: St.Paul’s Church, St.Paul’s Road West, Dorking, RH4 2HT
Times: 7.30pm concert
Programme: ‘Stars and Stripes’ – showcasing music from the USA, including Bernstein West Side Story – Choral Medley; Loesser Guys and Dolls – Excerpts and music by Gershwin, Copland, Berlin and Kern

Saturday 5th December 2009

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 27th March 2010

Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Symphony No.4; Brahms Requiem

Saturday 20th November 2010

Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 16th April 2011

Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 24th November 2012

Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: Not advised
Programme: Jenkins Stabat Mater

Saturday 8th June 2013

Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: Not advised
Programme: Lambert The Rio Grande; Saint-Saëns Carnival of the Animals; Orff Carmina Burana

Saturday 5th April 2014

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: Not advised
Programme: Bach Magnificat in D; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Saturday 7th June 2014

Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: Not advised
Programme: Archer The Gallant Knight (World Première); Jenkins The Armed Man

Saturday 12th March 2016

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry I Was Glad; Parry Songs of Farewell; Stanford Three Motets – Justorum Animae; Stanford Songs of the Fleet; Ireland Greater Love; Assersohn Dwell on the Beauty; Assersohn High Flight; Vaughan Williams Five Mystical Songs

Saturday 12th November 2016

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.30pm concert
Programme: For the Fallen: To include Ireland Greater Love; Assersohn In Flanders Fields; Britten War Requiem – Agnus Dei; Elgar The Spirit of England – For the Fallen; Guest For the Fallen; Saint-Saëns Requiem

Saturday 18th March 2017

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times:
Programme: To include Puccini Messa di Gloria; Verdi Nabucco – Va, pensiero; Puccini Madam Butterfly – Humming Chorus; Bizet Carmen – Habanera; Bizet Les Pêcheurs de Perles – Au fond du temple saint; Donizetti Lucia di Lammermoor – Wedding Chorus

Saturday 11th November 2017

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Duruflé Requiem and music by Fauré

Saturday 9th December 2017

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 5.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 24th March 2018

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams The Lark Ascending; Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

Saturday 9th June 2018

Venue: St.Paul’s Church, St.Paul’s Road West, Dorking, RH4 2HT
Times: 7.30pm concert
Programme: ‘Tea at the Ritz’ – songs from the 20s, 30s and 40s

Saturday 1st December 2018

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Britten St.Nicolas and other Christmas music. With Farnham Youth Choir

Saturday 6th April 2019

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Stabat Mater

Bromley Concert Band
Saturday 2nd June 2018

Venue: St.Andrew’s Church, Sandhurst Road, Catford SE6 1XD
Times: 7.00pm concert
Programme: Movies and Musicals

Sunday 1st July 2018

Venue: Sir Henry Wellcome Bandstand, Central Park, Dartford DA1 1EU
Times: 2.00pm performance
Programme: Not advised

Sunday 5th August 2018

Venue: Greenwich Park Bandstand, Great Cross Ave, Greenwich, London SE10 8QY
Times: 3.00pm performance
Programme: Not advised

Saturday 20th October 2018

Venue: St.John the Evangelist Church, Park Road, Bromley BR1 3HJ
Times: Not advised
Programme: Not advised

Sunday 2nd December 2018

Venue: Leeds Castle, nr. Maidstone, Kent ME17 1PL
Times: Not advised
Programme: Performing at Leeds Castle Christmas Market

Friday 14th December 2018

Venue: Bromley Common Methodist Church, Bloomfield Road, Bromley BR2 9RZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Anderson Sleigh Ride; Anderson Christmas Festival; Silvestri Polar Express – Music from the Film plus audience carols

Bromley Oecumenical Singers
Saturday 19th November 2016

Venue: St.Augustine’s Church, Southborough Lane, Bromley, BR2 8BQ
Times: Afternoon rehearsal, Evening concert
Programme: Jenkins The Armed Man

Saturday 18th March 2017

Venue: St.Augustine’s Church, Southborough Lane, Bromley, BR2 8BQ
Times: Afternoon rehearsal, Evening concert
Programme: Chilcott A Little Jazz Mass; Rutter Magnificat

Saturday 8th July 2017

Venue: Our Lady of the Crays, 312 High Street, St.Mary Cray BR5 4AR
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: ‘Jazz, Rhythm and Blues’

Saturday 18th November 2017

Venue: St.Augustine’s Church, Southborough Lane, Bromley, BR2 8BQ
Times: Afternoon rehearsal, Evening concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Vaughan Williams Toward the Unknown Region

Saturday 17th March 2018

Venue: St.Augustine’s Church, Southborough Lane, Bromley, BR2 8BQ
Times: Afternoon rehearsal, 7.45pm concert
Programme: 30th Anniversary Concert, including British music from Purcell to Rutter

Saturday 14th July 2018

Venue: Our Lady of the Crays, 312 High Street, St.Mary Cray BR5 4AR
Times: Afternoon rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Music from Stage and Screen

Saturday 24th November 2018

Venue: St.Augustine’s Church, Southborough Lane, Bromley, BR2 8BQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Mass of the Children; Stanford Te Deum and Jubilate in B Flat Major; B.Harwood Magnificat and Nunc Dimittis in E Minor

Saturday 23rd March 2019

Venue: St.Augustine’s Church, Southborough Lane, Bromley, BR2 8BQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Stabat Mater; Gounod St.Cecilia Mass

Bromley Philharmonic Choir
Saturday 7th April 2001

Venue: St.John’s United Reformed Church, Lynwood Grove, Orpington BR6 0BG
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Mass in C; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’ – Choral Finale

Saturday 9th June 2001

Venue: Bromley Common Methodist Church, 101 Bromley Common, Bromley BR2 9HP
Times: 7.30pm concert
Programme: Sullivan The Pirates of Penzance (Concert Performance)

Saturday 27th October 2001

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’

Saturday 10th November 2001

Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’

Saturday 15th December 2001

Venue: Trinity United Reformed Church, Freelands Road, Bromley BR1 3AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert

Saturday 13th April 2002

Venue: Trinity United Reformed Church, Freelands Road, Bromley BR1 3AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Festival Te Deum; Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 15th June 2002

Venue: St.John’s United Reformed Church, Lynwood Grove, Orpington BR6 0BG
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs from the Shows – a concert of choral and vocal works from the West End and Broadway

Sunday 1st December 2002

Venue: Churchill Theatre, High Street, Bromley BR1 1HA
Times: 7.00pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 21st December 2002

Venue: Trinity United Reformed Church, Freelands Road, Bromley BR1 3AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Traditional Sussex Carol (arr.Willcocks); Traditional Infant Holy, Infant Lowly (arr.Willcocks); Traditional I Saw Three Ships (arr.Willcocks); Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Ord Adam Lay Ybounden; Traditional In Dulci Jubilo (arr.Pearsall); Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Handel Messiah – Highlights; Traditional While Shepherds watched their Flocks by Night; Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Traditional The Holly and the Ivy (arr.Gardner); K.Davis The Carol of the Drum; Traditional The Gloucestershire Wassail (arr.Vaughan Williams); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Anderson Sleigh Ride; Berlin White Christmas (arr.MacCarthy); Traditional The First Nowell (arr.Willcocks); Traditional A Merry Christmas (arr.Warrell)

Saturday 5th April 2003

Venue: St.John’s United Reformed Church, Lynwood Grove, Orpington BR6 0BG
Times: 7.30pm concert
Programme: Morley Now is the Month of Maying; Stanford The Blue Bird; Gibbons The Silver Swan; Hassler Tanzen und Springen; Wilbye Weep, Weep mine Eyes; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – My Spirit Sang All Day; Bach Cantata No.140 ‘Wachet Auf!’; Rutter Psalmfest

Saturday 21st June 2003

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.30pm concert
Programme: Sullivan The Gondoliers – Excerpts; Sullivan The Yeomen of the Guard – Excerpts

Saturday 15th November 2003

Venue: Trinity United Reformed Church, Freelands Road, Bromley BR1 3AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Stabat Mater

Saturday 13th December 2003

Venue: St.John’s United Reformed Church, Lynwood Grove, Orpington BR6 0BG
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry Welcome Yule; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Walton What Cheer?; Britten Hymn to the Virgin; Warlock Benedicamus Domino; Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Willcocks); Traditional Il est Né, le Divin Enfant (arr.Todd); M.Praetorius Quem pastores laudavere; Traditional On Christmas Day (arr.Sargent); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks); Rauscher Carol of the Bells; Thiman The Bell Carol; Fletcher Ring Out, Wild Bells; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Tavener The Lamb; Swayne The Two Nowells; Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Lehrer A Christmas Carol (arr.Coronel); Watson The Twelve Days of Christmas; H. & Blane R.Martin Have Yourself a Merry Christmas (arr.Schmutte); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Holst In the Bleak Midwinter (arr.Bertalot)

Saturday 3rd April 2004

Venue: Trinity United Reformed Church, Freelands Road, Bromley BR1 3AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Seasons – Spring; Mozart Requiem Mass

Saturday 19th June 2004

Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 7.30pm concert
Programme: An Evening with Andrew Lloyd-Webber

Sunday 21st November 2004

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro – Overture; Rossini Il Barbiere di Siviglia – Largo al Factotum; Verdi Nabucco – Va, pensiero; Puccini Gianni Schicchi – O mio babbino caro; Gounod Faust – Soldiers’ Chorus; Bizet Les Pêcheurs de Perles – Au fond du temple saint; Mascagni Cavalleria Rusticana – Easter Hymn; Puccini Turandot – Nessun Dorma; Verdi Aida – Grand March; Orff Carmina Burana

Saturday 18th December 2004

Venue: St.John’s United Reformed Church, Lynwood Grove, Orpington BR6 0BG
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert – Carols for Choir and Audience

Saturday 9th April 2005

Venue: Trinity United Reformed Church, Freelands Road, Bromley BR1 3AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Christ on the Mount of Olives; Schumann Requiem

Saturday 25th June 2005

Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Britten Five Flower Songs; Vaughan Williams Serenade to Music and arrangements of folk songs and Beatles numbers.

Saturday 5th November 2005

Venue: Trinity United Reformed Church, Freelands Road, Bromley BR1 3AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Duruflé Requiem

Saturday 17th December 2005

Venue: St.John’s United Reformed Church, Lynwood Grove, Orpington BR6 0BG
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Britten A Ceremony of Carols and carols for choir and audience

Saturday 25th March 2006

Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Purcell Dido and Aeneas

Saturday 17th June 2006

Venue: St.John’s United Reformed Church, Lynwood Grove, Orpington BR6 0BG
Times: 7.30pm concert
Programme: Choral Arrangements of music by Duke Ellington, Cole Porter and George Gershwin

Sunday 26th November 2006

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man

Saturday 16th December 2006

Venue: St.John’s United Reformed Church, Lynwood Grove, Orpington BR6 0BG
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry Welcome Yule; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Traditional Sussex Carol (arr.Willcocks); Rutter Christmas Lullaby; T.Taylor Hymn for Christmas Day; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Handel Messiah – Highlights; Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Warlock Bethlehem Down; Warlock Balulalow; Britten A Ceremony of Carols – Deo Gracias; Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Lehrer A Christmas Carol (arr.Coronel); Clark While Shepherds Watched; Traditional A Merry Christmas (arr.Warrell); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Darke In the Bleak Midwinter

Saturday 24th March 2007

Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Chandos Anthem No.11 ‘Let God Arise’; Mozart Exsultate Jubilate; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 16th June 2007

Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Chart Classics – music by Abba, The Beach Boys, The Bee Gees, The Beatles, Queen and more…

Saturday 3rd November 2007

Venue: Trinity United Reformed Church, Freelands Road, Bromley BR1 3AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Music Makers; Dvořák Mass in D

Sunday 9th December 2007

Venue: St.John’s United Reformed Church, Lynwood Grove, Orpington BR6 0BG
Times: 6.00pm concert
Programme: Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Traditional I Saw Three Ships (arr.Willcocks); Traditional Rocking (arr.Willcocks); Berlioz L’Enfance du Christ – The Shepherds’ Farewell; Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Willcocks); Bach Cantata No.191 ‘Gloria in Excelsis Deo’; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Traditional The Gloucestershire Wassail (arr.Vaughan Williams); Tavener The Lamb; Swayne The Two Nowells; Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Styne Let it Snow! Let it Snow! Let it Snow! (arr.Hanson); Humperdinck Hänsel und Gretel – Evening Prayer (arr.Coronel); Watson The Twelve Days of Christmas; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Holst In the Bleak Midwinter (arr.Bertalot)

Saturday 29th March 2008

Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘Ruy Blas’; Mendelssohn Lauda Sion; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’

Saturday 14th June 2008

Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Thiman Songs of England; Vaughan Williams In Windsor Forest; Parry Blest Pair of Sirens and shorter works by Vaughan Williams, Elgar and Moeran

Sunday 12th October 2008

Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Slavonic Dances Op.46 – Selection; Dvořák Te Deum; Puccini Messa di Gloria

Sunday 7th December 2008

Venue: St.John’s United Reformed Church, Lynwood Grove, Orpington BR6 0BG
Times: 7.00pm concert
Programme: Traditional Rejoice and be Merry (arr.Jacques); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Traditional Sussex Carol (arr.Willcocks); Traditional The Holly and the Ivy (arr.Thorn); Goss See Amid the Winter Snow (arr.Willcocks); Traditional While Shepherds watched their Flocks by Night; Traditional In Dulci Jubilo (arr.Jacques); Traditional Coventry Carol (arr.Shaw); C.A.Gibbs While the Shepherds were Watching; Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Lake I Believe in Father Christmas (arr.Rathbone); Blake The Snowman – Walking in the Air; Holder Merry Christmas, Everybody (arr.Rathbone); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks); Thiman The Bell Carol; Rice Peace by Upon You; Pierpoint Jingle Bells (arr.Geehl); Traditional The First Nowell (arr.Willcocks); Darke In the Bleak Midwinter

Sunday 5th April 2009

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Sunday 31st May 2009

Venue: St.John the Evangelist Church, Park Road, Bromley BR1 3HJ
Times: 2.00pm Workshop, 7.30pm informal performance
Programme: Haydn The Creation

Thursday 16th July 2009

Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Chart Favourites, Show Favourites, including R.Rodgers Rodgers and Hammerstein on Broadway (arr.Huff); Schonberg Les Misérables – Choral Medley (arr.Lojeski) and music by The Beach Boys, Abba, Queen, and Andrew Lloyd-Webber, among others

Saturday 24th October 2009

Venue: Trinity United Reformed Church, Freelands Road, Bromley BR1 3AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Liszt Missa Choralis; Rutter Magnificat

Sunday 6th December 2009

Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert with carols for choir and audience

Saturday 17th April 2010

Venue: St.Clement Danes Church, The Strand, London WC2R 1DH
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion – with Bromley Youth Music Trust Adult Choir and Bromley Youth Chamber Orchestra

Saturday 3rd July 2010

Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 3.00pm concert
Programme: Picnic Concert, including music by Handel, Brahms, Fauré, Cole Porter, Bernstein, Finzi, Queen, Abba, Mendelssohn, Mozart, Rutter, Elgar and more!

Sunday 7th November 2010

Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.00pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle; Mozart Misericordias Domini

Saturday 11th December 2010

Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, including Britten A Ceremony of Carols and carols for choir and audience

Saturday 2nd April 2011

Venue: St.Augustine’s Church, Southborough Lane, Bromley, BR2 8BQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn St.Paul

Saturday 11th June 2011

Venue: St.John the Evangelist Church, Park Road, Bromley BR1 3HJ
Times: 2.30pm Workshop, 7.30pm Performance
Programme: Come and Sing Mozart Requiem and Ave Verum Corpus

Saturday 2nd July 2011

Venue: St.Mary’s Church, College Road, Bromley BR1 3QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Folk Music Traditional and Modern Traditional Afton Water (arr.Willcocks); Traditional Loch Lomond (arr.Vaughan Williams); Traditional Faithful Johnny (arr.Byrt); Traditional The Keel Row (arr.Byrt); Traditional The Oak and the Ash (arr.Bairstow); Traditional Greensleeves (arr.Vaughan Williams); Traditional Sakura (arr.Chilcott); Traditional Early One Morning (arr.Willcocks); Traditional My Sweetheart’s Like Venus (arr.Holst); Traditional O Waly Waly (arr.Rutter); Traditional Dashing Away with the Smoothing Iron (arr.Rutter); Traditional The British Grenadiers; Traditional Hush Little Baby (arr.Chilcott); Traditional House of the Rising Sun (arr.Chilcott); Traditional Shenandoah; Traditional Waltzing Matilda (arr.Chilcott)

Sunday 16th October 2011

Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Magnificat; Fauré Requiem

Sunday 11th December 2011

Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert, including Finzi In Terra Pax and carols for Choir and Audience

Saturday 10th March 2012

Venue: St.Augustine’s Church, Southborough Lane, Bromley, BR2 8BQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Pergolesi Stabat Mater; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 27th October 2012

Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) – Excerpts; Mussorgsky Songs and Dances of Death; Cui Magnificat; Glinka Russlan and Ludmilla – Russlan’s Aria; Tchaikovsky Liturgy of St.John Chrysostom – Cherubic Hymn; Tchaikovsky Liturgy of St.John Chrysostom – Tebe Poem; Tchaikovsky Liturgy of St.John Chrysostom – Dostoyno Yest; Tchaikovsky Liturgy of St.John Chrysostom – Khvalite Gospoda

Sunday 9th December 2012

Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.00pm concert
Programme: Carol Concert, including Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols

Saturday 9th March 2013

Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Mass in C; Haydn Mass No.13 ‘Schöpfungsmesse’

Saturday 8th June 2013

Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Lambert The Rio Grande; Hurd Mrs.Beeton’s Book of Household Management; Tippett A Child of our Time – Spirituals

Saturday 19th October 2013

Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten St.Nicolas; Britten Gloriana – Choral Dances; Britten Antiphon

Sunday 8th December 2013

Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert: Traditional I Saw Three Ships (arr.Willcocks); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Joubert Torches; Tavener The Lamb; Rutter What Sweeter Music; Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); J.Willcocks On This Day, Rejoice; Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Traditional Unto Us is born a Son (arr.Willcocks); Mackintosh Nativitie (World Première); Traditional In Sussex Jubilo (arr.Mackintosh and Robinson); Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Pierpoint Jingle Bells (arr.Thorn); Rutter Dormi Jesu; Marks Rockin’ Around the Christmas Tree; Traditional The First Nowell (arr.Willcocks); Darke In the Bleak Midwinter

Sunday 30th March 2014

Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Poulenc Gloria; Rutter Requiem

Saturday 31st May 2014

Venue: St.John the Evangelist Church, Park Road, Bromley BR1 3HJ
Times: 10.00am Workshop
Programme: Workshop on the music of Bob Chilcott, led by the composer

Saturday 14th June 2014

Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Chilcott A Little Jazz Mass; Chilcott Aesop’s Fables; Chilcott Jazz Folksongs for Choirs

Sunday 2nd November 2014

Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.00pm concert
Programme: Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Vaughan Williams The Old Hundredth; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – Clear and Gentle Stream; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – I Praise the Tender Flower; Finzi Seven Poems of Robert Bridges – My Spirit Sang All Day; Finzi Magnificat

Sunday 7th December 2014

Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 18th April 2015

Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Ode for St.Cecilia Day; Handel Coronation Anthems

Sunday 21st June 2015

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Orff Carmina Burana; Jenkins Gloria

Saturday 17th October 2015

Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Eugene Onegin – Waltz Scene; Tchaikovsky Eugene Onegin – Chorus of the Peasant Girls; Tchaikovsky Eugene Onegin – Prince Gremin’s Aria; Rimsky-Korsakov Mlada – Procession of the Nobles; Mussorgsky Boris Godunov – Coronation Scene; Borodin Prince Igor – Polovtsian Dances; Mussorgsky St.Nicholas Mass (arr.Lane)

Sunday 13th December 2015

Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 2nd April 2016

Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 18th June 2016

Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs from the Movies, including Barry James Bond – Choral Medley; John The Lion King – Choral Medley; Arlen Over the Rainbow (arr.Turner); Porter Night and Day (arr.Carter); Porter Let’s Do It (arr.Blackwell); Conrad The Continental (arr.Blackwell) plus Disney favourites and songs from Mamma Mia

Sunday 6th November 2016

Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 2pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Mozart Misericordias Domini; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’

Sunday 11th December 2016

Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 2pm rehearsal, 7.00pm concert
Programme: Carols and Seasonal Music: Traditional I Saw Three Ships (arr.Willcocks); Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Traditional Rejoice and be Merry (arr.Jacques); Ebeling All My Heart this Night Rejoices; Ord Adam Lay Ybounden; Traditional The First Nowell (arr.Willcocks); McDowall Christus Natus Est; Traditional While Shepherds watched their Flocks by Night; Goss See Amid the Winter Snow (arr.Willcocks); Rutter Christmas Lullaby; Chilcott For Him All Stars have Shone; Traditional Away in a Manger (arr.Jacques); L.Cohen Hallelujah; Shayne Do You Hear what I Hear? (arr.Rathbone); Blake The Snowman – Walking in the Air; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Darke In the Bleak Midwinter

Saturday 25th March 2017

Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 2pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Monteverdi Selva Morale e Spirituale – Magnificat a 4v; Pergolesi Stabat Mater; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 17th June 2017

Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Songs from the Musicals R.Rodgers Rodgers and Hammerstein on Broadway (arr.Huff); Loesser Guys and Dolls – Medley; Orbach The Fantasticks – Try to Remember (arr.Thorn); Bernstein West Side Story – Choral Medley; Lloyd-Webber Andrew Lloyd-Webber: A Concert Celebration (arr.Brymer); Schonberg Les Misérables – Choral Medley (arr.Lojeski)

Saturday 14th October 2017

Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Buxtehude Magnificat; Mendelssohn Verleih uns Frieden; Brahms Ach, arme Welt; Brahms Geistliches Lied; Bruckner Christus Factus Est; Bruckner Os Justi; Bruckner Locus Iste; Hassler Dixit Maria; Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’

Sunday 10th December 2017

Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert: Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Wood); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Traditional Infant Holy, Infant Lowly (arr.Willcocks); Traditional Past Three O’Clock (arr.Rutter); Rutter Shepherd’s Pipe Carol; Traditional While Shepherds watched their Flocks by Night; Remfry Alleluia! A New Work is Come on Hand; Thorn Lullay My Liking (World Première); Howells Here is the Little Door; Gruber Silent Night; Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Larson Tidings of Comfort and Joy!; Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Head The Little Road to Bethlehem; Anderson Sleigh Ride; Herman We Need a Little Christmas; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Darke In the Bleak Midwinter

Sunday 11th March 2018

Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.00pm concert
Programme: Jenkins I’ll Make Music; Jenkins Songs of Sanctuary – Adiemus; Rutter Five Childhood Lyrics – Matthew, Mark, Luke and John; Lauridsen Les Chansons des Roses – Dirait-on; Lauridsen Nocturnes – Sure on this Shining Night; R.Thompson Frostiana – The Road Not Taken; R.Thompson Frostiana – Choose Something Like a Star; Chilcott The Bird of Dawning; Todd It was a Lover and his Lass; Whitacre The Seal Lullaby; Rutter The Sprig of Thyme – Afton Water; McDowall A Fancy of Folksongs – O No, John; Goodall Psalm 23; Goodall Theme Academy; Chilcott Irish Blessing

Sunday 24th June 2018

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: Not advised
Programme: To include Butterworth A Shropshire Lad; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Parry Blest Pair of Sirens; Walton Belshazzar’s Feast

Saturday 27th October 2018

Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 15th December 2018

Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Traditional Up! Good Christian Folk and Listen (arr.Woodward); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Traditional Unto Us is born a Son (arr.Willcocks); Traditional The Holly and the Ivy (arr.Jacques); Traditional Sussex Carol (arr.Willcocks); Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Rutter Christmas Lullaby; Adam O Holy Night; Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Willcocks); Whitbourn Missa Carolae; Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Javits Santa Baby (arr.); Cogan Never do a Tango with an Eskimo; Traditional Good King Wenceslas (arr.Willcocks); Darke In the Bleak Midwinter

Saturday 23rd March 2019

Venue: St George’s Church, Bickley Park Road, Bickley, BR1 2BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Requiem; Duruflé Requiem

Bromley Symphony Orchestra
Saturday 20th January 2001

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Bernstein On the Town – Three Dance Episodes; Copland El Salón México; R.Strauss Also Sprach Zarathustra

Saturday 3rd March 2001

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Dvořák Cello Concerto; Suk Asrael Symphony

Saturday 19th May 2001

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Ravel Mother Goose – Suite; Wagner Götterdämmerung – Dawn; Wagner Götterdämmerung – Siegfried’s Rhine Journey; Wagner Götterdämmerung – Siegfried’s Funeral March; Wagner Götterdämmerung – Brunnhilde’s Immolation Scene; Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune

Saturday 10th November 2001

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Tchaikovsky Capriccio Italien; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’; Holst The Perfect Fool; Respighi Pines of Rome

Saturday 19th January 2002

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Haydn Sinfonia Concertante; Bruckner Symphony No.4

Saturday 9th March 2002

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Schumann Konzertstück for Four Horns and Orchestra; Janáček Taras Bulba; Dvořák Symphony No.5

Saturday 18th May 2002

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Connell The Flower Will Bloom (World Première); Nielsen Violin Concerto; Mahler Symphony No. 1

Saturday 9th November 2002

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Beethoven Piano Concerto No.3; Walton Symphony No.1

Saturday 18th January 2003

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Copland Clarinet Concerto; Kodály Háry János Suite; Rachmaninov Symphony No.1

Saturday 22nd March 2003

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Verdi Les Vêpres Siciliennes – Overture; Berlioz Roméo et Juliette – Excerpts; Arnold Symphony No.5

Saturday 17th May 2003

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Walton Coronation March ‘Orb and Sceptre’; Shostakovich Suite for Variety Orchestra (Jazz Suite No.2); Gershwin An American in Paris; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 8th November 2003

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Khachaturian Spartacus – Adagio; Tchaikovsky Swan Lake – Suite; Stravinsky The Firebird (1911)

Saturday 24th January 2004

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Sibelius Symphony No.7; Nielsen Flute Concerto; Beethoven Symphony No.2

Saturday 20th March 2004

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Dvořák Serenade for Strings; Wagner Wesendonck Lieder; Vaughan Williams Symphony No.3 ‘Pastoral’

Saturday 15th May 2004

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Franck Le Chausseur Maudit; Bruch Scottish Fantasy; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 13th November 2004

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Mozart Symphony No.39; R.Strauss Ein Heldenleben

Saturday 22nd January 2005

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Walton Overture ‘Scapino’; Bliss Checkmate – Suite; Elgar Falstaff

Saturday 19th March 2005

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla – Overture; Tippett Ritual Dances from A Midsummer Marriage; Schubert Symphony No. 9 ‘Great C Major’

Saturday 14th May 2005

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Le Corsaire’; Brahms Violin Concerto; Prokofiev Symphony No.5

Saturday 19th November 2005

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Mahler Symphony No. 3

Saturday 21st January 2006

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Sibelius Pohjola’s Daughter; Shostakovich Violin Concerto No.1; Tchaikovsky The Nutcracker – Act 2

Saturday 11th March 2006

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Bach Fantasia and Fugue in C Minor (arr.Elgar); Payne Spring’s Shining Wake; Elgar Symphony No.3 (realised Payne)

Saturday 20th May 2006

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Grieg Peer Gynt – Suite No.1: Excerpts; Grieg Peer Gynt – Suite No.2: Excerpts; Mozart Horn Concerto No.3; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 11th November 2006

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: R.Strauss Don Juan; Mozart Piano Concerto No.23; Shostakovich Symphony No.10

Saturday 20th January 2007

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Wagner Rienzi – Overture; Arnold Little Suite for Orchestra No.1; Haydn Trumpet Concerto; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 10th March 2007

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Bliss Violin Concerto; Brahms Symphony No.1

Saturday 19th May 2007

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Berlioz Les Troyens – Royal Hunt and Storm; Mozart Le Nozze di Figaro – Suite for Wind Instruments (arr.Wendt); Leoncavallo I Pagliacci – Prologue; Wagner Die Walküre – Ride of the Valkyries; Wagner Die Walküre – Act 3: Excerpts

Sunday 10th June 2007

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 10.30am Workshop, followed by an informal performance at 6pm
Programme: Workshop Day on Stravinsky The Rite of Spring

Saturday 17th November 2007

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Delius A Village Romeo and Juliet – Walk to the Paradise Garden; Bloch Schelomo; Elgar Symphony No.2

Saturday 19th January 2008

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Schubert Rosamunde Incidental Music – Overture; R.Strauss Duett-Concertino; Bruckner Symphony No.7

Saturday 8th March 2008

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Dvořák The Noonday Witch; Mendelssohn Violin Concerto; Tchaikovsky Symphony No.4

Saturday 17th May 2008

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Bax Tintagel; Arnold Suite from ‘The Inn of the Sixth Happiness’; Holst Planets Suite – with the Choir of Newstead Woods School

Sunday 22nd June 2008

Venue: Bishop Justus CE School, Magpie Hall Lane, Bromley BR2 8HZ
Times: 10.30am Workshop, followed by an informal performance at 6.10pm
Programme: Workshop Day on R.Strauss Alpine Symphony

Saturday 15th November 2008

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm performance
Programme: Tchaikovsky Overture ‘Hamlet’; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Rimsky-Korsakov Scheherazade

Saturday 24th January 2009

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm performance
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Ravel Rapsodie Espagnole; Rodrigo Concierto de Aranjuez; Respighi Feste Romane

Saturday 21st March 2009

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm performance
Programme: Mahler Symphony No. 9

Saturday 16th May 2009

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm performance
Programme: Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’; Mozart Flute Concerto No.1 in G; R.Strauss Till Eulenspiegels lustige Streiche

Sunday 14th June 2009

Venue: Ravens Wood School, Oakley Road, Bromley BR2 8HP
Times: 10.30am Workshop followed by 6.15pm informal performance
Programme: Workshop Day on Shostakovich Symphony No.7 ‘Leningrad’

Saturday 14th November 2009

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Berlioz Benvenuto Cellini – Overture; Bruch Violin Concerto No.1; Wagner Tristan und Isolde – Prelude and Liebestod; Elgar Enigma Variations

Saturday 23rd January 2010

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Elgar Alassio (In the South); R.Strauss Four Last Songs; Dvořák Symphony No.8

Saturday 20th March 2010

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: F.Bridge The Sea; Chausson Poème de l’Amour et de la Mer; Britten Peter Grimes – Four Sea Interludes; Debussy La Mer

Saturday 22nd May 2010

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Kabalevsky Colas Breugnon – Overture; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Prokofiev Romeo and Juliet – Suites: Excerpts

Sunday 13th June 2010

Venue: Bishop Justus CE School, Magpie Hall Lane, Bromley BR2 8HZ
Times: 10.30am Workshop, culminating in 6.30pm performance
Programme: Workshop day on R.Strauss Sinfonia Domestica

Saturday 13th November 2010

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Berlioz Rêverie et Caprice; Mahler Symphony No. 5

Saturday 22nd January 2011

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov Capriccio Espagnol; R.Strauss Oboe Concerto; Stravinsky Petrushka

Saturday 19th March 2011

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Walton Spitfire Prelude and Fugue; Sibelius Violin Concerto; Nielsen Symphony No.5

Saturday 21st May 2011

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Creston Marimba Concertino; Sibelius Symphony No.2

Saturday 12th November 2011

Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Elgar Pomp and Circumstance March No.4; Barber Adagio for Strings; Liszt Symphonic Poem ‘Tasso, Lamento e Trionfo’; Elgar Violin Concerto

Saturday 21st January 2012

Venue: Ravens Wood School, Oakley Road, Bromley BR2 8HP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Walton Coronation March ‘Crown Imperial’; Elgar Sospiri; Arnold Clarinet Concerto No.2; Berlioz Symphonie Fantastique

Saturday 17th March 2012

Venue: Ravens Wood School, Oakley Road, Bromley BR2 8HP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Borodin Prince Igor – Overture; Borodin Prince Igor – Polovtsian Dances (Orchestral Version); Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Bartók Concerto for Orchestra

Saturday 19th May 2012

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Rossini William Tell – Overture; Walton Henry V – The Death of Falstaff; Walton Henry V – Touch her soft lips and part; R.Strauss Horn Concerto No.2; Massenet Thaïs – Meditation; Brahms Symphony No.4

Sunday 10th June 2012

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 11.00am Workshop, 6.15pm Performance
Programme: Workshop on Hans Rott Symphony in E

Saturday 17th November 2012

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Bax Tintagel; Elgar Cello Concerto; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

Saturday 26th January 2013

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Suk Fairy Tales; Mahler Rückert Lieder; Dvořák Symphony No.7

Saturday 16th March 2013

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Bruckner Symphony No.8

Saturday 18th May 2013

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Shostakovich Festive Overture; Khachaturian Violin Concerto; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 16th November 2013

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg – Overture; Britten Violin Concerto; Wagner Die Meistersinger von Nürnberg – Prelude to Act III; Beethoven Symphony No.7

Saturday 25th January 2014

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Haydn Symphony No.103 ‘Drum Roll’; Wagner Die Walküre – Act 1

Saturday 22nd March 2014

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Shostakovich Symphony No. 6; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

Saturday 17th May 2014

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Berlioz Roméo et Juliette – Roméo Alone; Berlioz Roméo et Juliette – The Capulet’s Ball; Berlioz Roméo et Juliette – Scène d’Amour; Berlioz Roméo et Juliette – Queen Mab Scherzo; Bernstein West Side Story – Symphonic Dances; Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’

Saturday 15th November 2014

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Walton Overture ‘Portsmouth Point’; Walton Viola Concerto; Elgar Symphony No.1

Saturday 24th January 2015

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Dvořák Cello Concerto; Raine Memories of a Dream (World Première); Brahms Symphony No.3

Saturday 21st March 2015

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Mahler Symphony No. 7

Saturday 16th May 2015

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel – Overture; R.Strauss Serenade in E Flat; Glazunov Violin Concerto; Rachmaninov Symphonic Dances

Saturday 14th November 2015

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Schumann Overture ‘Manfred’; Grieg Piano Concerto; Tchaikovsky Manfred Symphony

Saturday 23rd January 2016

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Beethoven The Creatures of Prometheus – Overture; Sibelius Symphony No.4; Beethoven Violin Concerto

Saturday 19th March 2016

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 5; Bruckner Symphony No.9

Saturday 21st May 2016

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Prokofiev Symphony No.7; Arutiunian Trumpet Concerto; Borodin In the Steppes of Central Asia; Tchaikovsky Overture ‘1812’

Saturday 12th November 2016

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal 7.45pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘King Lear’; Debussy Danse Sacrée et Danse Profane; Ravel Daphnis et Chloé (Ballet)

Saturday 21st January 2017

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal 7.45pm concert
Programme: Ireland London Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.3; Bliss Colour Symphony

Saturday 18th March 2017

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal 7.45pm concert
Programme: Schumann Symphony No.2; Mahler Das Lied von der Erde

Saturday 20th May 2017

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal 7.45pm concert
Programme: Dukas La Péri; Debussy Rhapsody for Alto Saxophone and Orchestra; Brahms Symphony No.2

Sunday 11th June 2017

Venue: Bishop Justus CE School, Magpie Hall Lane, Bromley BR2 8HZ
Times: 10.00am to 7.00pm Workshop Day
Programme: Workshop Day on Mozart Symphonies 39-41

Saturday 11th November 2017

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal 7.45pm concert
Programme: Márquez Danzón No.2; Casals Song of the Birds; Debussy Images – Iberia; Falla Nights in the Gardens of Spain; Ravel Boléro

Saturday 27th January 2018

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Nielsen Symphony No.3 ‘Sinfonia Espansiva’; Vaughan Williams Oboe Concerto; R.Strauss Der Rosenkavalier – Suite

Saturday 10th March 2018

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal 7.45pm concert
Programme: Smetana The Bartered Bride – Overture; Tchaikovsky Violin Concerto; Shostakovich Symphony No.15

Saturday 19th May 2018

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal 7.45pm concert
Programme: Bernstein Candide – Overture; R.Harris Symphony No.3; Holst Planets Suite

Saturday 10th November 2018

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Butterworth A Shropshire Lad; Ravel Piano Concerto for the Left Hand; Elgar Symphony No.2

Saturday 26th January 2019

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Mozart Symphony No.32; Beethoven Piano Concerto No.1; Mahler Symphony No. 1

Saturday 16th March 2019

Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Elgar Cockaigne Overture; W.H.Reed Symphony for Strings; R.Strauss Ein Heldenleben

Bromley Symphony Players
Wednesday 23rd March 2016

Venue: St.Mary’s Church, College Road, Bromley BR1 3QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Locatelli Concerto Grosso Op.1 No. 7; Telemann Viola Concerto; Handel Concerto Grosso Op.6 No. 5; Mozart Adagio and Fugue in C Minor; Gershwin Lullaby for Strings; Wiren Serenade for Strings

Saturday 22nd October 2016

Venue: St.Mary’s Church, College Road, Bromley BR1 3QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Divertimento K137; Elgar Serenade for Strings; Handel Concerto Grosso Op.6 No.11; Bach Concerto for Oboe and Violin; Mendelssohn String Symphony No.12

Saturday 14th October 2017

Venue: St.Mary’s Church, College Road, Bromley BR1 3QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Albinoni Concerto Grosso Op.5 No.2; Bach Concerto for Two Violins; Handel Concerto Grosso Op.6 No. 2; Dvořák Serenade for Strings

Saturday 2nd June 2018

Venue: St.Mary’s Church, College Road, Bromley BR1 3QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 9; Burswold Dance for Violin and String Orchestra; Locatelli Concerto Grosso Op.1 No.12; Dvořák Serenade for Strings

Saturday 13th October 2018

Venue: St.Mary’s Church, College Road, Bromley BR1 3QG
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vivaldi Concerto Grosso in G Major Op.3 No. 3; Corelli Concerto Grosso Op.6 No.12; Handel Concerto Grosso Op.6 No. 9; Tchaikovsky Souvenir de Florence

Bromley Symphony Soloists
Sunday 7th April 2019

Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 4.00pm concert
Programme: Mozart Divertimento K136; R.Strauss Metamorphosen; Mendelssohn Octet

Bromley Symphony Wind Soloists
Saturday 16th February 2019

Venue: St George’s Church, Bickley Park Road, Bickley, BR1 2BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Serenade No.10 for 13 Wind Instruments ‘Gran Partita’; R.Strauss Suite for 13 Wind Instruments

Buckingham Choral Society
Saturday 3rd December 2011

Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Enigma Variations; Elgar The Music Makers; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands

Saturday 30th June 2012

Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 8.00pm concert
Programme: Sullivan Iolanthe (Concert Performance)

Saturday 8th December 2012

Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 9th March 2013

Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 8.00pm concert
Programme: Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Vaughan Williams Toward the Unknown Region; Elgar Cello Concerto

Saturday 6th July 2013

Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 8.00pm concert
Programme: Rutter Requiem and Favourite Folk Songs

Saturday 7th December 2013

Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 8.00pm concert
Programme: Schubert Mass in G; Haydn Mass No.12 ‘Theresienmesse’; Mozart Piano Concerto No.21

Saturday 29th March 2014

Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 8.00pm concert
Programme: Stainer The Crucifixion; Allegri Miserere

Saturday 5th July 2014

Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 8.00pm concert
Programme: Sullivan The Pirates of Penzance (Concert Performance)

Saturday 6th December 2014

Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 8.00pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 28th March 2015

Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 8.00pm concert
Programme: Dvořák Mass in D; Rutter Gloria; Rutter Te Deum

Saturday 4th July 2015

Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 8.00pm concert
Programme: Sullivan The Yeomen of the Guard (Concert Performance)

Saturday 5th December 2015

Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 8.00pm concert
Programme: Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’; Mozart Symphony No.40; Mozart Requiem Mass

Saturday 2nd July 2016

Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 8.00pm concert
Programme: Sullivan Trial by Jury; Rutter The Sprig of Thyme; Saint-Saëns Carnival of the Animals

Saturday 3rd December 2016

Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 8.00pm concert
Programme: Mendelssohn Violin Concerto; Brahms Requiem

Saturday 8th April 2017

Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 8.00pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 1st July 2017

Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 8.00pm concert
Programme: Sullivan The Gondoliers (Concert Performance) – Part of the Buckingham Summer Festival 2017

Saturday 2nd December 2017

Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah – with the Orchestra of Stowe Opera

Saturday 7th April 2018

Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Exsultate Jubilate; Mozart Piano Concerto No.23; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 7th July 2018

Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Dolly Suite; Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 1st December 2018

Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Mass in D; Fauré Requiem

Saturday 6th April 2019

Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion

Buckland and Betchworth Choral Society
Saturday 6th May 2017

Venue: St.Mark’s Church, Alma Road, Reigate RH2 0DA
Times: 9.45am Workshop
Programme: Come and Sing Day on Rutter ‘Feel the Spirit’ and Todd ‘Mass in Blue’

Saturday 11th November 2017

Venue: St.Mark’s Church, Alma Road, Reigate RH2 0DA
Times: 7.30pm concert
Programme: An Evening of Remembrance Fauré Requiem; Jenkins The Armed Man – Agnus Dei; Mendelssohn Elijah – Lift thine Eyes; Goodall Psalm 23; Chilcott Be Thou My Vision

Friday 13th April 2018

Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Leith Hill Music Festival Concert: L’Estrange Songs of a Rainbow Nation; Todd Mass in Blue – with Southern Pro Musica

Saturday 30th June 2018

Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.00pm concert
Programme: Voices of London Festival 2018 Closing Concert Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; L’Estrange Ahoy! (Singing as part of the Voices of London Festival Chorus)

Saturday 20th October 2018

Venue: St.Michael’s Church, Church Street, Betchworth RH3 7DN
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Chilcott Dances of Time

Wednesday 12th December 2018

Venue: St.Michael’s Church, Church Street, Betchworth RH3 7DN
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, including carols by John Rutter, Stephen Cleobury and David Willcocks

Saturday 13th April 2019

Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Bach Magnificat in D; Haydn The Creation – Parts 1 and 2 – Leith Hill Music Festival: Blue Division Concert

Burgess Hill Choral Society
Saturday 28th April 2001

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Saturday 15th December 2001

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Brahms Marienlieder; Verdi Four Sacred Pieces; Hely-Hutchinson A Carol Symphony

Saturday 20th April 2002

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Dvořák Slavonic Dances Op.46 – Selection; Dvořák Slavonic Dances Op.72 – Selection; Dvořák Stabat Mater

Saturday 14th December 2002

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Bach Magnificat in D; Rutter Magnificat

Saturday 12th April 2003

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 13th December 2003

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Handel Coronation Anthems; Mozart Mass in C Major K262 ‘Missa Longa’

Saturday 24th April 2004

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Verdi Requiem

Saturday 18th December 2004

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Schubert Mass in G; Vaughan Williams Hodie

Saturday 23rd April 2005

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 3rd December 2005

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Beethoven Mass in C; Haydn Mass No.12 ‘Theresienmesse’

Saturday 22nd April 2006

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Mozart Requiem Mass; Mozart Ave Verum Corpus

Saturday 9th December 2006

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Bach Christmas Oratorio – Excerpts; A.Smith Christ’s Nativity

Saturday 21st April 2007

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Jenkins The Armed Man; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’; Haydn Symphony No.100 ‘Military’; Williams Hymn to the Fallen

Saturday 8th December 2007

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 26th April 2008

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn St.Paul

Saturday 6th December 2008

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 25th April 2009

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Jenkins Stabat Mater; Dvořák Stabat Mater

Saturday 12th December 2009

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: A.Smith The Infant King; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’; Mendelssohn Hear My Prayer

Saturday 24th April 2010

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Puccini Messa di Gloria; Mozart Don Giovanni – Overture; Bizet Carmen – Habanera; Wagner Tannhäuser – Pilgrims’ Chorus; Tchaikovsky Eugene Onegin – Waltz Scene; Purcell Dido and Aeneas – When I am laid in Earth; Verdi La Traviata – Libiamo

Saturday 22nd January 2011

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: A.Scarlatti St.Cecilia Mass; Pergolesi Stabat Mater

Saturday 2nd April 2011

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Salieri Requiem; Mozart Requiem Mass

Saturday 10th December 2011

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Rutter Magnificat; Brahms Marienlieder

Saturday 21st April 2012

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Symphony No.40; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest; Handel Coronation Anthems – The King Shall Rejoice; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Saturday 12th May 2012

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Beethoven Violin Concerto; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Saturday 15th December 2012

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Bach Cantata No.214 ‘Tönet, ihr Pauken! Erschallet, Trompeten!’; Handel Dettingen Te Deum; Bach Brandenburg Concerto No.2

Saturday 20th April 2013

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: A.Smith Requiem; Purcell Dido and Aeneas; Elgar Serenade for Strings

Saturday 14th December 2013

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Dvořák Mass in D; Britten Te Deum and Jubilate in C – Te Deum

Saturday 26th April 2014

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Verdi Requiem

Saturday 13th December 2014

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Fauré Cantique de Jean Racine; Saint-Saëns Oratorio de Noël; Tavener The Lamb; Austin Recorder Concertino

Saturday 25th April 2015

Venue: The King’s Church, Victoria Road, Burgess Hill RH15 9LR
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 12th December 2015

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Jenkins Gloria; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Hely-Hutchinson A Carol Symphony

Saturday 23rd April 2016

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Saturday 10th December 2016

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Rutter Gloria; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’; Austin The Cow and the Bear; Tchaikovsky The Nutcracker – Suite: Excerpts

Saturday 1st April 2017

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 9th December 2017

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Bach Cantata No.140 ‘Wachet Auf!’ plus carols for choir and audience

Saturday 21st April 2018

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 8th December 2018

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Jenkins The Armed Man; Handel Coronation Anthems – Zadok the Priest plus carols for choir and audience

Burgess Hill Symphony Orchestra
Saturday 19th May 2001

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Handel The Faithful Shepherd (arr.Beecham); Borodin Symphony No.2; Rossini Il Barbiere di Siviglia – Overture; Haydn Symphony No. 85 ‘La Reine’

Saturday 17th November 2001

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Beethoven Overture ‘Leonore No.3’; Haydn Concerto for Two Horns; Vaughan Williams The Lark Ascending; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 18th May 2002

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Mozart Don Giovanni – Overture; Sibelius Violin Concerto; Bruckner Symphony No.7

Saturday 16th November 2002

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Dvořák Symphony No.8; Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’; Fauré Suite ‘Masques et Bergamasques’

Saturday 17th May 2003

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Calm Sea and Prosperous Voyage; Tchaikovsky The Nutcracker – Suite; Rossini La Gazza Ladra – Overture; Brahms Symphony No.1

Saturday 22nd November 2003

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Weber Oberon – Overture; Prokofiev Romeo and Juliet – Suite No.2; P.Carr Double Saxophone Concerto; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 22nd May 2004

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Coates Dambusters March; Goodwin Where Eagles Dare; Tchaikovsky Overture ‘1812’; Beethoven Symphony No.5; Holst Planets Suite

Saturday 20th November 2004

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Bizet Carmen – Suite No.1: Excerpts; Bizet Carmen – Suite No.2: Excerpts; Mascagni Cavalleria Rusticana – Intermezzo; Wagner Tannhäuser – Overture; Wagner Tristan und Isolde – Prelude and Liebestod; Mozart Le Nozze di Figaro – Overture; Mozart Le Nozze di Figaro – Selected Arias; Mozart Don Giovanni – Selected Arias; Mozart Die Zauberflöte – Selected Arias

Saturday 21st May 2005

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Rossini La Scala di Seta – Overture; Sullivan Pineapple Poll (arr.Mackerras); Elgar Pomp and Circumstance March No.4; Fauré Pavane; Mahler Symphony No. 4

Saturday 19th November 2005

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Dvořák Slavonic Dances Op.46 – No.1; Dvořák Slavonic Dances Op.46 – No.2; Dvořák Slavonic Dances Op.46 – No.3; Dvořák Slavonic Dances Op.46 – No.4; Saint-Saëns Danse Macabre; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 20th May 2006

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Weber Clarinet Concerto No.1; Fauré Dolly Suite; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 18th November 2006

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Mozart Così fan Tutte – Overture; Mozart Concerto for Flute and Harp; Mozart Symphony No.31 ‘Paris’; Mozart Horn Concerto in E K494a (Fragment); Mozart Symphony No.35 ‘Haffner’

Saturday 19th May 2007

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Ravel Boléro; Williams Schindler’s List; Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Debussy Suite Bergamasque – Clair de Lune; Williams Star Wars – Suite; Mahler Symphony No. 5 – Adagietto; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; Mozart Serenade No.10 for 13 Wind Instruments ‘Gran Partita’ – Adagio; Wagner Die Walküre – Ride of the Valkyries; Siddall Virtues of a Hero

Saturday 17th November 2007

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri – Overture; Elgar Violin Concerto; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Saturday 10th May 2008

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Evans Emuria and the Unicorn; Rodrigo Concierto de Aranjuez; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 15th November 2008

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Coates London Suite; Haydn Symphony No.104 ‘London’; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

Saturday 16th May 2009

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation – Representation of Chaos; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Haydn Cello Concerto in D; Beethoven Symphony No.1

Saturday 21st November 2009

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: A.Smith Ritornello; Vaughan Williams English Folk-Song Suite; Sibelius Finlandia; Sibelius Symphony No.2

Saturday 15th May 2010

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Beethoven Overture ‘King Stephen’; Brahms Concerto for Violin and Cello; Barber Adagio for Strings; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 20th November 2010

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Sullivan The Pirates of Penzance – Overture; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel); Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 14th May 2011

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Delius On Hearing the First Cuckoo in Spring; Delius Summer Night on the River; Grieg Overture ‘In Autumn’; Vivaldi The Four Seasons – Autumn; Tchaikovsky Symphony No.1 ‘Winter Daydreams’

Saturday 19th November 2011

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg – Overture; Elgar Cello Concerto; Dvořák Symphony No.6

Saturday 12th May 2012

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Beethoven Violin Concerto; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Saturday 17th November 2012

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Mozart Piano Concerto No.17; Schubert Symphony No. 9 ‘Great C Major’

Saturday 11th May 2013

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel – Overture; Krommer Clarinet Concerto in E Flat; Bruckner Symphony No.4

Saturday 16th November 2013

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Verdi La Forza del Destino – Overture; Wagner Tristan und Isolde – Prelude and Liebestod; Verdi Aida – Grand March; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Wagner Symphony No.1

Saturday 10th May 2014

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Liszt Hungarian Rhapsody No.2; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Brahms Symphony No.1

Saturday 15th November 2014

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro – Overture; Haydn Trumpet Concerto; Mozart Symphony No.35 ‘Haffner’; Haydn Symphony No.103 ‘Drum Roll’

Saturday 16th May 2015

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Herschel Symphony No.13 in D Major; Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’; Williams Star Wars – Suite; Holst Planets Suite

Saturday 14th November 2015

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Glinka A Life for the Tsar – Overture; Handel Music for the Royal Fireworks (arr.Mackerras); Tchaikovsky Overture ‘1812’; Borodin Symphony No.2

Saturday 14th May 2016

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Bizet Carmen – Suite No.2; Badelt Pirates of the Caribbean; Mozart Bassoon Concerto; Vaughan Williams Symphony No.5

Saturday 12th November 2016

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: 7.30pm concert
Programme: Cimador Concerto for Double Bass; Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream – Selection from the Incidental Music; Sullivan Suite ‘The Merchant of Venice’; Prokofiev Romeo and Juliet – Montagues and Capulets

Saturday 13th May 2017

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: 7.30pm concert
Programme: Williams Star Wars – Suite; Williams Memoirs of a Geisha – Sayuri’s Theme; Williams Memoirs of a Geisha – The Chairman’s Waltz; Williams Munich – A Prayer for Peace; Williams E.T. The Extra Terrestrial – Flying Theme; Williams Superman – Prelude and Main Title; Williams Jurassic Park – Theme; Williams Hook – The Flight to Neverland; Williams The Terminal – Viktor’s Tale; Williams Schindler’s List; Williams Raiders of the Lost Ark – Raiders’ March

Sunday 4th June 2017

Venue: St.John’s Park, Burgess Hill RH15 9AA
Times: 3.00pm concert
Programme: ‘Classics in the Park’ including Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream – Overture and John Williams Film Scores

Saturday 18th November 2017

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg – Overture; Grieg Peer Gynt – Suite No.1; Mozart Sinfonia Concertante for Violin and Viola K364; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 12th May 2018

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Così fan Tutte – Overture; Mozart Oboe Concerto K314; Berlioz Symphonie Fantastique

Sunday 3rd June 2018

Venue: St.John’s Park, Burgess Hill RH15 9AA
Times: 3.00pm concert
Programme: Classic in the Park – to include Williams Jurassic Park – Theme; Vaughan Williams English Folk-Song Suite; Hummel Trumpet Concerto and music from Disney films.

Saturday 17th November 2018

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: 7.30pm concert
Programme: Novello Songs (arr.Denyer); Butterworth The Banks of Green Willow; Jarre Lawrence of Arabia – Music from the Film; Debussy Berceuse Heroique; Vaughan Williams Symphony No.3 ‘Pastoral’

Bushey Symphony Orchestra
Saturday 10th March 2001

Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Finzi Cello Concerto; Dvořák Symphony No.6

Saturday 12th May 2001

Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Berkeley Divertimento; Mozart Concerto for Flute and Harp; Honegger Pastorale d’Été; Haydn Symphony No.103 ‘Drum Roll’

Saturday 7th July 2001

Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Rachmaninov Rhapsody on a Theme of Paganini; Borodin Symphony No.2

Saturday 10th November 2001

Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Schumann Piano Concerto; Arnold Symphony No.2

Saturday 15th December 2001

Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Christmas Festival Concert – with Concordia Choir of Parmiter’s School

Saturday 2nd March 2002

Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Tchaikovsky Suite No.2 in C Major; Prokofiev Violin Concerto No.1; Dvořák Scherzo Capriccioso

Saturday 27th April 2002

Venue: St.Peter’s Church, 19 High Street, Bushey Heath, Herts. WD23 1EA
Times: Not advised
Programme: Kodály Summer Evening; Mozart Sinfonia Concertante for Violin and Viola K364; Holst Lyric Movement; Schubert Symphony No. 3

</